homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intreruperea anticonceptionalelor mycroginon


#1 2015-06-15 20:32:21

irinageorge
Membru
Inregistrat: 2015-06-15
Mesaje: 1

intreruperea anticonceptionalelor mycroginon

Buna seara , inainte de a ma duce la un ginecolog as vrea sa aflu si parerea voastra, iau pastilele mycroginon de 1 an fara pauza de curand sotul meu a fost plecat 3 luni si nu le-am mai luat am zi sa fac o pauza , in ultima luna inainte sa vina , in prima zi de menstruatie am luat iar pastilele dar ciclul meu nu mai decurge normal adica 3 zile cum aveam , m-a tinut doua saptamani foarte putin nefiind nevoie sa pun absorbant ci proteslip, si in fiecare zi curge cate putin , sanii ma dor , am ameteli cand ma ridic d jos , si urinez des si ma doare putin presupun ca stiti de aceasta raceala ... am inceput sa ma ingrijorez si vreau un sfat inainte de a merge la medic pentru ca inca nu s-au terminat scurgerea asta , va rog sa ma ajutati cu un sfat !!

Offline

 



#2 2015-06-15 20:36:58

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intreruperea anticonceptionalelor mycroginon

toate simptomele, mia putin urinatul des care poate fi altceva (o infectie urinara) sunt normale, e ca si cum ai lua prima oara pastilele, organismul trebuie sa se obisnuiasca din nou cu ele
nu are sens sa faci astfel de pauze, mai rau iti dai organismul peste cap

Offline

 

#3 2015-11-19 23:13:49

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: intreruperea anticonceptionalelor mycroginon

Buna seara fetelor..nu stiu daca ma adresez unde trebuie..dar n-am mai apelat de ceva timp la voi..sunt in dilema mare..iau anticonceptionale microgynon..de mai bn de un an..si aparent am uitat de pastila sa o iau aseara..sunt in saptamana 3..cu cea de aseara mai aveam de luat 5 pastile..le terminam duminica..si joia viitoarea ar fi trebuit sa-mi vina menstra ca asa vine mereu..cum considerati ca este mai sanatos sa fac ? Sa iau si pastila de azi (care o luam la ora 22, dar inca nu am luat-o ca nu stiu ce sa fac) si cea de ieri..si sa unesc foliile..sau sa nu mai iau nimic..si sa astept menstra ? Dar as fi vrut sa nu imi schimb zilele in care iau pauza si cand imi vine..de sarcina nu cred ca se pune problema ca prietenul meu nu ejaculeaza in mine smile astept si eu un raspuns  sa stiu ce sa fac in seara asta va rog


"Just Breathe"

Offline

 

#4 2015-11-19 23:20:22

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intreruperea anticonceptionalelor mycroginon

pai daca nu unesti foliile va trebui sa te protejezi suplimentar pana termini folia + in pauza + 7 zile din folia noua
sau mai iei cate pastile trebuie ca sa se faca 7 dupa cea uitata ca sa se reinstaleze protectia si apoi faci pauza

Offline

 

#5 2015-11-19 23:40:51

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: intreruperea anticonceptionalelor mycroginon

Mai am de luat 5 pastile din foila asta..se intampla ceva dak iau acum pastila de azi si cea uitata de ieri..si sa continui normal folia pana o termin..porma pauza 7 zile timp in kre sa astept menstra ? Adica pe mine acum nu ma deranjeaza dak nu sunt protejata.k ma protejez suplimentar...ma intereseaza sa fie luate corect in continuare..fara sa fie nevoie de unire folii sau schimbare zi de incepere folie noua dak nu le mai iau deloc pe ultimele ..eu banuiesc k oricum protectia se instaleaza dupa 7 pastile luate corect..astept un raspuns


"Just Breathe"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-11-20 08:17:27

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: intreruperea anticonceptionalelor mycroginon

Nu se intampla nimic daca iei 2 pastile o data. Poti sa continui folia incontinuare. Dar e cum a zis Heim te protejezi suplimentar pana termini folia, in pauza si inca 7 zile cand incepi blisterul.
Parerea mea e ca mai bine iei acum inca 2 pastile. Ca sa ai 7 pastile luate inainte de pauza.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#7 2015-11-20 08:49:29

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: intreruperea anticonceptionalelor mycroginon

Buna dimineata..hai ca aseara am luat pastila uitata si cea kre trebuia luata normal..eu aveam nelamurire dak e obligatoriu cand uiti o pastila in saptamana 3 sa procedezi exact cum scrie in prospect..adik sa le iei cand iti amintesti (chiar dak inseamna sa iei 2 deodata) si sa unesc foliile fara pauza..sau sa nu mai iau nicio pastila din folia curenta..sa fac pauza si sa continui normal..eu nu as fi vrut sa fac niciuna din aceste variante..in sensul ca as vrea sa continui folia normal..sa fac pauza si oeicum sa ma protejez suplimentar si acum..si in pauza si 7 zile din folia noua dupa pauza..nu as vrea sa unesc foliile ca le-am mai unit mai demult si nu prea mi-a placut..si nici sa nu le fi luat deloc k nu e ok sa nu ai 21 de pastile luate..voi ce ziceti ? E musai sa unesti foliile sau sa nu le mai iei deloc sau pot continua normal si sa ma protejez suplimentar ?


