homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chisturi ovariene-28


#514 2011-06-04 00:15:56

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Chisturi ovariene

cred ca apr76 nu este in tara.

apr76, nu cumva erai in preajma ovulatiei? poate era doar un folicul. oricum,, chiar daca ar fi un chist, este micut.

Offline

 



#515 2011-06-04 07:21:34

apr76
New member
Inregistrat: 2009-07-10
Mesaje: 15

Re: Chisturi ovariene

multumesc; nu sunt in preajma ovulatiei; telefonic doctorul mi a vorbit de tratament - anticonceptionale si inca ceva (eram destul de bulversata ca sa fiu atenta la ce spunea) insa vrea sa ma vada asa ca miercuri la medic. diablo

Offline

 

#516 2011-06-17 23:35:47

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Chisturi ovariene

Dap, deci, vesti noi
am cautat un medic bun si cu multe recomandari..mi-am facut programare la el la cabinet. eram convinsa ca ma voi opera.
avea eco in cabinet...mi-a facut eco si surpriza: nu mai aveam niciun chist pe ovar!
mi-a zis ca de-aia mi s-a zis sa astept 3 luni de catre celalalt medic, sa vedem daca e endometriozic chistul intr-adevar sau se e retrage(e functional)
s-a retras.
M-a urcat si pe masa, m-a consultat, fara sa ii mentionez nimic de dureri la contact inainte, si-a dat seama si singur, in spate de tot, spre rect,cand m-a atins,m-a intrebat daca nu am dureri la contact!
a zis ca endometrioza este probabil, dar el nu o vede momentan operabila...chisturi nu mai am, aveam un rest de corp galben ca dupa ovulatie(mi-a zis...)
intrebare: de ce zice ca e endometrioza daca nu s-a tradus momentan prin chisturi? de unde stie? dupa ce am iesit din cabinet mi-a venit intrebarea asta lol 
stiu ca endometrioza se depisteaza sigur numai la laparo....dar el nu mi-a recomandat-o momentan( decat, a zis, ramane la latitudinea mea cat de tare ma deranjeaza durerile)
in fine, alta intrebare: la cate saptamani se vede bebe la endovaginala?


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#517 2011-06-20 21:25:26

mihaela12ab
Membru
Inregistrat: 2011-06-20
Mesaje: 1

Re: Chisturi ovariene

buna! sunt diagnosticata cu ovare polichistice. trebuie sa incep trat cu melleva 35 in prima zi de ciclu.. dar problema este ca iar nu mi a venit menstruatia..dupa ce mi a intarziat o sapt, aseara am obs o picatura de sg pe slip.astazi au urmat inca 2-3..dar atat! nici simptome nu am..gen dureri de burta, sani, etc  cum este normal..ce sa fac?? incep azi sa iau melleva?
nu am reusit sa mi contactez medicul..de asta apelez la voi..sper sa primesc un raspuns..multumesc!

Offline

 

#518 2011-06-21 10:56:02

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Chisturi ovariene

nu, astepti sa se declanseze sangerarea "de-a binelea".

Offline

 

 Publicitate


loading...

#519 2011-06-21 10:56:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Chisturi ovariene

mihaela12ab a scris:

buna! sunt diagnosticata cu ovare polichistice. trebuie sa incep trat cu melleva 35 in prima zi de ciclu.. dar problema este ca iar nu mi a venit menstruatia..dupa ce mi a intarziat o sapt, aseara am obs o picatura de sg pe slip.astazi au urmat inca 2-3..dar atat! nici simptome nu am..gen dureri de burta, sani, etc  cum este normal..ce sa fac?? incep azi sa iau melleva?
nu am reusit sa mi contactez medicul..de asta apelez la voi..sper sa primesc un raspuns..multumesc!

sigur ca da, incepe de azi, daca stii sigur ca nu esti gravida

JanisJopline foarte simplu: endometrioza nu se traduce prin chisturi...ea e reprezentata de insamintarea de tesut endometrial in alte zone decit ar fi normal sa se afle(adica in afara uterului)....cred ca si-a dat seama si singur ca ai dureri la contact fiindca ai avut dureri si la palpare in zona cu pricina...nu vad de ce sa iti fi recomandat laparoscopie
sarcina se vede bine la 6 sapt(chiar si la endovaginala unde se poate sa se vada si de la 5 dar eu tot la 6 m-as duce)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#520 2011-06-23 21:30:48

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Chisturi ovariene

janis puss
sa speram ca o sa fie bine ..nu te poti duce la urgente?


