homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99-34


#628 2016-04-22 16:45:20

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Geo, da, exact asa si eu cu monitorizarea & co.
Si sotul mi-a spus ca la N nu m-am agitat atat, preferam sa "sar pe el" si gata si e convins ca asa se va intampla si de data asta...
Pe de alta parte, luna asta de ex mi-as fi dorit sa fi monitorizat pt. ca am 2 zile de intarziere si nestiind cand am ovulat (banuiesc ca in z18-19) nu stiu nici daca am motive sa sper sau va veni cm in 13dpo (adica maine) ca de obicei... sad

Ultima oara a fost editat de Katey (2016-04-22 16:46:26)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#629 2016-04-22 16:54:07

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Kate, sa nu mai vina! urmezi!


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#630 2016-04-22 21:05:05

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Buna,

Geo, asa este, e foarte stresant sa monitorizezi, e afectata clar si relatia de cuplu, dar... daca exista probleme de fertilitate (ca de exemplu o spermograma slaba - e doar un exemplu) nu iti permiti luxul de a nu te monitoriza. Ba chiar mai mult, se fac monitorizari ecografice zilnic in perioada ovulatiei pana cand medicul iti spune: acum e momentul, du-te acasa ca ai treaba. Se numeste contact dirijat, e abia prima faza.. si o nimica toata pe langa ce urmeaza daca nici asa nu reusesti.
Eu sunt perfect de acord ca nu e placut sa te monitorizezi, dar daca altfel nu se poate, o faci si pe asta, si multe altele...

Kate, poate e bebe, e prea devreme pt simptome. Doamne ajuta!

Alina, ce ai mai facut, faci transferul luna asta?


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#631 2016-04-23 06:12:22

marrina26
Full member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 119

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Buna fete dragi,n-am mai scris de ceva vreme insa v-am citit .
Felicitari papillion si anastassia pt vestile bune! Sa aveti sarcina usoara si bebelusi sanatosi.

Eu sunt foarte suparata,am fost ieri si a facut sotul spermograma iar la concluzii pe buletinul de analize e trecut "necrospermie" grater .Densitatea spermatozoizilor mobili 0% .Nu imi vine sa cred ,nu ne asteptam la un astfel de rezultat.Tot timpul am trait cu impresia sa problema e la mine nu la el.
Saptamana viitoare trebuie sa primim rezultatul la spermocultura.
Nu stiu incotro s-o apucam sau daca mai este vreo sansa sa avem vreodata copilasul nostru.
Astazi merg si eu la control sa vad daca am scapat de ureaplasma .
Spermograma a fost facuta dupa 6 zile de abstinenta ,cu toate ca trebuia facuta dupa 3 zile.Credeti ca a influentat rezultatul acest lucru?De asemenea seara inainte de analiza sotul a luat 2 pastile de parasinus.Or fi influentat si ele ceva?


A negative mind will never give you a positive life !

Offline

 

#632 2016-04-23 08:13:20

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Marina unde ai făcut spermograma!?
Deci  necro asta nu e rău, dar arata abstinenta... si al meu a avut rezultatul asta... sa repete analiza... si sa fie contactul sexual de doua zile. garantat nu mai iese asa...
Neața fete, las cafeluta și va doresc un weekend relaxant


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#633 2016-04-23 10:35:53

marrina26
Full member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 119

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Am facut la iasi ,la clinica avicena missy.Noi am fost devastati pt ca m-au sunat de la clinica si mi-au spus ca toti spermatozoizii sunt morti si ca trebuie mers neaparat sa facem analize amanuntite pt ca nu e bine deloc sad .


A negative mind will never give you a positive life !

Offline

 

#634 2016-04-23 11:34:48

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Marina,  ?mi pare tare rău.  sad dar si eu zic sa repete spermograma la 2 zile de abstinenta, a fost prea mult 6 zile.

Eu cea mai proasta spermograma a soțului am primit-o in ziua ?n care ?mplineam 30 de ani. Am pl?ns toată ziua, halal aniversare.

Marina la noi după tratament cu spermotrend au fost ceva ?mbunătățiri la spermograma, poate va prescrie și vouă ceva vitamine pt soț. .


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#635 2016-04-23 12:46:52

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Marina soțul meu avut ?n vara necrozoospermie, cu 21%mobilitatea, apoi ?n toamna tot asa  dar motilitatea este de 46%si s. a ?mbunătățit doar cu potent Power , noi tot cu o spermograma jaf am rămas insarcinata, din păcate copilul nu mai este 
Refă spermograma la doua zile și apoi vezi ce ai de făcut. pupicei


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#636 2016-04-23 14:32:48

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

A fost și soțul meu sa facă spermograma, așteptăm rezultatul săptăm?na viitoare, cine știe ce minuni or mai ieși. .. nu a mai facut-o de 4 ani..
O sa ?i facă acum și halosperm și testul Mar,  sa vedem dacă au capacitate de fecundare, măcar sa știu dacă nu au, sa nu mai sper vreodată ca răm?n natural.

Ultima oara a fost editat de cris8 (2016-04-23 14:35:49)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#637 2016-04-23 17:42:25

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Buna fetelor!
Marina imi pare rau de vestile astea...dar vorba fetelor, mai repetati spermograma si apoi vedeti ce e de facut.
Cris, am fost la dr ieri si foliculul care il aveam marti de 13mm s-a retras, a ajuns la 8 mm si endometrul nu a crescut deloc...de la 5 la 5.5mm, deci nu voi face luna asta transferul. O sa fac luna viitoare. O sa imi dea femara sa nu fac injectii.. asa a vrut sa se intample. Incerc pe cat posibil sa nu ma mai gandesc sa nu mai atrag energiile negative.
Va pup si la multi ani sarbatoritilor de azi si maine.

