homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale-6


#96 2008-02-27 20:38:11

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Inflamatiile vaginale

si mie tot a candida imi suna....


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 



#97 2008-02-27 20:46:22

mayaki
New member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2007-11-13
Mesaje: 78

Re: Inflamatiile vaginale

ok.merci mult sad o sa merg la doctor ,peste vreo 2 sapt ,pt ca urmeaza acea perioada "fericita" a lunii. sper sa nu se agraveze nimic:(

Offline

 

#98 2008-02-28 08:56:18

mayaki
New member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2007-11-13
Mesaje: 78

Re: Inflamatiile vaginale

neata.sad nu am nici o intrebare,doar ma descarc . sinecr ,eu m-am saturat sa am tot timpul probleme de genul .poate ca nu-i vina mea sau a cuiva anume ,dar ma afecteaza foarte tare problemele astea ,pt ca ,sincer imi afecteaza foarte mult viata sexuala. numai cand ma gandesc la tratamente si de-astea ,ma gandesc ca imi ramane o saptamana pe luna, in care sa fac dragoste cu prietenul meu. nu vreau sa creada ca il iubesc mai putin si cu atat mai mult nu vreau ca prin asta ,sa isi piarda rabdarea si sa caute in alta parte ceea ce eu nu-i pot da .noi ne iubim ,dar iubirea trb intretinuta ,pt ca se poate pierde daca nu esti atent . dar ,daca ar depinde toate de noi....am citit destule despre candida si am vazut ca reapare la nu stiu ce perioada. nu vreau sa fiu ca altii care se lupta de 14 ani cu ea .nu vreau sa se ajunga la a da vina unul pe altul ,ca de unde o am si cum de reapare .nu stiu,dar ,e destul de greu sa fii femeie

Offline

 

#99 2008-02-28 09:05:53

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Inflamatiile vaginale

cand apare candida trebuie sa o tretezi si sa previ aparitia ei dupa ce trece prin echilibrarea florei vaginale.acum prietenul tau trebuie sa inteleaga cand ai probleme de genul asta care inevitabil apar intr-o relatie wink vb.cu el si explicai si nu te mai gandi ca o sa te insele....


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#100 2008-02-28 09:12:09

mayaki
New member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2007-11-13
Mesaje: 78

Re: Inflamatiile vaginale

nu-i neaparat ca ma gandesc ca o sa ma insele ,pt ca sincer stiu ca ma iubeste prea mult pt a face asta. dar stiu ca ,daca eu o s-o tin tot cu tratamente ,poate va simti nevoia sa aiba ce nu mai poate avea .ma rog...sper totusi sa fie bine,ca sa nu dramatizez prea mult .merci mult de raspuns

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2008-02-28 09:13:48

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Inflamatiile vaginale

cam dramatizezi.... candida nu e cine stie ce e cam neplacuta intervine adevarat si cu viata sexuala.si eu am facut episoade si nu mi-am pus perobleme de genul asta...


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#102 2008-02-28 09:20:53

mayaki
New member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2007-11-13
Mesaje: 78

Re: Inflamatiile vaginale

ok.merci

Offline

 

#103 2008-02-28 10:44:21

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Inflamatiile vaginale

suntem multe care trecem prin "drame" de astea...dar trebuie sa sti sa inlocuiesti actul sexual propriuzis cu altceva...ceva ce nu a mai primit pana acum sau primeste mai rar...cand esti in perioada de asta reinviati sexul oral,pettingul, streaptesul, etc...si in felul asta va veti diversifica si relatia (sexuala)...in plus gasesti in reviste pt femei tot felul de sfaturi si inventii (unele sunt prea de tot dar sunt si care chiar merg)...chiar ieri am citit ceva si aseara l am si pus in aplicare tongue


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#104 2008-02-28 15:40:29

biencut
Membru
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 3

Re: Inflamatiile vaginale

Buna fetele. Se pare ca pt mine nimeni nu are un raspuns. Ar trebui sa postez in alta parte istoria mea ca sa o citeasca si dn doctoressa?

