homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Microgynon anticonceptionale


#1 2014-12-01 19:05:37

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Microgynon anticonceptionale

Buna.E prima data cand scriu deoarece acum mi-am facut cont.Sper ca am scris unde trebuie.As avea nevoie de cateva informatii daca stie cineva.Eu am un chist endometriotic de 4.9 cm.Doctorul mi-a recomandat anticonceptionale Microgynon pe o perioada lunga de timp.Adica pana imi doresc sa am un copil deoarece daca ma opresc din ele chistul tot va creste,asa nu scade dar e ținut sub control cu ele.Iar doctorul a spus ca in momentul in care vreau sa raman insarcinata ar fi bine operat sa crească șansele deoarece am auzit ca endometrioza este o boala a infertilității:( acum ?ntrebarea mea este: nu imi afectează sănătatea daca iau in jur de 2 ani pana ma hotărăsc sa fac pasul de a ramane gravida?am auzit ca se pot face noduli la s?ni si tot felul de probleme.Acum sunt la a 5-cea cutie.Si mai am o ?ntrebare..de cand le iau am facut de 2 ori candida iar doctorul a spus ca e normal pt.ca sunt tari.Am primit ovule cervugid si apoi polygynax si 2 tablete de 150 flucovim.Acum am facut iar infecția,bănuiesc ca tot de la ele.Nu m-as ?ntoarce iar la doctor pt.ca am fost acus o luna unde mi-am facut si testul papanicolau care a iesit ok.Mi-am cumpărat polygynax si flucovim.Era mai eficient daca luat cervugid?sunt cam din aceeași categorie nu?orice infecție ai avea se tratează cu aceste ovule.Sunt la a 2 ovula azi,dar inca nici o ameliorare.Ma ustura la intrarea in vagin,ft.slabe mancarimi aproape inexistente si fara secretii.Contact sexual nu pot sa am pt.ca ma doare,ma ustura ft.tare.Va multumesc pt.raspuns,si la multi ani romanilor!


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 



#2 2014-12-01 20:02:37

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Microgynon anticonceptionale

1. Nu vei avea probleme de sanatate,2 ani nu este o perioada lunga. Sunt femei care iau de foarte multi ani. Important este sa-ti faci cate un set de analize la 1 an sa fii sigura ca totul e in regula.
2. Anticoncepționale, da, pot favoriza aparitia infectiilor. Candida este foarte pacatoasa si greu scapi de ea. Fa tratamentul complet si trateaza si partenerul pt siguranță. Dupa tratament nu ar strica sa faci si o cura cu ovule cu lactobacili pentru refacerea florei.
Mai asteapta raspunsuri. Sanatate!


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#3 2014-12-01 21:03:50

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Re: Microgynon anticonceptionale

Multumesc frumos Maryu.Intradevar sunt femei care iau ani ?ntregi si nu au nimic.Eu nu as lua,dar sunt nevoită.Am mai avut un chist si mi-a trecut de la Microgynon.Acum sunt logodita si urmează nunta si de aceea spuneam in jur de 2 ani pana ma g?ndesc la un Bebeluș.Pana atunci Anti...La setul de analize te refereai de s?nge nu?Si partenerul meu se trateaza.Ea dat crema si tablete.Acea cura cu ovule cu lactobacili in ce consta?nu am auzit inca de ea...trebuie prescrisa de doctor sau o poti lua din farmacie fara prescriptie?fac aceasta candidă de 2,3 ori la juma de an..asa ma indispune:( deci e bun polygynaxul?continu cu el?sau ar fi mai bun cervugid?


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 

#4 2014-12-01 22:00:14

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Microgynon anticonceptionale

Esti sigura ca acel chist care ti.a trecut a fost endometriozic? hmm


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#5 2014-12-01 22:16:53

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Re: Microgynon anticonceptionale

Am uitat sa specific..nu a fost endometriozic..era unul normal..pe diagnostic scria doar chist ovarian st?ng.Mi-a trecut,a fost totul in regula un juma de an dupa care au inceput durerile la ciclu ft.puternice..si dupa ce am mers la doctor mi-a spus cum sta treaba cu acest chist care practic e tumoare benignă.Ma speriat tare..mi-a zis ca nu voi mai putea avea copii,ca trebuie operat,trebe tratament injectabil,sa zic mersi sa pot avea unul...etc.etc.Am ajuns acasa,am citit pe net de endometrioza si m-am crucit..deci no comm.Eu inca nu am incercat sa concep pt.ca nu sunt casatorita,doar logodita dar probabil anul viitor ma voi pune pe treaba ca cik dupa 30 ani șansele scad si mai mult iar eu am 25 acum.Imi e greu sa concep ca nu voi reuși sa imi ?ndeplinesc un vis care orice femeie si-l doreste in aceasta viata....dar sper ca Dumnezeu sa ma ajute sa imi pot ?ndeplini acest vis cand va fi sa fie.

