homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Circumcizie - Pro - Contra


#1 2014-11-04 20:35:10

spiridus7
Full member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 303

Circumcizie - Pro - Contra

Ce parere aveti despre circumcizie ?
Ati simtit vreo diferenta in pat cu un barbat circumscris versus unul necircumscris ?
Ca partenera a unui barbat necircumscris, i-ati cere / ati dori ca acesta sa isi faca circumcizie ?
Daca ati avea un copil baiat, i-ati face circumcizie ?


Parerea mea este urmatoare: circumcizia este potrivita pt o mai buna igiena a penisului. Deasemenea, face ca sexul sa dureze mai mult, deoarece se inlatura o portiune cu nervi. Deasemenea, face  stimularea manuala mai dificila (insa nu imposibila) ceea ce implicit intr-un cuplu cred ca ar aduce un plus de dorinta din partea barbatului pe partea de sex. Daca as avea copil baiat, nu i-as face circumcizie .

Ultima oara a fost editat de spiridus7 (2014-11-04 22:17:59)

Offline

 



#2 2014-11-04 21:39:48

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Eu prefer circumcis. Din motive de igiena si estetica, dar e vorba strict de gusturile mele si de ce am acasa. lol Daca as avea baiat, da, i-as face, dar mai mult din motive culturale ce vin la pachet cu linia paterna. Plus ca il scapi de riscul fimozei si de durerile decalotarii.

Offline

 

#3 2014-11-04 21:51:13

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Nu e ca si cum un barbat necircumcis e jegos si nici obligatoriu sa apara probleme in legatura cu (ne)decalotarea. Nu numai ca mi se pare o interventie inutila ci si de-a dreptul barbara.

Offline

 

#4 2014-11-04 22:20:20

spiridus7
Full member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 303

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Si mie mi se pare o interventie barbara cand este facuta la bebelusi. Cred ca fiecare are dreptul sa aleaga.

In schimb, pt adulti, nu mi s-ar parea anormal daca prietena/sotia ar cere partenerului sa isi faca acest lucru, insa in final ar trebuii sa fie doar decizia barbatului daca sa o faca sau nu.

Ultima oara a fost editat de spiridus7 (2014-11-04 22:20:50)

Offline

 

#5 2014-11-05 16:23:11

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Nici eu nu sunt de acord cu o asemenea interventie, e ceva nenatural pana la urma. Toti barbatii din familia mea, inclusiv iubitul meu sunt necircumcisi si nu au avut niciodata probleme medicale sau de igiena din cauza asta. Si nici nu au avut probleme cu performanta sexuala doar pentru ca au toti nervii si tesuturile la locul lor. Oricum teoria legata de igiena mi se pare aberanta in anul 2014 in care exista apa curenta si sapun... Si de asemenea, mi s-ar parea aberant sa-mi pun barbatul sa se mutileze ca sa fie astfel obligat/nevoit sa se masturbeze mai putin si sa ma vrea pe mine mai mult  huh

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-11-05 20:54:13

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Circumcizie - Pro - Contra

nu am fost niciodata cu un barbat circumcis deci nu as putea sa ma pronunt in ceea ce priveste sexul, dar nu vad ce diferenta ar trebui sa simt in conditiile in care oricum am folosi prezervativ tongue Nu as cere niciodata cuiva sa faca asa ceva lol si daca as avea un baiat clar nu i-as face-o.

nu cred ca are vreo treaba igiena si nici prelungirea actului sexual, autosatisfacerea cu atat mai putin, astea sunt din alt film.


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#7 2014-11-05 21:14:44

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Offline

 

#8 2014-11-05 21:48:48

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Circumcizie - Pro - Contra

heart, articolul nu-mi spune nimic. nu are nici un argument puternic pentru circumcizie. e o aberatie, o idiotenie, un barbat care se ingrijeste nu intampina probleme de genul "secretii si miros specific". miros si secretii specifice avem si noi, dar asta nu inseamna ca ne apucam de ciopartit veverita smile zic si eu..


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#9 2014-11-05 22:15:42

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Dar n-am pus linkul ca sa conving pe nimeni. De aia nici n-am scris nimic. L-am pus strict cu caracter informativ. Mie-mi place circumcis si punct, asa imi place mie, asa mi se pare mai estetic. Nu trebuie sa va placa si voua sau sa va puneti partenerii sa se opereze.

Offline

 

#10 2014-11-06 12:14:19

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Deci tu ai taia o bucata din penisul copilului tau doar pentru ca-ti place tie dpdv estetic asa? va

Ultima oara a fost editat de V's bunny (2014-11-06 12:14:40)

Offline

 

#11 2014-11-06 14:39:05

spiridus7
Full member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 303

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Un articol pro:
http://www.mymed.ro/circumcizia-si-infe … itale.html


La bebelusi, cand li se face acest lucru, ei cad intr-un somn adanc. Multi parinti confunda cu un somn natural. De fapt, e un lesin datorat durerii. Iar daca nu lesina, plang si tipa foarta tare.


