homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Lipsa menstruatiei dupa 2 ani de Tri-regol


#1 2007-01-16 11:51:07

Kaa
Membru
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2007-01-16
Mesaje: 2

Lipsa menstruatiei dupa 2 ani de Tri-regol

Am luat 2 ani Tri-regol.Inainte aveam menstruatie neregulata si dureroasa.In timp ce le-am folosit nu am mai avut probleme.Le-am intrerupt luna trecuta.Ultima menstruatie a fost in 10 decembrie, dupa terminarea foliei.In luna ianuarie se pare ca nu a mai stiut sa se descurce singura smile si a intarziat aproximativ 2 saptamani.Am citit ca unul din efecte la intreruperea anticonceptionalelor poate fi oprirea menstruatiei.Intrebarea mea e...astept sa vad poate isi aduce aminte cum se face smile sau pot sa o ajut cumva? Multzu!

Offline

 



#2 2007-01-16 11:52:50

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Lipsa menstruatiei dupa 2 ani de Tri-regol

poti merge la ginecolog, sa-ti prescrie ceva care sa-ti aduca bucuria. pe de alta parte, ciclul acum este neregulat cum e de obicei cand nu iei pastile. adu-ti aminte cam la cat timp iti venea inainte de pastile si o astepti in perioada aia.


Nobody home

Offline

 

#3 2007-01-16 12:10:59

Kaa
Membru
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2007-01-16
Mesaje: 2

Re: Lipsa menstruatiei dupa 2 ani de Tri-regol

smile multzu! Mai astept vreo saptamana sa vad ce are de gand.

Offline

 

#4 2007-01-16 14:37:03

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Lipsa menstruatiei dupa 2 ani de Tri-regol

Kaa, mai asyteapta, nu a intirziat 2 saptamini, maxim 10 zile...nu-i de spaima mai ales ca tu de felul tau aveai ciclul neregulat si inainte de contraceptive. E destul de firesc neregulat sa fie si acum


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-01-24 13:37:01

gabi79
New member
De la: como,italia
Inregistrat: 2006-10-18
Mesaje: 11

Re: Lipsa menstruatiei dupa 2 ani de Tri-regol

Buna, fetelor! Va salut si va doresc "La Multi Ani!"
Anul 2007 vreau sa imi aduca o mare bucurie si anume un bebe.
Am luat Tri Regol 1 an si vreo 4 luni dupa o pauza de vreo zece luni.Inainte de aceasta pauza mai luasem vreo 2-3 ani alte anticonceptionale.
Acum insa am intrerupt pt ca vreau un bebe.Ultima menstruatie am avut-o pe 15 ianuarie.( normal, a fost ultima folie de pilule pe care am vrut sa o iau).
Am auzit ca trebuie sa ma protejez un timp, pt ca nu e bine sa ramai imediat dupa ce ai intrerupt pilula.
Voi ce ziceti?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-01-24 13:48:41

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Lipsa menstruatiei dupa 2 ani de Tri-regol

Eu zic, cu toata responsabilitatea, sa iti vezi linistita de facut copilul inca de pe acum. Succes


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-02-09 15:20:20

zbughila
New member
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 5

Re: Lipsa menstruatiei dupa 2 ani de Tri-regol

Salut,fetelor as dori sa-i dau un raspun lu Kaa,aceiasi situatie am patit si eu de doua ori o data inainte sa am fetita luam Logest si nu mi-a venit menstruatia in perioada de pauza,am asteptat mult si bine ,nu a venit ,pastilele nu le-am inceput ,am inceput sa fac teste de sarcina ,ecograf si nimic nu aveam ,nici insarcinata nu eram ,atunci medici ma-u diagnosticat cu dereglare hormonala si ca tratament am luat medroxinprogesterol si dupa 3 zile a venit si mult asteptatul cic....Acum dupa 3 ani si o sarcina am patit la fel ,dupa ce luam Yasmin ,dar ne mai existand medroxin...... acum medicul mi-a dat ptr.sa-mi vina menstuatia  duphaston ,sa fac pauza 3-4 luni de anticonceptionale si apoi sa schimb cu altele.

Offline

 

#8 2008-09-03 13:15:30

flaviana
Full member
Inregistrat: 2008-02-16
Mesaje: 129

Re: Lipsa menstruatiei dupa 2 ani de Tri-regol

Si eu am patit la fe dupa intreruperea ac, mi s-a prescris tratament pe baza de progesteron ca sa-mi vina menstra si nimic, asa ca pana la urma le-am reluat si mi-am revenit la normal.

Offline

 

#9 2008-09-08 09:33:25

tiffani
New member
Inregistrat: 2008-08-28
Mesaje: 14

Re: Lipsa menstruatiei dupa 2 ani de Tri-regol

flaviana, sa stii ca nu e normal ce ai facut tu....adica ai inceput sa iei din nou antico...cred ca era mai bine sa astepti sa se regleze organismul dupa intrerupere...si nu ai scris cat timp ai asteptat si nu ti-a venit ciclul si dc aveai menstruatia dereglata, adica sa dai si tu mai multe simptome....mie mi s-a prescris duphaston si mi-a venit...sa vad acum luna urmatoare daca organismul si-a revenit la normal si sper ca nu mai e nevoie sa iau duphaston sau alte medicamente

Offline

 

#10 2010-03-23 12:53:23

Ary2010
Membru
Inregistrat: 2010-03-23
Mesaje: 1

Re: Lipsa menstruatiei dupa 2 ani de Tri-regol

Am si eu acceasi problema....am intrerupt tratamentul cu anticonceptionale si nu a mai venit. Doctorii mi-au spus..."sa mai asteptam" aproape au trecut 2 ani, am luat duphaston si a venit.....dar singur de capul lui NU! La ecografii si analize sunt ok....dar totusi nu vine. M-au luat cu "ficatul tau e prea gras" si poate de la asta e. Sunt sigura ca daca voi lua din nou....va veni. E complet aiurea!

Offline

 

#11 2011-04-28 13:04:13

danisanda
Membru
Inregistrat: 2011-03-30
Mesaje: 2

Re: Lipsa menstruatiei dupa 2 ani de Tri-regol

Buna,iau am folosit Tri-Regol,luna asta am facut pauza.Am citit prospectul pe net(nu mai aveam nici un alt prospect),problema mea este ca azi dupa calculele mele trebuie sa iau pastile,le-am cumparat si constat cu stupoare ca trebuiau administrate din prima zi a ciclului si la mine e a 5 zi(pe prospectul de net scria a 5 zi)Ce sa fac ?????????

Offline

 

#12 2011-04-28 13:45:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Lipsa menstruatiei dupa 2 ani de Tri-regol

le incepi de azi si te protejezi suplimentar 7 zile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.