homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39-92


#1730 2014-05-28 14:18:12

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Deno, scumpa mea puss  par  ai dreptate. Multumesc!
Appropo, ce mai face Y? S-a rezolvat cu intarcatul?


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 



#1731 2014-05-28 14:19:17

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Rona puss puss sunt bine acum, mi-am revenit, dar nu am apa  si nu pot spala vasele lol asa ca mai stau putin lol si nu mai fii depresiva, off stiu ca e greu...gandurile astea in sarcina sunt tare greu de controlat, eu mai si plang fara motiv....dar imi revin repede, ia o pupaceala de la mine puss puss


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#1732 2014-05-28 14:20:19

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

scarletica puss


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#1733 2014-05-28 14:20:47

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Rona daaaa, a fost ceva foarte simplu, nici nu a simtit. O singura data a cerut, dar era suparat, la 5 zile dupa intarcare si am vrut sa ii dau, dar nu a vrut el sa suga. Daca era unul care sa imi ceara nu l-as di putut intarca, nu prea ii rezist tongue
E bine iubirea mea, nazdravan smile

Scarlet, am editat mai sus.
Aa, si la topicul meu, este povestea nasterii, scrisa la cald, pentru cine vrea sa o citeasca.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-05-28 14:22:00)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1734 2014-05-28 14:23:05

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Scarlatel puss  par  kram

Au ajuns acum pupii trimisi. wink  Acum te astept si pe tine. Am eu apa..si chiuveta plina de vase, te las sa-ti faci de cap. happy
Si te servesc cu sirop de brad si apa minerala...Rece, rece! mmmmmm:))


Deno, ce bine ca a fost atat de cumintel! hjarta  Baiat frumos de reviste ai, acum daca mai e si cuminte...il fac ginere. wink  wink

Si eu ma tem un pic de cezariana, ma tem de dureri, ma tem ca nu o sa pot avea grija de bebelusi. As vrea ceza la cald. Sper sa ajungem pana la 36. dr mea zicea ca la 38 de s, o sa ma rog de ea sa-i scoata...Mai e pana acolo...ohooo, o vara intreaga!

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-05-28 14:27:16)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1735 2014-05-28 14:28:54

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Rona  puss sper sa alungi gandurile rele si sa incerci sa fi mai optimista. pup mogaldetele mici  puss  puss

Offline

 

#1736 2014-05-28 14:35:09

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

fetele puss
rona acusica vei iesi la plimbare, nu vezi ca acum e si vremea urata? puss
pisi parca zicea ca s-a apucat de crosetat/impletit.sa ne arati si noua.ai luat-o de la 0 sau ai mai incercat?
rona, muco, eu sunt bine..inafara de week-endul trecut cand m-a rapus raceala, cate o noapte cu "miscurici in fund"(ba ca e prea cald, ba ca nu pot adormi) lol sau cate o dimineata cu carcei sexy la gambe..totul bine, multumesc lui Dumnezeu.astept sa vina niste bani ca sa pot sa cumpar cele necesare pt bb dar si cartile de care ziceti(mi-am notat tot) iar zilele astea am facut si cererea pt concediul de maternitate
scarlet puss sper sa te simti si tu mai bine

Offline

 

#1737 2014-05-28 14:40:33

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Deno, multumesc puss am citit acum si cu siguranta voi citi si povestea nasterii lui Y smile

Rona lol si eu am vase si de-asta sunt ofticata pe astia cu apa lor, nici macar nu au anuntat ca se fac lucrari azi. Bun siropul de brad smile il beau cu placere, dar nu pot azi sa ajung la tine lol

Anna ma simt mai bine acum puss tu cand ai eco? Stiu ca la 30s ai, nu?


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#1738 2014-05-28 14:50:31

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

puss scarlet, da, vineri.imi topaie picioarele de nerabdare lol
imi pare rau cu apa..la mine maine nu va fi apa dar intre 9 si 14. pacat ca n-au anuntat..poate ii dau drumul repede.
tu ai mai cumparat ceva la bb?