Offline

 

#638 2016-04-23 18:15:17

anasstasia
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2016-04-04
Mesaje: 156

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Of ftelor, ce vesti triste!
Marina, repetati testarea, poate primiti alt rezultat!
Cris, Doamne ajuta sa fie bine!
Alina, luna viitoare va fi bine!


Toti oamenii sunt trecatori insa nu toti trecatorii sunt oameni.

Offline

 

#639 2016-04-23 21:34:02

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Marrina, multumesc!!
Imi pare rau de rezultatul primit. Cred ca va este greu. Incercati sa refaceti analiza din nou. Si sa ia ceva vitamine, cum spun si fetele. Sigur o sa fie o imbunatatire. Fiti increzatori!

Alina, luna viitoare o sa fie bine. Parca iti spusese de la inceput ca faceti transferul dupa 2 luni ca sa se refaca organismul putin. Si eu am facut tratamentul cu femara.

Noi azi am facut gratare de Sf Gheorghe. Daca sunt sarbatorite pe aici ca urez La multi ani!
Weekend frumos sa aveti, chiar daca e vremea urata.

Pupici

Offline

 

#640 2016-04-23 22:52:26

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Alina, important e sa faci transferul ?n condiții optime, știu ca e grea așteptarea dar va merita. smile

Anastasia mulțumesc.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#641 2016-04-24 06:33:14

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Neața fete frumoase! La multi ani floricici și floricele!
Și eu am fost la un grătarel  iar acum b?ntui.... 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂.
O zi frumoasa sa aveți!


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#642 2016-04-24 21:33:24

DALAMI
New member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 35

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Buna ,(am 39 de ani si 10 luni)
In luna ianuarie pe 13 mi-a venit ultima menstra.Am fost la endocrinolog si in urma investigatiilor , mi-au iesit analizele hormonale foarte proate: :AMH(hormon anti Mullerian) <0.08
FSH= 116mUI/ml ; Estradiol 46.0 pg/mL, LH 97.4 mUi/ml ; Prolactina 27.7 ng/ml
Am fost si la ginecolog si in urma examenului secreti vaginal:Celule epiteliale plate relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde relativ frecvente
Leucocite(polimorfonucleare) frecvente
Trichomonas vaginalis Absent
Levuri absente
Flora lactobacilara(bacili Doderlein) relativ frecventa
Coci gram pozitivi izolati si in lanturi scurte relativ frecventi.
Rezultat Test Papanicolau :Moderat fond inflamator polimorf predominant acut. Celularitate de aspect preatrofic cu numeroase celule scuamoase parabazale, numeroase celule scuamoase superficiale si intermediare. Asociat se observa alterari celulare de natura inflamatorie. Procese de reparatie celulara cu metaplazie scuamoasa in curs de maturare. Celule endocervicale absente. Flora microbiana polimorfa (se recomanda secretie vaginala). Concluzie: Frotiu de tip inflamator-reparator. Citodiagnostic sistem Bethesda: Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Citodiagnostic Babes-Papanicolau: Clasa II.
Am luat 10 zile utrogestan pt venirea menstrei si ovule pt inflamatie, iar menstra tot nu mi-a venit.Am inceput sa iau si Eutirox pt  reglare,intrucat medicul endocrinolog a constatat ca mi-a crescut valoare la TPH , dar este inca in limite normale spre maxim.
Am inceput un tratament naturist: tinctura de branca ursului, tinctura de mugur de zmeura si ceai de coada soricelui pt venirea menstrei.Am mers si la ginecolog si mi-a dat sa iau CycloProgynova , (am luat o folie) si in timp ce il luam si urmand si tratamentul naturist , mi-a curs cateva picaturi.CYcloProgynova nu mai iau , dar continui cu tratamentul naturist ....si tot nu mi-a venit menstra normal.Ce imi recomadati sa fac, intrucat nu am copii si imi doresc.?

Offline

 

#643 2016-04-24 22:26:06

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Dalami, bine ai venit!
Eu nu ma pricep la interpretat analizele. Imi pare AMH mic... Dar nu ma bag ca nu ma pricep. Ginecologul ce a spus? Ce ti-a recomandat pt a face copil? Ceva tratament?
Mult succes!

Offline

 

#644 2016-04-24 22:34:37

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

dalami bine ai venit.
papi eu amh am 0,01deci al ei e super
deci nici eu nu ma pricep la analize, le las pe fete sa te sfătuiască!
noapte buna, pupici


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#645 2016-04-24 22:49:29

DALAMI
New member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 35

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Bine ,v-am gasit.Va multumesc ptr.primirea calduroasa !!!
Medicul endocrinolog  , m-a "dezumflat" din prima spunandu-mi ca singura posibilitatea ar fi inseminarea........medicul ginecolog mi-a prescris CycloProgynova , cum am scris si mai sus ptr a-mi reveni menstra in cantitate normala... si a -mi se regla progesteronul si estradiolul  fiind si acestea mici si incurajandu-ma ca exista posibilitatea sa raman , desi nu stiu ce sa spun.De aceea mi-am permis sa scriu , gandindu-ma ca si altcineva este / sau a fost in situatia mea si ce a facut ?

Offline

 

#646 2016-04-25 08:24:38

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Neata, fetelor!

O saptamana frumoasa!


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.