homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza-184


#3478 2009-02-08 00:38:53

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: candidoza

Cu metroul e perfect pana la Eroilor smile un punct de reper daca poti sa-mi dai si iti sunt etern recunoscatoare! smile

Offline

 



#3479 2009-02-08 00:53:42

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: candidoza

iesi pe la iesirea dinspre P-ta Operei. iar de aici nu prea stiu sa-ti explic...e o cladire masiva de birouri, treci pe langa ea, si mergi inainte ...
este chiar langa Facultatea de Medicina Veterinara. sunt sigura ca vei gasi pe cineva sa te indrume odata ajunsa acolo

LE Price waterhouse se numeste cladirea

Ultima oara a fost editat de gargarita (2009-02-08 00:59:34)

Offline

 

#3480 2009-02-08 02:00:55

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: candidoza

Aaaaah, acum ca ai zis de facultatea de medicina veterinara mi-am dat seama ca stiu si eu unde e smile silly me!! chicot mersi mult inca o data pentru informatii puss ma pun pe dat alarma pentru bani maine la prima oara... a mai sarit o prietena atotstiutoare ca problema asta maronie poate sa fie si de la sarcina si deja sunt panica bang smile

Offline

 

#3481 2009-02-08 10:47:29

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: candidoza

gargarita,stii cumva dak si pt.alte analize (eu vreau sa le fac pt.o viit.sarcina:toxoplasma,listeria...)se procedeaza tot pe baza de bonuri?sambata au cumva program?
mersi.


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#3482 2009-02-08 13:03:01

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: candidoza

da, tot cu bonuri lili. sambata nu au program

lady, prietena ta s-o fi gandit la sangerarea de implantare. asta apare de obicei cu cateva zile ianainte de data la care ar trebui sa apara menstra sau chiar in per. respectiva. nu cred sa fie cazul la tine. poate este asa cum s-a gandit andru, o mica dereglare hormonala provocata de postinor. lasa panica , nu-si are rostul  puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#3483 2009-02-08 15:48:24

oana_alexandra
New member
Inregistrat: 2008-10-23
Mesaje: 42

Re: candidoza

buna. eu am avut ceva mancarimi si usturimi care recidivau iar doctorul mi-a spus ca este candidoza. mi-a prescris polyginax ovule si crema...vroiam sa intreb daca este nevoie ca si prietenul meu sa ia ceva...mersi


luv u my sweetheart preety:*

Offline

 

#3484 2009-02-08 18:19:23

bagherutza
Membru
Inregistrat: 2009-02-08
Mesaje: 2

Re: candidoza

am o mare problema,la fel k multe fete d p aici.am citit cam tot referitor la candida,dar dilema:am fost la ginecolog deoarece aveam o scurgere.mi-a dat klion si clotrimazol crema.am luat dar mi-a reaparut.am facut analize  si mi-a iesit:prezente foarte numeroase colonii de candida albicans.tot klion,flucovic(park,oricum era o cutie cu un sg ovul), clotrimazol si o pastila in doza unica am primit.mi-a trecut,apoi logic,mi-a reaparut.si culmea,si la partener,manifestandu-se f urat.lui i-a dat clotrimazol crema+6pastile de 2ori pe zi dim si seara timp de 3 zile(pastile p care nici-o farmacista nu stie despre c e vb k nu intelege scrisul).eu am primit clotrimazol crema si niste pastile acum aparute care trebuie folosite k si ovulele timp d 6 zile.nici despre ele nu va pot spune denumirea k nu s intelege.c tratament imi recomandati pt amandoi?lui i-au trecut simptomele doar cu crema,la mine ink e.sorry pt tot cearshaful asta dar incep sa ma ingrijorez.puss

Offline

 

#3485 2009-02-08 18:34:02

iiasmina86
New member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 21

Re: candidoza

Buna! De aprox. 1 ani de zile ma chinui cu o candidoza..am urmat diverse tratamente prescrise de medici ginecologi dar nu am ajuns la nici un rezultat. Am urmat tratament cu  ovule precum cervucid, klion, polyginax, ketokonazol, meclon, am facut spalaturi intravaginale in fiecare zi (1lingura bicarbonat la 1 litru de apa) la sfatul medicului.
Mentionez faptul ca atunci cand faceam spalaturi intravaginale (cu irigatorul) nu mai observam nici o secretie dar candida aparea in analize...acum am renuntat la aceste dusuri si le fac la 2-3 zile cu ceai de galbelene cu irigatorul. Secretia a reveni, nu stiu ce sa mai fac. Oare ii din cauza faptului ca folosesc irigatorul la 2 zile si nu zilnic? De facut mai un tratament cu ovule mi groaza deoarece aproape 1 an de zile in fiecare luna bagam ovule...si mi se pare prea mult.
Mi se pare foarte ciudat faptul ca nu am avut niciodata mancarimi sau miros urat...doar ca secretia era prezenta...
Sa mai continui din nou cu spalaturi?
Voi cum ati reusit sa scapati de ea?
Eu nu  mai stiu ce sa fac.
Multumesc anticipat

