homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

MENOPAUZA???


#1 2016-04-24 08:37:51

DALAMI
New member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 35

MENOPAUZA???

Buna ,(am 39 de ani si 10 luni)
In luna ianuarie pe 13 mi-a venit ultima menstra.Am fost la endocrinolog si in urma investigatiilor , mi-au iesit analizele hormonale foarte proate: :AMH(hormon anti Mullerian) <0.08
FSH= 116mUI/ml ; Estradiol 46.0 pg/mL, LH 97.4 mUi/ml ; Prolactina 27.7 ng/ml
Am fost si la ginecolog si in urma examenului secreti vaginal:Celule epiteliale plate relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde relativ frecvente
Leucocite(polimorfonucleare) frecvente
Trichomonas vaginalis Absent
Levuri absente
Flora lactobacilara(bacili Doderlein) relativ frecventa
Coci gram pozitivi izolati si in lanturi scurte relativ frecventi.
Rezultat Test Papanicolau :Moderat fond inflamator polimorf predominant acut. Celularitate de aspect preatrofic cu numeroase celule scuamoase parabazale, numeroase celule scuamoase superficiale si intermediare. Asociat se observa alterari celulare de natura inflamatorie. Procese de reparatie celulara cu metaplazie scuamoasa in curs de maturare. Celule endocervicale absente. Flora microbiana polimorfa (se recomanda secretie vaginala). Concluzie: Frotiu de tip inflamator-reparator. Citodiagnostic sistem Bethesda: Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Citodiagnostic Babes-Papanicolau: Clasa II.
Am luat 10 zile utrogestan pt venirea menstrei si ovule pt inflamatie, iar menstra tot nu mi-a venit.Am inceput sa iau si Eutirox pt  reglare,intrucat medicul endocrinolog a constatat ca mi-a crescut valoare la TPH , dar este inca in limite normale spre maxim.
Am inceput un tratament naturist: tinctura de branca ursului, tinctura de mugur de zmeura si ceai de coada soricelui pt venirea menstrei.Am mers si la ginecolog si mi-a dat sa iau CycloProgynova , (am luat o folie) si in timp ce il luam si urmand si tratamentul naturist , mi-a curs cateva picaturi.CYcloProgynova nu mai iau , dar continui cu tratamentul naturist ....si tot nu mi-a venit menstra normal.Ce imi recomadati sa fac, intrucat nu am copii si imi doresc.?

Offline

 



#2 2016-04-24 10:14:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: MENOPAUZA???

poti scrie aici : http://forum.anticonceptionale.ro/p3199 … l#p3199967 unde sunt fetele care incearca sa aiba un copil si multe au probleme asemanatoare, vor sti sa-ti recomande medici cu experienta

Offline

 

#3 2016-04-24 21:33:51

DALAMI
New member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 35

Re: MENOPAUZA???

Va multumesc

Offline

 

#4 2016-04-24 21:37:04

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: MENOPAUZA???

Ti se va raspunde la topicul celalalt.
Citeste regulamentul.  Ai warn pt postare multipla.
topic inchis


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.