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#521 2011-06-23 21:41:44

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Chisturi ovariene

stiu ..dar poate pana marti ..
la floreasca daca e sa te duci ca acolo te baga in seama...
le spui ca esti insarcinata si ai inceput sa ai niste sangerari..


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#522 2011-06-23 21:48:17

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Chisturi ovariene

speram ca nu patzesc nimic pana marti, pt ca iau progesteron si vitamine, sa nu uitam!


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#523 2011-06-23 21:51:34

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Chisturi ovariene

Du-te la urgente cat mai repede. Mama a ramas insarcinata anul trecut in februarie, sarcina de 5 saptamani, lua viatamine si progestron, iar intr-un weekend i-au inceput sangerarile, usoare, si a pierdut sarcina. Du-te la medic macar sa te asiguri ca nu ai nimic. Bafta puss


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#524 2011-06-27 21:56:13

olia13
Membru
Inregistrat: 2011-06-27
Mesaje: 1

Re: Chisturi ovariene

Buna ziua

Am si eu o problema si sunt cam speriata in momentul asta... am fost la un consult ginecologic, din cauza faptului ca mentruatia mi-a intarzaiat o luna (2 teste de sarcina negative), si dupa o ecografie vaginala doctorul mi-a descoperit chisturi la ambele ovare. La ovarul stag diagnosticul a fost formatiune tumorala la polul superior, continut neomoge, cu diametrul de 4cm si vegetatii (fara lichid in fundul de sac Douglas) si diagnosticul medicului a fost opertie obligatorie de extirpare a chistului cu biopsie dupa. Ceea ce ma sperie este prezenta acestor vegetatii si intrebarea mea este daca sunt ata de periculoase si sunt semnul cancerului ovarian si daca operatia este necesara in mod obligatoriu (nu se poate face ceva cu un tratament?)?

Offline

 

#525 2011-06-28 10:05:14

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Chisturi ovariene

nu stiu ce sunt vegetatiile acelea, dar exista niste analize de sange (markeri tumorali) - CA125, de exemplu - care pot spune mai multe despre natura chistului. poti cere o a doua parere inainte de a te opera si poti face si aceste analize.

Offline

 

#526 2011-06-28 18:09:04

Vanity
New member
Inregistrat: 2011-06-13
Mesaje: 21

Re: Chisturi ovariene

Acum 3 luni aproape am fost diagnosticata cu anexita [ cam des o fac ] si chitulete mici [ vin si dispar ] in urma unui ecograf deoarece  medicul ginecolog facuse o eroare la consultatie [ imi puse sarcina d 5 saptamani cand eu defapt primul meu contact sexual lam avut cu 1 saptamana inainte de consultatie si desigur fara ejaculare in interior.. in fine .... am fost la medic deoarece imi intarziase 1 sapt... facusem test si nimic ehh.] . Dupa ce iam aratat diagnosticul d la ecograf mia dat doar pentru tratarea anexitei [ duphaston , un antibiotic si pentru infectia urinara ]  si nimic pentru chistulete .. nici macar nu sa uitat pe ecograf mai amanuntit, a vazut doar diagnosticul . Dupa tratament mam dus la alt medic ginecolog cu acelasi ecograf . Acel medic sa uitat pe ecograf mia vazut si chistuletele , iam explicat si durerile pe care le am la mentruatie si cat de abundent imi curge incat ma slabeste [ nu pot sa mananc in primele zile ] si mia spus sa iau ac pentru reglare si sa mi se trateze si acele chistulete. Am deja 2 luni si ceva de cand iau ac si ma simt foarte bine .

Ce vreau sa intreb e posibil ca de la acele chisturi sami provoace durerile astea?

