homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chisturi ovariene-26


#476 2011-02-28 19:56:53

achi
New member
Inregistrat: 2011-02-18
Mesaje: 13

Re: Chisturi ovariene

ms mult pt raspunsuri. si inca o intrebare: acu trebuie sa incep un tratament cu cervugid. pot intretine relatii sexuale in acest timp? ms o seara frumoasa in continuare

Offline

 



#477 2011-02-28 19:59:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Chisturi ovariene

achi a scris:

ms mult pt raspunsuri. si inca o intrebare: acu trebuie sa incep un tratament cu cervugid. pot intretine relatii sexuale in acest timp? ms o seara frumoasa in continuare

aceasta intrebare ai mai pus-o undeva si anca90 ti-a raspuns foarte clar la ea:ar fi de preferat sa nu faci sex vaginal in timpul tratamentului cu cervugid, daca insa nu te poti abtine, protejeaza cu prezervativ fiecare contact sexual


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#478 2011-03-01 11:19:01

Marusha
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 5

Re: Chisturi ovariene

Buna fetelor,

Va citesc de ceva vreme dar este prima data cand postez. La fel ca si voi, si eu ma confrunt cu diverse probleme legate de chisturi/CM/pastile, etc...
Am 26 de ani si din luna iulie 2009 nu mai am ciclu deloc. Am avut mereu probleme cu CM care venea cu intarzieri de 2,3,4 luni. La 17 ani am fost la control la ginecolog unde mi-au fost prescrise AC, Logest. Am luat vreo 3 luni dupa care am fost iar la doc unde mi le-a schimbat cu Diane 35 (aveam chisturi si acnee). Si am luat dianele astea timp de 7 ani jumate. Pauze am facut in tot timpul asta de vreo 4 ori. Insa, de fiecare data cand intrerupeam ciclul nu-mi mai venea iar fata mi se umplea de cosuri. Am fost la multi doctori incercand sa caut un alt tratament insa toti imi spuneau acelasi lucru: Diane 35!
In luna iulie 2009 am facut tromboflebita. Sincera sa fiu, in dimineata cand au inceput sa mi se umfle picioarele habar nu aveam ce e aia sau ce as putea sa am. Nu-mi spusese nimeni nimic de acest aspect. In fine... Am facut tratament cu anticoagulante si am scapat. De curant mi-am mai facut o ecografie Doppler precum si analize specifice acestei afectiuni (proteina C, proteina S, lupus AC, factorul V Leiden) si totul este ok, nu sunt sechele.
Insa, de cand am intrerupt Dianele nu mi-a mai venit deloc ciclul. Am mai mers la doc si imi dadeau ba Duphaston, ba alte anticonceptionale cu toate ca eu le spuneam ca am avut tromboflebita si ca riscul de a face iar este crescut daca iau iar AC... insa ei imi spuneau, e .. lasa acum... ca nu o sa mori daca mai iei.... No comment.
Acum 2 saptamani mi-am facut analizele hormonale care mi-au iesit spre surprinderea mea, normale. Mi-am facut si o ecografie transvaginala iar rezultatul a fost dezastruos. Doc mi-a spus ca am uter de bebelus (lungimea lui are jumatate din lungimea normala) iar ovarele sunt de 2 ori mai mari decat ar trebui, avand si chisturi pe ele (16 pe dreptul si 12 pe stangul). Acum astept rezultatul analizei AMH (Anti Mullerian Hormone).Precizez ca in perioada in care am luat Diane 35 nu am mai avut chisturi si nici cosuri pe fata. Chiar mi-a fost bine cu ele. Nu am avut dureri de cap, nu m-am ingrasat, avem libidou etc... De cand nu mai am ciclul, nu ma mai simt femeie deloc. Nu mai am atractie fata de barbati, ma lupt si cu acneea, depresia, celulita, imbatranirea prematura...
Intrebarea mea este: Exista vreun tratament care sa nu fie pe baza de hormoni, (dat fiind istoricul meu cu tromboflebita) care sa fie eficient? Si de asemnea, as dori sa va mai intreb daca imi puteti recomanda un medic endocrinolog specializat in astfel de probleme, in Bucuresti? Copil nu vreau acum, vreau doar sa-mi vina si mie ciclul, sa scap de chisturi si acnee, fara sa stau cu teama ca pot sa fac iar tromboza sau embolie pulmonara.
Va multumesc pentru ca mi-ati citit mesajul si va doresc multa sanatate.