Offline

 

#105 2008-02-28 16:08:53

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Inflamatiile vaginale

biencut a scris:

Buna ziua! Sunt noua pe forum. Imi pare bine ca vam descoperit si va doresc multa sanatate si sa ne intalnim aici doar pt lucruri placute! Cum sunt noua aici, daca am postat gresit, va rog sa ma scuzati. Problema cu care vin e veche si enervanta. Acum 2 ani am nascut. Pana la 1 an si o luna cat am alaptat n-am avut menstruatie. Pe la noua luni am inceput sa iau exluton si de-atunci au aparut problemele mele. Pana la 9 luni n-am avut contact sexual pt ca nu puteam. Ma durea extrem de tare si parca eram mai ceva ca o virgina caci nu se putea intra. Am fost la dr si mi-a zis ca sunt ok fizic (mi se facuse epiziotomie la nastere si ma gandeam ca poate din exces de zel sa fie sotul multumit m-a facut prea stramta) si ca problema e in capul meu din cauza nasterii dureroase pe care am avut-o. In fine pana la aceasta problema toata sarcina si pana atunci am fost perfect sanatoasa din toate punctele de vedere. Incet incet dupa 9 luni am inceput sa pot sa am viata sexuala numai ca odata cu ea am inceput sa am o scurgere alba branzoasa f abundenta si suparatoare. Am facut mai multe controale si n-a iesit nimic nici la papanicolau iar la secretie doar o inflamatie nespecifica. Mi s-a dat tratament cu flagel parca, apoi ma...(nu mai stiu cum se numeste), pt ca ma plangeam in continuare mi sa dat cannesten, etc. Aceaa secretie s-a redus aproape total dar inca ma mai supara. Cateodata este alb-branzoasa, cateodata alb-galbuie sau cateodata doar o gelatina vascoasa ca albusul de ou. Satula de atatea tratamente n-am mai facut nimic pana acum cateva saptamani. Deci a trecut 1 an si 3 luni aproximativ de la primele simptome.
Acum mi-am repetat papanicolau, ex de secretie si am facut si cultura din col unde mi s-a zis ca n-am nimic decat aceea infectie nespecifica. Mi s-a dat pana sa imi vina rezultatele gynofort crema (cu aplicator) sa urmez 4 zile.
Sunt disperata si ma deprima tare aceasta situatie, ca nu pot sa o scot la capat. Am fost iar la ginecolog si mi-a zis sa fac si o colposcopie si un tipaj viral HPU dar nimic de urmat cica nu e cazul (de fapt a vrut sa-mi dea flagel mie si sotului dar cand i-am zis ca am mai urmat odata amandoi a renuntat).
Ca sa nu mai lungesc vorba scriu aici rezultatele analizelor in speranta ca dn doctor sa ma ajute cu un sfat.

Ecamen citologic- frotiu cervico-vaginal:

- frotiu satisfacator pt evaluare
- celule superficiale frecvente
-celule intermediare frecvente
- altele: (aici nu prea inteleg ce scrie) flora lacieara?
- PNM ...(cred ca sclatiu...nu inteleg:() frecvente

concluzii: inflamatie nespecifica
recomandari: ex. bacteriologic si de urmarit ev citologic dupa vindecarea infectiei.

Examen secretie vaginala:
- epitelii frecvente
- leucocite relativ frecv
- hematii nu e incercuit nimic
- flora microbiana bogata
- trichomonas, garderella si levuri, micelii, absente
- tip cocibacili G- - frecv, G+ - rari.


Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col:
-cultura in conditii aerobe: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene in 48 de ore
- cultura fungi: negativ.

