homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32-109


#2053 2014-09-01 14:34:14

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Hello.

Iulia, e foarte cunoscuta povestea. Soacra, mama, bunica mea, toate imi zic sa-l imbrac mai gros " da de ce n-are sosetute/ caciulita? " era vara, cald.
Pe de-o parte o inteleg si pe ea,, legat de tinutul in brate, cand Iustin o sa aiba si el bebe la randul lui cred ca o sa-mi doresc sa il tin si eu.
SI bine zici, e mai bine sa traiesti separat sa ai grija de copil cum stii tu, ca doar noi avem la indemana toate informatiile posibile, ceea ce nu aveau si mamele. bunicile. In prima luna m-a ajutat mama enorm,  eu eram terminata de oboseala, ca tineam neaparat sa-l culc in landou, daca stiam cum sa procedez probabil eram mult mai odihnita si nu as fi avut nevoie de atata ajutor. Dupa o luna m-am pus pe picioare, am inceput sa dorm cu puiul si nu am mai avut nevoie de ajutorul lor, am avut si discutii cu mama ca ea voia sa fac neaparat cum a facut si ea cu noi. Si a zis ca nu ne mai ajuta si bine a facut. Acu mai sta 5-10 minute cu el cateodata ca sa mananc/ merg la baie. Toata vara oricum a fost plecata. In rest, facem eu si sotul totul si e perfect asa.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-09-01 14:39:33)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 



#2054 2014-09-01 14:42:02

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

buna mamici,

de regula, la mare, se consuma mai multe/mai putine/tot atatea scutece ca acasa?

Offline

 

#2055 2014-09-01 16:55:56

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Blue lol chiar ca e regula! Asa si a mea soacra, dupa ce isi freca mainile pe langa mine sa ii dau fata si intr-un final reuseam sa o adorm cu apartul minune-uscatorul de par, ea incepea sa o mangaie pe talpite, ceea ce evident nu era pe placul maimuticii mele...daca ii spuneam ceva se simtea ofensata..

Vai katey, uite la asta nu m-am gandit lol si imi si spunea ca atunci cand mai creste sa o las la ea si eu sa imi fac treburile - care or fi alea nu stiu! Sigur o trece pe tocanita (din gradina) din start
De lasat i-am lasat-o, dar nu am vrut sa mutam de la una la alta ca pe o papusa, pt ca uneori asta am imprsia ca vede in ea..daca spun ca a plans copilul vreo 3 ore, aud replica: cum? Pai acum nici nu se simte ca avem copil in casa! - a se citi: la mine in casa ii e mai bine decat la tine

Emi, despre cat e de imbracata/dezbracata, pana la ea chiar ma lasam influentata de mama care o invelea in carucior pana la gat la 30 de grade si de fratemiu pe de alta parte care isi tine nou-nascutul aproape gol...cand am mai auzit-o si pe soacramea ca are si ea ceva de obiectat despre maneca scurta, m-am convins ca tre sa merg pe instinct si sa tin minte ce mi-a spus neonatologul in spital, ca eu pot fi cel mai bun dr pt copilul meu daca imi ascult instinctul

Gargarita, clar trebuie sa mai las de la mine, dar sa si adopt o pozitie ferma pt ca imi lasa impresia ca ma vede doar asa, de umplutura, nu mama copilului meu


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#2056 2014-09-01 18:20:06

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Garga,el zice ca ii plac becurile.aseara a vazut ca ma supar ca se uita la bec si mi-a cerut sa-l sting ca sa nu mai fie atras de lumina becului. In comportamentul lui doar acest lucru ma nelinisteste. In rest nu am treaba cu el. Asa cum poate el pronunta greoi il pun sa-mi povesteasca ce a facut toata ziua si o face f bine,ba chiar mai mult a inceput sa ,,dea din casa,, lol.
Am asa o mare neliniste ca va merge la gradi si el are probleme cu scaunul,cu mancarea,ca inca are intoleranta la proteina din lapte. Ca medic e usor sa spui ca trebuie sa manance fructe,legume etc.dar eu nu vad nici o posibilitate sa-i bag pe gat ceva ce nu-i place. De aceea sper sa gasesc modalitatea la psiholog...nu stiu ....sa ma invete niste trucuri. Eu in momentul asta ma simt depasita de situatie.

