homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chisturi ovariene-25


#457 2009-07-15 21:10:45

little_sunrise
New member
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 11

Re: Chisturi ovariene

totul depinde de reactia organismului tau la acel tip de anticonceptionale, se poate sa nici nu simti diferenta sau se poate sa ai efecte adverse

Offline

 



#458 2009-07-15 21:13:44

leonora
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-24
Mesaje: 410

Re: Chisturi ovariene

ms mult!  puss  stie cineva remedii naturiste pt chist ovarian?  sad

Ultima oara a fost editat de leonora (2009-07-15 21:14:02)


...HAPPY IN LOVE...hjarta

Offline

 

#459 2009-07-15 23:31:39

Iulia_Julie
New member
Inregistrat: 2009-04-15
Mesaje: 52

Re: Chisturi ovariene

Leonora, poti arunca o privire aici:
http://www.carpicon.ro/default.asp?appi … news=10550

Offline

 

#460 2009-07-16 08:50:18

leonora
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-24
Mesaje: 410

Re: Chisturi ovariene

kram ms mult o sa incerc si terapia naturista, banuiesc ca nu are nimic daca iau si tratament medicamentos si ceaiuri tongue


...HAPPY IN LOVE...hjarta

Offline

 

#461 2009-07-16 09:10:32

Iulia_Julie
New member
Inregistrat: 2009-04-15
Mesaje: 52

Re: Chisturi ovariene

Cu placere smile
Din cate stiu,nu. Si eu fac la fel.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2009-07-17 19:05:07

leonora
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-24
Mesaje: 410

Re: Chisturi ovariene

Buna
am un chist ovarian de 4 cm si unul cu microchisturi iar doctora mi a prescris Diane 3 luni , pt ca cica asta e tratamentul pt asta. Mentionez ca iau Diane de 2 ani si am facut pauze. Ultima a f de 6 luni, timp in care mi a aparut acel chist de 4 cm, conform spuselor doctoritei. Dupa aceste inca 3 luni cu diane merg din nou la Eco?

credeti ca e ok ce mi s a zis, ca si tratament?   tillfreds ms


...HAPPY IN LOVE...hjarta

Offline

 

#463 2011-02-22 15:37:44

ralu_cutza_ro
New member
Inregistrat: 2011-02-16
Mesaje: 11

Re: Chisturi ovariene

buna...acu o luna am fost internata in spital si miau descoperit anexita chistica p ovarul stng..de 4.30cm p 3.30cm,dupa o luna d tratament cu antibiotice ovule si duphaston,am fost la un nou control si mia spus doctorita k ala stang a mai scazut dar mia aparut unul si p ovarul drept si e d 4 cm...si mia dat cam acelasi tratament dar duphaston tre sa iau 6luni...vreau sa stiu va rog c reactii adverse poti sa ai d la aceste chisturi si sincer am o durere enervanta in zona ovarelor  si vreau sa iau niste calmante...cu ajutorul tratamentului pot scapa d chisturi sau tre sa mai incerc si la alt doctor?va rog ajutatima ...multumesc mult

Offline

 

#464 2011-02-22 15:41:58

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Chisturi ovariene

nu ar strica o a doua opinie. pt chisturi se prescriu de regula AC,  mai rar duphaston.

Offline

 

#465 2011-02-22 16:06:18

ralu_cutza_ro
New member
Inregistrat: 2011-02-16
Mesaje: 11

Re: Chisturi ovariene

dar dc am dureri in zona ovarelor?...si sunt cam tot timpul....si ma enervez rpd...este ceva normal?

Offline

 

#466 2011-02-22 16:16:24

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Chisturi ovariene

durerile pot fi de la chisturi. enervatul nu e normal. poate esti stresata. incearca sa afli cauza sau sa devii mai calma.

Offline

 

#467 2011-02-22 16:41:56

ralu_cutza_ro
New member
Inregistrat: 2011-02-16
Mesaje: 11

Re: Chisturi ovariene

k....ms mult

Offline

 

#468 2011-02-25 20:32:17

achi
New member
Inregistrat: 2011-02-18
Mesaje: 13

Re: Chisturi ovariene

am si eu o nelamurire.am fost la medic ginecolog acu 3 saptamani si mia descoperit ca am un chist pe ovarul stang de 6 cm. am repetat ecografia la o saptamana jumatate si marimea chistului a ramas la fel. mia zis in felul urmator: trebuie scos. probleme e ca eu am plecat din tara si iam zis ca ma intorc tocmai in iunie. doctorita mia zis ca nu patesc nimic pana in iunie. oare este adevarat? mia zis ca e destul de mare chistul.si nu mia dat nici un fel de anticonceptionale sa ia. mia zis ca poate afecta chistul. dece? cum se procedeaza la eliminarea chistului?
o alta problema mia intarziat menstruatia si mia dat sa iau duphaston. duphastonul poate afectat cumva chistul pe care il am?io pana acu nu am luat nici un fel de ac.
la prima ecografie mai zis ca am un fel de tumoare, nu chist si mia dat sa fac analizele ca 125 si bhcg. anallizele miau iesit bune. de ce mia dat sa fac aceste 2 analize? din cate am citit ca125 e pt cancer ovarian dar bhcg pt ce este? cu taote ca miau iesit bine analizele as vrea sa stiu pt ca stau ingrijorata. la a doau ecografie nu a mai numit chistul tumoare mia zis doar marimea lui. as vrea sa imi raspunda si doctoresA , am vazut ca raspunde f.bine si ne face sa intelegem  . dar accept orice rasp. ms mult sper ca am fost explicita in ceea ce am vrut sa zic.

