homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sportul dupa cezariana-4


#58 2012-02-25 20:45:35

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Sportul dupa cezariana

daca ai copil pe formula, stii ca nu se scoala si din 15 in 15 min doar sa pupe nitel tzatzuca rotfl .  cei alaptati se trezesc muuult mai des, simt nevoia sa se bage la piept chiar daca nu le e foame.

- nu, mie in timpul sarcinii nu mi=-au crescut sanii deloc si nici nu s-au lasat!cred ca daca nu alaptam s-ar fi dus furia laptelui cum a venit, si sanii erau ca si inainte de a naste,

pai pleci de langa copil si mergi la sala, la jogging, la un club de inot, mai dai jos o slanina

oboseala cronica o au mamele fara ajutoare

nu stiu, eu am avut depresii mari in toata aceasta perioada, nu stiu daca e legatura cu alaptatul..

sunt si eu de acord ca banii cumpara aproape orice, iar un corp frumos e f usor de cumparat

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-02-25 20:46:07)

Offline

 



#59 2012-02-25 20:55:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sportul dupa cezariana

poate ca nu, da' io nu dau statu-n pat noaptea pe 3 plimbari la bucatarie, incalzit apa, sterilizat si ce se mai face (io nu stiu exact lol )

pai DUPA furia laptelui e baiu', normal ca nu inainte. si pe aia o cam apuca toate

haidi bai, 1 h putem si noi fugi (ma rog, io zic, da' si acu plec indoita de-acasa. da' nu din cauza de alaptat, ci... ca asa-s io, indispendabila ca o pereche de chiloti lol )

depresii... n-au treaba cu alaptatul, ci cu oboseala, mamicenia etc puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#60 2012-02-25 21:33:36

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Sportul dupa cezariana

katami a scris:

poate ca nu, da' io nu dau statu-n pat noaptea pe 3 plimbari la bucatarie, incalzit apa, sterilizat si ce se mai face (io nu stiu exact lol )

Amen!  buga  asa bine si simplu si natural e sa scoti tatza si sa adormi la loc, o miscare de 2 secunde.  applause
mai incolo nici nu tre' sa o faci, se ocupa cel mic si e autoservire.  lol

Offline

 

#61 2012-02-26 11:02:33

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Sportul dupa cezariana

pai kata ... tu crezi ca ele spala biberoane intre 2 sedinte foto? crezi ca andra, care cu copil de cateva luni umbla prin tara, pt preselectii la romanii au talent cu copilul la tata sau cu punga de biberoane si lp dupa ea? ... ele se ocupa de ele, nu de copil ... sau ma rog .. in timpul liber de copil forgetit


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#62 2012-02-26 11:22:16

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Sportul dupa cezariana

mi se pare groaznic sa iti creasca parintii,bunicii copilu'.  cel putin 2 ani nu poti lasa cariera pe plan secund?? asa mort de foame esti ca nu poti sta acasa 2 ani cu bebelusul tau??  acklad
andra asta e cam penibila, avea tzatzele umflate pocneau de cat lapte era in ele, si ea cu tatzele pe tejghea in juriu la nush ce emisiune,.... copilu probabil pe lp acasa cu ma-sa mare,..  acklad  adica stai femeie acasa macar sa scapi de lohii si de furia laptelui, si apoi du-te de te destrabaleaza!  acklad

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2012-02-26 12:49:03

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sportul dupa cezariana

Eu stiu ca Andra alapteaza... nustiu Si daca nu ar face-o, e copilul ei, nu avem nici una dreptul sa o judecam. neutral


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#64 2012-02-26 13:04:01

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Sportul dupa cezariana

blueeyes a scris:

Eu stiu ca Andra alapteaza... nustiu Si daca nu ar face-o, e copilul ei, nu avem nici una dreptul sa o judecam. neutral

foarte corect
de cand am nascut si am trecut prin niste situatii a caror rezolvare a fost exact ce inainte ziceam ca nu as face ever, am zis ca eu nu mai judec pe nimeni pt felul in care alege sa-si creasca bebelul!


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#65 2012-02-27 00:52:27

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Sportul dupa cezariana

Buna fetelor, am revenit. Cu o zi inainte de cezariana, cand era totul planificat, m-am razgandit. A ramas pina si doctorul masca. Nu eram pregatita pt operatie. Nu mai dormisem de mult. Abia cand i am spus ca renunt, m am mai linistit. Acum astept....sunt in 39 de saptamani. Cine stie, daca a fost cea mai buna decizie. Ma infioara gandul durerilor. Am vb cu doctorul si despre epidurala. Cica o scoate cand incepe expulzia. Stiti cumva, am vreo sansa sa il comving sa o lase? Cum e expulzia? Nu m am informat deloc de nasterea naturala sad

Offline

 

