homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39-94


#1768 2014-05-28 17:34:30

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

La noi scoate copilul din spital moasa smile cu tot ce-i trebuie si in ce hainute vrem noi. Si eu vreau sa fac cateva scutece de finet. Mi-a spus mama ca e finet bun la metru in Obor si e 12 lei metrul dublu lat. Cateva scutece sunt bune chiar daca nu infesi copilul. Mie mi le tiveste mama la masina Rona, dar uite ca de dimensiuni ma uitam si eu.


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 



#1769 2014-05-28 17:42:02

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Scarlatel, multumesc mult. Cand o sa-mi dea dr voie, as trage o tura prin Obor. Eu am o masinuta mica Brother, e cat masina de tocat rotfl2  dar isi face treaba la cat  ma joc eu o data pe an.

Eu chiar am de gand sa-i infasez pe bebei, am facut deja experimente pe papusa. chicot


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1770 2014-05-28 17:44:50

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

La inceput si eu as face-o...nici nu stiu...pe Iulia am infasat-o destul de mult, eee la Stef alta mancare de peste lol oricat ma chinuiam, macar dupa baita sa-l infas, el scotea mainile si indoia picioarele si se desprindea din scutec lol practic nu am avut ce face si m-am lasat pagubasa...dar a fost ok, el era marisor si ma descurcam ok cu el.


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#1771 2014-05-28 17:45:40

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Si noua ne-a cumparat nasa hainute de scos din spital si a venit cu sotul cand m-a luat acasa, dar le cumparase in ziua aia si n-a avut cand sa le spele. Nu s-a suparat ca am inbracat-o cu hainutele pe care le aveam eu. nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1772 2014-05-28 17:49:13

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Scarlatel, mainile trebuie sa fie drepte, obligatoriu. Probabil va plange, dar totul e sa rezisti. Picioarele nu conteaza daca sunt indoite, e ok.  Eu m-am decis la infasat, dupa ce am citit cartea dr Karp care spune ca sunt extrem de putin bebei cu colici, infasatul il calmeaza extarordinar de mult. Si ii ajuta sa se adapteze la noul mediu.
Uite o demonstratie aici dupa metoda Karp.


Anna, depinde de obiceiuri. Noi vom avea nasi diferiti pentru bebei. Nu sunt cei de la cununie.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1773 2014-05-28 17:50:19

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Ann la mine s-a oferit, e prietena mea cea mai buna smile acum nu am discutat, dar sigur se va oferi singura, daca nu, o intreb pt ca s-a oferit inca o alta fata, dar mi se pare de bun simt ca inainte discut cu prietena mea smile si eu sunt moasa pt fetita ei, i-am facut si prima baita si era o mana de om smile si tin minte ca si nasa m-a intrebat daca scoate ea copill ca in Bucuresti asa se practica, ea e de acolo, dar i-am spus ca nu si gata, nu s-a suparat.

Rona smile eu sunt convinsa ca e bine pt ei infasati, daca stau bine si ma gandesc ai mei nu au avut colici smile dar tare as vrea sa te vad cu un baietoi de 4 kg, tare vanos care imediat scoate mainile, orice ar fi lol si sa-l strang mai tare clar n-as fi facut-o...chiar radeam cu mama de Stef, aaa si Stef si acum e asa, nu suporta nimic pe el cand doarme, nimic sa=l stranga catusi de putin, ce mai, barbat cu personalitate lol

Ultima oara a fost editat de Scarlett A (2014-05-28 17:54:49)


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#1774 2014-05-28 17:55:27

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Ann, poti sa propui tu, daca inca nu s-a oferit nimeni. La noi s-au oferit mai multi..asa ca o sa alegem noi si o sa le facem propunerea.
Scarlet, tu ai rezolvat simplu. Prietena ta va fi nasa sau moasa?


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1775 2014-05-28 17:57:53

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Va fi moasa, Rona.