Offline

 

#3486 2009-02-08 19:08:02

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: candidoza

Mai, dar poate sa fie de la implementare acum, la 2 saptamani de la ultimul act sexual?? bang panica, iti zic eu, panica mare lol Am un semn cum ca s-ar apropia menstruatia, a inceput sa mi se faca foame seara, deci cam in 2 saptamani probabil ar trebui sa-mi vina. Ar putea sa fie un semn de dinainte de menstruatie, dar n-am mai avut niciodata asa. Inteleg din raspunsurile voastre ca oricum de candida nu prea ar avea cum sa fie legata... in fine, vad ce si cum cand oi ajunge la analize si iau rezultatele. Bani sa am, ca in rest ... smile

puss gargarita!

Offline

 

#3487 2009-02-08 19:16:26

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: candidoza

oana_alexandra a scris:

buna. eu am avut ceva mancarimi si usturimi care recidivau iar doctorul mi-a spus ca este candidoza. mi-a prescris polyginax ovule si crema...vroiam sa intreb daca este nevoie ca si prietenul meu sa ia ceva...mersi

daca are simptome atunci o crema si un antimicotic(flucovim de ex). daca nu ajunge antimicoticul

bagerutza, eu as face o antifungigrama sa vad la ce e sensibila ciupercutza
si trebuie avut grija de sistemul iminitar. igiena e iar f importanta: incearca sa eviti lenjeria sintetica, nu folosi acelasi prosop de 2 ori etc
dupa ce repeti tratamentul poti incerca tratamentul naturist cu iaurt
pt el e de ajuns o crema si antimicoticul

iiasmina, in primul rand renunta la spalaturi caci le faci mult prea des si risti sa dereglezi mai mult. spala-te cu apa de 2 ori pe saptamana sau dupa contact sexual(mai ales daca ejaculeaza inauntru)
si citeste sfaturile care i le-am dat la bagherutza

cu rabdare, scapi de ea pana la urma si trebuie avut grija sa nu recidiveze. faptul ca nu mai ai simptome inseamna ca e cronica(asa a fost si la mine)
de cateva zile am impresia ca si la mine recidiveaza sad

Offline

 

#3488 2009-02-08 20:01:34

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: candidoza

LadyPink a scris:

Mai, dar poate sa fie de la implementare acum, la 2 saptamani de la ultimul act sexual?? bang panica, iti zic eu, panica mare lol Am un semn cum ca s-ar apropia menstruatia, a inceput sa mi se faca foame seara, deci cam in 2 saptamani probabil ar trebui sa-mi vina. Ar putea sa fie un semn de dinainte de menstruatie, dar n-am mai avut niciodata asa. Inteleg din raspunsurile voastre ca oricum de candida nu prea ar avea cum sa fie legata... in fine, vad ce si cum cand oi ajunge la analize si iau rezultatele. Bani sa am, ca in rest ... smile

puss gargarita!

eu nu sunt sigura ca inteleg. daca ultimul act sexual a fost acum 2 saptamani si peste 2 saptamami urmeaza sa-ti vina inseamna ca acel act sexual a fost probabil imediat dupa terminarea menstrei. caz in care erai f departe de perioada fertila. daca peste 2 saptamani estimezi ca-ti va veni inseamna ca abia acum esti in per. ovulatiei.
deci sanse de sarcina  extrem de mici, daca am inteles corect, daca nu, sorry.

Offline

 

#3489 2009-02-08 20:08:40

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: candidoza

Ultimul act a fost acum 2 saptamani (pe 25.01). Ultima menstruatie mi-a venit pe 10 ianuarie.
Estimez ca o sa imi vina cam peste 2 saptamani, dar nu sunt sigura.. poate si mai repede si mai tarziu ca nu am avut niciodata menstruatia foarte reglata, iar acum dupa Postinor, ma mir sa mai vina cat de cat in jurul aceleiasi date inca vreo 2-3 luni, ca pe 10 februarie SIGUR nu-mi vine smile din ce-am citit eu acum pe net, nu prea cred ca are cum sa fie vb de implantare dupa atata timp de la ultimul act sexual...
scuze pentru off-topic!!