"Just Breathe"

Offline

 

#8 2015-11-20 09:19:43

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: intreruperea anticonceptionalelor mycroginon

Nu trebuie sa unesti foliile. Ci doar sa mai iei 2 pastile in plus.
Dar daca ti se pare ok sa folosesti protectie suplimentare 19 zile, e ok si asa.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#9 2015-11-20 09:33:06

LauraLouise
New member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 5

Re: intreruperea anticonceptionalelor mycroginon

Buna dimineata NeBuNiKa.

Parerea mea personala este ca da, ar trebui musai sa alegi o varianta din cele doua, ca sa fii sigura ca esti protejata impotriva unei sarcini nedorite.  Neaparat, fara nici un fel de dubiu, una care iti doresti.

Alege cu responsabilitate, daca intr-adevar nu vrei o sarcina.

Din moment ce ai uitat o pastila, inseamna ca protectia e scazuta, de asta exista o sansa salvatoare pt noi, cele care uitam , ar trebui sa faci intocmai ca pe prospect, ca n-a fost scris degeaba asa numai sa fie ceva scris.

E alegerea ta.  Dar alege intelept si responsabil pt tine.

Offline

 

#10 2015-11-20 18:54:30

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: intreruperea anticonceptionalelor mycroginon

Buna din nou..aparent..conform prospect..nu mai imi ramane dekt sa leg foliile intre ele..k deja am luat aseara pastila de ieri si cea de miercuri kre am uitat-o..dar din ce spui tu QueenOfRoses..dak as mai lua ink 2 pastile..pe langa cele 3 kre mi-au mai ramas pe folia curenta..cum ar trebui a le iau..in continuarea la folia asta ink 2 zile si porma pauza ? Inseamna k ar trebui sa-mi schimb ziua de intrare in pauza..de venire a menstrei etc ?.. dak le-as uni iar nush kt de sanatos e. Eu de aceea v-am intrebat..dak totusi knd uiti o pastiluta in saptamana 3 dak nu mai exista si alta varianta in afara de a uni foliile,..a nu mai lua nicio pastila din folia curenta si asadar sa se schimbe ziua de pauza..de menstra....o sa ma protejez si cele 19 zile dak e cazul..k nu fac cv in fiekre zi asta e clar..5 zile de miercuri knd am uitat pastila..si 14 zile (7zile pauza..in kre oricum vreo 4 din ele sunt la menstra) si 7 dupa..ideea e dak si metoda asta e corecta asta ma interesa..scuzati romanul lol astept un raspuns multumesc


"Just Breathe"

Offline

 

#11 2015-11-20 19:45:58

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: intreruperea anticonceptionalelor mycroginon

Am inteles eu gresit. Daca tu mai ai 3 pastile. Inseamna ca numeri de la cea de aseara 7 pastile. Daca am inteles corect ar trebui sa iei 3 pastile in plus.  Nu doua cum am spus eu initial. Apoi pauza.
Mi se pare mai practic asa.
Sa unesti foliile iar ar fi o solutie.
Daca tu vrei sa ti protectie suplimentara, iei pastilele care ti-au mai ramas si faci pauza.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#12 2015-11-20 20:52:45

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: intreruperea anticonceptionalelor mycroginon

Pei eu am uitat sa iau pastila de miercuri...aseara knd am vazut..am luat-o si pe cea de miercuri..si pe cea de joi..adik 2 deodata..mai am de luat azi, maine si duminik..si de luni as intra in pauza..din ce inteleg eu k sa am protectie in continuare..ar trebui sa mai iau alte 3pastile din alta folie..ink 3 zile dupa ziua de duminik  chiar dak eu totusi am luat-o si pe cea de miercuri aseara ?
Cu alte cuvinte aia uitata si luata totusi aseara e ca si 0 knd vine vb de protectie..am inteles..tre sa am 7zile luate corect de pastile k sa fiu protejata..
Eu vreau sa fiu lamurita dak este in regula si sanatos sa continui normal cu ultimele 3 pastile si porma pauza si sa ma protejez in toate aceste zile +7 zile de pauza si 7 zile dupa ?

Nu as dori sa mai iau ink 3 pastile in plus pe langa cele 21 kre le termin pana la pauza k nu doresc sa imi decalez ziua de pauza si nici sa unesc foliile k nu doresc sa sar peste menstra luna asta...de asta tot intreb dak este ok..k in prospect nu scrie si de situatia asta dak totusi vrei si poti sa te protejezi suplimentar sa iei si asa..si dak este ok si pt menstra..gen sa nu fie probleme la venirea ei din cauza decalajului intre pastile


"Just Breathe"

Offline

 

#13 2015-11-21 01:08:31

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: intreruperea anticonceptionalelor mycroginon

Te rog sa nu mai scrii cu "k" pentru ca imi este foarte greu sa citesc. neutral
Ti-am spus de doua ori : nu este nici o problema daca iei doar pastilele ramase si apoi faci pauza. Este corect, sanatos, ce vrei tu. Eu  nu am de unde sa stiu cum o sa-ti vina menstruatia, cand sau daca o sa influenteze cu ceva faptul ca ai uitat aceea pastila.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#14 2015-11-21 11:46:32

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: intreruperea anticonceptionalelor mycroginon

Buna din nou..multumesc pt raspuns..si imi cer scuze pt limbajul cu k..o sa fac asa pana la urma..ms inca odata smile


"Just Breathe"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.