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#1776 2014-05-28 18:08:24

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Scarlatel, pai cu un barbat de 4 kg.. e adevarat ca nu stiu cum m-as descurca. chicot  Eu ma dau curajoasa acum, ca exersez pe papusi... big_smile
Am incercat cu sora-mea sa o infasam pe fetita ei anul trecut, a fost super amuzant. Nu ne mai aminteam cum infasa mama pe soranoastra cea mica... si am legat-o pe biata fetita doar de picioare, ziceai ca e un buchet de flori.  partydance  Si urlaaaa bebic
  Acum, dupa ce m-am mai documentat, am observat ca nu trebuie sa strangi tare... ci mai mult tehnica e importanta, ca ii imobilizeaza manutele.  Si daca nu reusesc, le cumpar woombies. Din astea:
 


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1777 2014-05-28 18:13:56

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Rona, eu nu l-am infasat nicio secunda si nu a avut nici colici niciodata.
Il tineam mult pe piept, cu burtica lui pe burtica mea. Si tati la fel.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1778 2014-05-28 18:20:58

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Rona. mi le- tivit la masina, scutecele. Au aprox 80X80, s-a luat dupa cele care le cumparasem.
Si eu m-am decis sa o infas, macar la culcare, ca am inteles ca sunt f linistiti asa. Si eu am exersat pe papusi chicot, merge bine teoria lol
Ann, buna idee, o sa iau si pt mine rochita big_smile
La noi nas e cel ce mi-o aduce pe lume smile si mosi prietenii cei mai buni. Nu stiu daca la noi e vre-un obicei de genul asta, fiecare parinte isi ia copilul si merge acasa. Mosii fac masa de ursitoare.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-05-28 18:21:33)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1779 2014-05-28 18:29:05

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Rona nu e greu de infasat un copil, imediat deprinzi tehnica smile interesante acele woobies si ce copii frumosi!!!

Blu adica nas iti e medicul ginecolog? Fain obiceiul cu masa ursitorilor, la noi nu stiu sa fie asa ceva.


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#1780 2014-05-28 18:32:43

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Blue, pai n-ai incercat, mai, si pe catzel? chicot  chicot  Eu ma gandeam sa-l prind pe pisicel intr-o zi, dar asta cred ca m-ar gherani ingrozitor...
Merci, o sa caut si eu finet, sa tivuiesc.  Tot la culcare ma gandeam si eu la infasat.
Deci gine e nas? Wooo, super misto ideea1

Deno, stiu ca face miracole contactul skin-to-skin. Eu vreau sa-i si infasez din mai multe considerente.
Scarlatel, lasa ca nasti tu prima si ma consiliezi cu infasatul.


Fetele, eu ma retrag.Vine si sotiorul acsa.  Pupicei multi si o seara linistita.  puss  wave

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-05-28 18:37:37)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1781 2014-05-28 18:37:08

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Buna burtici  wave
Gabi si Linda pentru voi am o intrebare : de unde ati comandat testele alea de ovulatie si sarcina...imi puteti lasa un link la aspirante?Va multumesc .


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1782 2014-05-28 18:37:10

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Rona, am inteles. Ziceai de colici si ma gandeam ca numai din cauza lor vrei.

Blue, help!
Y nu m-a lasat niciodata de bunavoie sa il spal pe dinti. Am incercat toate variantele posibile si nu reusim nici eu nici nimeni din familie. Ne-am jucat, nu l-am fortat, dar am insistat aproape zilnic si a ajuns sa fuga de periuta ca de uciga-l crucea disperat
Am incercat si cu tifon si face mai rau ca la periuta.
Pe dintii de jos are deja acea depundere neagra de-a lungul gingiei care vad ca se intensifica pe zi ce trece.
Ce ma fac? Nu-l pot lasa asa, se vede cand rade, si mi-e frica sa nici nu-i afecteze dintii.
Am luat-o si in joc, si cu explicatii, si periat pe noi pe jucarii, nimic nu functioneaza, pot sa numar pe degetele de la o mana de cate ori am reusit sa il spal de cand are dinti si nicidecum corect, iar ca durata forgetit de ordinul secundelor.
Ai astfel de pacienti? Ce se va intampla? N-am cum sa-l fortez ca se zbate si urla si tot nu reusesc sa periez nimic, doar il traumatizez, ca sotul e si el f ingrijorat de depunerile astea si a zis ca sa-l tinem cu forta dar nu e o solutie, clar.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-05-28 18:55:28)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1783 2014-05-28 19:26:25

