homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spottingul si anticonceptionalele-4


#58 2010-03-20 22:33:42

persifona
Vizitator

Re: spottingul si anticonceptionalele

Nu are de ce sa fie mai mica din cauza perioadei de acomodare si e posibil ca urmatoarea sa fie mai redusa cantitativ decat aceasta. In orice caz, e normal si nu-ti face griji smile

 



#59 2010-03-20 22:36:42

Kati
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 149

Re: spottingul si anticonceptionalele

Nu-mi fac griji, dar e posibil să nu mai ?mi vină deloc, țin?nd cont că aceasta este foarte puțină, adică
un tampon zilnic e de ajuns.

Ok, voi ?mi spuneți să nu-mi fac griji și p?nă acum toate sfaturile primite au fost bune, so, să
mă liniștesc odată! big_smile

Ultima oara a fost editat de Kati (2010-03-20 22:44:31)

Offline

 

#60 2010-04-26 14:35:54

adelush23
Membru
Inregistrat: 2010-04-26
Mesaje: 4

Re: spottingul si anticonceptionalele

salut.am inceput si eu acuma pentru prima oara in viata mea sa iau pastile microgynon.leam inceput in prima zi ce cilu asa cum a spus doctorul,dar acum sunt in a 13 a zi si tot am mici scurgeri maronii rosiatice in fiecare zi iar daca fac ceva cu prietenul meu dupa am si scrugeri de sange.intrebarea mea e daca duc toate 21 de pastile pana la capat apoi renunt la ele definitv voi mai avea ceva probleme in luna urmatoare gen spotting sau ciclu prelungit?pentru ca vreau sa rebunt la contarceptive pentru ca ma deranjeaza ingrozitor spottingul acesta si nici nu stiu cand mi se va opri si in plus imi afecteaza si viata intima intrun fel.si chiar....e interzis cumva sa faxi sex daca ai spotting mai ales daca apare si sangerare dupa actul sexual?astept raspun va rog...multumesc

Offline

 

#61 2010-04-26 14:41:54

Dienuk
Full member
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 465

Re: spottingul si anticonceptionalele

sangerarile pe care le ai tu sunt cel mai probabil spotting si este normal sa apara in primele 3 luni de anticonceptionale. daca e totusi atat de deranjant, adreseaza-te medicului care ti le-a prescris ca sa ti le schimbe. si cred ca ar trebui sa faci si un consul gineco sa nu cumva sa ai ceva rani pe col care sa cauzeze sangerarile acelea mai abundente de dupa contactul sexual.

Offline

 

#62 2010-04-29 11:49:12

laura13
Membru
Inregistrat: 2009-06-20
Mesaje: 2

Re: spottingul si anticonceptionalele

Buna fetelor, am si eu o mare intrebare la voi si sunt putin cam speriata.
Am inceput de anul trecut din iulie sa iau Yasmin (la recomandarea dr), a fost ok cu ele, s-au mai redus si durerile menstruale si apoi in ianuarie am facut o pauza de2 luni. Acum in aprilie am inceput din nou folia de Yasmin, mai exact vinerea trecuta cand a fost prima zi de menstra. Problema este ca am sangerari de 7 zile si nu se mai opresc. Inainte menstra ma tinea cam 4 zile, acum in a 5 a zi mi-a curs putin mai inchis la culoare, dar apoi iar a inceput sa curga la culoare normala. Mai speriata sunt de faptul ca am avut niste cheaguri de toata frumusetea primele zile, iar apoi au fost niste cheaguri micute. Ieri seara am avut contact sexual si am avut o mica hemoragie, iar azi inca mai curge.
Spuneti-mi va rog ce sa fac, daca este normal sau ar trebui sa merg la doctor. Eu nu sunt in tara pana in iunie.
Astept raspunsurile voastre si va multumesc mult.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2010-04-29 12:53:06

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: spottingul si anticonceptionalele

Cel mai probabil ceea ce ai tu este spotting. Si daca nu e in cantitate foarte mare e normal sa apara in primele trei luni de administrare. Chiar daca ai mai luat yasmin, dupa pauza de 2 luni pe care ai facut-o, corpul are nevoie de perioada de acomodare.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#64 2010-06-14 16:04:05

ArrakisRox
New member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2009-12-30
Mesaje: 16

Re: spottingul si anticonceptionalele

Buna, as avea si eu o nelamurire...poate ma puteti ajuta sad Dupa o pauza de 6 luni, am inceput sa iau iarasi anticonceptionale. Prima data am luat Yasmin acum mi-a recomandat medicul Logest. Am luat regulamentar prima tableta in prima zi de menstruatie, asta insemnand marti, astazi am luat a 7-a. Desi nu mai sunt la ciclu, am spotting. e foarte neplacut. Cu Yasmin nu am avut nici o problema de genul. Este posibil, acum cand am spotting sa raman insarcinata in cazul unui act sexual? Am nevoie de protectie suplimentara? Multumesc

Offline

 

#65 2010-06-14 16:07:54

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: spottingul si anticonceptionalele

Nu, spottingul e normal in primele 3 luni pana te obisnuiesti cu noile pilulele. Stai linisista, esti protejata

Offline

 

#66 2010-06-14 16:12:25

ArrakisRox
New member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2009-12-30
Mesaje: 16

Re: spottingul si anticonceptionalele

mersi mult de raspuns smile ma si gandeam sa vorbesc cu medicul sa le schimb...

Offline

 

#67 2010-06-14 16:16:22

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: spottingul si anticonceptionalele

Cu placere smile

Offline

 

#68 2010-07-03 11:00:34

mihaelaamr
New member
Inregistrat: 2010-07-03
Mesaje: 6

Re: spottingul si anticonceptionalele

Buna am si eu o nelamurire iau marvelon 21 sunt la prima folie a 10 pastila si am spotting de 3 zile da imi curge destul de mult e posibil sa imi fi venit ce sa fac sa renunt la el k nu mai pot de 3 zile curge intruna.

