homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spottingul si anticonceptionalele-6


#96 2010-10-15 19:06:07

purple_flower
Full member
Inregistrat: 2008-03-09
Mesaje: 261

Re: spottingul si anticonceptionalele

Da, este prima data cand patesc asa ceva!
Si iau pilulele astea de 2 ani jumatate si nu am avut probleme cu ele.
O sa astept sa vad daca in final maine se opreste sau nu, dar da semne ca se opreste.

Offline

 



#97 2010-10-15 19:07:50

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: spottingul si anticonceptionalele

daca se opreste eu as mai sta sa vad daca se repeta si luna asta inainte de a merge la medic, evident ca nu e rau sa mergi oricum la un control

Offline

 

#98 2010-10-15 19:12:18

purple_flower
Full member
Inregistrat: 2008-03-09
Mesaje: 261

Re: spottingul si anticonceptionalele

Da, intai va trebui sa imi gasesc un medic pentru ca m-am mutat in alt oras si nu am mai fost pana acum la unul aici.
Deci as prefera sa astept o luna pana mai cercetez si eu in stanga dreapta unde as putea sa merg la un doctor bun.
Singurul motiv pentru care m-as duce mai repede ar fi stresul , sa nu stau cu gandul la asta.
Multumesc de sfaturi !

Offline

 

#99 2010-10-15 19:15:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: spottingul si anticonceptionalele

cu placere smile

Offline

 

#100 2010-10-15 19:16:52

purple_flower
Full member
Inregistrat: 2008-03-09
Mesaje: 261

Re: spottingul si anticonceptionalele

M-a speriat o colega , atunci cand am povestit toata treaba asta mi-a zis ca mama ei a patit o chestie asemanatoare cu multe zile de CM si ca defapt avea fibrom uterin si s-a operat. Am ramas  grater  Dar nu cred ca mama ei lua ac si nici nu are varsta mea.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2010-10-15 19:18:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: spottingul si anticonceptionalele

iti dai seama ca e cu totul alta situatie, stai calma

Offline

 

#102 2010-10-15 19:21:59

purple_flower
Full member
Inregistrat: 2008-03-09
Mesaje: 261

Re: spottingul si anticonceptionalele

Pai sper  smile  Din cate stiu fibromul uterin se produce la femei dupa o anumita varsta, eu am doar 22 de ani .

Offline

 

#103 2010-10-16 00:06:29

persifona
Vizitator

Re: spottingul si anticonceptionalele

purple, nu te mai panica degeaba. Mergi la medic si vezi exact ce e, nu te speria anticipat.

 

#104 2010-10-16 12:45:54

purple_flower
Full member
Inregistrat: 2008-03-09
Mesaje: 261

Re: spottingul si anticonceptionalele

Astazi mi s-a oprit pana la urma CM, asa cum era normal si cum a fost mereu , in ziua de sambata , ziua 1 pentru noua folie de ac.
Totusi, sapt viitoare mi-am facut programare la ginecolog ca sa stau linistita ca nu e nimic grav.

Offline

 

#105 2010-10-27 20:53:34

purple_flower
Full member
Inregistrat: 2008-03-09
Mesaje: 261

Re: spottingul si anticonceptionalele

Buna seara fetelor...
Am ales sa scriu tot la acest topic desi nu are legatura cu nedumerirea mea pentru ca aici mi-am expus problema de luna trecuta cu CM.
In urma controlului la dr, doamna dr mi-a spus ca am uterul putin rosu. Aveti idee ce poate nsemna asta ? Rezultatele de la PAP si secretie le voi primi abbea peste 10 zile si sunt tare nedumerita in legatura cu acest aspect. Ce ar putea insemna ca am uterul rosu, vreo inflamatie sau infectie ?   neutral
Va multumesc , sa aveti o seara placuta !

Offline

 

#106 2010-10-28 09:39:57

shaky
Membru
Inregistrat: 2010-10-28
Mesaje: 1

Re: spottingul si anticonceptionalele

Buna dimineata!smile
Am si eu o mica nelamurire.. In urma unui control ginecologic am fost diagnosticata cu amenoree secundara, motiv pentru care mi s-a prescris orgametril timp de 5 zile cate 4 pe zi. Am terminat tratamentul sambata seara, iar luni am avut mici sangerari, la inceput maronii. iar apoi au devenit mai rosiatice, pana ieri inlcusiv.
Dilema mea este urmatoarea: in a5a zi a CM doamna doctor mi-a zis sa imi fac un set de analize hormonale (pentru a-si da seama daca am distrofie ovariana micropolichistica ovariana). Sa consider acele sangerari menstruatie si sa merg maine (a5a zi de luni) sa imi fac analizele sau sa astept menstruatia "normala"?
Astept raspunsul vostru cat mai redepe.
Multumesc anticipat!