Offline

 

#469 2011-02-28 10:46:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Chisturi ovariene

eu te sfatuiesc sa mai consulti un doctor. se poate incerca intai un tratament, nu direct operatia. prin scoatere s-a referit probabil la laparoscopie: prin abdomen se insereaza un "tub" care aspira continutul chistului. duphastonul poate afecta chistul. repet, mai bine mai ceri o a doua parere. plus ca nu inteleg cum a fost doctorita ta atat de sigura ca pana in iunie chistul acela nu poate creste intr-atat incat sa se sparga, avand in vedere ca e mare. bhcg e test de sarcina.

Offline

 

#470 2011-02-28 19:15:37

achi
New member
Inregistrat: 2011-02-18
Mesaje: 13

Re: Chisturi ovariene

eu duphaston nu am mai luat niciodata. poate afecta chistul p care el am? insa la bhcg mia iesit valoarea de 1.1. doctorita mia zis ca nu sunt insarcinata. si mia dat sa iau duphaston timp de 10 zile dar dupa 6 zile mia venit menst. daca chistul se sparge cum imi dau seama?  inca ceva io am citit ca duphastonul instaleaza sarcina si mie mia dat sa grabeasca venirea menstr. oare e bine? in timp ce am luat aceste pastile nu am avut nici un fel de problema

Ultima oara a fost editat de achi (2011-02-28 19:18:48)

Offline

 

#471 2011-02-28 19:18:09

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Chisturi ovariene

si bhcg poate iesi modificat in cazul unui neoplasm...
si eu am o tumoare paraovariana si am facut mereu markerii tumorali, a mea e de 3 cm
mie mi s-a recomandat de un medic sa iau diane, dar am citit ca e contraindicat in tumori, nu am luat, mi-e frica sa nu creasca de la hormonii aia!
Chistul se poate sparge daca e umplut cu lichid.

Ultima oara a fost editat de daliana (2011-02-28 19:19:23)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#472 2011-02-28 19:27:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Chisturi ovariene

popa

achi a scris:

eu duphaston nu am mai luat niciodata. poate afecta chistul p care el am? insa la bhcg mia iesit valoarea de 1.1. doctorita mia zis ca nu sunt insarcinata. si mia dat sa iau duphaston timp de 10 zile dar dupa 6 zile mia venit menst. daca chistul se sparge cum imi dau seama?  inca ceva io am citit ca duphastonul instaleaza sarcina si mie mia dat sa grabeasca venirea menstr. oare e bine? in timp ce am luat aceste pastile nu am avut nici un fel de problema

pai de aia exista doctori si noi mergem sa ii consultam, pentru ca nu ajunge sa citim pe net....
duphaston are si rolul de a grabi instalarea menstrei, asadar nu vad motiv de indoiala...
eu insa am preocuparea ancai90...pina in vara sunt citeva luni bune...oricum, si daca se sparge chistul ala, in afara de ceva dureri destul de serioase, nu ti se va intimpla mare lucru...pe de alta parte, daca e chist, daca markerii tumorali sunt ok, de ce nu ai primit vreun tratament medical????
ma rog, inteleg ca esti plecata din tara...asa ca speranta mea e ca acel chist se va dovedi a fi de fapt un folicul ovarian si ca "va disparea" de la sine pina in vara. Daca nu te supara nimic nu te stresa inutil, vezi-ti de viata si de treaba care te-a minat in afara tarii. Sanatate si succes


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#473 2011-02-28 19:29:16

achi
New member
Inregistrat: 2011-02-18
Mesaje: 13

Re: Chisturi ovariene

eu nu mai inteleg nimic sunt speriata toata. deci ar putea fi vorba de un cancer ovarian?  dar la analiza ca125 a iesit valoarea de 8,20 si mia zis ca nu am cancer sa stau linistita. dar nu imi dau seama dece mia dat sa fac bhcg?
inca o problema daca pana in iunie nu pot sa fac nici un control dar intretin relatii sexuale se paote intampla ceva? ms mult pt raspuns Daliana

Offline

 

#474 2011-02-28 19:35:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Chisturi ovariene

achi, nu ai cancer...ti-a dat sa faci betahcg fiindca asa se face si pentru a se asigura ca nu esti gravida
daca faci sex in lunile astea se poate intimpla sa ramii gravida, in caz ca nu te protejezi eficient de sarcina...
chistul ala de pe ovar nu ti-l va influenta in nici un fel viata sexuala


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#475 2011-02-28 19:37:25

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Chisturi ovariene

pai daca ti-au iesit bine markerii, teoretic e ok, desi din ce am tot citit eu nu sunt markeri de diagnostic..., adica nu te pozi baza 100% pe ei.
Insa doctoressa are dreptate. Si eu am fost ingrozita cand mi s-a spus ca sa marit la o tomografie, era de 7 cm, cand de fapt era tumoarea mea impreuna cu un chist care s-a spart ulterior si a disparut.
Iti poti face si o tomografie sau un rmn ca sa se vada natura chistului, dar din experienta iti spun ca numai la cutit se vede exact ce e si daca il scoate poate sa si creasca la loc, am mai citit pe site. Urmareste-l, poate disparea asa cum a aparut!
Doctoressa, daca esti pe fir, raspunde-mi si mie, te rog, la ovulatia spontana!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.