Inainte de aceste analize am facut si la urina unde mi-a iesit aparent (dupa spusele medicului de fam, nu era sigura si mi-a zis sa fac si urocultura si sa vad ce zice intai si ginecologul) o infectie urinara. Aveam parca un numar mare de leucocite...nu mai stiu exact rezultatul analizei la urina si nici nu o mai am.
Concluzia...toate astea pot sa se traga totusi de la o infectie urinara? De ce totusi persist cu o secretie? E adevarat ca nu in continuu dar zilnic de 1-2-5 ori pe zi. Am observat ca in mod sigur se intampla cand ies din casa si e frig afara sau stau jos si blugii apasa in zna genitala dar se intampla totusi si in casa. Zilele astea secretia a fost pana acum 2 zile alb-galbuie cu miros urat in cantitate mica dar deranjanta iar acum de 2 zile imi vine deodata mult ca albusul de ou. Ceva de genul efectiv curge din mine. Am avut chiar si cicluri asa gelatinoase (total anormale caci n-am avut in viata mea asa ceva dar e adevarat ca in ultima vreme s-au normalizat - nu mai sunt gelatinoase).
Tipajul e obligatoriu de facut (adevarul e ca m-a darmat cand am aflat cat costa) sau in functie de ce iese la colposcopie?
Pot avea rana pe col si de-acolo secretia asta continua?
Ieri chiar am avut si dureri mari la contactul sexual. Simteam ca o sa explodez daca nu se opreste si era un contact sexual normal dar in general nu suport o anume pozitie care e mai profunda (chiar daca una normala). Ieri totusi am simtit durerea mai mare si nu doar in pozitia aceea (de obicei n-aveam probleme decat in acea pozitie).
Toate astea simt ca se leaga: secretia suparatoare, durerea intr-o anumita pozitie...nevoia de a merge al aWc pt a ma simti complet libera cand stiu ca voi avea contact sexual...
Ce analize sa mai fac, ce sa mai fac sa scap de aceea secretie pacatoasa care la analize n-a iesit a fi candida caci la infectii e bifat decat cocobacili. Ce dumnezeule mai sunt si aia?

Imi cer scuze ca am scris asa mult dar nu de mult v-am descoperit si problema asta ma termina rau si ma face si irascibila mereu si fara chef...

se pare ca e gardnerella. vaginita nespecifica, scurgerea si cocobacilii la asta ma duc cu gandul. nu inteleg de ce nu zice clar chestia asta la analize.

cam greu sa iti fi raspuns cineva daca mesajul tau era pe pagina anterioara.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#106 2008-02-29 19:36:16

mayaki
New member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2007-11-13
Mesaje: 78

Re: Inflamatiile vaginale

ciao fetele. astazi sunt mai optimista:) nu am fost inca la doctor ,dar ma duc imediat ce trece "perioada lunii". dar ,tind sa cred ca ,chiar daca e candida ,nu-i foarte agravata...zic eu . nu stiu ,dar nu mai am asa mancarimi(poate erau si din cauza perisorului care incepe sa creasca),ma mai mananca un pic labiile , dar nu f tare.si ,ma gandesc ca totusi daca secretia e nu foarte schimbata ,pt ca zilele astea am tot urmarit , si nu are o culoare mai galbena ,doar ca parca e un pic mai vascoasa,nu stiu.si ,nu mi se pare a-si fi schimbat mirosul . nu stiu daca e ok ,dar oricum ,ma gandesc ca nu-i foarte grav .sincer ,de-abia astept sa merg la medic sa vad ce-mi zice.sper sa nu am nimic grav si sa nu fi afectat faptul ca nu m-am dus cand trebuia ,adica in urma cu 2 luni . merci:)

Offline

 

#107 2008-02-29 19:45:02

mayaki
New member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2007-11-13
Mesaje: 78

Re: Inflamatiile vaginale

a! si scuze ,dar as avea totusi o mica intrebare:) am observat ca ,inainte de a-mi veni menstruatia cu cateva zile , cand sunt cu prietenul meu , ma excit ,dar nu se lubrifiaza atat de bine .adica , in interior e ok ,pentru ca simt si inainte si in timpul actului sexual ,dar la intrarea in vagin se lubrifiaza mai greu . poate fi tot o cauza medicala? a! si aseara cd am facut dragoste, nu s-a lubrifiat si a trebuit sa folosim lubrifiant pe baza de apa. apoi a fost ok ,nici nu m-a durut . nu stiu ,se poate sa fi avut durerile alea mai intense ,ca sa zic asa , zilele trecute ,din cauza lipsei lubrifierii? pt ca si asta e o cauza. oricum ,ma duc sa fac analize ,sa ma vindec de ce-i posibil sa mai am smile

