homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menstruatie in timpul foliei de anticonceptionale


#1 2015-04-29 15:54:11

Maria2000
Membru
Inregistrat: 2015-04-28
Mesaje: 1

Menstruatie in timpul foliei de anticonceptionale

Buna tuturor,

Apelez la voi in speranta ca ma veti putea ajuta cu un sfat, o parere abilitata cu privire la problema mea.

Folosesc de 3 luni Belusha, la recomandarea medicului ginecolog. Nu am avut pana acum nicio neplacere cu acestea.
Din pacate, la folia actuala, am omis sa iau pastiele 13 si 14. In ziua 15 le-am luat pe cele 2 uitate (13 si 14), in prima parte a zilei, iar pastila 15 am luat-o seara, conform obiceiului normal.

Problema este ca in ziua in care am uitat sa iua pastila 13 (deci prima dintre cele 2 omise) am inceput sa am sangerari - foarte asemanatoare cu menstruatia, sangerari care nu au incetat nici astazi (ziua 17 - conform foliei).

Pe langa faptul ca menstruatia (in caz ca este menstruatie) a debutat in mijlocul foliei, este insotita de dureri foarte puternice de burta, care nu inceteaza cu niciun fel de calmante.

Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat, parere, astel incat sa inteleg ce s-a putut intampla si ce as putea sa fac in aceasta situatie.

Va multumesc anticipat!

Offline

 



#2 2015-04-30 10:05:52

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Menstruatie in timpul foliei de anticonceptionale

Buna

Asa am patit si eu cand luam anticonceptionale daca uitam sa iau 2 pastile, chiar daca le le-am luat pe ambele deodata. Si asa aveam menstruatie de 2 ori pe luna...

E posibil ca asta sa fie cauza si la tine.


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

#3 2016-07-18 20:37:24

maria12356
Full member
Inregistrat: 2011-11-26
Mesaje: 121

Re: Menstruatie in timpul foliei de anticonceptionale

Buna fetele,daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat sau daca a patit cineva ceva asemanator.....Iau ac belara de 3 luni,luna asta am luat 11 pastile din blister si mi-a venit menstra...ar putea fi o sarcina?sau se datoreaza dietei drastice pe care o urmez?sau nu sunt potrivite pt mine aceste ac?

Offline

 

#4 2016-07-18 20:46:03

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Menstruatie in timpul foliei de anticonceptionale

In primele 3 luni de ac poate se aparab spotting pana se invata organismul cu ele.
Daca le administrezi corect,nu uiti o pilula mai mult de 12 ore,nu consumi grefe si sunatare si nu iei antibiotic nu sunt probleme.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.