Offline

 

#107 2010-12-25 00:15:04

Ally1234
Membru
Inregistrat: 2010-12-25
Mesaje: 2

Re: spottingul si anticonceptionalele

Buna! am si eu o problema...
Am inceput sa iau anticonceptionale milligest luna aceasta la recomandarea medicului (pt tratarea unor chisturi la ovarul drept). Am avut toata luna scurgeri maronii sau spotting cum mai este numit,, iar cam de la jumatatea lunii au devenit scurgeri de sange efectiv (putin dar in fiecare zi si cu ceva cheaguri uneori). azi am terminat tableta si scurgerile sunt si mai puternice. De asemenea am si niste crampe asemanatoare cu cele de la menstruatie dar mai usoare (le-am avut toata luna). Am fost la ginecolog si mi-a zis sa continui sa iau si luna urmatoare.
Este normal sa am sangerari continue in felul acesta? Am mai luat anticonceptionale acum multi ani (Diane35) insa m-am simtit perfect de la ele.

Multumesc anticipat pentru raspuns!

Offline

 

#108 2010-12-25 14:33:06

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: spottingul si anticonceptionalele

Ally, in primele 3 luni sunt normale aceste scurgeri (spotting). Nu afecteaza protectia.

Chiar daca la Diane35 nu ai avut spotting, acum organismul reactioneaza altfel.

Ultima oara a fost editat de minatgv (2010-12-25 14:33:40)


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#109 2010-12-29 17:53:19

Ally1234
Membru
Inregistrat: 2010-12-25
Mesaje: 2

Re: spottingul si anticonceptionalele

Multumesc frumos pentru raspuns. Mai am inca o intrebare....este normal sa am in unele zile ameteli? pe net am citit ca ar fi normal insa pe prospect la anticonceptionalele mele scrie sa intrerup administrarea in caz de ameteli....Nu sunt foarte grave...e o senzatie de "vajet" in cap sau cumva....am uitat sa mentionez medicului de ele...
Mersi frumos inca o data!

Offline

 

#110 2011-01-08 17:00:06

cristiana4
New member
Inregistrat: 2009-10-19
Mesaje: 20

Re: spottingul si anticonceptionalele

buna. am si eu o problema. mi-a trecut menstruatia de 2 zile, timp in care am inceput sa iau laurina (iau de aproape 1 an jumate), am avut contact sexual in care am folosit si prezervativul, si astazi mi-a aparut o scurgere maronie inchis pe chilot. de la ce este? nu am mai patit pana acum.. va rog sa ma ajutati!

Offline

 

#111 2011-01-21 09:26:23

panicata
New member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 60

Re: spottingul si anticonceptionalele

BUna dimineata
am o problema...aceasta e a 3-a luna de cand am schimbat marvelon cu logest si am observat de vreo doua zile niste secretii rosiatice(ca o menstra mai slaba) si ma intreb...e posibil sa fie inca spotting? dupa atata timp? n-am mai avut cu marvelon si nici cu logest pana acum. altceva nu stiu ce ar putea fi. deabia sapt viitoare termin pastilele deci doar in aprox o sapt si cateva ziletrebuie sa imi vina menstruatia so..
probabil ca dcaca persista mai mult o sa merg la doctor. pana atunci va rog sa imi dati un sfat
Merci

Offline

 

#112 2011-01-21 09:42:36

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: spottingul si anticonceptionalele

panicata teoretic spottingul poate sa apara si in luna a 3 a de pastile. 3 luni ar avea nevoie ca organismul sa se obisnuiasca cu ele. Deci, daca nu ai facut ceva ca sa iti pericliteze protectia (pentru ca si in acest caz poti avea spotting), e posibil sa fie ceva normal si sa nu ai nicio problema. Daca mai apare si luna viitoare insa ar trebui sa mergi la medic pentru ca e posibil ca aceste AC.uri sa nu fie bune pentru tine. Mult succes!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#113 2011-01-21 11:22:27

panicata
New member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 60

Re: spottingul si anticonceptionalele

Nu tin minte sa fi facut ceva care sa-mi afecteze protectia. le iau in fiecare zi la aceeasi ora , doar prin exceptia cu maxim o jumatate de ora intarziere (cand nu aud alarma sau nu pot etc.) . am avut un mic episod de candida dar asta a fost acum vreo doua luni cand am luat flucovim si am consultat si doctorul deci nu mi s-a zis sa interactioneze cu logest. in rest, daca stau bine sa ma gandesc, aceste usoare sangerari sunt acompaniate de mici manacarimi dar nu semnificativ...nu stiu ce sa zic..o sa astept sa vad cat ma tin si daca nu ma voi duce la doctor.
merci mult

Offline

 

#114 2011-02-13 23:34:24

Sheri
Full member
Inregistrat: 2010-03-02
Mesaje: 176

Re: spottingul si anticonceptionalele

Imi poate spune cineva daca in urma administrarii de Clorocalcin (la recomandarea medicului de planning) o sa scap de spotting? Astazi am luat ultima pastiluta din primul blister de Mercilon, dar am avut spotting toata luna, destul de abundent si ma sperie foarte tare ideea de a nu scapa de el pe blisterul urmator. Exista metode de a scapa de spotting fara sa intrerup administrarea AC-ului si fara sa afectez protectia? Este extrem de deranjant si chiar nu mai rezist o luna sau doua in ritmul asta.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.