homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39-96


#1806 2014-05-29 10:42:56

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

neatza fetele puss eu aseara am fost leguma, am ajuns acasa de la un fel de gratar dat de o colega si efectiv am gemut pana la culcare... am zile in care parca ma prabusesc si zile in care sunt ca o floricica, dar o citeam pe Scarlett ca e la fel, deci nu sunt doar eu big_smile

mooama, dar la cate trebuie sa ma gandesc! la treaba asta cu ce ma imbrac cand ies din spital nu m-am gandit, dar presupun ca o pereche de colanti si un tricou de gravida e cea mai reusita tinuta big_smile sau eventual o rochita din cele pe care le port acum
nu am apucat sa citesc chiar tot, dar asta mi-a ramas in cap

si partea cu locul de infasat/schimbat.. patul meu este cam jos si cred ca o sa am nevoie de o comoda, ceva.. hm
offf si cate trebuiesc si eu am luat doar 2 body pt galusca si atat... dupa cununie ma apuc serios de trebi

emma hjarta felicitari pentru printesa!! ce maricica e!

va puuuup pe toate, dar nu nominalizez sa nu ratez pe cineva..


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 



#1807 2014-05-29 10:56:22

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Neata fete!
Get, Muco, multumim de info. Chiar sunt f folositoare. Muco si eu ma gandeam ca e un stres in plus cu cantarul.
Fetele care cautati camasute, eu am gasit-o la Auchan. O sa va fac poza sa o vedeti, dar mai tarziu, ca acum sunt de pe tel si nu pot posta pozele.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1808 2014-05-29 10:57:16

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Buna dimineata, fete! par  puss

  Eu sunt fericita, de la 18 + chiar pot sa spun ca-i simt pe bebelusi. In sfarsit. In sensul ca nu mai am niciun dubiu, stiu sigur ca sunt ei, au miscari clare si nu mai trebuie sa pun mana pe burtica ca sa-i simt si sa ma intreb daca sunt ei sau gaze sau pulsul. Astazi ei m-au trezit. chicot

  Cat despre infasat, eu am fost infasata, surorile mele la fel, verisorii la fel. Niciunul dintre noi nu are nicio problema. Copiii sunt infasati de mii si mii de ani. Eu una am auzit de displazii la sold la copii care n-au fost infasati nicio clipa in viata lor. Cred ca ca daca ai o tehnica corecta nu li se intampla nimic.  smile  Cat despre stransul picioarelor, pai nu se strang, de ce sa le strangi? cum spunea si Katey au loc acolo de miscare.

Dar da, asa este, fiecare mamica alege ce crede ca e mai bine pt copilul ei. E bine ca in ziua de astazi ne putem informa foarte usor, avem la indemana toate mijloacele posibile.

Pupici la toate!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1809 2014-05-29 11:01:43

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

fete eu nu am infasat-o pe tania ca erau caldurile alea mari, dar a avut colici pana la 5 luni jumate ca deja imi venea sa fug de acasa la cat a plans
acuma o sa nasc in sept si vreau sa incerc si suzeta si infasatul big_smile
si da aveti dreptate, daca nu strangeti la picioruse , nu are cum sa afecteze
blue la raoinul ala de haine de femei? pune poza cand poti, sambata dau o tura si eu pe acolo. serios la 17 lei e pe gratis tongue

fete daca mai aveti intrebari, legat de orice, scrieti si sa raspund cand va citesc par


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#1810 2014-05-29 11:06:45

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Muco,  puss despre infasat,  eu chiar iti recomand cartea "Cel mai fericit bebelus din lume". Iti va spulbera toate miturile contra-infasatului. Si e scrisa foarte pertinent si foarte documentat.
Ce mai face Tania? Ce zice de bebe din burtica?

Blue, par  hai cu poza!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1811 2014-05-29 11:14:23

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

rona draga puss  am uitat sa-ti scriu felicitari pt bebeii miscatori hjarta
o sa-mi comand si eu cartea, dar mai astept sa vad ce sa mai iau ca nu platesc transportul de mai multe ori
ta mergem tania e tare nazdravana, toata ziua zice sa mergem tai tai (adica pe afara), acolo fuge, se joaca cu apa, nispisul, rupe ceapa din gradina si o mananca (frunzele) si ma intreaba : mami ata e bun? yam yma  chicot  seara arata ca un purcelus cand o bag in casa
legat de bb, pupa burta, ii face draga draga si arata ca acolo e bb, dar daca ii zic ca o sa stea cu noi si o sa ne jucam cu ea, zice nu raspicat chicot
acuma sincer nu stiu cat constientizeaza ea, ca de altfel e tare geloasa daca iau un alt copil in brate, dar sper sa fie ok cand o sa o vada
aaa si inca ceva, e tare incapatanata, cateodata nici nu stiu cum sa procedez cu ea forgetit
blue ziceai de pasta de dinti, eu o spal pe tania fara pasta, mi-e frica sa nu inghita
ce pasta recomanzi tu sa-i iau? sapt viitoare face 2 ani


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#1812 2014-05-29 11:29:03

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Muco, vai scumpa de ea! hjarta  Mi-o si imaginez in gradina, cu ceapa in mana. rotfl2  Cred ca va face viata atat de frumoasa. smile
Sigur o sa se inteleaga f bine cu surioara ei. Doi ani diferenta intre bebei e ideal.
Sora mea are o fetita de 4 ani si un baietel de 9 luni. Si-mi povestea ca ala micu merge acum de-a busilea si sora-sa il calca pe maini si se amuza. In rest, e destul de grijulie cu baietelul. Vrea sa-i dea si ea titi, culmea e ca ala micu n-ar zice nu. rotfl2


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1813 2014-05-29 11:35:54

cozmyn
Membru
Inregistrat: 2014-05-29
Mesaje: 2

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Buna  sotia mea este insarcinata in 22 saptmani si are cordonul ombilical inserat periferic in partea posterioara a placentei, placenta posterioara grad 1.