Offline

 

#479 2011-03-01 14:24:50

Marusha
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 5

Re: Chisturi ovariene

Nimeni pe aici? grater(((

Offline

 

#480 2011-03-01 14:36:21

briana_maria
Full member
Inregistrat: 2009-03-06
Mesaje: 240

Re: Chisturi ovariene

Ca endocrinolog bun ti-o pot recomanda pe dna dr Neamtu Corina, Spitalul Parhon.
Sunt pacienta dansei, si eu ma confrunt cam tot cu aceeasi problema (lipsa menstruatie si chisturi pe ovare)
Am facut drilling ovarian in decembrie, in ianuarie mi-a venit menstruatia indusa de duphaston si de atunci ....nimic....
Anticonceptionale nu mai iau pt ca imi doresc un copil.


rugaciune sanatatea e mai buna decat toate rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#481 2011-03-01 14:43:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Chisturi ovariene

Marusha, e destul de complicat cazul tau. Pt chisturi si cosuri ti-ar fi bune anticonceptionalele, dar nu stiu daca exista vreunele care sa nu fie contraindicate la tromboze. Tratament nehormonal nu cred ca exista cel putin pt chisturi. Pt cosuri ai fost la dermato, ai incercat un tratament local?
Medici endocronologi buni gasesti cu siguranta in Bucuresti. Poate iti raspunde doctoressa legat de AC, iar o recomandare de medic bun, poate primesti de la cineva din Bucuresti. Vezi ce gasesti si pe aici:
http://forum.anticonceptionale.ro/t1734 … -buni.html
http://forum.anticonceptionale.ro/t1630 … resti.html
http://forum.anticonceptionale.ro/t3731 … nolog.html

Offline

 

#482 2011-03-01 16:44:04

Maya.25
New member
Inregistrat: 2011-02-26
Mesaje: 18

Re: Chisturi ovariene

cryss26buc a scris:

as fi interesata de dimensiunile max ale chisturilor care se trateaza cu AC si celor care trebuie operate si despre ce inseamna chist functional(nu din dictionar) ci pe intelesul omului de rand cu exemple de dimensiuni;))cer prea muult???

mie mi-a spus ginecologul ca un chist peste 5-5,5 cm nu mai poate fi tratat cu AC si e nevoie de operatie.

Offline

 

#483 2011-03-01 17:21:44

Marusha
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 5

Re: Chisturi ovariene

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Tocmai am fost la spital sa-mi fac o radiografie la glanda hipofiza, unde se pare ca nu am nimic... dar o sa vad ce zice si endocrinologul care m-a trimis. Anca90, de-ai stii la cati dermatologi am fost si cati bani am cheltuit pe tratamentele cosmetice.... Incercand sa-mi repar fata, mi-am facut si rau pt ca mi-am sensibilizat-o foarte mult. Si acum, cum imi dau cu ceva mai puternic, imi arde fata si se fac numai coji (puternic este pt mine, pt altii este normal). De acum trebuie sa-mi caut preparate pt piele sensibila. Si de la tratamentul cosmetic cand ies, zici ca-s oparita. 3 zile nu mai pot sa ies din casa... de abia dupa o saptamana se calmeaza si se curata frumos. Insa, dupa un timp reapar cosurile. Si nici nu am ce sa le fac, pt ca sunt ca niste chisturi sub piele. Mari, rosii, dureroase si ma mananca. Nu le pot atinge pt ca ma dor ingrozitor si mai rau le fac pt ca nu iese nimic.
Legat de AC, medicii cardiologi de la Militar (cand am facut tromboflebita eram in Buc si m-am dus la Urgenta la Spitalul Militar unde m-au vazut vreo 5 medici pana sa-si dea seama ce am..) mi-au zis ca nu mai am voie sa iau niciodata AC sau alte pastile pe baza de hormoni... De aceea este complicat cazul meu.... si am nevoie de un medic care sa tina cont de tot istoricul meu medical si care sa incerce sa trateze cauza si nu efectul. Asa cum a facut doctorul de aici care vrea sa iau Duphaston ca sa-mi vina ciclul, inainte sa vada rezultatele analizei AMH, a ecografiei si a radiografiei. Care e graba? Nu am ciclul de 1 an si 7 luni. Ce mai conteaza 2 saptamani? smile