Offline

 

#3490 2010-03-01 21:28:37

anitza
Full member
De la: Brasov la Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-21
Mesaje: 133

Re: candidoza

Salutare fetele,

readuc putin discutia cu fluomizin-ul pentru ca nu stiu ce sa fac.
Saptamana trecuta am fost la doctor si mi-a dat sa fac spalaturi cu Femigin B si apoi sa folosesc un Fluomizil.
Pe Prospectul de la fluomizil scrie clar sa nu fac spalaturi, dar doctorul mi-a zis ca inainte de fluomizil sa fac spalaturi.

No, acum eu ce sa fac!? Dupa cine sa ma iau!?

Offline

 

#3491 2010-03-01 21:50:39

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: candidoza

eu m-as lua dupa prospect. nu zic sa faci la fel, iti zic ce-as face eu.

Offline

 

#3492 2010-04-04 14:50:17

miha0623
New member
Inregistrat: 2010-01-23
Mesaje: 9

Re: candidoza

buna. si pe mine ma chinuie candida de multa vreme. dar in ultimele 3 luni e aproape non stop prezenta si ma scoate din sarite. de fiecare data cand a aparut am tratat-o! am fost la ginecolog si am urmat toate sfaturile pe care mi le-a dat, dar tot reapare. de obicei merg la cabinete particulare ca sa fiu mai bine tratata din toate punctele de vedere (am un psihic mai sensibil si am nevoie de medici care sa se poarte acceptabil) am avut un ginecolog foarte bun dar m-am mutat in alt oras si nu mai gasesc un medic care sa fie si sociabil si sa fie competent. am impresia ca ma tot poarta numai ca sa imi ia banii. eu i-am spus ginecologului ca  am candida de multa vreme si ca vreau sa fac orice analize este nevoie ca sa nu mai apara asa des( cateva zile dupa tratament sunt bine dupa care iar apare. mentionez ca si partenerul se trateaza de fiecare data cd imi spune medicul) dar parca nu a auzit si dupa aia nu a adaugat nimic. am vazut pe forum ca se pot face analize mai amanuntite. mi-e nu mi-a zis nimic ginecologul meu de asta. nu stiu ce sa mai cred. m-am saturat sa tot schimb medici. va rog sa imi spuneti ce sa fac, sunt foarte derutata, si sa imi recomandati un ginecolog bun la timisoara, daca stiti pe cineva. va multumesc mult

Offline

 

#3493 2010-04-04 14:57:56

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: candidoza

incearca sa afli cauza...care duce la aparitia ei...de ex... iei anticonceptionale?(acestea provoaca un dezechilibru al florei vaginale)o dieta anti-candidoza ai tinut?(macar o perioada sa elimini produsele care favorizeaza dezvoltarea ciupercii ,sa vezi daca si asa reapare) sau de ex...un test de chlamydia ai facut?(e o alta infectie care intretine candidoza.
Cu glicemia cum stai?dar cu hormonii? deci toate astea le poti investiga fara recomandarea doctorului...
la fel fac si eu(aflu informatii de prin carti,internet)...pentru ca m-am saturat ca doctorii sa-mi ridice din umeri cand intreb..."de ce naiba tot revine???"
aaa ...si inca ceva...sa te ocupi si de imunitate...pentru ca infectia asta isi face de cap intr-un organism slabit din punctul asta de vedere...


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#3494 2010-04-04 16:12:13

miha0623
New member
Inregistrat: 2010-01-23
Mesaje: 9

Re: candidoza

anticonceptionale nu iau, dieta am inceput sa tin dar nu de foarte multa vreme si o sa contiunui, pt intarirea imunitatii iau ce mi-a recomandat medicul. chlamydia am in cazul in care se poate dezvolta si fara transmitere pe cale sexuala; eu am un singur partener de multi ani(si cred ca e fidel). glicemia e ok iar la endocrinolog o sa merg dupa sarbatori. eventual va rog sa imi recomandati ceva pt azi si maine sa iau de la farmacie pana ma duc iar la ginecolog. mersi

Offline

 

#3495 2010-04-04 17:22:23

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: candidoza

chlamydia se transmite strict pe cale sexuala
eu te sfatuiesc sa faci o antifungigrama cat mai repede ca sa vezi la ce e sensibila ciuperca. pana atunci poti sa dai cu crema de galbenele pentru a atenua simptomele

exista un topic cu ginecologi recomandati de fete pe orase, daca dai o cautare ai sa gasesti
iti doresc numai bine si te asteptam cu vesti!

Offline

 

#3496 2010-04-04 17:39:23

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: candidoza

offtopic: lady stiu ca ai facut si tu o pauza de la AC.uri acum recent...nu ai luat mai mult in greutate in perioada asta?


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.