homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele si varsta


#1 2007-02-19 21:34:06

sirenna
Membru
Inregistrat: 2007-02-19
Mesaje: 1

anticonceptionalele si varsta

Am facut de curand un control medical. Medicul ginecolog auzind ca am varsta de 39 de ani mi-a interzis sa mai folosesc contraceptive orale, doar prezervativ sau metoda calendarului. Tare as vrea sa stiu daca este chiar atat de nociv la varsta asta sa folosesc pilulele. Pentru mine este o metoda foarte comoda si lipsita de riscuri. Si daca as putea inca sa mai folosesc astfel de metode care ar fi contraceptivul oral mai recomandat pentru aceasta varsta? Mentionez ca nu fumez, duc o viata sportiva, facand multa miscare si nu am cam nici un fel de probleme de sanatate. Cel putin din cate stiu eu.

Offline

 



#2 2007-02-19 21:38:37

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: anticonceptionalele si varsta

eu nu vad nici o problema in a lua contraceptive orale,mai ales ca nu fumezi. mergi la un alr dr!

Offline

 

#3 2007-02-20 05:00:40

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: anticonceptionalele si varsta

Subscriu la ce a spus Ionela.Si eu stiu ca anticonceptionalele nu sunt indicate femeilor de peste 35 de ani, care fumeaza. In cazul tau, fiind sanatoasa si nefumatoare, nu cred sa fie probleme. Cel mai bine ar fi sa te duci la un cabinet de planning, ei o sa stie exact ce pilule sa-ti recomande.

Ultima oara a fost editat de rh (2007-02-20 05:01:24)

Offline

 

#4 2007-02-20 08:12:22

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: anticonceptionalele si varsta

subscriu la ce a zis fetele si daca te hotarasti sa iei ac. sunt binevenite analize anuale sau chiar la 6 luni


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.