homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spottingul si anticonceptionalele-8


#134 2014-03-08 00:27:04

Ramoona
Full member
Inregistrat: 2014-01-03
Mesaje: 199

Re: spottingul si anticonceptionalele

Uneori cand iei anticonceptionale pe o perioada indelungata te timp poate aparea spottingul...acum nu stiu ce factori or fi ajutat sa iti influenteze aparitia spottingului , dar daca revine si luna viitoare ar fi indicat sa faci o vizita la ginecolog


TOGETHER is my favorite place to be. hjarta

Offline

 



#135 2014-03-15 20:43:14

Kaiona
New member
Inregistrat: 2012-09-25
Mesaje: 14

Re: spottingul si anticonceptionalele

Ramona, mersi de raspuns. big_smile

Am o noua nedumerire.
A trecut o saptamana de la mesajul de mai sus. Repet, luni seara a fost ultima pilula. Mie deobicei imi vine vinerea.
Spotting-ul a continuat pana joi. Iar vineri am crezut ca mi-a venit menstra... caci sangele era mai rosu si intr-o cantitate mai mare si se simtea altfel totul. Desi confuza caci mi-a tot curs zile in sir sange, nu eram sigura. Sunt cam dezorientata si acum.
Totusi azi, sambata nu mi-a mai curs niciun strop de sange, desi am avut usoare dureri menstruale. E posibil ca din cauza spottingului sa imi fi venit doar o zi sau ce s-o fi intamplat?

Marti ma pregatesc sa incep alta cutie de Karissa si sa vad daca reapare spotting-ul. Imi doresc sa nu, caci am stat stresata in continuu. lol

Offline

 

#136 2014-03-16 09:34:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: spottingul si anticonceptionalele

Da, probabil din cauza spottingului a fost asa
Daca se repeta si luna asta mergi si schimba-le

Offline

 

#137 2014-03-16 21:12:07

Kaiona
New member
Inregistrat: 2012-09-25
Mesaje: 14

Re: spottingul si anticonceptionalele

Mersi mult de raspuns. M-am mai linistit. Sper sa nu se repete lol

Offline

 

#138 2014-12-17 12:31:32

gyaxx_csi
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-05-05
Mesaje: 9

Re: spottingul si anticonceptionalele

Buna fetelor. Am o problema legata de spotting. De 4 luni am luat microgynon fara a face  pauza , luna urmatoare dintr-o  greseala tampita am luat mercilon dupa care luna urmatoare am revenit la microgynon. M-am simtit perfect pana  cand in timpul administrarii  foliei de microgynon cam la a 16 pastila  m-am trezit cu spotting si simptomele specifice SPM respectiv dureri de burta , de spate si stare de nervozitate si iritabilitate. Deci din 8 decembrie am inceput sa am o cantitate infima de secretie maronie- rozalie , in data de 11 decembrie am luat ultima pastila dupa care am luat pauza de 7 zile iar in 15-16 am observat o modificare a secretiei care a devenit mai vascoasa de culoare rosu aprins iar cantitate cat sa schimb 2 absorbante zilnice pe zi. Astazi am observat doar o picatura rozalie. Stiu ca este o dereglare hormonala cel mai probabil  din cauza acelei folii de mercilon  , sarcina sunt sigura ca nu este pentru ca pastilele le-am luat absolut corect si nimic nu ar fii putut sa afecteze protectia dar acum nu stiu daca menstruatia a fost ceea ce s-a produs pe 15-16 sau inca urmeaza sa vina. Ce parere aveti ? Multumesc.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2014-12-17 12:37:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: spottingul si anticonceptionalele

si eu cred ca datorita foliei de mercilon, e ca si cum abia acum ai incepe sa iei microgynon, deci e normal sa ai spotting
vezi ce se intampla si lunile viitoare si nu le mai schimba

Offline

 

#140 2014-12-17 20:14:07

gyaxx_csi
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-05-05
Mesaje: 9

Re: spottingul si anticonceptionalele

Multumesc heimdall

Offline

 