Offline

 

#1739 2014-05-28 14:58:53

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Anna inca nu, mi-a luat sora'mea din Italia si astept sa mi le trimita sa vad daca mai trebuie sa iau eu ceva. Acum am gasit oferta la scutece si credca voi comanda un bax si voi lua si produse de baie daca tot fac comanda. Tu ce ai mai luat?


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#1740 2014-05-28 15:15:38

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Eu n-am baut niciodata siro[ de brad. E bun?
Rona, mi-e mi-a spus dr ca mai devreme de 38s nu-mi face ceza. Nu e la cald, adica pp ca asta inseamna sa astept pana se declanseaza nasterea naturala? Mi-a zis ca la modul in care creste copilul acum, la 38s este pregatita pt nastere. Mi-a mai zis ceva, ca a inceput sa se matureze deja placenta, mi-a aratat niste pete pe placenta, cum ca acolo deja e maturata, dar eu eram cu gandurile mele, cu ochii sa-mi vad copilul, el, bla bla in continuare si eu cu ale mele lol Mi-a mai zis ca mai mult nu are rost sa asteptam, probabil din cauza placentei, o sa-l mai intreb data viitoare cand merg si o sa incerc sa si ascult ce zice lol Pe mine ma manca in fund mai mult, ca daca a zis ceva de 38s vreau sa nasc pe 26 iunie si am fost in extaz ca a zis ca se poate face treaba asta, atata timp cat se aranjeaza lucrurile cum trebuie lol
Poate ma credeti nebuna ..nu ca n-as fi..dar sunt asa entuziasmata si am incredere in tot ce face dr meu, incat din motivul asta nu pot sa va raspund cu exactitate. El imi spune tot si imi povesteste ce trebuie facut si eu ma uit cu o fata si un ranjet tamp la el si nu aud nimic, decat ca nu pot sa cred ca mai e asa putin pana sa-mi tin copilul in brate. Data trecuta dupa ce mi-a explicat tot eu nu am putut decat sa il imbratisez si sa-i spun ca nu-mi vine sa cred ca o sa am copilul meu..am omis sa-i spun ca n-am auzit nimic si ca si-a racit gura de pomana big_smile
Rona, sa stii ca si mie mi-e ciuda ca nu am putut sa ma misc din casa, ca mi-a fost atat de greu pe timpul sarcinii si am aceeasi teama ca tine, ca nu ma voi descurca dupa ce nasc, dar eu zic ca va fi totul bine, nu om fi noi cele mai delasatoare mamici.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-05-28 15:20:22)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1741 2014-05-28 15:26:32

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Blue ce bine ca e de acord dr tau sa nasti la 38+, sper sa fie si al meu, ti-am spus ca la vreo 38+1,2 sau 3 zile as vrea sa nasc...acum depinde si cum se dezvolta bebelina...vom vedea. Aaa e bun siropul de brad smile sa incerci numai.


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#1742 2014-05-28 15:31:47

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

blue lol
scarlet absolut nimic..

Offline

 

#1743 2014-05-28 15:40:41

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Scarlet, e decizia lui la 38 lol Nu pot sa spun ca nu ma bucur ca e mai devreme de 40, ideea e sa si rezist pana atunci, sa nu fie la fel de entuziasmata ca mine, mitzulica mea si sa se grabeasca sa vina pe lume lol
Siropul de brad de unde il luati? Se gaseste in comert? Mi-ati facut pofta big_smile Eu mai am facuta o sticla de sirop de capsuni si o amestec cu apa minerala mai rece si e asa buuun drool
Eu am scapat de stresul scutecelelor, ca am vazut ca vb. Mi-a facut mama vreo 3 bucati si am mai luat si
eu 2 din magazin, dar tot cele facute sunt mai frumusele big_smile Sper sa imi fie si utile.
Mai citisem prin diverse carti ca e necesar pt baita buretelul natural. Voi ati luat asa ceva? Aaa si cadita? Eu am zis sa mai astept dupa ce nasc, cu cadita, ca am citit ca nu e bine in primele sptamani sa o folosesti. Voi cum procedati?


