homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Karissa-6


#96 2007-09-25 22:10:30

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: Karissa

ms ms ms,farmacista mi-a zis 2 saptamani de cand am inceput sa le iau pt ca sunt puternice dar in schimb toti zic(inclusiv prospectul ac) ca 7 zile+perioada de administrare e cea indicata .......asa ca tind sa nu ma iau dupa farmacista......


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 



#97 2007-09-26 10:13:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Karissa

si bine faci


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#98 2007-09-26 11:55:25

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: Karissa

mersi mult doctoressa......


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

#99 2007-09-28 21:25:00

tzontzonik
Full member
Inregistrat: 2006-03-16
Mesaje: 191

Re: Karissa

am intrerupt antibebeul de ieri pentru ca am avut spotting vreo 4 zile consecutive...acum la ce sa ma astept? menstruatia imi va fi decalata...adik nu va fi la data asteptata, nu?


doua puncte ics:D

Offline

 

#100 2007-10-05 19:27:17

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: Karissa

am si eu o intrebare,am luat antibiotice(am mai vb despre asta)si stiu ca perioada de protectie suplimentara este de 7 zile de la incetarea adiminstrarii,eu am oprit antibioticele in perioada de pauza a ac,se aplik aceeasi regula,adik raman cele 7 zile suplimentare sau e vorba de 7 pastilute inghitite,eu am luat ultima oara antibiotice martea trecuta si cele 7 zile suplimentare ar fi pana martea care tocmai a trecut,e corect asa!help please!

Ultima oara a fost editat de @dana23 (2007-10-05 19:28:05)


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2007-10-05 19:35:35

LadyInRed
Hero member
De la: _________
Inregistrat: 2007-06-07
Mesaje: 3261

Re: Karissa

nu...pana inghiti 7 pastilutze

Offline

 

#102 2007-10-05 19:40:22

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Karissa

daca ai inghitit dupa ce ai luat antibiticul 7 pastile esti ok.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#103 2007-10-05 20:14:41

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: Karissa

ms mult fetelor,e bine ca m-am gandit si la varianta asta si am intrebat inainte ca altfel cre ca faceam o prostie,eu 7 pastile ink nu am inghitit asta era problema,dar bine ca nu am facut nimik...ms ink odata de ajutor si pentru promtitudine!kiss


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

#104 2007-10-15 21:08:06

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: Karissa

am auzit ca daca de la antibebe se ia in greutate nu sunt bune pt organism,eu iau la karissa de ap. 3 luni si am luat aproape 5 kg in greutate iar eu mananc mai putin ca o vrabie,e indicat sa le schimb cat mai rpd nu?inainte luam jasmine si nu am avut abs nici o pb cu ele,dar vreau sa ajung la planning inainte si chiar la doctoressa!nu e bine ca m-am ingrasat asa nu?


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

#105 2007-10-15 22:10:39

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: Karissa

ms mult de raspuns si pt rapiditate,saptamana viitoare ma duc la doctoressa la cabinet,saptamana asta ma tine facultatea "din scurt",ms mult ink odata!


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

#106 2007-10-16 22:14:21

Nastasia
New member
Inregistrat: 2007-09-12
Mesaje: 17

Re: Karissa

Am o problema.. iau karissa de 2 luni, si mi-a fost okay... nu spotting, nu greturi, nu nimic . In schimb, mi-e atat de foame, incat mananc de 7-8 ori pe zi, poftesc la toate porcariile  pamantului, si deja m-am ingrasat cam 3 kg..
Dati-mi, va rog un sfat... e cazul sa ma duc sa mi le schimbe..?
Sau cunoasteti o modalitate de a stopa foamea..? Azi am mancat pana am vomat, si nu e prima data cand mi se intampla... am incercat sa beau apa sau ceai cand mi-e foame, insa ma amagesc. Si, culmea, si cand vomit am impresia ca as mai manca ceva... acum tocmai am vomat, si simt ca mor de foame .. grater


MAKE LOVE, NOT WAR!

Offline

 

#107 2007-10-18 14:05:08

mariamatei85
New member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2007-05-14
Mesaje: 30

Re: Karissa

buna,
am si eu o dilema.... ginecologul mi-a spus sa fac o pauza de la karissa la fiecare 6 luni. marti am terminat folia si acum trebuie sa imi vina menstruatia dupa care nu voi mai lua pilule o luna pana la urmatoarea menstruatie
intrebarea mea este daca mai am protectie 7 zile dupa ultima pilula? sau protectia a incetat marti cand am luat ultima pilula?
astept raspunsul vostru urgent
mersi
pupici

Offline

 

#108 2007-10-18 14:25:58

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: Karissa

esti protejata pana iti vine ciclul. apoi nu. dar sa stii ca nu e nevoie sa le intrerupi. le intrerupi doar daca vrei un bebe sau daca ai o problema medicala care necesita intreruperea anticonceptionalelor.


