homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am pierdut sarcina...cred ?!


#1 2007-01-18 22:07:57

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

am pierdut sarcina...cred ?!

so...sunt noua si evident am o nelamurire...sau mai bine zis am nevoie sa mi se confirme din afara ce deja simt...
sunt casatorita de 2 ani si ne dorim un copil. anul trecut am pierdut 2 sarcini, ambele oprite din evolutie in 6 saptamani. la prima am aflat ca e oprita in evolutie cand eram in 9 saptamani asa incat la chiuretaj nu a prins anestezia datorita infectiei; a fost oribil! din toate punctele de vedere!
cm=32 zile. um=15 decembrie. in perioada fertila am facut sex neprotejat poate, poate de data asta va fi bine. trebuia sa imi vina pe 15 ianuarie. nu a venit. pe 16 am facut test si a iesit pozitiv, iar pe 17 mi-a venit...mult si cu cheaguri. presupun ca am pierdut sarcina...intrebarea e urmatoarea: ar trebui sa ajung la dr pt chiuretaj sau am sanse sa se curete de la sine? ma doare sufletul oricum...n-as vrea sa ma doara si trupul...
iar a doua intrebare: dc se opresc toate in evolutie? am o problema?
multumesc!

PS: e posibil ca un test sa iasa fals pozitiv?

Ultima oara a fost editat de eu_vreau (2007-01-18 22:33:54)


mami de minuni hjarta

Offline

 



#2 2007-01-18 22:16:57

Duke
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-15
Mesaje: 1319

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

imi pare rau sa aud ce ai patzit.cred ca a fost avort spontan.dar mergi la medic pt orice eventualitate.

Offline

 

#3 2007-01-18 22:35:40

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

doctoressa zicea k e posibil la unele femei sa faca avort si nici sa nu stie k au fost insarcinate. ii zice avort menstrual (parca)


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#4 2007-01-18 22:39:46

Duke
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-15
Mesaje: 1319

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

avort menstrual este atunci cand ciclul vine cand trebuia sa vina si odata cu endometrul este eliberat si embrionul care nici nu este vizibil(cred).
avort spontan este atunci cand femeia avorteaza natural adica dupa 2 luni de sarcina sa zic femeia eimina fatul.

Offline

 

#5 2007-01-18 22:49:54

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

bine...avand in vedere ca a intarziat numai 2 zile...poate nu a fost chiar avort spontan ci doar avort menstrual...nu? offf...God knows!


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-01-18 23:04:28

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

nu te descuraja ... dute la doctor sati faci niste analize complete ...si sa stii cum sa te ingrijesti sa fie bine data viitoare ...sa auzim de bine


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#7 2007-01-18 23:38:19

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

sa dea Domnul sa fie bine! 10x pt incurajari!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#8 2007-01-19 11:49:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

eu vreau, fugi la doctor! E posibil sa fie avort menstrual caz in care sa stai linistita ca nu va fi nevoie de curetaj. Poate insa ca poti pastra sarcina, cu tratamentul potrivit.
Oricum, e nevoie de investigatii pentru a vedea de ce ti se opresc sarcinile in evolutie. E timpul sa te apuci sa le faci


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2007-01-19 12:26:32

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

multumesc pt raspuns doctoressa! ma duc la dr ca se pare ca n-am scapare...dar nu cred ca mai pot pastra sarcina...la ce hemoragie am nu mai am ce pastra. dar as mai avea o intrebare: la cat timp dupa pierderea unei sarcini nu mai poate fi dectetat hcg in organism? mentionez ca anul trecut dupa chiuretaj la 2 saptamani ink aparea o cantitate scazuta in sange.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#10 2007-01-19 12:41:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

nu stiu exact in cite zile dispare de tot...testele de urina insa se negativeaza in maxim o saptamina. Daca zici ca e singerare foarte abundenta, probabil ca nu ai ce pastra....mergi totusi la medic, cit de curind, sa investighezi ce si cum


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-01-19 13:14:55

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

multumesc!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#12 2007-01-30 21:32:06

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

si daca veia vea un bebelus cum te vei descurca cu facultatea astaca e destul de greu?

