homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-6


#96 2014-04-18 12:39:27

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Buna wave

Diri kram kram kram ma bucur ca ai mai scris


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 



#97 2014-04-18 13:25:46

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Adina, gata, am fost şi am luat-o şi de la cresa ?ntre tp. smile
Am fost şi a trecut şi pe sub masă chiar dacă nu era gatita, să nu mai iesim ?ncă o dată că bate v?ntul.

Şi mie ?mi e milă, dar nu aş putea să nu măn?nc carne deloc. nustiu

Sunt sigură, Janis. smile Pe 3 mai era, voi veneati de la munte şi a doua zi urma să plecati la C-ta şi noi la Sibiu. Ardea soarele tare, ne-am şi bronzat. rotfl


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#98 2014-04-18 13:53:09

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

da, la noi toarna cu galeata, e cumplit...
eu i-am dat dimineata niste colanti noi, caci stiam ca trebuie sa ajungem la biserica si am zis sa aiba si ea ceva nou pe ea smile.

da, janis asa e anul trecut pastele a fost pe 5 mai, tin minte ca in sapt mare a picat 1 mai miercurea, am fost la gratar cica , dar am mancat doar cartofi copti si paine prajita ca tineam post, dar era un soare de te bronzai clar,aaa sia tin minte ziua aia de 1 mai ca a fost prima zi din viata copilului cand nu a dormit la pranz,ca nu aveam unde, a adormit pe la 5 si pe drumul spre casa smile.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#99 2014-04-18 14:06:23

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

am fost si noi dimineata la cumparaturi si am lasat 200 lei pe te miri ce
nu am luat niciun fel de carne ca se ocupa mama de asta si cu toate astea am lasat o caruta de bani  roll


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#100 2014-04-18 14:26:57

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Mamici puss

Am venit de la control. E bine, bate inimioara, dar deja are retard de crestere. Nu imi vine sa cred ca va trebui sa trec iar prin stresul asta.
Acum fix 2 sapt avea 6w0d si azi avea 7w2d.
Mi-a dat due date pe 3 dec si nu tin cont de prima cezariana si nici de hernie, a zis ca aici nu este indicator de cezariana diagnosticul.
Asa ca ei vor sa nasc natural, dar n-am innebunit sa fi facut prima ceza degeaba neutral cred ca ma asteapta nasterea tot acasa...


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2014-04-18 15:49:19

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Deno, si Eric a avut cateva zile...si nu ne a zis nimic
Pai si aici, nu conteaza daca ai facut ceza, poti naste natural, tu de ce nu ai putea? :-?
Eu am astigmastim, si stiu ca in ro iti face ceza, aici nici vorba de asa ceva

Offline

 

#102 2014-04-18 15:49:41

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Deno, ma bucur ca ati vazut inimioara la puiul mic hjarta

Offline

 

#103 2014-04-18 16:00:04

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Jaq eu am hernie de disc si in ro, medicul neurochirurg care mi-a facut si rmn-ul si imi stie problema mi-a zis clar cezariana. Obstetricianul s-a conformat. Acum mi se pare aiurea sa ignor problema mea doar pentru ca aici au alte reguli.
Daca voiam sa ignor spusele medicului puteam naste natural si prima data.
Cat despre intarziere, Yannick a inceput tot asa cu 3-4 zile si mereu ramanea in urma de la control la control iar cand am nascut la 39 s si 5 zile el parea de 35s.

Garga puss


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#104 2014-04-18 17:02:09

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

wave

Cris, o sa vina si randul nostru. Ma bucur ca bubulina voastra va umple viata..si am mai citit ca ai de gand sa-i facetiun fratior sau o surioara. E fain ca ati avut si de congelat. Noi n-am fost asa norocosi, am avut doar 2 transferati si nici aia nu s-au prins.
Parca nu-mi vine a crede ca a trecut deja 2 ani juma de atunci. Ce a zburat timpul....

Adinagrig, da adoptie in Romania(aici locuim), si suntem pe locul 14 acum. Oricum chiar de ne va potrivi pe la sf anului nu cred ca il avem acasa anul asta, dureaza perioada de potrivire si pana iti da instanta de judecata hartia de incredintare. Dar, la anul...cred ca e anul meu sigur!!!

Anul asta ne-am si propus sa facem multe chestii care nu cred ca vom mai putea sa le facem in 3(sau 4)...ne-am gandit sa profitam de ultimul an in doi!!!


Nu vrem sa ne oprim la primul, vom incerca si a doua adoptie, dar intai sa vedem cum ne descurcam prima data. Acum cel mai probabil va fi baietel desi n-am specificat sexul, dar fetitele sunt f cautate si mai putine, asa ca speranta e mica sa fie fetita. Dar al doilea cred ca vom pune fetita, si timpul oricum va trece altfel.

