homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice


#1 2007-06-27 15:14:51

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

Acesta este rezultatul in urama transvag si colposcopiei,solutia laparoscopie ce nu inteleg eu este...de ce doctorii gasesc ca singura solutie operatia??? eu vreau bebe si cica din cauza acestor probleme nu voi avea deoarece nu am ovulatie....cica am niste coji pe ovare care nu pot disparea decat prin operatie chiar nu exista solutie va rog doctoressa nush ce sa mai fac mi a zis faimosul Prof Banceanu de la Polizu ca asta e solutia,desii stia ca nu suporta organ meu anestezie totala mi a raspuns ca "lasa draguto ca ce se poate intampla....eventual nu te mai scoli///" imi venea sa il omor fetelor nu va duceti la el e criminal nu sunt singura care am patit asa toate pacientele lui au probleme plus ca ia spaga de la 100 euro in sus numai sa te consulte e de rasul lumii ...pakat.ma rog eu vreau sa stiu ce tratament pot urma le pot sfarama in vre un fel? mi a zis de un medicament dar de nervi nu am retinut.Va rog ajutati ma.aha si iar nu mi a venit ciclu de 2 luni....

Offline

 



#2 2007-06-27 15:24:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

cryss26buc...faimosul profesor banceanu e faimos tocmai pentru atitudinea despre care vorbesti...nicidecum pentru profesionalism...asadar nu inteleg ce ai cautat la el...mise pare mie sau te-ai cam plimbat din medic in medic? Si daca da, de ce nu ai Mers la Bogdan Marinescu, sau la cineva din echipa lui...
Despre cojile de pe ovare nu stiu ce sa iti spun....nu ma pricep...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-06-27 15:33:09

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

m a trimis medicul meu de familie a zis ca e bun....chiar nu stiu ce sa fac am fost internata la polizu si jur ca m a trimis la sanador cu eprubeta de sange in mana sa mi fac dozarile hormonale 260 ron nici nu m a bagat in seama nu mi a explicat nik numai pot nush ce sa mai fac unde sa mai merg....am epuizat relatiile si resursele financiare sunt terminata oare chiar nu am nici o sansa? nu exista tratament? uter 53/34 endometru 14mm ov stg 30/30 cu foliculi mici pana 13 mm ov drept 26/23mm aspect micropolichistic colposcopie colpita punctiforma moculara,ce inseamna astea? am facut si trat ala de 4 luni cu yasmin si nimic acum iar nu mi a venit de 2 luni ce sa i au sa mi vina??

Offline

 

#4 2007-06-27 16:48:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

stim in a cita zi a ciclului a fost echografia aia? poti lua duphaston sa iti vina


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-06-27 19:05:39

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

a fost facuta in condidtiile in care nu mi a venit de pe 26 aprilie.imi da duphaston fara reteta?cam in cat timp imi vine cm de cand incep sa i au? au vre un efect negativ ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-06-27 20:04:27

antigona
Full member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 166

Re: sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

Fara reteta cred ca iti da cam greu. Du-te la alt ginecolog sau la medicul de familie.
MIe nu mi=a venit menstruatia din februarie, aveam endometrul mult mai subtire ca al tau (2.63 mm) . Mi s-a dat duphaston (2 tb/zi ) 5 zile, iar in urmatoarele 7 zile trebuie sa apara menstruatie. Ieri a fost ultima zi in care am luat si deja ma doare burta si sunt ceva semne de sangerare. Duphaston nu are efecte negative demne de luat in seama. Da pe google cautare duphaston si gasesti prospectul.

Offline

 

#7 2007-06-28 11:23:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

cryss26buc....stiu ca ai omorit o gramada de timp si de bani umblind din medic in medic....din pacate asta nu inseamna ca eu pot sa iti dau consultatii si tratamente pe forum


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2007-06-28 16:05:09

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

da asta asa este dar nu stiu ce sa mai fac mi au iesit si dozarile hormonale dar medicul de fam a zis ca numai un ginecolog sau o persoana de la planning imi poate explica eu vi le spun daca puteti sa mi ziceti e ok daca nu asta e...
FSH 4,11
LH 8,56
PROGESTERON 11,02
ESTRADIOL 126,00
in conditiile in care ultima menst am avut o pe 26 aprilie.
Va multumesc oricum sunteti cu adevarat draguta si va dedicati in a ajuta femeile de aceea va raspect.