I am an American white female age 56, and I worked in many family practice doctor's offices over the years. Part of my job was to assist with circumcisions. I quit my job over that very duty. It was barbaric. I watched babies pass out, turn blue, scream in a guttural scream that turned my blood cold. Parents should be forced to watch a doctor cut off the tip of their son's penis, hear him scream, see his skin mottle white and blue, watch his head roll back and forth in agony while strapped down, unable to move. Babies have no voice in the decision other than vomiting all over themselves during the "procedure". If parents want that for their son, they should be forced to participate in the torture.

reply by mommyal060911: Me too! That is very brave. I refused. My husband was in the room with our first son, but he said he couldn't handle going in there again with our second son.

A 2005 study in Australia indicates that babies feel pain more than adults.

So did a 2009 study in London:


Sursa:  http://www.circumstitions.com/Pain.html


Mi se pare mai cinstit ca partenera sa ceara partnerului sa isi faca circumcizie, iar partenerul sa ia o decizie, indiferent care ar fi ea . SI mi se pare foarte nedrept ca parintii fac asta la copii. E un proces ireversibil si dureros, e dreptul copilui sa aleaga el daca vrea asta cand are o varsta si poate decide pt el ( si cel mai probabil nu va vrea sa o faca !!! )  . In final, daca iti iubesti copilul, il lasi pe el sa aleaga.

Parintii cred ca daca fac acest lucru la copii, previn anumite boli si le fac bine. In realitare, doar in foarte putine, cazuri aceasta procedura e nevoie cu adevarati ( fimoza, etc ). In rest, nu e nevoie de ea. Si mai sunt motivele culturala , dar despre motivele culturale nu pot sa vorbesc ca as vorbi in necunostinta de cauza,

Ultima oara a fost editat de spiridus7 (2014-11-06 19:39:22)

Offline

 

#12 2014-11-06 16:58:33

luisjota
Hero member
De la: ...madrid al cielo
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 2070

Re: Circumcizie - Pro - Contra

cred ca circumcizia e o aberatie in sec XXI, orice ar zice oricine, fata sau baiat...e ca si cum ti-ai taia o parte din nas ca sa respiri mai bine...sau ca sa nu mai faci mizerie deasupra buzelor...rotfl
cat despre preformante sexuale mai mult sau mai putin exagerate cred ca sunt povesti si fantezii aiurea. Fiecare povesteste istoria cum i se pare mai avantajos smile
si nu mi se pare absolut deloc indicat sa te apuci sa  "tai" o parte din bebelusul tau, pentru nicio cultura sau cult din lume..., faptul ca aduci pe lume un copil nu inseamna ca-ti da dreptul sa "tai" o parte din el smile si cred ca e valabil atat pentru baieti cat si pentru fete...
cu atat mai putin la o varsta dupa 18 ani, cand poti sa iei decizii propii, sa te automutilezi pentru ca prietena/iubita/sotia...iti cere asta?
come on!smile
tongue


fucking perfect...

Offline

 

#13 2014-11-06 19:29:06

spiridus7
Full member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 303

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Eu nu zic sa iti faci asta pt ca prietena/iubita/sotia cere. Am zis doar ca daca ea ar vrea asta ( mai ales daca se practica sexul oral ), nu e in neregula, insa nu inseamna ca trebuie sa o si faci.

La noi in Romania, circumcizia nu este raspandita si femeile nu sunt asa in cunostinta de cauza de diferente in cazul sexului

Insa in state de exemplu, fiind  raspandita, si femeile vazand diferente intre circumscris / necircumscris,  s-ar putea sa existe femei care de exemplu sa nu faca sex oral unui barbat daca nu e circumscris. Acum tu o sa vi si o sa zici de apa si sapun, e adevarat, insa asta e valabil daca abia ai iesit din dus. Daca au trecut cateva ore, s-ar putea sa nu mai fie asa placut. Tot in contextul oralului, cred ca sunt unele femei care vad ca un semn de respect fata de ele faptul ca partenerul isi face circumcizie. Insa daca nu o faci, nu inseamna ca nu le respecti.

Oricum, la nivel mondial, procentul de barbati circumscris nu e asa mare. Deci se poate si fara.

Ultima oara a fost editat de spiridus7 (2014-11-06 19:40:52)

Offline

 

#14 2014-11-06 19:48:23

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Eu pot sa vorbesc din experienta unui sot initial necircumcis, si de 2 ani circumcis.
Motivul a fost o fimoza care s-a agravat si contactul sexual a devenit foarte dureros pentru el.
Singura diferenta pentru el este ca acum nu mai simte durere. Pentru mine nu este nicio diferenta.
Cat despre estetica, nu stiu la bebelusi cum e, dar la adult se pun multe fire care lasa cicatrici micute, deci nu e mai frumoasa tongue
Igiena este la fel


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#15 2014-11-06 20:17:15

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Circumcizie - Pro - Contra

V's bunny a scris:

Deci tu ai taia o bucata din penisul copilului tau doar pentru ca-ti place tie dpdv estetic asa? va

Daca ai citi primul meu mesaj, ai vedea ca am zis ca dpdv cultural as lua decizia asta. Si hai sa nu dramatizam, ca nu tai o bucata de penis, nici nu-l pui pe Ciomu sa faca interventia asta, e o bucata de piele, practic.

