homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Part-time job vs Facultate la zi-3


#39 2007-10-06 22:27:17

lee
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-08-14
Mesaje: 3845

Re: Part-time job vs Facultate la zi

lelaina ai putea sa imi spui si mie ceva detalii despre postu asta? si eu sunt la litere, an 2, dar ma intereseaza un job puss


"Cel mai sigur drum catre iad este cel progresiv,cu povarnisuri dulci,pardosite molatic,fara cotituri neasteptate ,fara jaloane ,fara indicatoare." box  punish

Offline

 



#40 2007-10-07 23:58:56

baby pink
Full member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-18
Mesaje: 155

Re: Part-time job vs Facultate la zi

Lili_delfi a scris:

e mai dificil. daca ai vointa, o sa reusesti. bafta !

Sunt de acord ca daca iti pui in minte ai toate sansele sa reusesti sa le faci pe amandoua - desi din cate am intees ai renuntat la ideea de job -

Eu lucrez din anul trei de facultate, am terminat de un an si lucrez in aceeasi institutie, numai ca in alt departament. tin sa-ti spun ca atunci cand mi s-a oferit sansa, am stat foarte mult pe ganduri pana sa accept, desi toata lumea in jurul meu urla sa zic "da". Faza e ca am facut o facultate economica (particulara) si job-ul era in banca - adica unde ne si doream cam toti sa ajungem.

Pana la urma am acceptat, cu inima indoita si nu pot sa zic nici ca a fost usor (chiar si la particulara fiind) dar am avut noroc ca eram colega de facultate cu o prietena care imi dadea cursurile (acuma lucram impreuna) si am avut si intelegere de la munca sa ma mai duc si pe la scoala (rar, totusi).

Cum ziceam, nu a fost usor - dar din fericire s-a terminat tongue Insa nu as schimba nimic pentru ca imi dau seama ca e totusi foarte placut sa ai banii tai. Pe de alta parte, am regretat intotdeauna ca nu am "copilarit" mai mult - aveam 20 de ani cand m-am angajat intr-un loc in care trebuia sa depun toate eforturile si la care nu-mi mai permiteam sa renunt odata ce am intrat... Mi-ar fi placut sa fiu si eu studenta full-time, dar acuma sunt multumita de ce am... smile


I'll be there for you, When the rain starts to pour... I'll be there for you, Like I've been there before... I'll be there for you, 'Cuz you're there for me too - That's what friends are for...

Iubesc copiii, dodolashi frumosi...

Offline

 

#41 2007-10-08 07:09:13

password
Full member
Inregistrat: 2007-09-06
Mesaje: 861

Re: Part-time job vs Facultate la zi

Lelaina a scris:

Mi-am gasit un job destul de tentant la un call center...part time insemnand 6 ore pe zi de luni pana vineri plus 2 sambete din luna...
Problema e k fiind studenta abia intrata la limbi straine,nush exact ce ma asteapta la facultate...si niki nu vreau sa ma vad dupa primul semestru cu o mie de restantze si straina de sediul facultatii...
   De la respectivul serviciu pana la facultate fac 10 min de mers pe jos (mosilor-universitate)
   date fiind detaliile, tocmai m-am certat cu mama,care ma bate la cap sa ma tin de facultate si bla bla...
   Sincer,nush ce sa fac....credeti k poti face facultatea ca lumea desi ai in paralel si un job?
   Singura kestie la kr m-am gandit ar fi sa vb la sediu,sa fac trainingul aku...si eventual sa lucrez o luna apoi sa incep dupa primul semetru de facultate,dar nush dak asta va fi posibil..astept sugestii si pareri

Stiu si eu de treaba cu call centerul..si sincera sa fiu nu e cine stie ce..plus cu baniii e nasoala treaba nu castigi foarte mult...dar suni mereu la telefon si e un zumzet acolo...f stresant...plus ca  nu iti face contract de munca si doar ceva de colaborare...mai bine tine-te de facultate..e mare pacat..eu am regretat ca nu mi-am vazut de treaba (si am repetat un an)..dar m-am trezit la timp acum sunt la 2 facultati si dau si meditatii din care castig mai bine decat altii care lucreaza 8 ore...Bafta


What goes around comes around!
Mancarea este un minut pe buze  si o viata pe corp!

