homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale


#1 2007-03-06 21:09:49

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Inflamatiile vaginale

Vaginul este un conduct fibromuscular , si este captusit de un epiteliu stratificat pavimentos. Continutul vaginalnormal cuprinde celule descuamate din stratul superficial, mucus secretat de glandele endocervicale , o flora formata din bacili Doderlein ( "sanitarii vaginului") , ce realizeaza in vaginul femeii un PH acid ( 4,5-5,5)--de protectie; si flora patogena--s-au depistat 5-15 specii, intr-o cantitate mica + Candida vaginala. Bacilii Doderlein exercita o actiune de inhibitie competitiva pentru alti germeni patogeni.
Inflamatiile vaginale cresc valorile PH-spre alcalin ( inflamatia poate fi produsa de anumite substante chimice-sapun, gel, ; medicamentoase, alergice), favorizand inmultirea germenilor patogeni. Un vagin iritat ( deci , nu este bine sa se faca spalaturi locale --vulvo-vaginale cu sapun, gel), este mai vulnerabil si la microbi externi sau virusi. Epiteliul vaginal are capacitatea de autocuratare si autoprotectie, cel mai sanatos pentru femeie este igiena local simpla, decat cu apa calda, sau infuzii de ceai de galbenele, sunatoare.Secretia vaginala este o prezenta normala, dar nu trebuie sa deranjeze( usturimi, mancarimi, arsuri, mirosuri neplacute), este o secretie albicioasa, usor transparenta, cu discret miros acid, poate fi si mai abundenta cantitativ, dar , calitativ , daca este normala, ea NU SE TRATEAZA-!
De multe ori , femeile insista cu diferite tratamente locale, care nu duc la nici un fel de ameliorare, din contra, uneori ,se agraveaza starea locala. Este corect , de fiecare data cand simtiti un disconfort local, sa vi se faca un examen citobacteriologic al secretiei vaginale, se pot recoltat chiar si culturi din secretie vaginala, si din colul uterin, si conform rezultatului--tratamentul se face "in cuplu"-obligator , si partenerul sau partenerii.



In mod normal, secretia vaginala trebuie sa fie o prezenta normala pentru orice femeie, aceasta secretie rezulta din descuamarea stratului superficial al mucoasei vulvo-vaginale ( ce este formata din cinci straturi) +secretia glandulara .
O secretie normala vulvo-vaginala este acida , NU este sterila ( se contin de la 5 la 15 specii de microbi patogeni+spori de Candida) , are in compozitia ei si bacili Doderlein---asa numitii " sanitarii vaginului"--ce au grija de echilibrul acid al secretiei vulvo-vaginale, nu este deranjanta, este incolora usor albicioasa, mucoasa, nu produce prurit local, nu este apoasa. Functioneaza o autoprotectie a femeii la nivelul mucoasei vulvo-vaginale, ea nu este penetrabila pentru microbi sau virusi patogeni. Pentru igiena locala este suficienta o clatire cu apa calda vulvo-vaginala, dimineata si seara.
Cea mai mare greseala care o fac femeile , in ideea de a pastra o " curatenie" locala este folosirea de geluri, chiar si intime, sapunuri -cu PH -neutru, samponuri s.a.. Toate aceste solutii duc la modificarea PH acid normal al secretiei vulvo-vaginale , la uscacunea mucoasei, iritarea ei cu declansarea de colpite (infectii) nespecifice si sensibilizarea ei la infectii ce pot fi contactate de la toaleta, dus, piscine. In moment ce apare o asemenea problema, are de suferit si partenerul D-voastra. Cel mai corect este o verificare a secretiei vaginale la infectii si un tratament corect administrat in cuplu ( de obicei, tratamentul femeii este local-ovule , iar partenerului i se administreaza oral-tb.).
Daca ,dupa tratament femeia reia acele spalaturi cu gel sau sapun, situatia se poate repeta. Se mai poate recolta si secretie pentru culturi din colul uterin ( se poate diagnostica o infectie cu Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma) , tratamentul fiind indicat conform antibiogramei. O leziune pe col ( rana pe col) este o alta problema care trebuie rezolvata cat mai repede.
Daca o femeie care i se pune un diagnostic de leziune este insarcinata ,tratamentul leziunii se poate amana pana dupa nastere, dar , daca femeia nu este insarcinata, ea trebuie sa-si trateze afectiunea cat mai repede, dupa o menstra. La nivelul orificiului extern al colului uterin se intalnesc doua mucoase diferite , cea vaginala ( epiteliu scuamos pluristratificat) , si cea uterina ( glandulara - unistratificata). O leziune inseamna exteriorizarea mucoasei uterine pe exocol , cea ce nu este normal, deoarece mucoasa uterina este foarte fragila, mediu uterin fiind alcalin si steril, aceasta mucoasa nu este rezistenta pentru mediu acid si infectat vaginal; zona de tesut ectopic este permanent iritata , suprainfectata ,de unde si denumirea de "rana pe col". Este o afectiune congenitala, femeia se naste cu aceasta problema, ce se diagnostica la primul consult ginecologic. Tratamentul consta in distrugerea acestui tesut ectopic ( diatermocauterizare, crioterapie--inghet, trat. cu laser) , si refacerea epiteliului normal vaginal pe exocol. Nu este un tratament dureros, este suficient un antiinflamator( d.e. nurofen) si un antispastic ( no-spa, lizadon), deoarece ,in timpul tratamentului se simt crampe uterine ( ca si la menstra) . Aproximativ 4-6 sapt, dureaza cicatrizarea , timp in care sunt contraindicate raporturile sexuale, efortul fizic, spalaturile intravaginale, baia in cada.


si inca un site folositor...

http://www.medicina-preventiva.ro/Arhiva/candidoza.htm

Ultima oara a fost editat de puioanca (2007-03-06 21:18:41)


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 



#2 2007-03-07 12:21:58

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: Inflamatiile vaginale

Sticky? Nashira?
Oare cate/cati vor citi & pricepe? ... interesant de stiut! Well done puioanca! wink

Offline

 

#3 2007-03-07 12:42:06

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Inflamatiile vaginale

macar e usor de gasit cand dam link.


