homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta-4


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

#58 2007-10-12 15:00:29

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

nu...clar nu e vorba de nicio leucemie nimic smile cum sa fie crescute leucocitele toate iar celulele care intra in categoria de leucocite sa fie normale? ceva e ciudat...


mami de minuni hjarta

Offline

 



#59 2007-10-12 15:08:15

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

Asa mi s-a parut si mie.....la fel cum colesterolul total era 200 (0-200 limite normale) si mai era un tip de "colesterol" pe buletin care era exact la jumatatea dintre limitele normale!(Rau imi pare ca nu am scannat fisele).Si ei la laboratoare au mult de lucru,se grabesc cu analizele...si asa ajung sa bage omul in sperieti pentru criza lor de timp.
Oare cate analize sunt facute super corect?Ai vazut la stiri pe ala care a dus ceai la analiza in loc de urina......si analizele bineinteles ca au iesit foarte bine(ca o picanterie...normal ca ceaiul ala nu putea sa contina E-Coli or something)!

Offline

 

#60 2007-10-12 15:11:31

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

pai la colesterol e altceva...cel total era 200, iar colesterolul bun/rau (nu stiu care i l-a facut era normal. clar ca colesterolul total era crescut pe seama celuilalt care nu era in limite normale.

pe cand aici zici ca toate erau in limite, nu numai una sau doua fractii leucocitare.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#61 2007-10-12 21:13:11

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

Hmm... era vorba de colesterolul bun(HDL)....din cate imi aduc aminte....de fapt sigur asta era!Si medicul meu de familie nu era nici astazi la datorie,ca sa-mi dea niste explicatii!Oricum asa cum ai spus si tu,e ceva ciudat aici,pentru ca numai WBC era peste limita normala,in rest toate i-au iesit bine(exceptand numai colesterolul total care e la limita maxima,dar care oricum e "bagat in alta traista").Mersik mult pentru informatii! puss

Offline

 

#62 2007-12-09 23:10:50

Elfie
New member
Inregistrat: 2007-01-17
Mesaje: 30

Re: vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

Buna tuturor! Am si eu o intrebare si sper sa ma puteti ajuta! Acum o sapt mi-am facut analizele si mi-a iesit sideremia ff mare:  232 cand in mod normal ar trebui sa fie mai mica decat 145... De 7-8 luni iau Mycroginon si stiu ca anticonceptionalele pot modifica analizele ficatului. Este posibil k aceasta valoare ridicata a sideremiei sa fie influentata de anticonceptionale? Va multumesc!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2007-12-10 00:59:39

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

Elfie a scris:

Buna tuturor! Am si eu o intrebare si sper sa ma puteti ajuta! Acum o sapt mi-am facut analizele si mi-a iesit sideremia ff mare:  232 cand in mod normal ar trebui sa fie mai mica decat 145... De 7-8 luni iau Mycroginon si stiu ca anticonceptionalele pot modifica analizele ficatului. Este posibil k aceasta valoare ridicata a sideremiei sa fie influentata de anticonceptionale? Va multumesc!

nu e prea normal sa ti iasa atat de mare...ai luat cumva fier injectabil? du te si repeta analizele...altundeva...si daca iese tot asa de mare mergi la medic...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#64 2007-12-10 08:58:33

Elfie
New member
Inregistrat: 2007-01-17
Mesaje: 30

Re: vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

Mi le-am repetat astazi si doctorul mi-a spus sa-mi fac si electroforeza hemoglobinei. Nu am luat fier injectabil si ma intrebam dc nu cumva ar putea fi de la anticonceptionale...

Offline

 

#65 2007-12-10 13:03:54

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

nu prea vad cum sincer...exista totusi o boala care asa se manifesta...dar din cate mi amintesc nu are nici o legatura cu anticonceptionalele...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#66 2007-12-10 13:12:25

Elfie
New member
Inregistrat: 2007-01-17
Mesaje: 30

Re: vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

Este cumva vorba de talasemie? Din cate am citit eu, este ereditara deci nu stiu ce sa cred. La asta te gandeai si tu? Merci mult pt raspunsuri!!

Offline

 

#67 2007-12-10 13:14:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

nu...incepe cu h...vai ce ma enerveaza ca nu mi amintesc...a trecut ceva timp din liceu...oricum medicul tau te poate lamuri cel mai bine...eu imi dau doar cu presupusul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#68 2007-12-10 13:18:23

Elfie
New member
Inregistrat: 2007-01-17
Mesaje: 30

Re: vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

Multumesc! Am sa astept sa iasa ultimele analize pe care mi le-am facut si fuga la medic...

Offline

 

#69 2008-01-18 15:36:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

doar analizele hormonale...si si atunci doar unele dintre ele...cele de ficat nu au treaba...atata tot ca daca ies prost va trebui sa mergi sa vb cu medicul care ti a dat pilulele si sa ti dea si niste hepatoprotectoare...daca tot faci analize sa faci si timpul quick...sa vezi cum stai...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#70 2008-01-18 19:54:37

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

kattia, vezi ca atunci cand te duci la doctorul de familie sa-ti dea trimiterea pt analize (de fapt lista cu ce analize iti trebuie) te pune sa completezi si un chestionar...si intreaba pe acolo daca iei anticonceptionale, daca ti-ai inceput viata sexuale inainte de 15 ani (parca)... Iar rezultatele la analize nu le vezi tu....le trimit ei direct doctorului de familie dupa 2 saptamani si apoi te duci tu la el si-ti da tratament (daca trebuie)...sau iti zice sa esti sanatoasa si nu ai d ece sa-ti faci griji. smile
Mie mi-a iesit o anemie mare (care e cat de cat normala...avand in vedere ca mi-am facut analizele dupa 8 zile de ciclu cu hemoragie...am zis ca n-o sa mai aiba aia ce sange sa-mi ia...ca l-am pierdut pe tot... lol ). Oricum, eu n-am vazut rezultatele...doar mi-a zis doctorita ca am scapat de problemele cu ficatul (yeee), dar in schimb m-am procopsit cu anemia asta. smile


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » vreau sa stiu ce analize se fac in luna in care esti nascuta

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.