Offline

 

#16 2014-11-07 14:40:44

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: Circumcizie - Pro - Contra

heart_breaker a scris:

Dar n-am pus linkul ca sa conving pe nimeni. De aia nici n-am scris nimic. L-am pus strict cu caracter informativ. Mie-mi place circumcis si punct, asa imi place mie, asa mi se pare mai estetic. Nu trebuie sa va placa si voua sau sa va puneti partenerii sa se opereze.

Aici ai zis ca ti se pare mai "frumos" circumcis. In fine, mie mi se pare o porcarie chestia asta. Normal, daca e vorba despre probleme medicale ca in cazul sotului lui Denorah, e altceva. In plus de asta, chiar si dpdv cultural, nu mi se pare normal sa-i faci asta unui bebelus, daca simte cand se face mare nevoia sa respecte un asemenea obicei, e altceva, hotaraste singur. Si pielea aia e tot bucata din penis. Cat despre ce a spus Spiridus7 cum ca unele femei considera dovada de respect ca barbatul sa se circumcida pentru ele, sunt curioasa daca si ele-s constiente ca nici vulvele lor nu miros a roze tot timpul.

Offline

 

#17 2014-11-07 14:51:48

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Circumcizie - Pro - Contra

V's bunny a scris:

heart_breaker a scris:

Dar n-am pus linkul ca sa conving pe nimeni. De aia nici n-am scris nimic. L-am pus strict cu caracter informativ. Mie-mi place circumcis si punct, asa imi place mie, asa mi se pare mai estetic. Nu trebuie sa va placa si voua sau sa va puneti partenerii sa se opereze.

Aici ai zis ca ti se pare mai "frumos" circumcis. In fine, mie mi se pare o porcarie chestia asta. Normal, daca e vorba despre probleme medicale ca in cazul sotului lui Denorah, e altceva. In plus de asta, chiar si dpdv cultural, nu mi se pare normal sa-i faci asta unui bebelus, daca simte cand se face mare nevoia sa respecte un asemenea obicei, e altceva, hotaraste singur. Si pielea aia e tot bucata din penis. Cat despre ce a spus Spiridus7 cum ca unele femei considera dovada de respect ca barbatul sa se circumcida pentru ele, sunt curioasa daca si ele-s constiente ca nici vulvele lor nu miros a roze tot timpul.

Da, mi se pare mai estetic la PARTENER, NU LA COPII! Daca as fi avut un partener necircumcis, nu l-as fi pus sa faca asta, in niciun caz. Iar cand e vorba de copil, daca eu si tatal lui am vrea sa respectam o coordonata culturala, e fix o alegere intima, a noastra, nu trebuie sa fii tu sau altcineva de acord cu ea. Nu am intrebat daca "i se pare normal" cuiva, am spus care ar fi alegerea mea si punct. smile

Offline

 

#18 2014-11-07 18:14:16

spiridus7
Full member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 303

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Eu cred ca daca ai vedea niste filmulete pe youtube despre circumcizie facuta la bebelusi, copii si la adolescenti, nu te vei mai gandi vreodata la circumcizie

Pielea acea care se scoate e plina de nervi. Durerea, e si mai mare decat in cazul unei alte parti fara nervi.

@heart_breaker: Oricum, daca vei face, vei asista la procedura ?  te gandesti ca s-ar putea sa plangi si tu daca asisti la procedura , cand vezi copilul ca plange de se invineteste ? si se mai uita si la tine cu privirea de genu mami ce mi-ai facut ?  nu mai zic de sange.... iar daca nu asisti, iar e incorect.. Cum o sa poti sa il privest in ochi dupa ? In caz ca nu sti, nu toate procedurile se fac cu anestezie, depinde de doctor. Si chiar daca se face anestezie, se foloseste ceva foarte slab care nu inlatura durerea complet, pt ca la cateva zile , e periculos sa foloseasca ceva cu adevarat eficient, pt ca e riscul sa afecteze sistemul nervos.

Apropo, daca copilul se naste prematur, tot i se face acest lucru ?

Cel mai corect e sa nu fie facuta deloc la bebelusi, copii sau adolescenti. ca pe langa ca e o mutilare, ii si supui la niste chinuri groaznice.

Ultima oara a fost editat de spiridus7 (2014-11-07 18:44:09)

Offline

 

#19 2014-11-07 18:33:31

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Circumcizie - Pro - Contra

Spiriduș, am o mare dilema. Ești bărbat?


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.