Smaaart!!!! Ce a trecut timpul, de cand n-am mai vb noi doua. Baietelul tau cred ca are aproape 4 ani, nu?

Garga, ti-am zis ca de fiecare data cand ma gandesc la nume de baietel (pt ca avem dreptul sa-i schimbam numele si daca nu ne va placea cel pe care il are cred ca il vom schimba) imi vine in minte numai Stefan. Nume de fetita...am o groaza preferate, dar la baietel in afara de Stefan nu-mi trece altceva prin cap rotfl Tot ii zic sotului sa se mai gandeasca la variante, si el vine cu cate o idee..dar tot de fetita.

Va pup fete dragi!

LE: Acum am citit tot ce ati mai scris.
Sunt din Iasi (judetul cu cele mai multe familii adoptatoare din tara, 84 la numar anul acesta, cand ne-am atestat noi erau 53). Urmeaza Constanta si Bucuresti. Sunt judete unde nu se ajunge la al doilea atestat, insa pe langa faptul ca au 5 familii pe lista e posibil ca si asistentii sociali sa-si faca treaba mai bine. In Iasi sunt cei mai multi copii institutionalizati din toata tara, dar cu toata astea are f putin adoptabili. Multi nu isi fac treaba.

Legea s-a schimbat acum 2 ani, e mai bunicica, nu perfecta, inca ar mai trebui imbunatatiri. Dar problema majora e ca nu se resepcta. De exemplu, s-a limitat perioada in care tb sa caute rudele pana la gr 4 si sa le intrebe daca vor sa ia copilul in ingrijire la 1 an(inainte nu era nici o limita), dar nimeni nu respecta acel 1 an, nimeni nu e tras la raspundere si nimeni nu controleaza daca se respecta legea. De ex copii cu - mama - tata ar putea fi declarati dupa lege adoptabili la 30 zile de la eliberarea certif de nastere...in realitate li se scot certificatele de nastere si cand au 1 an si ceva...deci degeaba.

Oricum, daca nu tii la varsta, poti adopta mai repede, noi vrem max 2 ani sa aiba(oricum sub 1 an nu sunt sanse, deci va avea intre 1 si 2 ani) si de aceea dureaza asa mult.
Cel mai aiurea e ca trebuie sa te reatestezi din an in an. Este propusa acum o modificare a legii: sa micsoreze acel 1 an cat se cauta rudele  la 6 luni (dar adca nu se respecta cu 1 an, d'apoi cu 6 luni?), sa mareasca valabiluitatea atestatului la 2 ani(nu prea e plauzibil 1 an, rar se intampla sa reusesti la primul atestat) si sa dea concediu de crestere platit 1 an indiferent de varsta copilului (acum beneficiem ca orice mama care naste, in functie de varsta copilului, deci dupa 2 ani nimic, si varianta aia cu pana la 1 an nu prea ai sanse sa o prinzi pt ca nu sunt copii adoptabili sub 1 an). Sper sa se adopte, dar cine stie...politicienii nostri au alte trebuiri mai importante decat legi pentru adoptie.

Trebuie sa plec acasa, va mai povestesc eu altadata!!

Ultima oara a fost editat de dirida (2014-04-18 17:22:53)


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#105 2014-04-18 17:44:03

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

diri, sa-l aveti cat mai curand pe Stefanut al vostru! par

Offline

 

#106 2014-04-19 00:24:23

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

hello

Deno, felicitari pt inimioare applause ! O sa fie bine, ai sa vezi smile

Vai Diri lol , n-are inca 4 ani nazdravanu' meu, dar le coace precum unul de varsta aia. Are 2 ani jumate si face numai prostioare. Spre exemplu, si-a format o expresie atunci cand vrea sa tacem din gura  spune : "opreste gura, vad recama" lol . Sper din suflet sa traiti si voi bucuria asta cat mai curand!


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#107 2014-04-19 05:24:27

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Mamici wave

O sa ii dam un card de $35. Il luam de la Toys'r'us si sa isi aleaga fetitza ce doreste de banii astia. Nu stiu ce are acasa, nu stiu cu ce se joaca, daca ii plac sau nu cartile asa ca ii dau card si isi ia ce vrea ea. Am mai vorbit cu alte mamici si toate fac asa.