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

#109 2007-10-18 14:51:22

mariamatei85
New member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2007-05-14
Mesaje: 30

Re: Karissa

am inteles
eu ma duc regulat la doctor la fiecare 6 luni si mi-a zis ca e bine sa fac pauza,
acum nu stiu ce sa zic.
oricum trebuie sa urmez un tratament cu cerviron pentru o infectii cu bacterii si asta inseamna ca am nevoie de protectie suplimentara chiar daca iau anticonceptionalele.
mersi pt raspuns
pupici

Offline

 

#110 2007-10-18 15:01:16

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: Karissa

cu multa placere. eu doar ti-am spus, deczia de a le intrerupe sau nu e ta. pot sa-ti spun ca sunt fete pe forum care iau de ani de zile, nu le-au intrerupt si sunt ok. dar intr-adevar, exista doctori care recomanda intreruperea lor.


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

#111 2007-11-01 16:36:38

Maripossa
Membru
Inregistrat: 2007-11-01
Mesaje: 2

Re: Karissa

Salutare tuturor!

Im primul rand trebuie sa spun ca m-am bucurat tare mult sa gasesc un forum asa populat si activ, unde se pot discuta subiecte care ne intereseaza pe noi toate (poate chiar si pe unii toti smile )

Am citit cu atentie unele dintre post-uri si vad ca sunt inscrise multe persoane care au experienta si cunostinte in acest domeniu, asa ca imi permit sa pun si eu o intrebare.

Pe scurt, saptamana trecuta am avut si noi placerea sa constatam ca s-a rupt prezervativul... Actul era deja consumat, ne-am dat seama dupa aceea, asa ca a doua zi am dat fuguta la farmacie si ne-am inarmat cu Postinor. Am luat punctual si a doua pastiluta la 12 ore dupa prima si am stat cuminti. La trei zile dupa a doua pastila, am avut o sangerare, pe care eu am considerat-o menstruatie (se apropia oricum si "termenul" si am avut "simptomele" obisnuite mie), asa ca in aceeasi zi am luat prima pilula de Karissa (la recomandarea dnei doctor, care mi-a spus, dupa cum am mai vazut si pe forum, ca au o concentratie mai mica de hormoni si sunt cele mai potrivite pentru mine). Problema este ca sangerarea a durat numai 3 zile si mai abundenta a fost doar in prima sad.

Este posibil sa fi fost o falsa menstruatie, indusa de Postinor? Daca da, ce efect ar avea faptul ca am inceput sa iau Karissa? Pot sa consider ca sunt protejata sau ar trebui sa ne luam masuri suplimentare? Este adevarat ca daca se ia prima pilula in prima zi de sangerare protectia este activa din prima zi sau trebuie luate 5 ori 7 pastilute pentru ca protectia sa fie eficienta? Am intalnit ambele explicatii si sunt un pic confuza, mai ales ca a doua zi n-am mai fost cuminti sad si m-am bazat pe fatul ca in timpul menstruatiei e "safe" si pe faptul ca luasem si Karissa...

Am facut cumva o prostioara? Si daca da... cam care sunt sansele sa fie o prostioara mai mare asa?

Va multumesc frumos.

Offline

 

#112 2007-11-01 16:43:43

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Karissa

cd a aparut sangerarea la 3 zile de la postinor,a fost din cauza acestuia,si nu era menstruatie.Dc ai inceput de atunci karissa,trebuia sa te protejezi inca 7 zile.
Dc incepi pastilele in prima zi a ciclului nu mai e nevoie de protectie.Dc nu protectie 7 zile cu prezervativ.
Cd trebuia sa vina menstruatia dc nu luai postinor?Cam tot pe atunci?

Ultima oara a fost editat de cosmina07 (2007-11-01 16:47:23)


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#113 2007-11-01 18:05:35

Maripossa
Membru
Inregistrat: 2007-11-01
Mesaje: 2

Re: Karissa

Multumesc de raspuns, Cosmina07. Da, in mod normal tot cam in jurul zilei respective ma asteptam sa apara menstruatia. Va sa zica nu am fost chiar cuminte si nici foarte inteleapta sad. Sper sa pot invata lectia asta fara sa am de platit pentru ea. sad

Offline

 

#114 2007-11-02 15:31:52

iwantbaby:)
Membru
Inregistrat: 2007-11-02
Mesaje: 2

Re: Karissa

Buna!
In legatura cu Karissa... Mie mi-au fost prescrise pentru o perioada de 6 luni. Le-am luat 7 dar apoi am fost fericita ca am renuntat la ele. In lunile astea in care le-am luat, m-am ingrasat vreo 6-7 kg si in plus, mai in a 6-a, a 7-a luna incepusem sa am niste dureri de cap ingrozitoare. Ma trezeam la 5-6 dimineata tocmai din cauza durerilor de cap pe care le simteam in somn. Incercam orice numai sa-mi treaca. Nici somnul si nici algocalminul nu aveau efect. La o discutie pe care am purtat-o cu medicul de familie mi-a spus clar ca si ingrasatul si durerile de cap sunt cauzate de anticonceptionale. Singurele efecte benefice au fost faptul ca mi s-a redus perioada menstruatiei si a disparut dismenoreea.
Am fost a medicul ginecolog, mi-a prescris Novynette iar de la astea, avand in vedere ca le iau de 3 zile, mi-au aparut niste bubite mici, ca niste cosuri, pe fata si mai ales in jurul ochilor.
Acum nu stiu ce sa mai cred.
La Karissa nu m-as mai intoarce, avand in vedere ca acum ma chinuiesc sa dau kilogramele in plus jos dar si cu Novynette se pare ca nu prea ma impac.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.