homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Qlaira


#1 2013-03-06 13:14:42

aio
New member
Inregistrat: 2007-04-09
Mesaje: 10

Qlaira

Buna ziua. Am fost ieri la o consultatie la endocrinologie si dna. doctor mi-a recomandat sa schimb Logest cu Qlaira, mentionand ca acestea au estrogen natural, cu mai putine efecte nocive. Mentionez ca iau Logest de 4 ani, la recomandarea dnei. doctor Evelyn Cristescu, dar nu am mai fost la control de 2 ani, pt. ca m-am simtit bine cu Logest. Azi urmeaza sa iau ultima pastila de pe folia de Logest si joia viitoare, dupa pauza de 7 zile sa incep Qlaira. Ce parere aveti? Sa le schimb? M-am simtit bine cu Logest. Cu 2 ani inainte am luat Novinette, dar m-am speriat intr-o luna ca nu am vut menstruatie si le-am schimbat cu Logest, pe care le-am tolerat foarte bine, desi am inteles ca se prefera sa nu ai menstruatie decat sa faci osteoporoza, la varsta mea. Am 44 de ani, iau anticonceptionale ca metoda contraceptiva si deoarece am prolactina crescuta de la tratamentul cu Seroquel 50 mg si fara anticonceptionale nu am ciclu menstrual. Dna. doctor endocrinolog la care am fost ieri mi-a spus ca recomanda anticonceptionale pana la 40 de ani, o alta dna. doctor endocrinolog mi-a spus ca le pot lua pana la 47 de ani, iar dna. doctor Evelyn Cristescu mi-a spus ca este bine sa le iau cat mai mult timp, pt. a evita aparitia osteoporozei. De asemenea, doresc sa intreb pana la ce varsta pot lua anticonceptionale? Va multumesc anticipat pt. raspuns.

Offline

 



#2 2013-03-06 13:16:58

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Qlaira

posteaza aici: http://forum.anticonceptionale.ro/t3798 … aira-.html

si data viitoare foloseste functia de cautare sa vezi daca nu exista un topic deja existent unde sa-ti postezi intrebarile.

topic inchis.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.