Offline

 

#484 2011-03-01 17:57:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Chisturi ovariene

Off Marusha, sper sa dai de un doctor bun, ca de asta ai nevoie kram. Sper sa existe o rezolvare pt problema ta, care pare ca tot de hormoni se leaga cesafac. Oare au curpins tot ce se putea acele analize care au iesit bine? Laboratorul la care le-ai facut e de incredere?
Pentru fata poate ar fi bine sa o lasi un timp sa se refaca, sa nu mai incerci tratamente antiacneice daca s-a sensibilizat atat de tare, ci doar sa o hidratezi.
Mult succes in rezolvarea problemei si sanatate multa! goodluck

Offline

 

#485 2011-03-01 17:58:34

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Chisturi ovariene

Marusha, las link doctoressei

Offline

 

#486 2011-03-01 18:32:37

Marusha
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 5

Re: Chisturi ovariene

Anca90, crede-ma ca si eu am ramas f surprinsa de rezultatul lor! Le-am facut la Synevo, in Cta dar stiu ca se trimit la Bucuresti. Nu stiu ce sa zic.... e foarte ciudat... Am facut inainte si un tratament cu Branca Ursului si alte vreo 2 plante de astea 'minune'. Personal, nu cred in medicina asta naturista, dar am zis ca rau nu are ce sa-mi faca. Acum, ca rezultatul a fost sau nu influentat de ele, chiar nu stiu.
:offtopic:Legat de fata, mi-am comandat de pe net o crema care cica vindeca acnee, riduri, cicatrici, arsuri, petele de la soare si cele datorate imbatranirii si vergeturi si care are 80% extract de melc. O folosesc deja de vreo saptamana si chiar imi place. Alte creme pe care le-am mai folosit pentru hidratare, ce crezi? Imi hidratau fata atat de mult, incat imi ieseau imediat alte cosuri. Am incercat-o pe aceea careia ii face reclama Monica Barladeanu. Este o crema nemaipomenita, mama mea o foloseste de vreo 4 luni si parca a intinerit subit! Are un ten foarte frumos si fata ii arata f bine, fara linii sau riduri. Mie insa nu mi-a facut bine deloc.... imi apareau cosuri peste noapte. sad Imi cer scuze ca am deviat de la subiect, nu am vrut sa duc discutia in alta directie, sunt sigura ca exista un topic special pentru creme si alte sfaturi de beauty, insa am scris aici pentru ca m-am gandit ca majoritatea femeilor care au probleme hormonale au si probleme dermatologice, indiferent ca este vorba de par, piele sau fata.
Gargarita, multumesc frumos. Apreciez!
Multa sanatate va doresc tuturor!

Offline

 

#487 2011-03-03 07:54:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Chisturi ovariene

din nefericire draga mea, in conditiile descrise de tine situatia e destul de neplacuta...inteleg ca dozezi AMH, insa eu as vrea sa stiu daca DHEA_S ai dozat....si cum a iesit ca valoare.
Ma rog, ideea e ca daca ai un exces de testosteron(si din cum descri pari a avea) in contextul unui ovar polichistic, solutia e hormonala pentru ca problema e hormonala.
E drept ca, avind in vedere istoricul tau de tromboflebita nu este deloc indicat sa iei estrogeni insa exista si varianta fara...varianta care, din nefericire, nu te va face sa imbatrinesti mai lent, intrucit estrogenul e hormonul feminitatii noastre
Ce nu inteleg eu este care a fost cauza tromboflebitei...si am sa te rog sa nu imi spui ca anticonceptionalele intrucit nu aceea a fost


