homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-44


#818 2008-05-02 20:22:07

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: rana pe col

medicul ginecolog mi-a prescris spalaturi vaginale cu tantum rosa..nu or sa fie probleme eu_vreau ?
si cat despre contacte sexuale..trebuie sa ma abtin ?

Offline

 



#819 2008-05-02 20:27:07

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

eu nu vad bine irigatorul ala si rana ta de col sincer...si nu le as face daca as fi in locul tau...contacte poti avea dar pe cat posibil sa nu fie "pe sec"...adica sa fi excitata si lubrifiata...daca se poate sa nu ai pe parcursul trat ar fi bine totusi...depinde acuma si cat e de lung tratamentul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#820 2008-05-02 20:31:24

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: rana pe col

pai am tot citit pe aici pe forum ca de la spalaturi se poate face rana pe col..dar asta doar daca se introduce irigatorul prea adanc, nu ? tratamentul o sa tina 10 zile...cam atatea pastile am de luat...si o sa fac o pauza pentru ca vreau sa fie totul ok...nu stiu ce sa fac cu tantum rosa ala..sa le fac sau nu ? neutral

Offline

 

#821 2008-05-02 21:15:01

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

eu ti am mai zis...in locul tau nu le as face...nu sti exact unde e rana si nici cat de adanc sa bagi irigatorul...daca totusi vrei sa le faci...bagi f putin irigatorul (chiar numai varful ala) si sprituiesti asa...ceva ceva tot intra...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#822 2008-05-02 21:36:08

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: rana pe col

ms mult crys_ty_na..cred ca o sa iau deocamdata pastilele ..miercuri aflu rezultatul la secretie..si mai vb cu medicul atunci..ms mult puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#823 2008-05-02 21:38:42

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

cu placere...multa sanatate smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#824 2008-05-02 22:21:41

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: rana pe col

as mai avea o intrebare...medicul mi-a spus ca din cauza ca am miopie mare (-5 la ambii ochi ) nu am voie sa iau anticonceptionale = asta este si motivul pt care m-am dus azi la planning si m-am trezit si cu un consult ginecologic obligatoriu...oare chiar nu o sa pot lua pastile ? mi-a recomandat niste ovule inainte de actul sexual sad sunt dezamagita...

Offline

 

#825 2008-05-02 22:24:52

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: rana pe col

cred ca cel mai bine iti va raspunde doctoressa
sincer si eu stiu ca nu e prea bine

Offline

 

#826 2008-05-03 02:38:37

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

i am lasat la doctoressa linkul si ti va raspunde dansa cand intra...mare grija cu acele ovule pana atunci...mai bine cu prezervativ totusi...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#827 2008-05-03 09:03:27

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: rana pe col

oricum nu o sa fac nimica pana nu termin tratamentul si ma duc iar la control. mi-am pus aseara un Polygynax -  capsule moi vaginale - si azi dimineata simteam asa o scurgere..ma gandesc ca se topeste si asa se intampla...e normal ?

Offline

 

#828 2008-05-03 09:09:49

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: rana pe col

da,e normal..se topeste ovulul,isi face acolo efectul,iar in timpul zilei se scurge..de preferat pune`ti un absorbant sau protejslip..


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#829 2008-05-03 10:23:24

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: rana pe col

ohh...ok..ms mult puss

Offline

 

#830 2008-05-03 10:25:03

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: rana pe col

cu placere puss


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#831 2008-05-03 13:42:34

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: rana pe col

raluca24 a scris:

as mai avea o intrebare...medicul mi-a spus ca din cauza ca am miopie mare (-5 la ambii ochi ) nu am voie sa iau anticonceptionale = asta este si motivul pt care m-am dus azi la planning si m-am trezit si cu un consult ginecologic obligatoriu...oare chiar nu o sa pot lua pastile ? mi-a recomandat niste ovule inainte de actul sexual sad sunt dezamagita...

e miopie destul de mare dar din cate stiu eu nu este o contraindicatie absoluta!deci eu zic ca poti sa iei smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#832 2008-05-04 10:56:27

