homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43-5


#77 2015-01-18 17:11:07

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Flower, greturile e normal sa se opreasca oricand. Chiar si eu cu varsaturi pana la sfarsit, am avut o ameliorare semnificativa la 8 sapt si o pauza de varsaturi de 2 sapt la 20 de sapt. La 8 sapt imi facusem griji putin ca nu ii batea inimioara la 7 sapt inca, dar la 8 sapt si 1 zi i-am auzit-o. Si au revenit si varsaturile in forta.
Nu te speria, bebe e bine cu siguranta.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#78 2015-01-18 17:12:44

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

denorah00 a scris:

Flower, greturile e normal sa se opreasca oricand. Chiar si eu cu varsaturi pana la sfarsit, am avut o ameliorare semnificativa la 8 sapt si o pauza de varsaturi de 2 sapt la 20 de sapt. La 8 sapt imi facusem griji putin ca nu ii batea inimioara la 7 sapt inca, dar la 8 sapt si 1 zi i-am auzit-o. Si au revenit si varsaturile in forta.
Nu te speria, bebe e bine cu siguranta.

Te pup, Deno! Nici nu stii ce piatra de pe inima mi-ai luat.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#79 2015-01-18 23:50:19

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

deno, as vrea eu. alta anca smile.

Offline

 

#80 2015-01-19 07:46:29

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

buna fetelor
am lipsit o perioada si cred ca va dati seama de ce :am devenit mamica cu acte in regula , pe 12.01 la 17.40 a aparut minunea mea
suntem bine acum suntem in faza in care dormim mult si din pacate nu suntem exagerat de mancacioase
Eu am o problema cu care ma confrunt si anume lipsa laptelui, am ceva lapte dar foarte putin , am inceput de ieri sa o pun din nou la san(pana acum am avut niste rani foarte urate)dar nu am lapte sa se sature ea asa ca mai dam si lapte praf
am inceput deja sa ne confruntam cu durerile de burtica care ne mai sacaie si din pacate noaptea
Imi este ciuda ca nu am lapte , beau si ceai de anason si chimen in speranta ca o sa mai creasca volumul de lapte, ieri am baut si o bere (fara alcool)dar nu am, sani mei sunt destul de moi , aveau fetele in maternitate miste sani parca le punea cineva lapte cu pompa eu ................pauza
daca stiti voi alte variante ca sa maresc productia de lapte??????????

PS:nu vreau topic

Ultima oara a fost editat de nico_leta (2015-01-19 07:49:13)


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#81 2015-01-19 08:28:37

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Felicitări Nico! Sa creasca mare si sănătoasă!!! Cu privire la laptic nu știu ce sa iti spun. ..poate fetele au ceva sfaturi pt tine
fetelor la mine continua secretia asta nesuferita maronie.  Azi sun iar la medic...nu curge mereu dar ma sacaie si mi-e frica sa nu se ?nt?mple ceva. Durerile de burta au dispărut la fel si intepaturile....


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2015-01-19 08:51:54

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Neata!

Nico, felicitări! smile

Pune bebelusha la san c?t mai des pentru a creşte producţia de lapte. Şi caută clipuri despre ataşarea corectă la san pentru a evita ragadele.
Vezi că avem şi topic despre alaptare (sunt pe tel şi nu pot pune link).


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#83 2015-01-19 09:06:03

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Anca puss indata ne anuti si tu!

Nico, felicitari! Cum ti-a zis kate, cea mai eficienta metoda de a creste productia de lapte este sa pui bebelusul mereu la san si sa-l lasi acolo chiar daca suzeteaza si u inghite nimic. Asa se face laptele. Si mulge cat de mult intre mesele copilului.
Din pacate, cand dam si lapte praf, aceasta metoda nu mai functioneaza atat de bine, vad pe pielea mea, de o luna jumate ma chinui sa maresc productia de lapte si nu reusesc.
Dar persevereaza mult daca iti doresti sa alaptezi, intr-o zi vei reusi.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#84 2015-01-19 12:17:31

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

nico felicitari!!!ma bucur ca sunteti bine!! tine cat mai mult fetita la san, alimenteaza-te si hidrateaza-te bine si continua cu ceaiurile! eventual poate poti lua legatura cu un consultant in alaptare sau sa suni la 07alaptare

Offline

 

#85 2015-01-19 13:15:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

nici, felicitari si crestere usoara!
in privinta alaptatului, ti-au dat sfaturi ft bune mamicile. singurul lucru care a functionat la mine, a fost sa tin mult copilul la san. il tineam toata dupa-amiaza si seara, de la ora 15 pana pe la 21. la san adormea, se trezea cu sanul in gura, mai sugea putin, iar adormea. abia dupa 2 saptamani am vazut rezultate. ceiaurile si cele mai scumpe pastile de stimulare a lactatiei, n-au avut nici un efect.
cat de moi sunt sanii, nu are relevanta. ei oricum vor deveni moi mai incolo, dupa o luna si ceva de alaptat, chiar si la mamele ce ii au acum pietroi. dar laptele tot se produce si nu trebuie sa fie sanii tari ca sa se sature bebe. de cate ori e golit sanul, daca bebe continua sa stea atasat, in cel mult 10-15 minute se produce o noua cantitate, se reface "plinul".
atasarea corecta e foarte importanta. cauta filmulete sau, si mai bine, cere ajutorul unui consultant in alaptare, care sa vina sa va vada. succes!