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#488 2011-03-03 11:38:24

Marusha
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 5

Re: Chisturi ovariene

Buna ziua doamna doctor si va multumesc pt raspuns. Valorile analizelor mele sunt urmatoarele:

- Estradiol: 111
- FSH: 6,7
- LH: 5,9
- Progesteron: 1,16
- Prolactina: 104
- T3: 2,3
- T4: 134,2
- TSH: 2,6
- DHEAS: 181,3
- Testosteron liber: 0,005
- 17-OH Progesteron: 0,6
- Insulina: 3,3
- Alaninaminotransferaza: 13
- Aspartataminotransferaza: 19
- Colesterol HDL: 57
- Colesterol LDL: 111
- Magneziu seric: 1,93
- Glucoza serica: 76
- Calciu ionic: 4,2
- Calciu seric: 10,1
- Proteine totale serice: 7,9
Nu am facut inca nici un fel de dozari. Astept rezultatul analizei AMH care dureaza 2 saptamani. deci inca nu stiu ce valoare are.
Cauza tromboflebitei a fost Diane 35 + fumat. Cel putin asa mi-au spus doctorii atunci...

Offline

 

#489 2011-04-27 21:59:28

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Chisturi ovariene

Buna tuturor,

Se pare ca acum aproape 3 luni mi-a fost diagnosticat(in urma unei ecografii intravaginale) un chist endometriozic pe ovar.
Medicul meu mi-a spus ca peste 3 luni sa refac ecografia,pentru a monitoriza chistul. dar cel mai probabil, voi avea nevoie de extirpare,am inteles ca laparoscopic.
Voi reface ecografia, dar nu am motive sa am dubii ca nu as avea nimic: am dureri insuportabile, pana pe picior, am menstruatii groaznice si abundente- si cicluri lungi - 35 zile - tocmai de-asta am fost la medic, pentru ca insarcinata nu eram dar intarzia mult.

Ce parere aveti? detalii,mai mult sau mai putin adevarate, am citit o groaza pe net, ba ca se comporta ca o afectiune maligna(nefiind) , recidiveaza, trebuie sa ramai insarcinata(daca vrei) in 6 luni dupa operatie pentru a nu recidiva inainte...si cate si mai cate.
Cat de grav este? Medicul parea destul de increzator, nu m-a speriat cu nimic....
Si in cazul in care e nevoie de operatie, la spital, cum sa procedez? Imi recomandati un medic bun in Bucuresti? Un spital dotat, curat? Nu cunosc deloc Bucurestiul din pct asta de vedere...
am o groaza de intrebari: cat trebuie sa ii dau la doctor, cum trebuie sa ajung la el: cu trimitere? smile


acum schimband putin factura: aceasta endometrioza e posibil sa imi dea dureri in timpul actului sexual?

Multumesc

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2011-04-27 22:00:26)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#490 2011-05-07 15:31:15

buburuza4
Membru
Inregistrat: 2011-05-07
Mesaje: 1

Re: Chisturi ovariene

Buna ziua as dori sa aflu daca un chist de dimensiuni 20mm a endocervixului, si un chist al corpului galben de 15mm  este grav? Astept cu nerabdare o informatie, mersi anticipat!

Offline

 

#491 2011-05-10 16:31:46

mady tgn
Membru
Inregistrat: 2011-05-10
Mesaje: 2

Re: Chisturi ovariene

buna ziua tuturor! sunt noua pe aici dar se pare ca am aceeasi pb ca si toate femeile de aici..un chist ovarian de 36mm descoperit in urma cu un an..am ajuns de multe ori la urgenta din cauza durerilor..am facut echografii multe..totul este normal..doar acest chist este pb ..se pare ca este un chist endometriozic...dar nu-i sigur inca..m-au consultat multi medici..unul din ei chiar mi-a recomandat operatia...ceilalti mi-au spus ca nu-i nevoie de operatie..am luat  anticonceptionale jasmine pana luna trecuta..am renuntat la ele pt ca vreau un bebe..dar mi-e teama de endometrioza...