#66 2012-02-27 01:01:54

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Sportul dupa cezariana

pirina a scris:

Buna fetelor, am revenit. Cu o zi inainte de cezariana, cand era totul planificat, m-am razgandit. A ramas pina si doctorul masca. Nu eram pregatita pt operatie. Nu mai dormisem de mult. Abia cand i am spus ca renunt, m am mai linistit. Acum astept....sunt in 39 de saptamani. Cine stie, daca a fost cea mai buna decizie. Ma infioara gandul durerilor. Am vb cu doctorul si despre epidurala. Cica o scoate cand incepe expulzia. Stiti cumva, am vreo sansa sa il comving sa o lase? Cum e expulzia? Nu m am informat deloc de nasterea naturala sad

Valeeeeeeeeeeu! Ma scuzi Pirina dar...rasbunica, strabunica, bunica si prietenele lor nu au mai citit literatura despre nasterea naturala si tot au nascut.
Nu ti-am citit nici un post dar am inteles de aici ca ai vrut cezariana si te-ai razgandit acum si vrei sa nasti natural. Cred ca o decizie mai buna nu puteai sa faci. Si durerile le uiti in sec  2 de cum a iesit bb. Epidurala mai amelioreaza din dureri si nu se lasa pana cand vrei tu- trebuie sa ai controlul nasterii sau nu vrei asta?
nastere usoara si nu uita:puteai sa citestii mii de carti despre nasterea naturala; acolo uiti tot:)))


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#67 2012-02-27 09:24:14

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sportul dupa cezariana

si io te felicit applause concet prea multe nu ot sa-ti spun, io n-a avut epidurala si nici n-o sustin, dar... e deja un mare pas inainte applause nastere usoara!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#68 2012-02-27 10:38:09

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Sportul dupa cezariana

pirina sincere felicitari ... curaj


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#69 2012-02-27 15:33:04

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Sportul dupa cezariana

Pirina...ma bucur foarte tare pentru tine. puss


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#70 2012-03-06 17:09:52

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Sportul dupa cezariana

Buna fetelor, am revenit. Am nascut acum o saptamana, natural. Am ajuns la maternitate seara, cu dilatatie 2. Pina la dilatatie 4 m-am urcat pe pereti de durere (poate sunt eu mai sensibila). Apoi a urmat epidurala. Groaza mi-a fost de ea. o usoara presiune, apoi caldura pe coloana. Monitorul arata contractii peste 100 iar eu simteam presiune. Apoi senzatia de a merge la toaleta. Copilul a iesit in 5 minute, doar cu moasa si cu sotul langa mine. Nu am avut nicio ruptura, perineul e intact. Dureri, deloc. Incomparabile cu cele de dinaintea epiduralei. De cand mi-au pus epidurala si pina a iesit fetita au trecut 2 ore. A doua zi umblam prin salon fara nicio problema. Acum, la o saptamana, mai am o usoara durere de bazin. In rest, sunt ca noua. Colega de salon a facut cezariana. Nu am crezut ca pot exista asemenea dureri. Era conectata la tuburi, dren, avea inca anestezie, dar tot gemea de durere. Asta a fost lectia pt mine.
In concluzie, sa nasti e usor, ce urmeaza dupa e alta poveste. De o saptamana nu am dormit deloc, am sanii piatra de la prea mult lapte, sunt speriata ca nu stiu ce sa fac, sa nu gresesc ceva. Am ajuns sa plang o data cu ea. Mananca, vomita, nu stiu sa ii scot aerul, urla pina se inroseste. apoi iar mananca. Important e ca sunt pe picioarele mele si pot fi acolo in secunda in care are nevoie de mine. Daca as fi fost si taiata pe burta, clacam de mult.

Offline

 

#71 2012-03-06 17:15:49

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Sportul dupa cezariana

pirina applause


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#72 2012-03-06 17:17:09

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Sportul dupa cezariana

Pirina...big_smile YUUUUUUUUUUUUUPIIIIIIIIIIIIIIII! Felicitari din toata inima!

Haide la "mamici" sa discutam. Sunt convinsa ca vei afla raspuns la multe dintre intrebarile/temerile tale. puss


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#73 2012-03-06 17:51:53

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Sportul dupa cezariana

felicitari  applause

Offline

 

#74 2012-03-06 20:56:45

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sportul dupa cezariana

wow... ce mult ma bucur hjarta hjarta


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#75 2012-03-17 13:46:18

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Sportul dupa cezariana

pirina a scris:

Important e ca sunt pe picioarele mele si pot fi acolo in secunda in care are nevoie de mine. Daca as fi fost si taiata pe burta, clacam de mult.

Felicitari pirina! totusi, nu cred ca clacai - orice mama, taiata sau nu, e acolo pentru bebele ei.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.