Offline

 

#2057 2014-09-01 18:50:39

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Hello
Vai ce m am enervat azi! Ma intalnesc cu o proasta, ca sa i zic asa, si cica, eeee copilul tau tije la silueta, ce are nu mananca?
Bai fumeie, nu toti is grasi si scuzi, a meu e ff inalt si tras prin inel, n are mainile umflate nici burta nici bolfi, ce vrei sa i fac! Mananca ca un spart dar la orele lui, de ce sa i bag dc in gura din ora in ora? yikes
Bai ce vad pe fb, calduri si copii cu bluze groase, doamne fere! Erjc doarme in pampers, ziua in casa in pampers si afara in tricou si panta ff scurti de bumbac, cu picioarele goale
Nu ma intelegeti gresit, sunt f draguti grasutii, dar daca a meu nu i ce sa i fac?

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-09-01 18:57:22)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2058 2014-09-01 19:18:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

ana, nu ai neaparat o garantie ca se va rezolva cu fructe si legume dar cu siguranta e bine sa existe in alimentatia lui, daca gasiti o cale sa-l faceti sa le manance. uite, stefan mananca doar banane, sa zic 2 pe luna si mar de cand e la gradinita, cateva felitue la cateva zile, dupa toane. deci extrem de putin si asa a fost mereu, nu-i ceva de moment. mancare gatita cu greu... si nu le prefera pe cele de legume ci pe cele pe baza de paste, cartofi, orez, carne. si totusi, n-a mai avut probleme cu constipatia din prima lui luna de viata. unele persoane au pur si simplu un tranzit mai lenes. nu stiu care e rezolvarea, au mai scris pe aici mamici care se luptau cu constipatia la copii, poate au ele sfaturi pentru tine. eu ma gandesc doar la o cura cu probiotice, altceva nu stiu.
te cred ca-ti faci griji pentru la gradinita, sper sa se aseze toate cumva.
in rest e minunat ce povestesti de pui, ma bucur mult par

Offline

 

#2059 2014-09-01 20:40:41

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Mi-am luat tigaie cu grill, ce fac cu ea? rotfl


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2060 2014-09-01 20:52:03

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Garga,probiotice a luat cat cuprinde.cred ca nu ne-a scapat nimic.medicul gastroenterolog a spus sa nu-i mai dam ca aruncam cu banii din moment ce nu si-au facut efectul.
Daca vede vreo mamica ce scriu de constipatie poate ma ajuta cu un sfat.

Offline

 

#2061 2014-09-01 20:59:28

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

wave
Anca, eu i.am dat un scutec dimineata la trezire. La plaja i.l dadeam jos, si il tineam in slip (am avut 3 slipi, 2 mereu la mine. Dupa dusul de pranz alt scutec. Plus inca 2: unul la somn si unul ca mi se parea ca e pkin de pipi de la pranz. Cam 5 pe zi am aocotit eu- ca am zis ca o face caca intr.unul ((nu s.a intamplat ca zicea cand voia sa faca caca si facea in olica)

Jaq, din pacate nu va fi ultima care va face remarci la adresa lui.. Nervi de otel!


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#2062 2014-09-01 21:17:52

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

katey, o folosesti ca pe orice gratar, faci carnita, legume.

Offline

 

#2063 2014-09-01 22:05:37

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

ana, ma ingrijorezi cu becul cesafac. si al meu e fascinat de becuri. mi le arata si vrea sa le aprindem, se bucura cand le vede. e un semn rau treaba asta? pana la ce varsta ar fi normal?
pentru constipatie, ati incercat kiwi, piersici, prune?

maje, multumesc pt raspuns! 5 pe zi am socotit si eu, sper sa fie ok. eu ma gandeam insa ca in slip sta doar in apa, apoi ii pun scutec si astfel e posibil sa schimbam mai multe scutece, ca intram de mai multe ori in apa.
ce slipi a avut? erau cu strat impermeabil? retin si pipi cat de cat sau se scurge tot? eu vreau sa ne balacim si in piscina si ma tem de incidente cesafac.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-09-01 22:06:49)

