homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Hrana de catei


#1 2014-10-17 21:29:03

Brunettabb
New member
Inregistrat: 2014-10-17
Mesaje: 9

Hrana de catei

Buna,as dori sa imi cumpar un chow chow in viitorul apropiatVa rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi in alegerea granulelor pentru catei.Stiti cumva vreun anumit tip de granule care sa fie bune si putin mai ieftine?Voi ce le dati de mancare micutilor  visslar  ?

Offline

 



#2 2014-10-18 12:18:13

ifonly
New member
Inregistrat: 2013-10-19
Mesaje: 35

Re: Hrana de catei

Orice tip de boabe SUPER-PREMIUM, in functie de talia si varsta cainelui. ( Acana, Orijen, Artemis etc )

Offline

 

#3 2014-10-18 14:45:27

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Hrana de catei

Brunettabb a scris:

Buna,as dori sa imi cumpar un chow chow in viitorul apropiatVa rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi in alegerea granulelor pentru catei.Stiti cumva vreun anumit tip de granule care sa fie bune si putin mai ieftine?Voi ce le dati de mancare micutilor  visslar  ?

Daca intr-adevar iubesti cainii , de ce nu adopti un caine din adapost? Sunt atatia care mor zilnic, sunt malnutriti, tristi. De ce sa dai bani sute de euro pe un caine de rasa, cand poti face o fapta buna? Nu constientizezi cat bine poti face  salvand, la propriu, viata unui caine fara stapan. Toti cainii indiferent de rasa au acelasi suflet si te-ar iubi neconditionat.
In plus, vei plati o caruta de bani cu chow chow la veterinar, pentru vaccinuri, consultatii etc. La cainii de rasa este musai sa le dai hrana super premium, ca sa le intretii blana si sa ii tii sanatosi, un caine care nu e de rasa nu e asa pretentios.

Mai gandeste-te ...


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#4 2014-10-20 11:19:22

Happylyka
Full member
Inregistrat: 2012-08-05
Mesaje: 517

Re: Hrana de catei

@pink:  applause  applause  applause


,,Eu nu sunt un corp care are suflet, sunt un suflet care are o parte vizibila numita corp."- Paul Coelho

Offline

 

#5 2014-10-20 15:01:01

ifonly
New member
Inregistrat: 2013-10-19
Mesaje: 35

Re: Hrana de catei

pink_martini a scris:

Brunettabb a scris:

Buna,as dori sa imi cumpar un chow chow in viitorul apropiatVa rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi in alegerea granulelor pentru catei.Stiti cumva vreun anumit tip de granule care sa fie bune si putin mai ieftine?Voi ce le dati de mancare micutilor  visslar  ?

In plus, vei plati o caruta de bani cu chow chow la veterinar, pentru vaccinuri, consultatii etc. La cainii de rasa este musai sa le dai hrana super premium, ca sa le intretii blana si sa ii tii sanatosi, un caine care nu e de rasa nu e asa pretentios.

...

Apreciam mesajul tau pana cand am citit asta. Imi dadusei impresia ca esti iubitoare de CAINI in general, de rasa sau nu, dar dupa ai inceput sa faci diferente intre ei, cum ca cei ADOPTATI pot sa manance si altceva in afara de boabe de calitate, de exemplu. Adica te contrazici. Pe de o parte, sustii adoptia cainilor fara stapan, pe de o parte consideri ca nu trebuie sa fie la fel de bine ingrijiti ca cei de rasa.
Orice CAINE, rasa pura sau nu, implica ACELEASI cheltuieli : vaccinuri, consultatii, mancare de CALITATE, ca doar nu ne luam caine sa ne batem joc de el hranindu-l cu mamaliga si oase.
Rog pe oricine care isi cumpara sau adopta un animal, sa cantareasca foarte bine daca isi PERMITE sa il creasca in cele mai bune conditii.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-10-24 22:18:42

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Hrana de catei

Cand am spus asta, ma refeream ca spre exemplu la Royal Canin exista saci de mancare in functie de rasa, am vazut ca exista pt utilitari, talie mica etc. Daca ai chow-chow un veterinar te poate convinge imediat din cuvinte sa cumperi o dieta veterinara pentru chow chow si intregi scheme de hrana pentru ca, cainii de rasa (unele rase) au anumite predispozitii si de aici poti pleca cu o lista intreaga de mancare, suplimente etc. Tu iubindu-ti cainele normal ca ii vei cumpara tot ce ii trebuie. La un  caine european poti foarye bine sa ii cumperi un singur soi de mancare si aia e. M-am referit ca nu sunt asa pretentiosi dpdv al structurii lor genetice sa zic asa, fata de rasele care au anumite predispozitii.

Daca vrei sa faci un bine, il faci si punct, indiferent de ce ma contrazic eu.  Cred ca per total se intelege ce-am vrut sa zic, cine vrea intelege...


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.