homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza-10


#172 2007-11-29 02:20:53

alex16ss
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 112
Site

Re: candidoza

inca nu le-am inceput k a plecat in anglia si nu a putut lua medicamente din tara. este vorba de ZANOCIN OD 400 mg, (scris mic sub zice asa: ofloxicilina)

noi am fost la hypocrat2000 k am zis k deh e particular si e bun. dar vreau sa mergem acum ca a primit un card de la mama ei la mediocover si are servicii complete, si sa ii arate la un ginecolog de acolo analizele si sa ii zica ce medicamente are, sa ii zica daca e bine... cum ti se pare ?

Ultima oara a fost editat de alex16ss (2007-11-29 02:21:56)


hjartaI dropped a tear in the ocean... hjarta
           The day someone finds it
                is      the        day
  hjarta    i'll stop loving you... hjarta

Offline

 



#173 2007-11-29 02:25:14

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

mai bine asa...nu incepeti nimic pana nu merge si la un alt medic...dar spune ne si noua...ce scrie pe buletinul de analiza...ca s ar putea sa fie vb de altceva...si sa fie totusi bun tratamentul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#174 2007-11-29 02:28:41

alex16ss
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 112
Site

Re: candidoza

da asa o sa facem, o sa mergem la alt medic intai, si o pun sa le duca analizele + medicamentele cumparate pana acum, sa vad ce ii zice sa ia. nu am cum sa zic exact ce scria pe acel buletin... stiu ca era vorba de candidoza vaginala + o inflamatie (descoperita ulterior pt care i-a dat al set medicamente - parca tot ovule). nu pot afla mai multe pana nu revine acasa din strainatate, dar o sa revin aici cu informatii noi cat de curand.

Ultima oara a fost editat de alex16ss (2007-11-29 02:28:53)


hjartaI dropped a tear in the ocean... hjarta
           The day someone finds it
                is      the        day
  hjarta    i'll stop loving you... hjarta

Offline

 

#175 2007-11-30 13:47:00

Gily
Full member
Inregistrat: 2007-10-20
Mesaje: 114

Re: candidoza

Dermozol gel este pentru uz intern...pe cutie scrie doar extern? :-?

Offline

 

#176 2007-11-30 14:18:18

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

Gily ai warn pt posturi multiple...citeste regulile...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2007-12-01 21:21:29

pestisorul_roz
New member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 9

Re: candidoza

Buna! Imi cer scuze daca am ratat in cautarile mele raspunsul la intrebarea care o am. Imi puteti spune un tratament alternativ la clotrimazol pentru candidoza la baieti? Prietenului meu nu ii trece si pace...asta dupa 10 zile...A luat la inceput si flucovim 150... Sa mai ia unul? Multumesc de raspuns!

Ultima oara a fost editat de pestisorul_roz (2007-12-01 21:21:52)

Offline

 

#178 2007-12-01 23:58:23

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

aia e si pt baieti...clotrimazolul...si da...sa mai ia un flucovim...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#179 2007-12-02 07:46:25

pestisorul_roz
New member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 9

Re: candidoza

Cred ca nu m-am facut inteleasa foarte bine... se da cu clotrimazol de 10 zile ... nu trece...cautam altceva cu care sa se dea...

Offline

 

#180 2007-12-02 14:28:12

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

aaa...ok...spunei sa incerce si cu nidoflor...sigur nu are si altceva? caci e cam ciudat ca nu i trece cu clotrimazol...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#181 2007-12-02 18:07:16

nadinne_85
Membru
Inregistrat: 2007-12-02
Mesaje: 3

Re: candidoza

salut!chiar azi m-am inscris pe acest forum smile.am o problema, am citit in mare si ce au patit alte fete cu candida asta pacatoasa!!   acum vreo luna am inceput sa ma irit dupa actul sexual si prietenul meu la fel.   am mers la ginecolog crezand ca am candida,dar la analize mi-a iesit "bogata flora polimorfa".    medicul mi-a prescris flucovim pt amandoi si spalaturi cu  tantum rosa pt mine.    o vreme nu am avut nimic, acum a reaparut iritatia in special la prietenul meu,il ustura la contact de ii vine sa se urce pe pereti si imi spune ca am un gust foarte acru acolo jos...eu folosesc yasmine, sa fie oare prea acide? ar trebui sa le schimb?  si dc da cu ce?  am nevoie de un sfat va rog ...sunt disperata!!!

Offline

 

#182 2007-12-02 18:26:16

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

si pe buletinul de analiza nu scria: candida (absent/prezent, trichomonas (absent/prezent)...nimik de genul asta...doar bagata flora polimorfa?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#183 2007-12-02 21:53:55

nadinne_85
Membru
Inregistrat: 2007-12-02
Mesaje: 3

Re: candidoza

da doar atat si "numeroase leucocite", iar medicul mi-a spus sa fac si o luna pauza de anticonceptionale si am facut

Offline

 

#184 2007-12-02 22:42:42

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

leucocitele numeroase indica o infectie vaginala...se pare ca e nespecificata...trebuie sa mergi iar la medic...poate chiar la altul...caci tratamentul acelami se pare insuficient...iar in primul rand trebuie identificat exact ce ai...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#185 2007-12-03 17:31:05

berenice
Membru
Inregistrat: 2007-12-03
Mesaje: 1

Re: candidoza

buna fetelor.abia m-am inregistrat si eu...si am facut-o tocmai pentru k eu cred k am o problema...am o scurgere...cremoasa (asa cum am inteles k apare in cazul candidozei) insa este de culoare mai inchisa,maronie.asta am observat de cateva zile,pt k inainte mai aveam,dar nu constant,scurgerea cremoasa de culoare alba...in rest nu am alte simprome,din cele pe care le-am vazut enumerate de voi.nu am fost la dr...de mult timp zic k merg insa sunt extraordinar de ocupata....si imi este si putin jena (sa nu radeti de mine)grater  as vrea totusi inainte sa merg la doctor,pt ca ma gandesc sa merg in max 2 sapt,ce parere aveti voi,si dak credeti cumva k este candidoza.va multumesc mult!