BB a zis ca este OK singura pb fiind cu cordonul, care presupune riscuri in trim 3 de sarcina cand va fi tinuta sub observatie.

A mai avut avut cineva problema asta sa ne poate spune mai multe??? ????

Offline

 

#1814 2014-05-29 11:51:07

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

hey fetele
ai des carcei noaptea muco? pe mine dupa 2 zile de la acea dimineata cu carcei inca ma dureau gambele
iulia cand aveti cununia?
rona felicitari pt miscari.chiar ma gandeam zilele trecute la tine, oare cum o fi sa simti ca misca 2 bb ? hjarta
blue multumim pt pont..ii zic si eu mamei sa se uite in auchan

Offline

 

#1815 2014-05-29 11:55:31

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/57525_20140529_113057.jpg  http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/57525_20140529_113128.jpg  http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/57525_20140529_113144.jpg
Scuzati calitatea proasta, dar de abia am reusit sa le fac cu tel lol

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-05-29 11:56:34)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1816 2014-05-29 12:00:55

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

e super camasuta..sincer cu asta iti sta mai bine decat cu cealalta..in sensul ca (pare ca)se aseaza mai bine pe corp..cealalta statea bufanta la sani si straaaaaansa pe burtica
ce marime ti-ai luat?

Offline

 

#1817 2014-05-29 12:07:12

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Anna asa e, asta chiar e croita f bine, are pense in fata ca sa lase burticii loc, deja o urasc pe cealalta lol Azi cred ca merg sa mai iau una si un halatel, daca mai gasesc marimea mea. Am luat M, dar cred ca ar fi mers si un L, avand in vedere ca e 100% bbc si e posibil sa mai intre la apa.
Si e rosu inchis culoarea lol nu stearsa si roz cum apare in poza. Au niste culori f dragute.

Cozmyn, imi pare rau, nu stiu nimic despre cordonul jos inserat, mie nu-mi suna a fi o problema, dar la fel de bine pot sa ma insel.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-05-29 12:09:00)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1818 2014-05-29 12:08:09

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Buna burtici smile
Rona, ce super ca ii simti smile imi dau seama ce semntiment placut e.
Blue, f ieftina camasuta. Poate ajung si eu duminica. Vreau sa merg la ala din berceni, sper sa gasesc.
Fetelor, mie mi-a spus seful azi ca mai primesc inca 7 zile de concediu de odihna  pt cele 2 luni de prenatal. Eu n-am ma auzit asa ceva... Voi stiti ceva ?


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1819 2014-05-29 12:23:59

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

alexandra ia si te bucura.doar sunt platite nu? poate tine de contractul de munca de la firma ta
blue hmm m-ai bagat in ceata cu marimea..tu porti S de obicei nu?a crescut frumos burtica!

Ultima oara a fost editat de annabel (2014-05-29 12:27:24)

Offline

 

#1820 2014-05-29 12:25:56

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Infasatul e ok, atata timp cat nu se strang rau picioarele. Dar sus la maini, se recomanda. Ii linisteste.

Rona, felicitari pt puiutii miscatori.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1821 2014-05-29 12:28:35

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

annabel, ma bucur lol dar parca vad ca m-a informat gresit lol oricum l-am rugat sa mearga la HR sa imi zica exact cate zile de concediu mai am ca stiu si eu o treaba. Probabil tine de contractul de munca pt ca nici sora mea nu a beneficiat de aceste zile...
Va pup puss


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1822 2014-05-29 12:29:34

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Muco, Anna, Alex, Anorien thx! puss
Anna puss , misca toata burtica, si in stanga si in draepta si sus si jos. Sunt peste tooot! smile
Blue, foarte frumoasa camasuta. Are sus, pe lateral, nasturasi care se pot deschide? Sau cum faci cand trebuie sa alaptezi?
Iti vine perfect. Numai burtica e de tine! par
Alex puss  tu cand intri in prenatal? Ai avut concediu de odihna anul acesta?

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-05-29 12:30:52)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1823 2014-05-29 12:34:46

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Ann, purtam marimea S chicot M-am mai ingrasat, am schimbat nr la haine cu unu in plus, mi-au crescut sanii si fundu si nu mai intra in S lol
Rona, felicitari pt bebeii miscaciosi puss
Muco, in general pastele de dinti cu arome sunt f bine acceptate de copii. Nu am o marca anume, lucrez cu copiii, dar nu este specialitatea mea exclusiva si din acest motiv, nu pot sa recomand ceva anume. E f bine si fara pasta de dinti la inceput, cand sunt f mici, e bine de evitat, dar daca sunt f mofturosi si nu accepta periajul, pasta merge ca o pacaleala big_smile
Rona, multumesc  rodnar  Are nasturei pe laterale, unde sunt dungile albe. Se desfac f usor.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-05-29 12:36:54)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1824 2014-05-29 12:43:08

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

lol rona ce amuzanta si scumpica ai fost lol
am inteles, blue

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.