Offline

 

#86 2015-01-19 13:23:46

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Felicitari nico_leta! puss
Bun venit pe lume pui frumos hjarta

Offline

 

#87 2015-01-19 13:25:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

camysh, nico zicea mai sus ca nu vrea topic.

Offline

 

#88 2015-01-19 13:27:38

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

am vazut dup-aia anca, l-am sters

Offline

 

#89 2015-01-19 16:54:43

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

o sa incerc sa il pun cat mai des la san dar nu pot sa il las fara lapte praf ca nu se satura, ma suge pana aboseste si adoarme si dupa se trezeste si tot cauta ori suge scutecul ori mainile in caz ca a reusit sa le scoata


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#90 2015-01-19 17:06:53

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

nico_leta a scris:

o sa incerc sa il pun cat mai des la san dar nu pot sa il las fara lapte praf ca nu se satura, ma suge pana aboseste si adoarme si dupa se trezeste si tot cauta ori suge scutecul ori mainile in caz ca a reusit sa le scoata

Draga mea, daca ii dai lapte prafnu o s aiti mai vina tie laptele asa cum trebuie; bebe o sa fie satul ca sa mai munceasca sa traga si sa stimuleze lactatia. Copilul meu s-a nascut 3.600; a iesit din spital cu 3.100 la 12 ore dupa ce am nascut si a mai scazut acasa din cauza ca mi-a venit laptele tarziu, la 3 zile dupa ce am nascut. Si am alaptat 3,5 ani! Deci stiu ce spun. Nu trebuie decat sa te calmezi si sa lasi copilul sa isi faca treaba.

felicitari pentru bebelina si tie refacrere rapida!


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#91 2015-01-19 18:33:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

are dreptate flow. din pacate, calmul de care vorbeste ea vine abia tarziu, dupa ce ai depasit toate problemele si ai capatat incredere in corpul tau si in faptul ca bebelusul pus la san la cerere, papa exact cat ii trebuie.

laptele praf completare se da doar cand bebe refuza sanul si plange de foame. cand se trezeste si isi suge manutele, pune-o din nou la san. chiar daca n-au trecut nici 5 minute de cand a fost alaptata. sper ca nu incerci sa-i faci program, sa o alaptezi la 3 ore (eu am fost gresit invatata ca bebe trebuie sa stea maxim 20 min la fiecare san si sa il alaptez o data la o ora jumatate, cel mult doua - atat dureaza pana se digera laptele matern). nu, copilul mic trebuie pus la san de cate ori cere si in primele luni se sta cu el mai mult atasat decat separat. asta daca vrei sa reusesti sa alaptezi.

cum ziceam mai sus, atasarea corecta e foarte importanta. nu doar ca previne ragadele, ci stimuleaza corect sanul (altfel productia de lapte scade pana la disparitie) si doar atasat corect, copilul suge cat ii trebuie si goleste sanul (foarte important in preventia colicilor).

flow, c s-a intarcat singura?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-01-19 18:34:19)

Offline

 

#92 2015-01-19 19:33:01

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

sincer o las cam jumate de ora la san dar nu este foarte activa o ia somnul si dupa cand incerc sa o detasez plange de foame si nu am gasit alta solutie decat sa ii dau lapte praf
o sa incerc sa stau mai mult cu ea la san si sa vad poate stimulez mai mult lactatia
si mie mi=a zis sa nu stau foarte mult cu ea la san
sincer imi este frica si mie poate sa nu fac rani si in plus nu ma impac de loc cu mameloanele de silicon

revin:
am pus/o la 6 la san si cum la 8.30 cand m-am muls cu pompa)k doarme si nu am reusit sa o trezesc) nu am scos nici 10ml de lapte, cum sa se sature.............

Ultima oara a fost editat de nico_leta (2015-01-19 20:44:08)


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#93 2015-01-19 22:26:45

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Nico, mai important decat orice este ca tu sa te linistesti! Daca te linisteste ca fatamananca lapte parf, da-i lapte praf. Nimeni in lumea asta nu o sa stie mai bine decat tine ce este mai important pentru copilul tau.

Ragade tot o sa faci la inceputul alaptarii dar strangi din dinti, nu poti sutien, pui lapte de la tine peste mameloane si crema speciala si trec.
Tu fa ce SIMTI tu; instinctul tau este cel mai imprtant. Noi mai supunem una-alta dar tu decizi. Trebuie sa fii linistita in perioada asta ca sa nu mai dai in alte minuni.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#94 2015-01-20 08:36:09

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

au inceput sa se adapteze sani la supt, ea este lacoma la primele guri si dupa inclusiv la biberon o ia lenea,( dupa ce trage de se inneaca te rogi de ea)
la inceput  pana sa fac rani tragea foarte tare de san si de aia am si facut(asa mi-au zis asistentele)ca din spital au fost nevoiti sa ii dea biberon la cum aratau sani mei sugea sange nu lapte


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#95 2015-01-20 08:42:52

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Nicoleta, felicitari pentru fetitza. ai nascut cu cezariana sau natural? cat a avut la nastere ca stiu ca erai stresata ca-i micuta. va doresc pofta de mancare si sanatate in trei.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.