Offline

 

#108 2008-02-29 20:38:28

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Inflamatiile vaginale

nu te lubrifiezi cum trebuie tocmai datorita perioadei.... si eu patesc la fel


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#109 2008-02-29 21:50:44

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Inflamatiile vaginale

cateodata simt si eu zona intima inflamata si uneori si usturimi...mi`am facut prin ianuarie examenul de secretie si Babes-Papanicolau, inainte de a-mi fi prescrise anticonceptionalele si doctorita mea a zis ca totu`i perfect. prin vara, cand eram acasa in vacanta, am fost la un cabinet particular, la un ginecolog care mi`a fost recomandat de o asistenta medicala(mama unui prieten). motivul vizitei: simteam mancarimi si intr`o zi am gasit si cateva pete de sange pe slip. si renumitul doctor mi`a facut o consultatie si mi`a prescris irigari interne cu tantum rosa si meclon crema. a, si niste supozitoare, pe care oricum nu me`am folosit. unde vroiam sa ajung...am citit pe forum ca cel mai bine e sa te speli cu apa simpla si cu degetul, deci cat de mult afecteaza spalaturile cu tantum rosa?pentru cultura mea generala tongue

Offline

 

#110 2008-02-29 21:51:57

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Inflamatiile vaginale

e ca si cum ai face frectie la piciorul de lemn...cam asa e si cu tantum asta


mami de minuni hjarta

Offline

 

#111 2008-02-29 22:09:29

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Inflamatiile vaginale

ms eu_vreau ...cateodata ma ingrijorez mai mult decat este cazul smile

Offline

 

#112 2008-03-02 11:39:44

condina
Membru
Inregistrat: 2008-03-02
Mesaje: 2

Re: Inflamatiile vaginale

buna! sunt normale secretiile albe zilnice?Am 23 de ani si in vara lui 2006 am avut colpite ,am urmat un tratament cu zanocin ,aciclovir ,flagil ,canesten  dar nu sunt sigura ca mi-a trecut .. In 2007 am fost la un conntrol si  si am facut din nou analize, unde apare frecvent candida a.  frecventa PMN( nu stui ce inseamna..) si  examenul babes- papanicolau a iesit frotiu casa II . Am urmat un tratament cu clortimazol   spalaturi cu bicarbunat si ovule. ESte ceva grav?Pana sa  intru pe acest forum nu stiam numic de acesta candida ,  (este un forum care te informeaza si iti da sfaturi.) cand am intrebat doctorita de ce mi-a aparut asesta infectie mi-a raspuns ca de la anticonceptionale . iau de 3 ani jumatate  recividon  si nu am avut nici o reactie negativa la aceste pastile, Este recomandat sa se faca pauze de 1-3 luni de anticonceptionale?hmm

Ultima oara a fost editat de condina (2008-03-02 11:48:44)

Offline

 

#113 2008-03-02 11:43:57

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Inflamatiile vaginale

1.faci pauza de la ac.cand vrei copil sau ai anumite probleme de sanatate grave care te impiedica sa le mai folosesti
2.papanicolaul clasa 2 este ok cam toate femeile cative sexual au clasa2
3.atat timp cat secretiile nu sunt suparatoare nu te ustura ,mananca,nu isi modifica mirosul nu avem de ce sa ne gandim la o infectie vaginala


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#114 2008-03-02 11:53:35

condina
Membru
Inregistrat: 2008-03-02
Mesaje: 2

Re: Inflamatiile vaginale

multumesc . Mi-ai luat o piatra de pe inima:) Multa sanatate si o zi buna

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.