homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

TOXOPLASMOZA!


#1 2007-08-22 18:28:24

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

TOXOPLASMOZA!

as vrea sa stiu care sunt riscurile de a avea aceasta boala (detin o pisica pui) si am mai avut plus ca ma jucam la tara cu ele ce se intampla daca mi se descopera aceast virus daca sunt gravida in 5 sapt....exista un tratament?nici nu ma gandesc la avort;(( stiti cum se manifesta daca as avea cum imi dau seama?

Offline

 



#2 2007-08-22 19:17:41

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: TOXOPLASMOZA!

in primul rand cred ca ar trebui sa faci analiza sa vezi daca ai ... de ce iti faci griji fara motiv?

Offline

 

#3 2007-08-22 23:31:27

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: TOXOPLASMOZA!

faci testul intai si, daca reiese ca ai facut toxoplasmoza mai demult, atunci nu e nici un risc pentru sarcina actuala. E periculos atunci cand infectia cu Toxoplasma Gondii apare in timpul sarcinii.Eu asa stiu.


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#4 2007-08-23 10:20:43

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: TOXOPLASMOZA!

asa e. daca ai avut nu e problema, dar daca n-ai avut bine ar fi sa "imprumuti" pisica pe timpul sarcinii cuiva smile pt a nu fi cu risc. spalate fructele, legumele, grija la cruditati in special pe care exista riscul sa fi ajuns niste kk de matza smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#5 2007-08-23 11:59:53

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: TOXOPLASMOZA!

eu as da pisica cat mai repede, nu are rost sa risti sanatatea copilului pt o pisica...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-08-23 12:09:15

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: TOXOPLASMOZA!

crissy, trebuie sa faci urmatoarele:
1. analiza ta de sange sa vezi daca ai/ ai avut.
2. de urgenta, pisica deparazitata, vaccinata anti giardia
3.evita sa cureti kk  de pisica - daca esti obligata, poarta manusi, si spala-te bine apoi
4.spala bine fructele si lgumele, si nu mai manca produse din carne insificient preparate termic ("in sange") cum ar fi mititeii, friptura in sange... de preferat carnea de orice fel inainte de preparare sa suporte o congelare la -18grade
Si... pentru iubitorii de animale: nu e neaparata nevoie sa le alungati de langa voi,e suficient un minim de igiena si atentie, ca totul sa fie ok pentru toata lumea. Ganditi-va ca si renuntarea la matza preferata e o trauma psihica pentru viitoarea mamica, deja bulversata de tot ce simte... Si eu vreau bebe, si am trei matze... si prieteni f buni care sunt medici veterinari mi-au spus toate cele de mai sus.
In rest... cu Dumnezeu inainte!
Pupici!!!

Ultima oara a fost editat de berbecutza_ali (2007-08-23 12:13:12)


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 

#7 2007-08-23 12:52:52

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: TOXOPLASMOZA!

am citit si eu ca in principiu nu trebuie neaparat date matele, dar totusi cand iti doresti asa mult un copil parerea mea e ca e mai bine sa elimini orice risc...va fi o trauma mai mare daca copilul este bolnav decat disparitia matei.

Offline

 

#8 2007-08-23 13:51:07

suteusimona
Full member
Inregistrat: 2006-11-15
Mesaje: 119

Re: TOXOPLASMOZA!

Buna, eu acum sunt gravida in 4 luni ceea ce iti doresc si tie.Vreau sa-ti spun ca eu am facut acest test fara sa am caini sau pisici.E bine sa il faci de acum ,o sa-ti dea trimitere doctorul tau dar du-te si fa-l . E necesar si important.

Offline

 

#9 2007-08-23 13:54:20

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: TOXOPLASMOZA!

corect, pisicile sunt un vector de transmitere, dar nu pot fi considerate singurele vinovate pentru transmiterea parazitului.
Poti sa n-ai pisici, dar sa mananci numai fripturi in sange sau tocaturi insuficient preparate termic si te imbolnavesti fara sa stii.
Testarea este obligatorie, de preferat inainte de a ramane insarcinata!

Ultima oara a fost editat de berbecutza_ali (2007-08-23 14:01:45)


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 

#10 2007-08-23 13:57:28

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: TOXOPLASMOZA!

berbecutza_ali a scris:

transmiterea virusului.
!

e parazit


mami de minuni hjarta

Offline

 

#11 2007-08-23 14:01:23

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: TOXOPLASMOZA!

corect, my mistake smile, scriam una si gandeam alta... acusica editez...


