homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Incep sa cred ca nu imi place sex-ul.Help!


#1 2015-04-04 04:02:06

cossa
New member
Inregistrat: 2014-03-03
Mesaje: 9

Incep sa cred ca nu imi place sex-ul.Help!

Buna, deci pot spune ca sunt incepatoare la capitolul acesta, desi mi- am inceput viata sexuala de 3 ani...fiind acum la al doilea partener, experimentez aceleasi neplaceri de la primul. Mereu ma excit, persista pe parcursul preludiului iar cand incepe actul in sine mi se taie firul. Nu stiu daca este o problema fizica sau psihica, insa incep sa imi fac griji. Ce pot sa fac sa aflu cauza?

Offline

 

#2 2015-04-06 13:57:37

mature_man
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-02-17
Mesaje: 163

Re: Incep sa cred ca nu imi place sex-ul.Help!

Cossa

Nu iti ofer niciun diagnostic, iar cele de mai jos reflectă strict experienta mea.

O fata/femeie ce iubeste nebuneste, devine de nerecunoscut in... pat. Adio inhibitii, adio gandire (rationala), adio lipsa placerii fizice, inaintea, sau in timpul actului sexual propriu-zis  par
Nu m-as aventura sa presupun ca nu-ti iubesti prea tare prietenul, sau ca a face dragoste cu el este un fel de obligatie (morala), dar punem cazul...

Daca-ti place asa de mult preludiul, de ce nu continuati jocul acesta excitant, cine va obliga sa "stricati" totul cu o penetrare?!
Doar fiindca asa ati vazut voi ca sa face in filme?!
De ce nu ai merge pana la capat cu preludiul, adica pana la orgasm?
Partenerul tau n-ar trebui sa intre in tine decat atunci c?nd TU nu mai rezisti / poti altfel, si-l tragi efectiv ?năuntrul tău.

Daca te liniștește ideea, cred ca nu numai ca esti perfect sănătoasă fizic si psihic, dar as insista pe langa iubitul tau, sa se concentreze pe ceea ce-ti face tie placere, nu pe Băgău...

Sa stii insa ca nu-i vina lui, majoritatea barbatilor simt impulsul irezistibil de a-si penetra partenera, cu gandul ca asta le duce la extaz instantaneu.  sorcova
Nimic mai fals!

Si mai e ceva, majoritatea partenerelor/iubitelor ajung la orgasm doar printr-un, sa zicem, preludiu infinit, adica prin stimulare manuala, sau mai frumos spus, prin m?ng?iere (sau cunilingus)  tongue
Have fun!

Ultima oara a fost editat de mature_man (2015-04-07 14:08:40)


Decat sa mori cu regrete, mai bine traiesti cu amintiri.

Offline

 

#3 2015-05-27 13:52:22

Cristina A. Boca
New member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 42
Site

Re: Incep sa cred ca nu imi place sex-ul.Help!

Din informaţiile pe care le am, nu chiar puţine sunt femeile care se confruntă cu ?ngrijorări de acest gen. Iar ?n evaluarea c?t mai nuanţată a situaţiei, răspunsuri ?şi pot furniza chiar şi ele ?nsele, ?ncerc?nd să-şi răspundă cu toată onestitatea la o ?ntrebare privind aşteptările pe care le au de la interacţiunea sexuală. Sau, mai concret, ca ?n cazul de aici, de ce crezi că ţi se taie firul (tocmai) atunci?/ ce crezi că ar trebui să se ?nt?mple (sau cu ce efecte) dacă nu ţi s-ar tăia firul?...
Din lapidara ta relatare s-ar putea ?nţelege că percepi interacţiunea erotico-sexuală ca fiind ?fracturată?, compusă din două părţi (mai mult sau mai puţin diferite, care se realizează ?n succesiune, nu ca un ?ntreg: preliminariile (etapa de iniţiere a interacţiunii, ?n cadrul căreia presupun că ?ncepi a recunoaşte starea de excitaţie) şi preludiul (?n cadrul căruia ar fi de dorit ca excitaţia să se stabilizeze şi să crească progresiv), dar care, poate, sunt oarecum minimalizate ?n ce priveşte conţinutul, pentru ca, de fapt, să ai ?n vedere (doar) ?actul sexual? (aşadar, copulaţia vaginală).
S-ar părea că destule femei percep doar copulaţia vaginală ca fiind ?act sexual?, pierz?nd din vedere (inclusiv prin a se bucura prea puţin de ceea ce le oferă sau le-ar putea oferi) evenimentele erotico-sexuale anterioare (de regulă, cuprinse ?n cadrul aşa-numitului preludiu).
Aş propune aşadar ca interacţiunea sexuală să fie percepută ca un ?ntreg, conţinutul şi totodată scopul acesteia fiind plăcerea erotico-sexuală ?mpărtăşită ?n armonie de parteneri (chiar dacă ea nu este trăită, la cel mai ?nalt nivel, concomitent).
Dacă ţinta ta este orgasmul, ai putea ameliora situaţia propun?ndu-ţi/ propun?ndu-vă ca un (prim...) orgasm să obţii ?ncă ?nainte de a avea ?n vedere copulaţia, bunăoară prin stimulare manuală şi/ sau cunnilingus. Odată obţinut acesta, probabil vei fi mai puţin nemulţumită că nu ai (şi) un orgasm ?n urma copulaţiei.
Iar strategia te-ar putea ajuta ca, ?n viitor, să ai relativ lesne orgasm vaginal. Vei cunoaşte c?t anume (şi cum!) trebuie să fii stimulată pentru a atinge acel prag al excitaţiei la care ţi se declanşează orgasmul. Şi vei folosi aceste informaţii pentru ca, astfel stimulată, anticip?nd apropierea acelui prag, să ceri partenerului să te penetreze cu foarte puţin timp ?nainte de... Succes!


Traieste - frumos - clipa! Cu inteligenta si imaginatie!
(Mesajele furnizate in acest spatiu sunt numai orientative.)

Offline

 

#4 2018-07-17 15:44:12

marialuciana
Membru
Inregistrat: 2018-03-16
Mesaje: 0

Re: Incep sa cred ca nu imi place sex-ul.Help!

Încercați ceva jucării care să te scape de stres. Ce zici de aceste jucării: https://www.lovebuz.ro/brands/lovense/ ?

Offline

 

#5 2019-06-27 08:58:43

wangzha
New member
Inregistrat: 2019-06-27
Mesaje: 31

Re: Incep sa cred ca nu imi place sex-ul.Help!

You are sure to find something of your liking when shopping from either a Coach Factory Outlet Onine Login or outlet for a Coach Handbags Clearance or whatever you choose. To save big bucks on your Coach Factory Store or Michael Kors Outlet Sale anything, try shopping online. The best place to shop for gorgeous Michael Kors Outlet Online Store ,shoes, and accessories is online. There are many types of Michael Kors Handags On Sale Outlet that a lady can carry, but the classic elegance and timeless style of the classic Coach Handbags Outlet is simply impossible to beat.

In addition to the Michael Kors Bags On Sale, the Michael Kors Clearance Bags also makes a number of excellent leather accessories including many fine belts and wallets. Pairing a classic handbag or purse from Coach Outlet Store Online Free Shipping with a number of other great MK Outlet Sale is a great way to show off your personal taste and style and make a true fashion statement. When considering a high priced purchase like a classic Coach Handbags Outlet it is of course important to shop carefully.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.