De obicei dupa ce tratez o anexita cu antibiotic 1 luna sau 2 nu mai am probleme cu durerile insa tot ma slabeste in sensul ca imi taie pofta de mancare si chiar de as incerca sa mananc am senzatii de varsaturi.
De cand iau ac nu mai am probleme nici cu pofta de mancare si nici sa ma slabeasca.

Ultima oara a fost editat de Vanity (2011-06-28 18:11:40)

Offline

 

#527 2011-06-28 18:13:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Chisturi ovariene

eu n-am inteles la ce dureri te referi si daca AC au rezolvat problema, de ce iti mai bati capul? nustiu

Offline

 

#528 2011-06-28 18:35:05

Vanity
New member
Inregistrat: 2011-06-13
Mesaje: 21

Re: Chisturi ovariene

ma refer la durerile din timpul menstruatiei cele din zona ovarelor. Uneori aceleasi dureri din zona ovarelor le am si cand nu am menstruatia insa usor suportabila . Vroiam sa stiu cauza de unde am durerile daca sunt d la chisturi sau d la menstruatie din moment ce medicul nu mia zis.

Offline

 

#529 2011-06-28 21:34:34

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Chisturi ovariene

Nu cred ca chisturile iti provoaca durerea.sunt prea mici,eu zic sa faci o analiza de culturi din col,sa vezi daca ai vreo bacterie care iti da inflamatia la nivelul colului,respectiv anexita..


pc

Offline

 

#530 2011-06-28 21:46:01

Vanity
New member
Inregistrat: 2011-06-13
Mesaje: 21

Re: Chisturi ovariene

eueu10 a scris:

Nu cred ca chisturile iti provoaca durerea.sunt prea mici,eu zic sa faci o analiza de culturi din col,sa vezi daca ai vreo bacterie care iti da inflamatia la nivelul colului,respectiv anexita..

Inca o intrebare ( scuze , insa imi place sa stiu cat mai multe smile ) Ac au vreun efect asupra colului?( daca ar fi sa fie cauza d la col cu durerile ) Ma gandeam ca din moment ce iau ac de 2 luni si ceva durerea s-a ameliorat [ in sensul ca nu mai am probleme cu menstruatia ]  sa fie oare de la administrarea acestor pilule?

Ultima oara a fost editat de Vanity (2011-06-28 21:50:03)

Offline

 

#531 2011-06-28 22:35:28

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Chisturi ovariene

Anticonceptionalele regleaza menstra , amelioreaza dismenoreea( durere la menstra). Nu au efect asupra colului.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#532 2014-07-22 15:42:22

miki1106
Membru
Inregistrat: 2014-07-22
Mesaje: 1

Re: Chisturi ovariene

Buna fetelor!

Vin si eu cu o problema (Doctoressa daca ai putea sa ma ajuti ar fi bine) sad
Am 27 de ani si am un chist pe ovarul drept de 53 mm. Continutul lui este predominant chistic neomogen, insa prezinta niste vegetatii neregulate in interior/anterior si decliv cu marimi intre 12-14 mm (asta conform RMN-ului).
Ideea este ca m-am speriat foarte tare pentru ca e vb de operatie si pentru ca acele vegetatii trezesc suspiciuni.
Am facut si scorul ROMA unde a iesit o valoare de 3.72% unde limita era de 7.4% -> risc scazut de neoplasm ovarian.
Am mai facut si o analiza Ag carcinoembrionar (CEA) care a iesit de 3.06 ng/ml unde limita pentru nefumatori ar fi de  <5.0 ng/ml. De aici rezulta ca ar fi risc scazut de neoplasm...insa doctorii dau din umeri si isi pun semne de intr ce e cu vegetatiile alea. Chistul il am de 2 ani timp in care a crescut cu 1 cm si ceva, continutul a ramas la fel: predominant lichid si in rest ceva vegetatii de natura nedeterminata.
Am luat AC Yasmine timp de 3 ani cu cateva pauze insa in momentul cand am decis sa iau nu le-am luat in urma unui control medical. La un moment dat intr-o pauza de AC am fost nevoita sa iau si pastila de a doua zi o singura data...
Doctoressa,  va rog sa ma ajutati cu un raspuns/parere...

Multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.