Ultima oara a fost editat de ionela (2007-01-30 21:33:56)

Offline

 

#13 2007-01-31 13:09:09

j_ulli_a
Full member
De la: UK
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 149

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

eu_vreau a scris:

so...sunt noua si evident am o nelamurire...sau mai bine zis am nevoie sa mi se confirme din afara ce deja simt...
sunt casatorita de 2 ani si ne dorim un copil. anul trecut am pierdut 2 sarcini, ambele oprite din evolutie in 6 saptamani. la prima am aflat ca e oprita in evolutie cand eram in 9 saptamani asa incat la chiuretaj nu a prins anestezia datorita infectiei; a fost oribil! din toate punctele de vedere!
cm=32 zile. um=15 decembrie. in perioada fertila am facut sex neprotejat poate, poate de data asta va fi bine. trebuia sa imi vina pe 15 ianuarie. nu a venit. pe 16 am facut test si a iesit pozitiv, iar pe 17 mi-a venit...mult si cu cheaguri. presupun ca am pierdut sarcina...intrebarea e urmatoarea: ar trebui sa ajung la dr pt chiuretaj sau am sanse sa se curete de la sine? ma doare sufletul oricum...n-as vrea sa ma doara si trupul...
iar a doua intrebare: dc se opresc toate in evolutie? am o problema?
multumesc!

PS: e posibil ca un test sa iasa fals pozitiv?

si eu imi doresc foarte tare un copil,doar ca la mine sunt ceva probleme.dar tu ai fost la un doctor,ti-ai facut ceva analize? care e explicatia pentru pierderile de sarcina?


Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului

Offline

 

#14 2007-01-31 14:20:08

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

avand in vedere ca sarcina de anul trecut s-a oprit din evolutie si nu a fost un avort spontan explicatia a fost de malformatii ale embrionului. la asta de acum nu stiu exact cum a fost - oprit in evolutie sau spontan, cu toate ca inclin spre ultima varianta, caz in care trebuie facuta o analiza a calitatilor nidatorii ale endometrului si asta se face prin biopsie si analiza ei. mai poate fi vb si de raspunsul endometrului la stimularea hormonala de catre sarcina care la fel se vede la biopsie. oricare ar fi din astea 2 se rezolva cu tratament...oricum...trebuie sa avem incredere ca dak trebuie sa fie va fi si dak nu va fi...sunt destui copii necajiti pe lumea asta. se va gasi unul si pt noi. dak nu as gandi asa m-as sui pe pereti smile

ps: m-am referit doar la probleme uterine pt ca la ovare si trompe nu e nicio problema.

Ultima oara a fost editat de eu_vreau (2007-01-31 14:24:16)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#15 2007-02-01 11:51:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

va fi bine, eu_vreau, eu sunt sigura de asta.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2007-02-01 13:15:09

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

sa dea Domnul! multumesc pt incurajari! puss

doctoressa: din cate stiu oricare din cele 2 diagnostice prezumtive se trateaza cu utrogestan pt ca problema ar fi cu progesteronul. exista si alt tratament? nu de alta, dar am mai luat anul trecut si am pus vreo 3 kg de la 2 pastile...

ps: asta e doar pt cultura mea generala pt ca daca trebuie sa iau am sa iau. am incercat sa-mi raspund singura dar n-am gasit nimic prin cartile mele.

Ultima oara a fost editat de eu_vreau (2007-02-02 13:23:11)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#17 2007-02-13 13:19:41

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

doctoressa, pe 7 februarie a fost ultima zi a perioadei fertile, dar pe 11 inca mai exista mucus cervical. e posibil sa fi avut ovulatia totusi mai tarziu decat ma asteptam? ar fi o treba pt ca abia pe 11 am reusit sa ma vad cu sotu' big_smile. metoda mucusului cervical e cam singura pe care o folosesc si de asta nu prea stiu ce s-a intamplat pe acolo...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#18 2007-02-13 14:19:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

eu_vreau, pai daca folosesti metoda mucusului stii cel mai bine cind a avut loc ovulatia...el apare cam cu 24 ore inainte de ovulatie...si se modifica odata cu incepera perioadei luteale


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2007-02-13 14:27:22

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: am pierdut sarcina...cred ?!

problema e ca la inceput e mai gros...deci asta e inainte de ovulatie si dupa aia devine penetrabil, deci mai putin vascos. partea cu "mai putin vascos" la mine a durat de data asta vreo 5 zile...fata de 2 cat tinea inainte...de asta nu stiu ce sa cred...


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.