homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

O greseala?


#1 2015-01-20 19:16:11

mirry
New member
Inregistrat: 2012-02-29
Mesaje: 8

o greseala?

Buna seara. Am o intrebare pt voi fetelor. Sora mea este ?nsărcinată ?n 9 săptăm?ni si 4 zile. As vrea sa ma bucur pentru ea dar nu pot. La inceput nu a vrut să păstreze sarcina si a băut ceai de busuiocul cerbilor,tataneasa,obligeana, pelin, coada soricelului,fenicul si salcie. In plus a mai băut si vreo 10 aspirine. Toate astea pana pe la 8 săptăm?ni. Dupa ce a facut eco s-a gandit mai bine si vrea să păstreze sarcina. Am fost din nou la dct si i-a spus ca a băut aspirina si busuiocul cerbilor dar fara cantităti. Dna dct i-a spus ca poate sa pastreze sarcina. Eu nu ma pot bucura pt ca mi se pare ca isi asuma niste riscuri prea mari. Eu am o fetita minunata care imi alina orice durere. Imi doresc sa fie bebe bine dar eu sunt o fire foarte pesimista si o cicalesc ?ntruna ca greseste. Nu pot g?ndi pozitiv. Greseste ea sau eu? Nu stiu ce sa mai cred. Sunt singura cu care poate vorbi si nu o pot sustine. Cand poate descoperi o anomalie ( la dublu test)? Greseste ca face asta. Am nevoie de voi. Va rog .....

Offline

 



#2 2015-01-20 19:23:37

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: o greseala?

Eu personal am luat in ambele sarcini medicamente interzise in sarcina. La prima, nestiind ca sunt insarcinata am facut niste injectii total interzise in sarcina, am luat si antiinflamatoare puternice, am facut si rmn, si amandoi copiii sunt sanatosi.
Nu te sfatuiesc nimic, dar medicamentele uzuale precum aspirina nu au efecte teratogene, chiar daca pe prospect scrie ca sunt interzise. Dintre ceaiuri, tataneasa, fenicul, salcia si coada soricelului sunt ok cu siguranta, pe celelalte nu le cunosc, dar ma indoiesc sa aiba vreun efect asupra bebelui.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#3 2015-01-20 19:39:12

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: o greseala?

Mirry sa pastreze sarcina ca nu are nimic rau. Si eu am laut in ambele sarcini chestii care nu se iau, pastile, am baut vin si ceaiuri care de care mai ciudate, am luat niste pastile pentru o infectie pe care nici nu o aveam si am folosit niste unguente locale pe prospectul carora scrie ca nu se administreaza in sarcina (eu nu stiam ca astept un bb). Ambele sarcini au fost okay. Cu primul copil am luat antibiotic si am un piticut sanatos.

Bucura-te pentru sora ta si pentru tine ca os a fii matusica si stai linistita ca nu-i nimic grav. Ea sa isi ia acidul folic si/sau vitaminele prenatale.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#4 2015-01-20 21:57:43

mirry
New member
Inregistrat: 2012-02-29
Mesaje: 8

Re: o greseala?

Asa sa fie. Sa fie sanatosi si ea si bebelusul. Ea e foarte ?ncrezătoare. Eu sunt cea foarte speriată. Mie imi este teama. Eu una nu as avea curajul ei. Nu vrea să renunțe pt ca ii este teama ca nu va mai putea ramane, mai ales ca la eco a aflat că are o ovare micropolichistice..... Imi pare rau ca nu a fost asa hotăr?tă de la ?nceput. Presupun că dacă ar fi ceva in neregulă se depistează nu-i asa? Nu mai tin minte exact in ce consta morfologia, cat despre dublu test nu stiu nimic caci eu una nu am facut. Dar daca Doamne fereste ar fi ceva in neregulă ce ar mai putea face?

Offline

 

#5 2015-01-20 22:29:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: o greseala?

in general singurele efecte secundare ale plantelor sunt ca produc contractii si duc la pierderea sarcinii, ceea ce nu s-a intamplat
nu plantele produc malformatii, ca inteleg ca de asta ti-e teama, ci medicamentele de sinteza

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-01-21 02:58:43

mirry
New member
Inregistrat: 2012-02-29
Mesaje: 8

Re: o greseala?

Da de asta imi este foarte frica. Asa am vazut pe net ca unele dau malformatii.Sora mea zice ca sunt doar buruieni. Asa sa fie, desi eu una nu sunt asa convinsă. As vrea sa nu ma mai gandesc mereu la rau. Daca voi ziceri asa ma mai linistesc.

Offline

 

#7 2015-01-26 18:55:10

mirry
New member
Inregistrat: 2012-02-29
Mesaje: 8

Re: o greseala?

Adica toate astea nu pot da un retardat sau ceva de genul? Oricum asta nu poate fi depistat nu- i asa?
Si eu am băut ibuprofen in sarcina dar ?n  a 2 a saptamana si doar unul. Ea a băut pana  in a 8 a saptamana inclusiv ibuprofen si ciprinol. Plus ca sunt prea multe lucruri toxice pt bietul bebe. A facut programare la domnul dct strajean pt dublu test si o sa urmărească toata sarcina tot cu dansul. Sa auzim de bine.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.