Ultima oara a fost editat de Dalia-Adina89 (2014-12-01 22:18:51)


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-12-02 07:26:56

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Microgynon anticonceptionale

Exista sanse sa ramai insarcinata, dar din experienta mea cu endometrioza, nu se va retrage de la Ac, ci maxim nu va mai creste..sfatul meu ar fi sa il operezi si sa iei apoi Ac


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#7 2014-12-02 16:04:42

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Re: Microgynon anticonceptionale

Tu ai avut Endometrioza?mie acum in Noiembrie mi-a depistat-o pe ovarul drept 4.9 cm pe 3.5.Am facut si vsh care a iesit ft.ok iar CA-125 marcheri tumorali si mi-a iesit mărit 117 iar maximul ar trebui sa fie maxim 35.Doctorul mi-a scris endometrioza cu semnul ?ntrebări si a spus ca ?ncercam cu AC prima data sa vedem evoluția lui dupa 5 luni.Daca ramane la fel sau se mărește e endometriotic sau Daca se micșorează probabil nu e dinala.Nu stiu,dar prin Februarie merg la alt doctor ca asta parca nu era decis la punerea diagnosticului meu.Oricum am citit pe net si forumuri si din ce am mai auzit si intradevar toata lumea recomanda laparoscopia desi cică s-ar reface in timp nu?atata ca șansele de a ramane insarcinata cresc ft.mult odata cu operație si urmarea unui tratament injectabil ceva diph....nush cum se numește.

Ultima oara a fost editat de Dalia-Adina89 (2014-12-02 16:07:19)


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 

#8 2014-12-02 20:02:11

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Microgynon anticonceptionale

Diphereline
eu m.am operat de 2 ori pana acum si probabil urmeaza a treia operatie pt ca s.a refacut in 3 ani si a ajuns iar pe la 4-5 cm..
din ce oras esti?


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#9 2014-12-02 22:45:38

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Re: Microgynon anticonceptionale

Serios?ce naspa ca ti so refăcut asa:( si nu iei AC?sau ti se mărește si de le ele?Eu sunt din SATU MARE tu din ce oraș esti?Ai mari dureri la ciclu?eu doar la ciclu prima zi is pe jos dupaia nu mai am treaba toata luna...as dori sa imi spui cum e operația dar sincer sa știu ce ma așteaptă si pe mine pt.ca si chistul meu e destul de măricel 4.9 cine stie poate a mai evoluat de o luna ?ncoace...ai copii?

Ultima oara a fost editat de Dalia-Adina89 (2014-12-02 22:46:34)


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 

#10 2014-12-03 07:26:44

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Microgynon anticonceptionale

Nu iau Ac pt ca am si la sani niste probleme care se bat cap in cap cu endometrioza..nu am copii, dar nici nu ne dorim deocamdata deci nu am incercat..am dureri cam toata luna pt ca la mn e impraatiata si pe trompe si pein spatele uterului etc..operatia este laparoscopica si este ft usoara


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#11 2014-12-03 15:26:42

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Re: Microgynon anticonceptionale

Of săraca de tine,cate probleme ai:( pai de aia ajungi la operație iar si se reface asa repede pt.ca nu il ti deloc sub control dar daca nu ai cum...nu mi-ai zis din ce oraș esti?poate imi recomanzi si mie un doctor bun si imi spui cam cat costa?cati ani ai?iti e destul de avansată endometrioza,cine stie cum voi fi si eu peste ani...