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1744 2014-05-28 15:50:51

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

scarlatel,  par  ooo, cum nu poti ajunge astazi. Sunt atat de ocupata ca nu stiu cand te mai pot primi. big_smile  rotfl2

   blue,  par e bun siropul de brad. Mi l-a trimis saptamana trecuta sora-mea, asta e avantajul cand stai la munte, cum dau mugurasii de brad, hop la cules.

anna,  par multumesc. Stiam ca esti racita, ma bucur ca ti-a trecut. Te-a tinut putin, nu?

Blue, ma gandesc ca niciun dr serios n-ar face ceza inainte de 38 de s, decat in cazuri de maxima urgenta.
Eu din saptamana 28 incep sa fac injectiile pentru maturarea plamanilor bebeilor. De atunci se pot naste oricand si trebuie sa ne asiguram ca pot respira. Iti dai seama ca eu la 38 de s o sa fiu cat Casa Poporului, macar sa ajung eu acolo....Vreau ceza la cald, adica astept sa se declanseze natural..si merg la spital sa fac ceza.
   Pe de alta parte, am discutat si cu un neonatolog extraordinar de bun, Carstoveanu, daca il stiti. Si-a sustinut recent doctoratul exact pe tema asta. M-a speriat putin. insuficienta pulmonara la bebelusi este mult mai frecventa decat credeam eu, iar el a avut f multe cazuri mai ales la cezariene facute in saptamana 38, pentru ca atunci programau dr sa faca operatia, alegeau cand sunt ei de garda. Neonatologii ii injura rau pe dr astia.  lol

Edit: Blue, uite chiar acum cred ca s-au facut mugurasii, n-ai niciun munte in zona, sa-l trimiti pe sotz la cules?? Reteta ti-o dau eu.

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-05-28 15:54:14)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1745 2014-05-28 15:57:18

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

siropul de brad nu era bun si pt tuse?
rona puss de vineri dupa-amiaza pana luni..e ok ca durata dar au fost niste zile intense lol.important e ca a trecut..si la mine si la tine
eu pt baita voi lua si buretelul(e ieftin..oricum cred ca o voi spala cu mana mai mult lol, e f ok si cu mana) si cadita(de ce nu ar fi indicata?).

Offline

 

#1746 2014-05-28 16:00:48

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Aaaa Rona, acum mi-am amintit, tot am auzit eu cate ceva lol si mie mi-a spus ca imi face injectii pt maturarea plamanilor bebelinei. Daaa si mie mi-a zis la fel, ca mai devreme de 38, doar daca e urgenta, altfel nici nu sta la discutii. lol Pe buna dreptate ii injura, nici asta nu e de acord cu facem acum ca sunt eu de garda. Oricum cand considera el ca se apropie momentul si ca ar fi in regula, urmareste sarcina cu 2-3 zile inainte si apoi decide cum e mai bine si daca trebuie facuta atunci.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-05-28 16:07:11)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1747 2014-05-28 16:05:24

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Anuska, da, e bun siropul si pt tuse.
Cred ca trebuie sa cadita la bebe, nu?  Eu am buretele natural si pentru fata si pentru corp, pentru mine. Dar il folosesc taaaare rar., Cred ca mi-ar fi mai usor cu mana, Dumnezeu stie??!! disperat

Blue, aaa, pai e ok daca iti face injectiile de maturare. O sa fie bebelina pregatita 100%!
Nu mai ai rabdarica, hmm? chicot


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1748 2014-05-28 16:07:18

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-39

Blue nu cred ca se gaseste in comert siropul de brad, adica habar n-am!! De ce sa nu luam cadita pt bebe? Eu iau, altfel cum ii fac baie? In cada ii voi face cand va sta in fundulet...si sincer nu stiu daca voi putea sa spal un bebe asa mic cu buretele, eu o spal cu mana la inceput, asa am procedat si inainte, abia mai incolo voi folosi si buretel. Tu cum vei face fara cadita? M-ai facut curioasa smile

Anna ba da, e bun si pt tuse, se ia asa concentrat fara a fi diluat..asa le dau copiilor smile


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.