homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menopauză şi sexualitate


#1 2015-05-28 16:51:20

Cristina A. Boca
New member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 42
Site

Menopauză şi sexualitate

Deşi ?nţeleg că majoritatea membrelor acestui forum sunt foarte tinere, tinere sau ?n apogeul vieţii (inclusiv sexuale) ? sau tocmai de aceea! ? le tentez să scrie (aşa cum voi face şi eu) despre cum anticipează că va fi activitatea lor sexuală (frecvenţă, conţinut) după ce se va instala menopauza. Cum cred că se vor manifesta faţă de faptul că nu mai sunt fertile? Ce atitudine vor avea ?n contextul ?n care partenerul va fi mai puţin activ (sau) va avea erecţii mai rare şi mai instabile? Cum ?şi vor manifesta (dacă şi-l vor manifesta) interesul sexual dacă, eventual, constată că dorinţa sexuală se diminuează? Cum vor proceda sesiz?nd că sexul vaginal devine mai dificil? Nu ?n cele din urmă, cum vor armoniza eventualele conflicte de rol; cele de părinte (cu copii care ei ?nşişi au activitate sexuală), bunică, femeie cu v?rstă etc. vs. rolul de amantă (adică de femeie care iubeşte, ?şi manifestă afectivitatea faţă de partener şi, totodată, se manifestă sexual). De asemenea, cum anticipează eventualul conflict ?ntre v?rstă (şi ?nfăţişare, şi imagine, inclusiv publică) şi o sexualitate activă?
Se pregătesc, poate, ?ncă de pe acum membrele forumului pentru acea perioadă, pentru acele provocări?
(Din c?te ştiu eu, un mod benefic de a se pregăti este de a avea acum o activitate sexuală constantă şi armonioasă!)


Traieste - frumos - clipa! Cu inteligenta si imaginatie!
(Mesajele furnizate in acest spatiu sunt numai orientative.)

Offline

 

#2 2015-06-07 12:24:11

Cristina A. Boca
New member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 42
Site

Re: Menopauză şi sexualitate

Constat că, iată, subiecţelul "meu" are deja aproape 600 de vizualizări, ?nsă n-a provocat deocamdată pe nimeni dintre colegele (şi colegii!) de forum să comenteze, să aprecieze, să adauge observaţii sau pronosticuri.
(Şi de aceea,) revin eu cu "un răspuns" ?n ceea ce mă priveşte.
Deoarece beneficiile activităţii (vieţii) erotico-sexuale nu sunt de ignorat, presupun (?mi doresc să, sunt interesată să) că-mi voi continua activitatea/ viaţa sexuală şi după - ?ndrăznesc să spun chiar că la mulţi ani după - ce va surveni menopauza.
Mă ?ncurajează să mă pronunţ astfel inclusiv (dincolo de anumite informaţii de ordin teoretic) faptul că am ?n preajmă (şi stau adesea de vorbă cu ele, inclusiv pe acest subiect) numeroase femei cu v?rste (mai ales) ?ntre 50 şi 60 de ani, care arată mult sub v?rstele lor, se ?ngrijesc (de la ţinută la activităţi fizice), sunt suficient de energice... Aşadar, faţă de rolurile pe care le au ?n familie şi societate nu sunt doar mame, bunicuţe, femei care se apropie de pensie. Astfel că de ce nu?
?mi spun, aşa "cum scrie la carte", că spre a ajunge acolo e necesar să nu te opreşti, să nu te ?mpiedici, să nu te ?ngrijorezi etc. Şi să mizezi pe experienţa pe care ai acumulat-o, aşa ?nc?t să-ţi "aminteşti" mereu ce ?ţi place şi de ce. wink


Traieste - frumos - clipa! Cu inteligenta si imaginatie!
(Mesajele furnizate in acest spatiu sunt numai orientative.)

Offline

 

#3 2015-06-16 10:01:54

mature_man
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-02-17
Mesaje: 163

Re: Menopauză şi sexualitate

Una e ce-ti doresti acum, cat esti inainte de menopauza, si alta e ce vei trai peste ani...
Depinde f mult si de partenerul tau, de relatia voastra.
Felicitări pentru subiect!


Decat sa mori cu regrete, mai bine traiesti cu amintiri.

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.