homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina dupa avort spontan


#1 2015-08-29 23:10:23

nglluly
Membru
Inregistrat: 2015-08-29
Mesaje: 2

sarcina dupa avort spontan

Buna ziua!

Pe 7 august am suferit un avort spontan in saptamana a5a de sarcina. Venisem de la munca (sunt camerista) si mi-a aparut o pata maro foarte mica pe slip. Fiind la prima sarcina, am cautat repede pe internet, am citit pe niste site-uri cum ca ar fi normal, si in consecinta nu am luat nici o masura. Dupa cateva ore am avut o mica sangererare, iar apoi pe la miezul noptii m-am trezit cu dureri de burta si sangerere abundenta. M-am dus la urgente, mi-au facut o eco , mi/au spus ca am pierdut sarcina si ca nu este nevoie de vreo interventie. Mi-au facut analizele, care au fost ok, si mi-au spus , citez ,  ''70 % din femei sufera macar o data in viata un avort spontan. E ceva normal.'' Cu sufletele rupte , caci ne bucurase foarte mult sarcina, am jelit pierderea, iar apoi sotul meu m-a intarit si ne-am apucat din nou de treaba. Daca as ramane insarcinata, oare avortul suferit ar prezenta vreun pericol pentru bebe? E musai sa asteptam 3 luni pentru o noua sarcina? Saptamana viitoare vom veni in tara pentru cateva zile si voi merge sa imi fac un control mai detaliat. Ma macina sa nu stiu care a fost cauza avortului. Nu as vrea sa mai trecem prin ce am trecut. Este cineva care a mai trecut prin asa ceva si a ramas imediat insarcinata? A decurs totul bine?

Offline

 



#2 2015-08-29 23:57:58

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: sarcina dupa avort spontan

Nu este nevoie de pauză, poți răm?ne ?nsărcinată oric?t de repede după un avort fara chiuretaj.
?mi pare rău ca ai trecut prin asta.
Mult succes!

Offline

 

#3 2015-08-30 12:26:16

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: sarcina dupa avort spontan

asa cum ti-a spus si garga, nu e nveoie de pauza, puteti incerca imediat dupa ce se opreste sangerarea.
imi pare rau ca ati trecut prin asta. am pierdut si eu 2 sarcini, stiu cum e. eu n-am ramas insarcinata curand dupa pierderi, insa cunosc destule cazuri care au avut norocul sa ramana din prima luna.
cauza nu trebuie sa te preocupe acum; ce ti-au spus medicii e ft adevarat: multe sarcini nu evolueaza, mai mult de jumatate. de cele mai multe ori e vorba de selectia naturala, investigatiile se fac abia dupa 2 sarcini oprite din evolutie. bineinteles, nu te opreste imeni sa le faci si acum, daca doresti.
nu vad rostul inca unui control ginecologic, dar daca tu te simti mai bine facandu-l, e optiunea ta.
succes, sa vina bebe curand!

Offline

 

#4 2015-08-31 17:20:19

nglluly
Membru
Inregistrat: 2015-08-29
Mesaje: 2

Re: sarcina dupa avort spontan

Va multumesc pentru raspunsuri. Am sa merg oricum la doctor. Nu am mentionat in primul mesaj, dar de la 18 ani am avut tot felul de probleme, candidoza, o rana provocata de un control ginecologic facut prost, si deseori am fost diagnosticata cu anexita. Anul trecut  ginecologul mi-a spus ca ar exista riscul de a ramane infertila si am urmat un tratament pentru a evita asa ceva. Mi-e teama ca toate astea sa nu fi afectat sarcina sau sa afecteze o viitoare sarcina. La munca depun un oarecare efort fizic, nu stiu daca insarcinata e ok sa continui munca. Am colege care au muncit cot la cot cu mine pana in luna a 7a, dar se poate sa fi fost eu prea sensibila? Poate un doctor m-ar lamuri un pic.
O zi frumoasa!

Offline

 

#5 2021-03-10 13:12:31

GeorgianaStroe01
New member
Inregistrat: 2019-11-27
Mesaje: 18

Re: sarcina dupa avort spontan

Buna, imi pare tare rau pentru ce ti s-a intamplat. Si sora mea a trecut prin aceesi situatie, insa a avur norocul sa intalneasca un medic exceptional! I-a oferit cele mai bune sfaturi, a monitorizat-o in permanenta, iar in doua luni a ramas insacinata si acum are un baiatel frumos si sanatos. Dr. Silviu Istoc este atat medicul meu, cat si al surorii mele. Ti-l recomand cu drag!! Multa sanatate!

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.