Nobody home

Offline

 

#4 2007-04-09 11:49:42

mariposa251
New member
Inregistrat: 2007-04-08
Mesaje: 5

Re: Inflamatiile vaginale

...esti foarte bravo k ai scris acea informatzie...de exmplu am aflat lucruri noi..itzi sunt foarte recunoscatoare pt k ai pus informatzia pe acest site.........

Offline

 

#5 2007-06-21 09:53:34

motunache
New member
Inregistrat: 2007-01-30
Mesaje: 18

Re: Inflamatiile vaginale

puioanca, vreau sa te intreb daca se mai pot folosi tampoane dupa o cauterizare si la cat timp,eu am facut una la inceputu lunii februarie si a trebuit sa folosesc tampoane la sfarsitul lunii mai(am terminat facultatea si am avut banchetu),nu am mai fost la doctor ,dar sper ca nu s-a intamplat nimic grav.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-06-21 11:31:03

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inflamatiile vaginale

nu s-a intimplat...poti folosi tampoane intravaginale insa ocazional


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-06-21 16:30:56

motunache
New member
Inregistrat: 2007-01-30
Mesaje: 18

Re: Inflamatiile vaginale

sar'na smile

Ultima oara a fost editat de motunache (2007-06-21 16:32:40)

Offline

 

#8 2007-09-26 10:13:15

brut
Hero member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 2545

Re: Inflamatiile vaginale

am o nelamurire! am secretii, cateodata ma ustura, ma mananca, si ma deranjeaza! as vrea sa merg la ginecolog, sa fac niste analize... mama mi-a spus sa mergem impreuna, dar ea nu stie ca mi-am inceput viata sexuala, si nu vreau sa afle! as vrea sa stiu cat ma costa o consultare si niste analize... sa incep sa strang bani smile

Offline

 

#9 2007-09-26 10:14:54

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Inflamatiile vaginale

depinde din ce oras esti in bucuresti la marie stopes o consultatie este 45 de lei iar o analiza la secretie 25 daca esti eleva sau studenta primesti si o reducere smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#10 2007-09-26 10:19:00

brut
Hero member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 2545

Re: Inflamatiile vaginale

din constanta sunt... dar multumesc, mi-am facut o idee smile

Offline

 

#11 2007-09-26 10:20:55

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Inflamatiile vaginale

cu un milion iti faci consultatie si analiza la secretie si iti mai si raman bani smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#12 2007-10-01 17:40:17

monyca18
New member
Inregistrat: 2007-10-01
Mesaje: 25

Re: Inflamatiile vaginale

buna ma numensc monica am si eu o nelamurire imi curge des o secretie de culoare alb-galbuie si este deranjant pt ca ma patez . vreau sa stiu daca este normal si ce pot face pt a scapa de ea . va multumesc si astept raspuns

Offline

 

#13 2007-10-01 17:42:05

monyca18
New member
Inregistrat: 2007-10-01
Mesaje: 25

Re: Inflamatiile vaginale

oana am si eu o intrebare pt tine : de ce nu vrei sa afle mama ta ca ai inceput viata sexuala iti erste frica sau rusine si daca vrei zimi ce varsta ai am trecut si eu prin ce treci tu

Offline

 

#14 2007-10-01 17:42:13

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Inflamatiile vaginale

daca nu te manaca ,nu miroase neplacut aia este secretia ta naturala si sa o lasi acolo smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#15 2007-10-01 17:45:56

monyca18
New member
Inregistrat: 2007-10-01
Mesaje: 25

Re: Inflamatiile vaginale

si daca ar mirosi cateodata este vreo problema ?

Offline

 

#16 2007-10-01 17:51:17

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Inflamatiile vaginale

depinde.in mod normal ea miroase a mosc daca insa incepe sa miroase puternic a peste stricat sau capata miros de paine calda e semn de infectie vaginala smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#17 2007-10-01 18:10:48

monyca18
New member
Inregistrat: 2007-10-01
Mesaje: 25

Re: Inflamatiile vaginale

spunemi te rog ce inseamna mosc ca nu inteleg

Offline

 

#18 2007-10-01 18:40:54

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Inflamatiile vaginale

mosc-ul e o planta. daca secretia ta nu s-a schimbat cu nimic fata de cum a fost inainte nu trebuie sa iti faci probleme. in momentul in care apare o modificare la nivel cantitativ si/sau al mirosului atunci e semn de infectie si trebuie consultat medicul.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#19 2007-10-01 18:59:10

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Inflamatiile vaginale

monyca18 ai warn. citeste regula 8 (si nu numai) si invata sa editezi.


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.