homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Emetofobia -teama irationala de a varsa si de tot de tine de varsaturi


#1 2014-09-27 10:30:31

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

emetofobia -teama irationala de a varsa si de tot de tine de varsaturi

Buna fetelor.

O sa intreb ceva fff prostesc, dar...mai e cineva pe-aici care are/a avut problema mea si a trecut cu bine peste perioada de greturi si varsaturi din sarcina?

Ai voie sa iei vreun tip de antivomivive in sarcina?

Imi doresc enorm un bebe (sau chiar 2), dar mi-e atat de teama de partea cu varsaturile ca intru in panica...

ceva help?

ps: scuzati de inbtrebarea stupida, dar am zis, ca nu omoara nimeni daca intreb  neutral


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 



#2 2014-09-27 10:48:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: emetofobia -teama irationala de a varsa si de tot de tine de varsaturi

eu nu am fost insarcinata, dar nu cred ca ar trebui sa-ti faci griji pentru asta
in primul rand nu e neaparat sa ai greturi, in al doilea rand exista remedii naturiste pentru greata (de exemplu ghimbirul) sau poti merge la un homeopat, remediile homeopate pot fi luate fara probleme in sarcina... deci solutii se gasesc

Offline

 

#3 2014-09-27 10:56:45

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: emetofobia -teama irationala de a varsa si de tot de tine de varsaturi

Stiu ca nu e neaparat sa trec prin faza cu greturi si varsaturi, dar tot ma panichez cand ma gandesc...

Am o reactie super nasoala cand vine vorba de a avea senzatia de varsaturi... tremur, plang si ajung pana la atacuri de panica. Ca notoc, ca acum, nu am mai avut stare de varsaturi de la 1878 ani (acum am 24), dar imi e suficient sa aud sau sa vad asa ceva ca deja ma iau toate alea... E teribil sa ai asa problema. Mai sunt si claustrofoba, fobie care vad ca nu mai e asa pregnanta ca emetofobica..


E clar, sunt dusa cu capu lol stiu ca totul e la nivel psihic (am terminat psihologia), am reusit sa imi accept claustrofobia si sa nu mai am atacuri de panica prin lifuri si spatii inchise, dar cu astalalta fobie e mai nasol... neutral

ce probleme am si eu rotfl


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

#4 2014-09-27 11:04:13

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: emetofobia -teama irationala de a varsa si de tot de tine de varsaturi

eu cred ca poti incerca un tratament homeopat de pe acum, nu ai nimic de pierdut
eu sunt in extrema cealalta lol la mine orice stare proasta, incluziv psihica, se manifesta prin greata si voma

l.e. mi-am amintit si de bratarile anti-greata care se gasesc si la noi in farmacii, eu le folosesc contra raului de masina : http://www.sea-band.com/ sunt recomandate si pentru gravide

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-09-30 15:16:13)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.