homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Care este parerea voastra?


#1 2010-07-17 11:50:24

ioana_ana_27
Membru
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 2

care este parerea voastra?

Buna! Care este influenta postinorului 2 asupra unei femei obeze fara modificari hormonale?ce sanse are sa ramana insarcinata daca a luat pastilele in maxim o ora de la actul sexual in care s=a rupt prezervativul? ejacularea a avut loc afara. are menstruatie regulata; 'incidentul' a avut loc in prima zi dupa ce i s-a terminat menstruatia.

Offline

 



#2 2010-07-17 11:57:03

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: care este parerea voastra?

Sincer .. eu una nu cred ca eficienta Postinorului sa fie mai redusa la o femeie obeza .. nu vad legatura. Sunt sanse infime - egale cu 0, as zice eu - sa fi ramas insarcinata, avand in vedere faptul ca a luat Postinorul imediat dupa incident, plus ca nu s-a produs ejaculare si, teoretic, nici nu era in perioada fertila. S-ar putea insa ca acum sa aiba o ( usoara ) dereglare a ciclului menstrual.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#3 2010-09-07 01:14:56

Dedeya
Membru
Inregistrat: 2010-09-07
Mesaje: 4

Re: care este parerea voastra?

Buna,eu sunt noua pe aici.. dar am urmarit putin forumul inainte de a ma inregistra.
Am o mica mare dilema,in mod normal obisnuiesc sa ma documentez f bine inainte de a face ceva dar am omis asta o data! Iau anticonceptionale Marvelon 21 de o luna jumatate,sunt abia la al doilea blister.Trebuia sa incep noul blister intr-o duminica dar din lipsa de atentie am luat luni.Farmacista mi-a recomandat sa iau si pastila de duminica si pe cea de luni..dar asta presupune si protectie urmatoarele 7 zile.dupa 3 zile insa am avut contact sexual..si a terminat in mine.De cand am inceput sa iau anticonceptionalele am stari de voma..si un gust ciudat.La inceput si usoare dureri de burta dar acum s-au diminuat.Evident ma gandesc la sarcina.Nu stiu daca sa asimilez greata ..lipsa de pofta de mancare..durerile de burta..balonarile cu pastilele.Ceea ce am patit cu pastila uitata a fost acum o saptamana. HELP ME !

Offline

 

#4 2010-09-07 10:44:05

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: care este parerea voastra?

In primul rand tin sa te sfatuiesc pe viitor sa nu te mai iei dupa sfatul farmacistului. Majoritatea nu prea stiu ce vorbesc (ca si cel din cazul tau). Ideal ar fi fost sa suni medicul care ti-a prescris pastilele. In fine, acum e tarziu.

Cat despre intrebarea ta, intr-adevar risc de sarcina exista. Trebuia intr-adevar protectie suplimentara sapte zile. Starile de greata si stare de voma cred ca trebuiesc asociate mai repede cu pastilele (pot avea astfel de efecte secundare pana se obisnuieste organismul cu ele), decat cu o eventuala sarcina. E prea devreme sa ai simptome de sarcina la o saptamana dupa contact. Sincer acum nu iti ramane sa astepti sa vezi daca apare menstra la finalul foliei.

P.S.: La finalul acestei folii mai trebuie sa iei o pastila de pe o folie de rezerva, ca sa faci 21 de zile de pastile, si sa se mentina protectia si in perioada de pauza.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#5 2010-09-07 21:13:46

Dedeya
Membru
Inregistrat: 2010-09-07
Mesaje: 4

Re: care este parerea voastra?

Ms muult.. Am facut insa un "test" inainte luam pastila la ora 12 jumatate dupa amiaza .. acum o iau la ora 10 seara si am observat ca ma simt f bine ..cu exceptia faptului ca imi este mereu foame! si gustul ciudad a ramas..posibil din cauza lor,asa pateam cand eram racita si luat tot felul de pastile.
O sa imi fac insa un test peste o saptamana pt orice eventualitate .
Ms mult puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-09-08 00:14:30

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: care este parerea voastra?

Dedeya acea farmacista poate fi asistent de farmacie care e mai varza ca farmaistu..nu ca farmacistu nu ar fi-ei nu-s in masura de a da indicatii in asa ceva.Consulta un medic totusi,meergi la un planning

Offline

 

#7 2010-09-08 22:50:45

Dedeya
Membru
Inregistrat: 2010-09-07
Mesaje: 4

Re: care este parerea voastra?

Ce fac daca uit sa iau o pilula?

In cazul in care uiti intr-o zi sa iei o pilula, vei lua in ziua urmatoare doua, astfel ar trebui sa mentii o contraceptie eficienta. Daca ai uitat doua sau mai multe zile sa iei pilulele, atunci este indicat sa folosesti o metoda contraceptiva asociata (prezervativu)         Asta am citit pe acest site.Din ceea ce inteleg e ca in cazut pb mele de mai sus sunt "protejata"? :-< pt k am luat doua pastile.pe cea d duminica,uitata si cea de luni,normala .

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.