Offline

 

#42 2007-10-08 09:09:03

dulcik21
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-29
Mesaje: 218

Re: Part-time job vs Facultate la zi

Eu sunt studenta in anul 3 la ASE si as vrea sa ma angajez, mai ales ca am foarte mult timp liber la dispozitie. Doar ca...  mi-e cam aiurea la interviu. Stiu ca suna foarte ciudat...dar sunt mai timida... Mai ales ca am avut o experienta neplacuta la un interviu in urma cu cateva luni. Cum as putea sa trec peste asta? Chiar am nevoie de incurajari. Mai ales ca acum sunt "nevoita" sa obtin independenta financiara... Daca ati putea sa imi dati cateva sfaturi...ar fi binevenite. puss


Cand altii te cred fericit si tu crezi ca nu esti, ia-te dupa ei!  smile

Offline

 

#43 2007-10-08 10:20:36

baby pink
Full member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-18
Mesaje: 155

Re: Part-time job vs Facultate la zi

dulcik21 a scris:

Eu sunt studenta in anul 3 la ASE si as vrea sa ma angajez, mai ales ca am foarte mult timp liber la dispozitie. Doar ca...  mi-e cam aiurea la interviu. Stiu ca suna foarte ciudat...dar sunt mai timida... Mai ales ca am avut o experienta neplacuta la un interviu in urma cu cateva luni. Cum as putea sa trec peste asta? Chiar am nevoie de incurajari. Mai ales ca acum sunt "nevoita" sa obtin independenta financiara... Daca ati putea sa imi dati cateva sfaturi...ar fi binevenite. puss

Si eu sunt foarte timida si ma emotionez tare in situatii de-astea oficiale. Sau ma emotionam. Acum mi-am revenit mult, pur si simplu a venit din experienta.

Ideea e ca trebuie sa nu te gandesti la cat de mult iti doresti sa castigi postul ala, sa incerci sa te gandesti: "ei si ce daca nu il iau" pentru ca iti va fi mai usor sa fii naturala, daca nu te gandesti la miza interviului. Si nu te mai lua dupa cate de "oficiali" arata ei, lucrez intr-un birou care se intinde pe f multi metrii patrati si avem mese despartite in stilul celor din filme, cu placaj din ala intre noi. Ei, si aici sunt foarte multi sefi, nu stau separat in alte birouri, deci se amesteca printre noi... cat par de ei "superiori", daca ajungi sa ii cunosti ii vezi la fel de umani ca si noi, fac glume, mananca, se simt rau, au familii, se mai cearta cu ai lor, etc ... ca noi toti... Incearca sa te gandesti ca ai discuta cu un diriginte.. sau ceva de genul, un profesor, adica cineva mai sus decat tine, dar cu care poti vorbi omeneste...

Bineinteles asta nu inseamna ca nu tre sa arati toti ce ai mai bun tu... sa fii serioasa, dar sa si zambesti, sa nu fii prea modesta. Iar daca iti tremura vocea sau simti ca iti pierzi ideile repede, pur si simplu nu rapsunde imediat ce te intreaba ceva... Ia o moaca adanc ganditoare si respira adanc... adica da-ti un ragaz pana sa raspunzi...

Sper ca m-am facut inteleasa si sper ca "sfaturile" mele ti-au dat o idee. tongue


I'll be there for you, When the rain starts to pour... I'll be there for you, Like I've been there before... I'll be there for you, 'Cuz you're there for me too - That's what friends are for...

Iubesc copiii, dodolashi frumosi...

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.