Offline

 

#69 2010-07-03 12:32:29

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: spottingul si anticonceptionalele

mihaela daca nu e sange ci o scurgere maronie nu renunta la anticonceptionale. spottingul e normal sa apara in primele 3 luni de administrare

Offline

 

#70 2010-08-20 07:03:23

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: spottingul si anticonceptionalele

Buna dimineata, fetelor

Am si eu o nelamurire, sper sa ma puteti ajuta. Iau Novynette de 2 ani, prescrise la vremea aceea de un medic endocrinolog. M-am inteles foarte bine cu ele ...pana ieri cand mi-a venit un fel de spotting (scurgeri maronii cu ceva firisoare de sange - un fel de chegulete mici de tot - mai mult decat cateva picaturi pe zi, mult mai putin decat la menstra).

Sunt la a 15-a pastiluta din folie, le-am luat corect, nu am luat antibiotice, n-am baut sunatoare, n-am mancat grefe. Deci nu inteleg de la ce ar putea fi  hmm  Spotting n-am mai patit din primele trei luni de administrare. Singura diferenta in viata mea e ca m-am lasat de fumat acum 5 saptamani, dupa 14 ani de fumat. Sa aibe vreo legatura? Sau trebuie pur si simplu schimbate? (sunt ceva diferente - acum 2 ani aveam 50 de kg la 170 cm, iar acum am 70 de kg. ma gandesc ca poate nu mi se mai potrivesc, dar e totusi ciudat. Eu n-am avut scurgeri nici cand se intampla sa mai uit o pastila peste 12 ore. De peste 3 luni n-am mai intarziat nici 1 ora peste ora la care le iau eu).

Sa merg luni la un planning sau un ginecolog? sa mai astept inca o folie sa vad ce si cum? Ar putea fi altceva, gen chisturi la ovare, etc?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#71 2010-08-20 10:03:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: spottingul si anticonceptionalele

mai asteapa pana luna viitoare si vezi daca se repeta
daca da, mergi si spune-i medicului de planning, s-ar puteasa fie nevoie sa le schimbi
nu e motiv de ingrijorare, se mai intampla

Offline

 

#72 2010-08-23 19:20:14

Aylinaa
New member
Inregistrat: 2010-03-04
Mesaje: 82

Re: spottingul si anticonceptionalele

Revin la vechea problema...Am luat 5 luni karissa, apoi am mers la medic sa mi le schimbe, intrucat continuam sa am spotting. Mi s-a dat in schimb Mercilon. Prima luna a fost totul bine, in a doua luna a reinceput spotting-ul, fix in ziua a 14-a a ciclului menstrual (exact cum pateam si la Karissa). Ce sa fac? Sa mai astept o luna sa vad cum ma simt? Cele 3 luni de acomodare se aplica si in cazul schimbarii tipului de AC, sau e vorba doar de primele 3 luni in care se administreaza AC (pentru ca la mine asta ar fi a 7-a luna de cand iau AC, insa doar a doua de Mercilon)...


Viata e grea pentru cei care o iau in serios, dar este un dezastru pentru cei care se lasa in voia ei!

Offline

 

#73 2010-08-23 22:49:42

gabriela231
New member
De la: bistrita
Inregistrat: 2010-08-23
Mesaje: 42

Re: spottingul si anticonceptionalele

buna fetelor,

am o foarte mare problema: maine seara trebuie sa plec la mare, tot maine seara iau si ultima pastiluta roz din folia de Yaz (dupa ultima pastiluta roz trebuie sa vina menstra) si ma gandeam sa mai iau inca o "tura" de Yaz( in prospect scria ca trebuie sa iei o folie intreaga dak vrei sa iti intarzii ciclul) daaar: de ieri am mici scurgeri (poate e spotting desi niciodata nu am avut probleme cu el); nu stiu ce sa fac: sa termin folia si sa astept sa`mi vina mentra sau sa iau in continuare(avand in vedere ca voi fi si la mare); tin sa va zic k iau Yaz de 5 luni si inainte am luam
Yasmine si nu am avut niciodata probleme cu ele;
Astept un raspuns de la voi
mersi big_smile


words can't say what love can do rodnar

Offline

 

#74 2010-08-24 10:32:16

gabriela231
New member
De la: bistrita
Inregistrat: 2010-08-23
Mesaje: 42

Re: spottingul si anticonceptionalele

m-am speriat putin, pt k nu am avut niciodata pb big_smile
mai am timp sa ma gandesc ce o sa fac
mersi mult puss


words can't say what love can do rodnar

Offline

 

#75 2010-08-30 20:34:26

Cruixx
New member
Inregistrat: 2010-08-30
Mesaje: 5

Re: spottingul si anticonceptionalele

Am inceput sa iau jeanine din nou dupa o pauza de 3 luni.Am avut ceea ce cred eu ca e spotting .Problema este ca am terminat folia de 4 zile si menstra nu a aaprut.In schimb,continua o sangerare usoara gen spotting. Am dureri d burta si sani.Sa fie menstra foarte redusa cantitativ sau altceva?

Offline

 

#76 2010-09-08 22:41:06

cretzulici
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-10
Mesaje: 1151

Re: spottingul si anticonceptionalele

Am si eu o problema sad ... am reinceput novynette dupa o pauza de 6 luni , mi`a trecut menstra , dar am spotting , nu e nici`o cale sa scap de el grater ? k vinerea viitoare plec in antalya si nu vreau probleme de genul grater


Written in the stars ...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.