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 

#12 2007-08-23 16:18:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: TOXOPLASMOZA!

cryss26buc, iti mai spun o singura data si daca nu tii cont nici de data asta ma supar si iti voi ignora mesajele:
PRINCIPALA TA OCUPATIE ACUM E SA FII VESELA SI FERICITA. ESTI GRAVIDA, TI-AI DORIT COPILUL, DACA VREI SA FIE BINE NU BOLNAV DE NERVI, FII FERICITA SI VESELA INCETEAZA CU PANICILE INUTILE!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2007-08-24 12:48:21

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: TOXOPLASMOZA!

nu sunt panicata dar medicul m a speriat cu boala asta si vroiam sa ma informez atata tot ca in cazul in care as avea sa nu fac un soc sau sa ascult de primul medic si sa fac avort deci repet vreau sa ma informez ma preocupa sarcina si sanatatea copilului nu aveti de ce sa va suparati am lasat orice stres sincer ma bucur de bebe chiar sotul meu pune in fiecare seara capul pe burtica sa auda inimioara si vb cu el deci totul e ok dar vreau sa stiu ce solutii sunt ca atunci poate ma voi panica...nu va suparati pe mine va rog ....si fetelor pisica e deparazitata intern si extern si are si vaccin sapt viit il fac pe al doilea si ultimul....sunt sigura ca va fi ok;))

Offline

 

#14 2007-08-24 12:57:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: TOXOPLASMOZA!

si eu sunt sigura cryss26buc....nu vei face toxoplasmoza!
Iata cum evitam infectia cu Toxoplasma gondii

1. Pentru a preveni toxoplasmoza si alte boli generate de alimente, hrane ar trebui pregatita la o temperatura mai mare de 63-71oC. incalzirea alimentului trebuie sa fie uniforma, fiti atente la cuptoarele cu microunde de putere mica!
2. Fructele si legumele trebuie spalate foarte bine inainte de a fi folosite.
3. Mesele sau fundurile pentru taiat carne, suprafetele pentru gatit, tacamurile si mainile vor fi spalate cu apa calda si detergent dupa ce au venit in contact cu carne cruda rosie sau alba sau cu legume sau fructe nespalate. Nu folositi cutitele cu care ati taiat carne inainte de ale spala, pentru a taia alte alimente.
4. Gustatul carnii crude (tocaturi de exemplu) sau insuficient preparate este cu desavarsire interzis.
5. Femeile insarcinate ar trebui sa poarte manusi atunci cand lucreaza in gradina sau vin in contact cu pamant sau nisip, din cauza posibilitatii de infestare a acestora cu fecale de pisica. Dupa activitati care implica acest contact mainile trebuiesc spalate cu atentie.
6. Daca este posibil, femeile insarcinate trebuie sa evite sa curete cutiile in care pisicile isi fac nevoile. Daca nu este nimeni disponibil care sa la inlocuiasca, femeile insarcinate vor purta manusi si se vor spala dupa aceea cu multa atentie pe maini. Cutiile cu dejecte de pisica trebuiesc curatate obligatoriu zilnic. Pisicile vor fi pastrate permanent in casa, pentru a nu se infecta din mediul exterior si vor fi hranite numai cu hrana uscata, conservata sau preparata termic. Femeile gravide nu trebuie sa adopte pisici vagaboande.
Si, foarte important, exista tratament medicamentos!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2007-09-27 14:13:44

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: TOXOPLASMOZA!

am facut analizele si am TOXOPLASMOZA -exact cum banuiam IgG  -0,698 pozitiv (tre sa fie 0,180) si IgM 0,255 ( 0,180)-pozitiv  SI citomegalovirus tip IgG -31UA .ML POZITIV ce ma fac???????????? nu vreau sa pierd bebe

Offline

 

#16 2007-09-27 14:16:28

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: TOXOPLASMOZA!

nu o sa pierzi bebele stai calma.cu siguranta exista o solutie la problema


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#17 2007-09-27 16:01:53

myhaela
Full member
De la: Galati
Inregistrat: 2006-03-15
Mesaje: 458

Re: TOXOPLASMOZA!

stai linistita poate o sa fie bine, nu te panica.

Offline

 

#18 2007-09-27 16:25:51

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: TOXOPLASMOZA!

cryss26buc a scris:

am facut analizele si am TOXOPLASMOZA -exact cum banuiam IgG  -0,698 pozitiv (tre sa fie 0,180) si IgM 0,255 ( 0,180)-pozitiv  SI citomegalovirus tip IgG -31UA .ML POZITIV ce ma fac???????????? nu vreau sa pierd bebe

cris nici nu sti cat de importanta sunt autosugestia si gandirea pozitiva...cateodata mai importante decat multe medicamente...deci fi calma...vb cu medicul tau...si orice ar fi gandeste pozitiv...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#19 2007-09-27 16:28:53

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: TOXOPLASMOZA!

E foarte usor sa zic sa gandesti pozitiv maii ales atunci cand nu esti in situatia mea.....e o chestiune grava si astept parerea doctoressei care mi a zis sa fiu calma si se pare ca s a inselat...simtamintele mele nu au dat gres....sper sa mi scrie cineva care a trecut prin asta...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.