Offline

 

#9 2007-06-28 16:19:49

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

daca ati putea sa mi recomandati un medic bun ginecolog care sa mi explice rezultatele ar fi excelent eventual si cat sa i dau multumesc

Offline

 

#10 2007-06-29 12:05:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

cryss26 buc...esti de atit de multa vreme pe forum si ma intristeaza mult faptul ca ignori regulile! ma vad obligata sa iti dau warn
sa inteleg ca in u8rma sfatului dat de medicul de familie de a cere interpretarea analizelor la ginecolog saula medicul de planning, tu ai decis sa intrebi medicul de planning pe forum si sa mergi si la ginecolog, la consult....
mai departe, nu imi spui decit niste cifre, fara unitati de masura si fara valori normale(desi pe buletin cred ca ai si una si alta)....ca sa imi aleg eu unitatile de masura pe care le doresc...si sa consider ca la laboratorul unde ai facut analiza valorile normale sunt cele clasice, din carti....vei merge fireste la ginecolog cu buletinul de analiza in mina...in plus, imispui cind ai avut ultima menstra dar nu si cind ai recoltat analizele....daca ma intereseaza, nu am decit sa te intreb...sa nu te superi insa nu mi se pare deloc corect...si nu reusesc sa intrezaresc respectul despre care vorbesti...
Ma rog....din cite imi potda seama, cu datele absolut insuficiente pe care le am, rezultatele se incadreaza in limitele normale ale fazei luteale. Era interesant daca aveam si dozari de prolactina si de hormoni tiroidieni....
endometrul tau e foarte gros pe de alta parte....
pentru o interpretare corecta insa e nevoie de 3 dozari hormonale pe parcursul unui ciclu...ovarele si uterul par a fi de dimensiuni normale...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-06-29 12:57:10

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

da asa este imi cer mi de scuze am crezut ca ..ma rog nu conteaza m am programat la doamna doctor silvia niculescu la marie stops ma duc luni sa vada analizele sper sa ma lamureasca dansa,va multumesc si sincer imi pare rau ca v am suparat dar credeti ma ca numai pot...

Offline

 

#12 2007-06-29 13:44:32

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

cryss26buc cat ai platit pentru analizele de mai sus?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#13 2007-06-29 14:41:45

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

la sanador 120 ron

Offline

 

#14 2007-06-29 14:46:57

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

multumesc frumos pt. raspuns smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#15 2009-12-12 15:23:45

terra
Membru
Inregistrat: 2009-12-12
Mesaje: 1

Re: sterilitate primara colpita punctiforma si moculara ,ovare micropolice

buna ! m-am decis sa scriu deoarece am trecut / trec prin niste momente grele si as vrea sa stiu si parerea voastra ..
de 2 ani am decis (eu si sotul) ca e vremea sa vina bebele ... am fost la un ginecolog pt un consult de rutina (acum 1 an ) totul e ok mi-a zis ca la ovarul dr se vedea corp galben adica asta insemna ca a avut loc ovulatia, in fine sunt perfect sanatoasa doar ca poate nu am nimerit ziua. intre timp au inceput sa ma doara sanii f urat si simteam ca niste galme ai am fost la un dr endocrinolog acesta mi-a prescris duphaston si mi-a zis ca o sa ma ajute sa raman si insarcinata deoarece am cant mica de progestogen (asta fara sa-mi zica sa fac vreo analiza ), am facut tratamentul 6 luni durerea de sani m-a lasat dar sarcina n-a aparut. am fost iar la acel dr si mi-a prescris clostilbegyt in ziua a 5 a CM timp de 6 zile si duphaston din ziua a 16a a CM 10 zile. citind prostectul clostilbegyt-ului am luat decizia sa merg la un alt ginecolog (cunosc un dr f bun numai ca treb sa te inarmezi cu f multa rabdare deoarece e f aglomerat)... in fine am mers am asteptat 7 ore si mi-a zis asa ... acest tratament nu se ia dupa ureche si ca in prima faza pt o sterilitate primara cu care ne confruntam acum se fac o serie de analize hormonale si pt unele infectii cu transmitere sexuala care pot  cauza infertilitate. si sa opresc tratamentul de orice fel pt ca acea mastoza pe care o am nu voi scapa de ea doar daca voi avea un copil sau pot ramane cu ea o viata.
acum astept sa-mi vina CM pt  ami face analizele.
vrea sa stiu ce etape treb sa urmez apoi dupa luarea rez analizelor? (intre timp o sa-si faca si sotul meu spermatograma momentan nu-i in tara). si inca ceva ce mi-a zs dr ca atunci cand o femeie are lipsa sau cant mici de prgesteron are cilul neregulat si atunci se prescrie tratament cu duphaston iar eu l-am avut regulat mereu, nu era la zi 28 de zile fix dar mi-a venit in fiecare luna.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.