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 

#12 2014-12-03 18:36:11

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Microgynon anticonceptionale

27..bucuresti..e greu de recomandat un medic bun pe chestia asta..pe mn m.a dus vreo 7 mil cu anestezisti etc..pana la urma dsi cat poti


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#13 2014-12-03 22:19:44

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Re: Microgynon anticonceptionale

Inteleg...oricum București e ft.departe de Satu Mare,aici sunt alți doctori decat acolo.In zona mea sunt buni doctorii din Cluj sau Oradea apoi mnu stiu,voi vedea.E si pt.tine o chestie sa te tot operezi si sa dai asa cu banii..Mai am o ?ntrebare..anestezia ti-o face local sau general?ma bucur totusi ca ai zis ca e o operatie usoara.Nu tie frica ca nu vei mai putea avea copii?ca pe mine tot chestia asta ma sperie sau mo speriat pe mine Internetul prea tare cum tot citeam...

Ultima oara a fost editat de Dalia-Adina89 (2014-12-03 22:21:04)


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 

#14 2014-12-03 22:25:01

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Microgynon anticonceptionale

Anestezia este generala si cred ca e mai bine asa..nu ma sperie prea tare ideea pt ca nu ne mai dorim copil..


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#15 2014-12-04 17:43:22

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Re: Microgynon anticonceptionale

Pe mine ma cam sperie anestezia generală..imi e frica ca poate nu o sa adorm si o sa simt totul si nu voi avea putere sa spun la nimeni nimic..probabil am ramas cu sechele de la filmul acela sub anestezie daca l-ai vazut:)) cum de nu iti doresti copil la varsta ta?e o ?ntrebare la care doar daca vrei răspunzi...multumesc ca mi-ai rsp la ?ntrebări,chiar aveam nevoie de răspunsuri.La acea analiza CA-125 iti e mărit?


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 

#16 2015-02-21 21:16:39

mada.elena
New member
Inregistrat: 2012-02-25
Mesaje: 31

Re: Microgynon anticonceptionale

Buna seara, doamnelor.

Long story short: dupa 4 ani de Diane 35 (aveam chisturi pe ovare), le-am intrerupt in luna august. Am facut eco si analize hormonale in octombrie si au iesit bine. Tot in octombrie, din cauza unui "accident", am luat pastila de a2-a zi. De atunci menstruatia mea s-a dat peste cap complet, prima oara a venit la 45 de zile, apoi 36 si 37. Am facut inca un set de analize hormonale care au iesit bine. Doctora mi-a recomandat sa iau microgynon, spune ea ca m-ar ajuta sa mi se regleze menstruatia.

Acum am o dilema. Nu vreau sa mai iau AC pt protectie, le-as lua DOAR daca m-ar ajuta sa mi se regleze menstruatia. Deci, las corpul sa-si faca treaba singurel, sau iau pastilele??

Multumesc!

Ultima oara a fost editat de mada.elena (2015-02-21 21:28:24)

Offline

 

#17 2015-02-21 21:20:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Microgynon anticonceptionale

AC "regleaza" ciclul cat timp le iei, deci nu vad cu ce te-ar ajuta pe termen lung

Offline

 

#18 2015-02-21 21:32:33

mada.elena
New member
Inregistrat: 2012-02-25
Mesaje: 31

Re: Microgynon anticonceptionale

Interesant, eu traiam cu impresia ca ar putea cumva sa "regleze" menstruatia si pe termen lung.
Atunci nu vad de ce sa reiau AC, daca analizele hormonale au iesit bine si nu le mai vreau nici pt protectie.. O sa vad ce pot face, totusi, ca sa se regleze menstruatia.

Offline

 

#19 2015-02-22 16:40:08

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Re: Microgynon anticonceptionale

Buna Mada.Parerea mea e sa lași organismul sa isi revină.E normal ca pastila de a doua zi sa deregleze totul.La verișoara mea io trebui un an jumate pana ii so reglat dupa acea pastila.Ii venea ft.haotic.Ai grija pe viitor,?ncearcă sa nu mai iei..nu e sănătoasa deloc si uite si ce urmări ai de la ea.Eu iau Microgynon de 2 ani pt.chisturi si sunt ft.tari.Imi trec toate de la ele dar nu stiu daca te-ar putea ajuta sa ti se regleze.Poti ?ncerca 2 sau 3 luni,dupa care oprește-le si vezi ce se intampla.Eu am oprit odata anti Microgynon si 2 luni jumate nu am avut ciclu,apoi so reglat iar in 2 luni.


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.