acum as vrea sa o intreb pe doamna doctor de aici dca durerile care le aveam atat de puternice pot fi de la o piatra la rinichi (mentionez ca am facut infectii urinare in ultimele 6 luni de 10 ori..ultima acum..si se pare ca ar fi o piatra care incearca sa coboare..)si nu din cauza chistului?si acest chist ma poate impiedica sa raman insarcinata?

va doresc sanatate multa tuturor!multumesc

Offline

 

#492 2011-05-12 09:00:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Chisturi ovariene

mady tgn a scris:

buna ziua tuturor! sunt noua pe aici dar se pare ca am aceeasi pb ca si toate femeile de aici..un chist ovarian de 36mm descoperit in urma cu un an..am ajuns de multe ori la urgenta din cauza durerilor..am facut echografii multe..totul este normal..doar acest chist este pb ..se pare ca este un chist endometriozic...dar nu-i sigur inca..m-au consultat multi medici..unul din ei chiar mi-a recomandat operatia...ceilalti mi-au spus ca nu-i nevoie de operatie..am luat  anticonceptionale jasmine pana luna trecuta..am renuntat la ele pt ca vreau un bebe..dar mi-e teama de endometrioza...

acum as vrea sa o intreb pe doamna doctor de aici dca durerile care le aveam atat de puternice pot fi de la o piatra la rinichi (mentionez ca am facut infectii urinare in ultimele 6 luni de 10 ori..ultima acum..si se pare ca ar fi o piatra care incearca sa coboare..)si nu din cauza chistului?si acest chist ma poate impiedica sa raman insarcinata?

va doresc sanatate multa tuturor!multumesc

durerile sunt de la piatra, mai probabil, da si nu, chistul acela nu prea are cum sa te impiedice sa ramii gravida


buburuza4 nu vad factorul de gravitate(Chistul de corp galben poti sa il uiti...cel din endocervix merita discutat cu ginecologul)

JanisJoplin greu de presupus ca ai dureri la contact de la chistul de pe ovar....


Marusha
ce mai faci?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#493 2011-05-13 18:56:02

mady tgn
Membru
Inregistrat: 2011-05-10
Mesaje: 2

Re: Chisturi ovariene

doctoressa a scris:

mady tgn a scris:

buna ziua tuturor! sunt noua pe aici dar se pare ca am aceeasi pb ca si toate femeile de aici..un chist ovarian de 36mm descoperit in urma cu un an..am ajuns de multe ori la urgenta din cauza durerilor..am facut echografii multe..totul este normal..doar acest chist este pb ..se pare ca este un chist endometriozic...dar nu-i sigur inca..m-au consultat multi medici..unul din ei chiar mi-a recomandat operatia...ceilalti mi-au spus ca nu-i nevoie de operatie..am luat  anticonceptionale jasmine pana luna trecuta..am renuntat la ele pt ca vreau un bebe..dar mi-e teama de endometrioza...

acum as vrea sa o intreb pe doamna doctor de aici dca durerile care le aveam atat de puternice pot fi de la o piatra la rinichi (mentionez ca am facut infectii urinare in ultimele 6 luni de 10 ori..ultima acum..si se pare ca ar fi o piatra care incearca sa coboare..)si nu din cauza chistului?si acest chist ma poate impiedica sa raman insarcinata?

va doresc sanatate multa tuturor!multumesc

durerile sunt de la piatra, mai probabil, da si nu, chistul acela nu prea are cum sa te impiedice sa ramii gravida


buburuza4 nu vad factorul de gravitate(Chistul de corp galben poti sa il uiti...cel din endocervix merita discutat cu ginecologul)

JanisJoplin greu de presupus ca ai dureri la contact de la chistul de pe ovar....


Marusha
ce mai faci?

multumesc mult doamna doctor pt raspunsul dvs! eram asa de speriata dupa ce am citit atatea cazuri cu endometrioza pe internet..va multumesc inca odata

Offline

 

#494 2011-05-23 19:29:04

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Chisturi ovariene

multumesc doc
de undeva exista dureri..si nu de azi de ieri, demult timp!
oricum o sa-mi extirp chistul si pe urma mai vedem....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.