#141 2015-07-16 08:02:13

Sheri
Full member
Inregistrat: 2010-03-02
Mesaje: 176

Re: spottingul si anticonceptionalele

Buna fetelor,

Am avut o problema cu pastilutele pe ultima folie, am fost foarte stresata si din cauza asta pe a 4-a pastila a aparut spottingul. Pentru asta dr. ginecolog mi-a recomandat sa iau timp de 3 zile doza dubla (cate doua pastilute pe seara) si continuand ulterior folia in mod normal, dar evident astfel scurtand acea folie. Am facut pauza de 7 zile, am ajuns si la planning si doctorita mea mi-a spus ca ar fi trebuit sa leg 2 folii, dar ca nu e nici o problema si daca am facut aceasta pauza. Intrebarea mea este legata de protectie, am intrebat si mi s-a spus ca sunt in continuare protejata, in ciuda faptului ca am luat dozele acelea duble si folia anterioara s-a scurtat. Intre timp am inceput urmatoarea folie, dar nu prea inteleg cum de sunt inca protejata. Stiti cumva daca intr-adevar asa stau lucrurile? Si daca nu as fi totusi protejata, si inghit ulterior 7 pastilute, protectia s-ar reinstala?

Ultima oara a fost editat de Sheri (2015-07-16 08:03:05)

Offline

 

#142 2015-07-16 09:39:59

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: spottingul si anticonceptionalele

Dupa mintea mea, protectia s-a pierdut pentru ca ai terminat folia cu 3 zile mai devreme. si protectia se reinstaleaza abia dupa ce iei 7 pastile de pe noua folie. Dar daca dr de planning ti-a zis altfel, nu stiu ce sa zic... mai asteapta pereri.

Offline

 

#143 2015-07-17 11:18:23

Sheri
Full member
Inregistrat: 2010-03-02
Mesaje: 176

Re: spottingul si anticonceptionalele

Da, si logica mea functioneaza la fel, si eu ma gandesc ca ar fi trebuit sa fi fost afectata protectia. Ce ma mai intreb e daca sigur dupa cele 7 zile de pastile e reinstalata protectia avand in vedere ca folia anterioara a fost altfel distribuita?
Multumesc pt raspuns gargarita! Poate mai apar pareri si ma lamuresc.

Ultima oara a fost editat de Sheri (2015-07-17 11:19:46)

Offline

 

#144 2015-07-22 18:31:10

Anonymous
New member
Inregistrat: 2014-09-30
Mesaje: 5

Re: spottingul si anticonceptionalele

Buna! Revin cu o problema: de cand am inceput anticonceptionalele yasmin ca tratament pentru ovare polichistice ma inteapa foarte tare burta jos, mi s-a umflat sanul drept si ma si doare(doar sanul drept) si de 2 zile imi curge sange si ma doare burta ca la menstruatie, mi-au aparut si niste cosuri, doar ca sunt la jumatatea foliei. Credeti ca anticonceptionalele prescrise de doctor sunt prea slabe ? In caz unui contact sexual neprotejat exista vreun risc sa raman insarcinata ? Multumesc!

Offline

 

#145 2016-08-31 18:30:23

pysalice
New member
Inregistrat: 2012-02-06
Mesaje: 24

Re: spottingul si anticonceptionalele

buna seara fetelor! Am o nelamurire si va rog sa ma ajutati.In urma unei sarcini oprite din evolutie am suferit un chiuretaj, iar la 3 saptamani mai exact pe 5 august am avut o hemoragie urmata de un alt chiuretaj,iar atunci mi,a gasit cheaguri in vagin.De pe 5 am inceput sa iau acc yasmin.Am avut spotting in prima saptamana zilnic,iar cand mai avem 5 pastile din blister a inceput iar spotting.ul,o zi da,alta nu pana la ultima pastila.A treia zi de pauza,adica luni am avut dureri de burta si spate si am avut o usoara sangerare,la fel si marti,iar azi s-a luat mai mult pe hartie cand mergeam la toaleta si a fost un maroniu deschis.Niciodata nu am avut o menstruatie atat de putina(un absorbant toata ziua).Este ceva normal?va multumesc!

Offline

 

#146 2016-08-31 18:32:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: spottingul si anticonceptionalele

da, e normal, mai ales ca ai avut atata spotting

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.