Ana23
Membru
Inregistrat: 2008-05-04
Mesaje: 2

Re: rana pe col

Buna ziua,
Am 23 de ani si in urma unui tratament cu antibiotice prescrise pentru o anexita am facut candida. Un alt medic mi-a prescris cotrimazol(unguent si ovule) si am reusit sa scap de ea insa doar temporar. Dupa 3 luni mi-a reaparut si in urma unui control medical mi s-a descoperit si o rana pe col. Am facut tratament cu cervugid timp de 12 zile dupa care la un nou control medicul mi-a zis ca rana este pe cale sa se vindece, si o va face de la sine. a spus ca nu a trebuit sa mai am nici candida din cauza antifungicului care exista in cervugid, totusi dupa 6 luni de zile rana pe col a ramas si candida la fel. In urma analizelor medicale mi-a iesit de fiecare data candida in cantitati foarte mici (o steluta "*") si nu mi s-a putut face fungigrama. Am incercat sa ma tratez singura prin intermedii naturiste : ceai de galbenele, ceai de musetel, si folosind septovag si bicarbonat dizolvate in apa. Simptomele dispar temporar si apar din nou, tin sa mentionez ca in cazul meu simptomele nu sunt deloc agresive : nu am mancarimi, usturimi la urinat decat o usoara secretie anormala. Initial am crezut ca rana pe col mi-a aparut din cauza infectiei cu candida, insa ultimul medic la care am fost mi-a spus ca nici nu se pune problema de asa ceva. Sunt speriata pentru ca a trecut deja 6 luni de cand am fost diagnosticata cu rana pe col si doctorul mi-a recomandat in viitorul apropiat cauterizarea. I-am cerut un ragaz de 2 luni in care sa incerc si alte metode de tratament si m-am gandit sa iau din nou cervugid deoarece ultima data a functionat dar nu in totalitate. Initial am crezut ca infectia cu candida a intretinut acea rana si din cauza asta nu m-am putut vindeca complet, acum nu mai stiu ce sa cred. Ce alte remedii ar exista pentru tratarea ranei pe col si a candidozei vaginale? Exista cumva remedii naturiste care sa ma ajute? Care sunt riscurile unei cauterizari pentru ca am 23 de ani si nu sunt maritata, am doar un partener stabil si as vrea pe viitor sa am un copil. O ultima intrebare: Ce imi recomandati sa fac in situatia de fata? Stiu ca sunt foarte multe persoane care asteapta raspunsuri, de aceea imi cer scuze pentru numarul mare de intrebari dar nu mai stiu ce sa fac...grater

Offline

 

#833 2008-05-04 11:04:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

ana...ai crezut bine...candida iti intretine rana...asa ca uite cum o sa facem...iti iei de la farmacie gynozol 400 si flucovim 150 (2 cuti...o pastila tu o pastila partenerul)...pui cele 3 ovule timp de3 seri fara sa te speli in vagin...apoi lasi o seara pauza si incepi un tratament naturist ce consta in irigatii cu iaurt...adica timp de 5 seri...inainte sa te bagi in pat pui cu o siringa de 5 ml (alta siringa in fiecare seara) iaurt (natural si din comert...cat mai ieftin) in vagin...in paralel mai iei biotics (sunt  lactobacili sub forma de pastile)...dupa ce termini toate astea refaci analizade secretie si daca candida a disparut complet te apoi sa tratezi rana...dar atentie...lasa toate spalaturile (mai ales daca folosesti irigator care doar iti agraveaza problema)...multa bafta si daca mai ai intrebari te rog nu te sfii sa le pui smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#834 2008-05-05 01:02:40

Ana23
Membru
Inregistrat: 2008-05-04
Mesaje: 2

Re: rana pe col

Multumesc mult crys_ty_na pentru informatii dar mai am niste intrebari :
1. Spalaturile vaginale dauneaza sau miniirigatorul pe care il folosesc?
2. Ce se intampla daca trec 6 luni de la aparitia ranei pe col?
3. Cat de rapida trebuie sa fie cauterizarea dupa perioada de 6 luni?
4. Timp de 6 luni, pana in luna aceasta am luat anticonceptionale, de la plening; intrebarea e daca au intretinut pastilele micoza?
5. in timpul tratamentului pe care mi l-ai indicat se poate intretine relatii sexuale, daca nu dupa cat timp pot sa o incep.
6. In cazul unei posibile cauterizari cat timp trebuie sa treaca pana la reinceperea vietii sexuale?
Multumesc din nou, sper ca nu sunt prea insistenta neutral

Offline

 

#835 2008-05-05 09:50:17

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: rana pe col

da, pot dauna. poti trai si fara smile
depinde de rana
medicul stie cel mai bine ce e acolo
posibil
ca sa ai un rezultat fara relatii sexuale
cca 4 saptamani


mami de minuni hjarta

Offline

 

#836 2008-05-05 10:08:02

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: rana pe col

cum adica depinde de rana ana? daca est cu probleme cred ca intelegi la ce ma refer,se poate agrava banuiesc?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.