Offline

 

#186 2007-12-03 17:33:22

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

acea scurgere nu indica neaparat o candidoza..si nu prea avem cum sa ne dam seama ce e...dar daca alte simptome nu ai e ok...doar sa ti faci timp cat mai curand sa mergi la medic...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#187 2007-12-04 17:43:34

nadinne_85
Membru
Inregistrat: 2007-12-02
Mesaje: 3

Re: candidoza

multumesc crys_ty_na pentru raspuns!  voi merge sapt viitoare la medic, bineinteles la altul si o sa vad ce imi spune.

Offline

 

#188 2007-12-06 13:54:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: candidoza

pestisorul_roz a scris:

Buna! Imi cer scuze daca am ratat in cautarile mele raspunsul la intrebarea care o am. Imi puteti spune un tratament alternativ la clotrimazol pentru candidoza la baieti? Prietenului meu nu ii trece si pace...asta dupa 10 zile...A luat la inceput si flucovim 150... Sa mai ia unul? Multumesc de raspuns!

esti sigura ca are candida? ca eu nu prea sunt. L-a diagnosticat un medic?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#189 2007-12-06 22:09:36

pestisorul_roz
New member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 9

Re: candidoza

Eu am avut candidoza, iar la el simtomele au aparut la cateva zile dupa mine...de accea am presupus ca este candida...Oricum dupa 3 zile de nidoflor si inca o pastiluta de flucovim i-a trecut si lui...Asta este cel mai important. Suntem din nou un cuplu fericit wink Multumesc pentru sfaturi. Toate cele bune!

Offline

 

#190 2007-12-08 20:05:50

cobweb
Membru
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 4

Re: candidoza

Am avut peritonita, am fost operata, dupa o saptamana de perfuzii cu antibiotice mi-au mai dat si acasa sa iau, si la vreo 2 sapt am facut candidoza. Adica exact cu simptomele pe care le descriu posturile anterioare si restul site-urilor in care scrie despre infectia respectiva. Am fost la urgenta la clinica de ginecologie(de stat, logic..)  acum 2 zile pentru ca nu mai suportam pruritul si ma ustura. Acolo mi s-a zis ca e posibil sa fie candidoza, in urma examinarii macroscopice, si era vorba sa vin simineata sa recolteze secretie si sa faca test. Dimineata,  asistentele cu nasul pe sus si cu un ton enervat la culme m-au intrebat de ce nu am trimitere, si pana la urma au vorbit cu o doctorita sa ma examineze. M-am dus cu proba la laborator, si dupa 10 minute (? e normal, am inteles ca un examen de genul asta, la o clinica serioasa dureaza si o saptamana analizele???!?!?), si fara antifungigrame si ce am inteles ca de fapt se practica in cazurile asemanatoare, am aratat rezultatul doctoritei. Nu mai stiu ce scria la "frecvent", erau 2 denumiri si un scris indescifrabil. Doctorita a zis ca nu vede nicio infectie si mi-a prescris asa de la ea, si pe un ton gen "sa nu pleci de-aici cu mana goala" (pentru ca eu eram foarte nervoasa-din cauza asistentelor si indiferentei crase si foarte speriata din cauza infectiei) Metronidazol , Zanocin si Canesten unguent. Canestenul am inteles ca e singurul din tot ce era pe lista care trateaza candida. Restul medicamentelor din contra, favorizeaza dezvoltarea ei. Zanocinul mi l-a dat doar pt ca la intrebarea daca ma ustura la urinare i-am raspuns ca da, si a tras ea concluzia ca ar putea fi vreo infectie urinara, dar vad ca usturimea  e intalnita si in cazul candidozei, si e din cauza faptului ca zona e iritata. Metronidazolul am inteles ca iar, mai mult rau face, desi am vazut pe un forum ca a mai luat cineva metronid. si i-a trecut. Dupa ce am folosit canestenul 2 zile mi-a disparut de tot pruritul si usturimea, dar secretia nu. Am luat si medicamentele in tot acest interval. Dar nu stiu daca sa le mai iau sau nu, daca imi fac rau, daca au vreun efect, daca testul ala de la laborator a avut vreo importanta sau a fost doar o gluma. Doctorita aia era ca picata din luna, cred ca era asistenta...Nu stiu daca sa ma duc la alt control, unde sa ma duc anume, in cine pot sa am incredere, si in plus nici nu cred ca as avea timp sa ajung. Bine macar ca am scapat de mancarime pentru ca ma exaspera era pe punctul de a-mi diostruge viata sociala si nervii. De ce iau zanocin n-am inteles nici acum. Cred ca imi face mai mult rau.

Ah, si "sfaturile" de pe alte forumuri ma dezorienteaza total, sa nu mananc fructe, sa nu mananc legume, sa nu mananc alune/fistic/etc, sa nu mananc nimic dulce, nimic prea sarat, nimic prajit, nu paine, nu lapte in exces, nu paste, nu cartofi, nu porumb...atunci eu ce am voie sa mananc in afara de iaurt?!?! interdictiile acopera toate grupele alimentare, trebuie sa tin post negru pana trece?! (si asta daca trece)..citesc ca mai sunt cazuri in care din cauza tratamentului necorespunzator nu a disparut infectia nici dupa 2-3 ani. Ma apuca iar disperarea.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.