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Ah Deno, nu e solutie sa-l tii cu forta, cred ca si mai rau face. Cu pasta de dinti cu aroma ai incercat? De ce refuza? Poti sa-ti dai seama? Il doare sau ce?  Ai incercat sa-l lasi pe el sa foloseasca periuta, sa perie o papusa sau un dintisor de-al lui?
Rona rotfl2 e cam mare catelu, mi-ar trebui o patura ca sa exersez pe el lol
Roziii puss kram
Scarlet, da e frumos obiceiul. In seara in care s-a nascut bebele, moasa aranjeaza pe o masuta diverse obiecte pt viitorul copilului si se zice ca in acea noapte, vin ursitorile si decid destinul copilului in functie de ce se gaseste acolo smile
Si dap, exact "him" e nasul chicot

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-05-28 19:28:01)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1784 2014-05-28 19:43:12

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Buna fetelor,

Am avut si eu intalnire cu printesa noastra ieri, la gineco. Mi s-a luat o piatra de pe suflet....nu a mai scazut lichidul amniotic fata de acum 2 sapt, dimpotriva era mai mult decat data trecuta. partydance Micuta Emma are 1,700 kg si 41 cm lungime si nu a vrut sa ii lase pe mami si pe tati sa ii vada fetisoara ei frumoasa, ca isi tot tinea o manuta pe fata lol  hjarta  hjarta Inca nu s-a intors.

Mi-a recomandat dublarea dozei de Mg ca mi se intareste tare frecvent burtica. Colul e lung si inchis si ne vedem peste 2 saptamani jumate, cand trebuie sa ii spun la ce spital ne-am decis sa nasc si ce recomandare are oftamologul de aici pentru nastere. Cel din Romania, dupa ultima operatie cu laser de corectare a miopiei, imi recomandase cezariana. Sincer, si eu as merge pe varianta asta, tare mi-e frica de eventuale complicatii  sau de revenirea miopiei, dupa cat m-am chinuit cu ochii. supa

Si mie tot mama mi-a facut scutece de finet, tot tivite la masina de cusut, dar de dimensiuni diferite. Abia astept sa vina la mine peste o saptamana sa o pun sa mai imi faca o husa pentru perna de pe masa de infasat. lol  I-am si pregatit materialul...

Eu acum il innebunesc pe sot cu ce mai avem de luat pentru fata: cadita, cantar etc. Cantarul e necesar, nu? Inca nu i-am luat cadita, dar i-am luat suportul asta pentru baie:

http://www.yatego.com/baby-direkt/p,523 … z-blau-neu

Imi trebuie o cadita mai mare pentru el.

Katey, Deno, Cris , si eu multumesc mult ca ati impartasit din experientele voastre cu cezariana. Pe mine tare m-ati linistit par


Pup toate fetele par


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#1785 2014-05-28 19:51:14

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Felicitari Emma pt fetita sanatoasa! Ma bucur ca sunteti bine.
Eu nu am luat cantar, ca as deveni obsedata de el. Ma mai gandesc la treaba asta chicot


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1786 2014-05-28 20:11:30

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Blue, da, am incercat tot ce ai zis. Nu il doare, cred ca nu ii place procesul, ca pana nu demult cu pacaleala deschidea gurita la periuta(uitandu-se la desene) dar atat, sa muste pe ea, nu ma lasa s-o bag i tre buza si dinti.
Apoi o impinge cu limba afara si face cu gurita brrr, ca si cum nu ii place, gestul cand copiii refuza mancarea ca nu-i buna daca il sti.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.