homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Un mic ajutor :(


#1 2007-08-29 10:08:02

blackeyes
New member
Inregistrat: 2007-05-02
Mesaje: 39

un mic ajutor :(

am facut conta primul an de facultate. nu mi-a placut niciodata, nici nu prea am ajuns pe la seminarii. la primul examen m-am descurcat, la al doilea pauza big_smile stiu, e vina mea.
dau examen in curand, peste 2 saptamani, si as vrea cateva exercitii practice daca aveti sa-mi dati. am facut bazele contabilitatii (bilant, conturi etc) si sunt niste probleme la care nu ma descurc deloc. de exemplu, imi da un bilant, cu elemente de pasiv/activ si eu trebuie sa inregistrez niste operatiuni. si nu ma pricep deloc grater
va rog, cine poate si vrea, sa ma ajute si pe mine sad

Offline

 



#2 2007-08-29 12:20:26

me_2
New member
Inregistrat: 2007-08-04
Mesaje: 33

Re: un mic ajutor :(

pai mai nu prea e asa de greu la conta trebuie sa tii cont de niste reguli simple Activ = pasiv , debit =credit nhiciodata invers  si mai ai urmatoarele reguli Activ +x = pasiv+x , 2. activ-x= pasiv-x , activ +x-x=pasiv sau activ= pasiv+x -x , si de aici posti dezvolta .ai contul 301 de ex care sunt marfuri e de activ inseamna ca o ii trebuie un cont de pasiv de ex 401 care sunt furnizorii . 301 reflecta pe debit cresterea de marfuri si pe credit scaderea de marufuri fiind de activ poate prezenta sold final debitor. 401 reflecta pe debit platile efectuate de firma catre furnizori si pe credit cresterea datoriilor firmei catre furnizori , fiind de pasiv poate prezenta sold final creditor . mai ai si conturi bifunctionale alea pot fi si de activ si de pasiv sunt putine si le poti invata usor. si acum un ex d eproblema :
" se cumpara marfuri de la un furnizor in valoare de 500 lei cu tva de 19 %"

19% din 500 lei = 95 lei
si ai urmatoarea inregitstrare contabila:
301= %              595 lei
            401      500lei
             4423     95 lei " tva de plata "

Offline

 

#3 2007-08-29 12:41:57

unik
Full member
De la: Litoral..
Inregistrat: 2006-10-08
Mesaje: 906

Re: un mic ajutor :(

iti recomnd bazele contabilitatii, editura suceava, acolo vei gasii tot legat de contabilitate, sunt 2 voleme mari... sau dk mai ai intrebari poti accesa cafeneauacontabila.ro smile

Offline

 

#4 2007-08-29 14:17:15

adriana18
Full member
De la: bucuresti....colentina
Inregistrat: 2006-09-27
Mesaje: 670

Re: un mic ajutor :(

omg io am restanta la conta pe ambele semestre o urasca cea mai nasoala mai bine fac matematica


"""You should be kissed and often - by someone who knows how"

Offline

 

#5 2007-08-29 14:22:03

angelaflory
Hero member
De la: F.City
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 2882

Re: un mic ajutor :(

e usoara daca stii notiunie de baza


"Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani. Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi. Danseaza ca si cand nimeni nu te vede. Canta de parca nu te-ar auzi nimeni. Traieshte ca shi cum paradisul ar fi pe pamant ..."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-08-30 19:52:28

senorita
Insomniac member
De la: CucuruZU :))
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 6772

Re: un mic ajutor :(

nu stiu daca pe net e locul ideal ca sa faci conta... cat crezi ca iti vor scrie fetele ca sa intelegi cat de cat?? Ia manualul de conta in brate si citeste cu atentie... sunt in mod sigur exemple la fiecare capitol... eu am terminat liceu cu profil de conta si nu e asa greu, daca esti atenta. Ideea e sa ai vointa... ca in mod sigur tb sa muncesti.. aici pe forum nu putem invata in locul tau si nici sa te facem sa intelegi prin cateva exemple...


Gimme my summer back! sad
Ready? Steady... Go!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.