Offline

 

#2064 2014-09-01 22:15:42

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

hello

fetelor, nu prea am mai scris, dar va citesc mai mereu kram

Poke, ti-am scris ceva pe fb, cand ai timp sa intri, te rog

Ati mai patit careva sa aiba baieteii depozite de smegma la putzulica? (ma refer la cei nedecalotati)

Ultima oara a fost editat de smart lady (2014-09-01 22:31:12)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2065 2014-09-01 22:54:34

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Hello fetele

Buna Ana wave nu mananca nici fructe pasate? Stiu ca e mare..dar fa-i un smoothie la blender, multe fructe+seminte de psylium-astea ajuta la scaun!+apa. Pune-i un pai si fa-i ce mai stii tu ca este atractiv pt el si prezinta-i-l ca cel mai tare suc de pe piata smile trebuie sa manance pana la urma.

Eu sunt o balenuta..tare m'am ingrasat..
Mi-am luat alta rochie..m-am razgandit cu aia. Cine e curioasa ma abordeaza pe fb sa i'o arat smile


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2066 2014-09-01 22:59:22

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Anca orice copil face asa ceva la un moment dat.pediatrul zice ca nu e nici o pb.eu imi fac griji oricum.iar fructele nu i le pot da decat in mancarea gatita incat sa nu-si dea seama.maine face 3 zile de cand nu a facut scaun nici macar cu duphalac si ma apuca groaza ca trebuie sa-i facem clisma.am inteles de la medic ca nu doare.dar eu zic ca nu e placut sa te tina cineva pe burta si sa-ti bage ceva in fund.

Offline

 

#2067 2014-09-01 23:06:53

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Ana nu doare dar e groaznic de neplacut. Am facut eu doua. Apoi cand vine apa aia inapoi simti ca vrei s-o iei la goana..

Incearca cu smoothie-s..eventual indulcite cu miere..
Nici fructepe dulci nu-i plac? Pepene-struguri? Eu abia reusesc sa ii dau mancare cu atatea bunatati in sezon..


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2068 2014-09-01 23:15:25

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Si mie mi se pare tare rea clisma.

Ana, dar iaurt in care sa-i pui fructe? (cica nu e tocmai indicat sa adaugi fruct la lactat, dar decat deloc... .) Si eu am tras mult cu al meu copil cu constipatia, pana vara asta facea foarte greu, desi ajunsesem sa-i dau si iaurt cu pere si degeaba. Pana la rma cred ca a contribuit mult ca primea la 3 zile suc din mar+morcov+sfecla si de 2 ori pe saptamana ceai de musetel. Vara asta a fost incredibil de bine cu scaunul.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2069 2014-09-01 23:16:31

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Buna Janis.i-am introdus in orice mancare tarate de tot felul.nu vrea nici un fel de suc de fructe.daca am cola,cafea,vin,bere in pahar ar vrea sa bea dar daca am un suc de fructe nici nu se mai oboseste sa-si bage nasul in pahar sa vada ce miros are ca stie ca e de fructe si e neinteresant.i-am bagat astazi sucul de la o para in zacusca incat sa nu simta para.a mancat dar sincer mie nu mi se pare normal sa fac asta.

Offline

 

#2070 2014-09-01 23:36:01

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Buna mamici.
Ana, shake cu fructe ai incercat? Eventual cu un lapte vegetal, migdale de ex.
Eu ii mai faceam la pici banana sau para (in cazul vostru ar fi ideala) in blender cu lapte de migdale.


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#2071 2014-09-01 23:36:47

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Smart lady,nu ii pot da iaurt pt ca are intoleranta la proteina din lapte.
Doamne Janis ce bine o fi sa manance copilul fructe de sezon si sa nu mai apuci sa-i dai mancare.ce vis frumos pt mine.
trebuie sa-i soseasca stimulance.l-am comandat la indrumarea gastroenterologului.sa vedem daca ii va face ceva bun.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.