Am facut cozonac (si Carol a facut unul mic, intr-o tavita mica, l-a terminat deja tatal ei lol, pasca cu smantana, ciroba de perisoare, sarmale, cateva chiftele ca mi-a mai ramas carne. Fac si o salata boeuf pt sotz si una de vinete si gata cu mancarea. Smotru la copil in camera ca s-a apucat sa picteze niste oale si a facut jale mare acolo si in camera mea. Mai am atat de mult de facut (mai ales de spalat vase). Am zis ca ma culc dar s-a intamplat ceva in seara asta si mi-a sarit somnul: i-am citit copilului trei carti ca nu vroia sa adoarma. Apoi a zis sa ii mai citesc ceva dar ea sa stea cu spatele. I-am citit 2 randuri si s-a ridicat in genungi ca sa "vad mai bine pozele" lol. Am inchis cartea, i-am spus sa se intinda ca ii zic eu o poveste. Ma gandeam sa nascocesc ceva cand ma ia cu: stii ca Jesus a murit pentru noi, "human persons"?
Haaaaaaaa? Am ramas  yikes. II zic ca da, asa este si ca ma bucur ca le-a spus Doamna asta la scoala. Dar mi-a zis ca nu le-a spus nimeni despre asta (adica nu un prof) ci ca i-a spus ei un baiat Aston. Si ma intreaba sa ii spun despre rastignire...i-am spus cat am putut eu de simplu, povestile pe care mi le spunea si mie bunica, cand eram mica. Am crezut ca adorame dar noooo, statea atat de atenta, cu spatele la mine. Cand am terminat de povestit mi-a luat mana, a pus-o pe inimioara ei si a zis: simti? Jesus este in inima mea.

Am ramas fara cuvinte. Deci ma duc la smotru, tocmai ma roaga sotul sa fac salata de boeuf car enu are carne smile. Este 10.30 noaptea, fac salata, ma apuc de smotru si...sper sa am maine un moment liber cand este ziua ca sa ma sarbatoresc caci implinesc multi ani de la casatorie. Noi am fost fortati de 2 guverne (roman si fr) sa ne "luam cu acte" in postul pastelui lol.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#108 2014-04-19 09:16:02

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata mamici!  wave

Am intrat sa va salut si sa pup cu drag pe voi si pe puiuti!  kram
Eu sunt pana peste cap in treburi si fff busy la servici...
Saptamana viitoare am vrea sa o inscriem pe Iulia la gradinita.
Voiam sa va intreb daca astazi se mai pot spala rufe? Am o gramada de spalat dar nu mai stiu daca se mai poate azi...

Va pup inca o data  puss  si multa sanatate tuturor!  hjarta

Offline

 

#109 2014-04-19 10:45:33

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

neata mamici puss
papu, la mine merge deja a doua masina de rufe
nu am cum sa stau cu ele pana miercuri


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#110 2014-04-19 11:12:27

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata!

Noi suntem pe drum, am trecut de Bv.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#111 2014-04-19 12:27:32

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Buna. Drum bun Kate


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#112 2014-04-19 13:36:53

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Mamici puss

azi e ziua baietelului meu cel mare, David hjarta . face 3 ani.azi la ora asta era nascut deja puiul.cand imi amintesc...
ne pregatim de party pentru diseara.

Katey,drum bun.

Papu, eu n am pus nici ieri ,  si nici azi. fiecare face cum crede. dar eu tin cont de anumite lucruri totusi.

Am fost la impartasit azi cu puii.

Paste fericit tuturor!


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#113 2014-04-19 14:16:04

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Hello mamici puss

Like la multi ani piticului!

deno puss ma bucur ca ati auzit inimioara! Sa fie bine totul! tot 3 dec e si DPN-ul meu, dupa eco.

Jac, am vazut ca ai scris ca de ce n-ar putea sa nasca natural daca altele pot? Ptr ca pana la urma e alegerea fiecaruia cum isi aduce copilul pe lume, indiferent de ceilalti. Eu n-am avut indicatie de ceza, am ales eu asta si nu regret. E dreptul meu sa decid, chiar daca alte atatea femei aleg sa nasca natural.

Care e faza cu spalatul? Hai ca nu spal maine ca e sarbatoare si am alte ocupatii dar chiar si asa, daca ar fi musai...La fel cu spalatul in perioada Bobotezei...pai doar n-oi tine hainele atat. ca sa nu mai zic de dusul zilnic lol

Katey drum bun!

Si eu va urez Paste fericit, nu cred ca o sa mai intru zilele urmatoare ptr ca plecam maine de acasa si ne intoarcem marti

Offline

 

#114 2014-04-19 14:27:42

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Jacqui a scris:

Deno, si Eric a avut cateva zile...si nu ne a zis nimic
Pai si aici, nu conteaza daca ai facut ceza, poti naste natural, tu de ce nu ai putea? :-?
Eu am astigmastim, si stiu ca in ro iti face ceza, aici nici vorba de asa ceva

Unde vezi tu, asta? Be?
Ma gandeam ca in Ro(auzisem de la coneva) ca odata ce iti face ceza, a 2 a oara tre sa ti faca iar, ca nu ai putea sa nasti natural
Ai inteles gresit
Nu  ma luam de femeile care nasc prin ceza ca asa vor smile
Repet, ma gandeam ca i au zis lui Deno asa

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-04-19 15:18:53)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.