homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-46


#856 2008-05-06 15:32:06

adelaida
New member
Inregistrat: 2008-04-14
Mesaje: 21

Re: rana pe col

am si eu o problema...in urma cu 7 zile am luat postinor ( pentru prima data) am avut decat putina greata....dar astazi (dupa 7 zile) am o  mica sangerare , diaree si imi e foarte greata. sa fie de la postinor? sau pot avea altceva? se poate agrava? sa mai astept putin sa vad cum ma mai simt sau sa merg la doctor?

Offline

 



#857 2008-05-06 15:40:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

e de la postinor singerarea...
diareea si greata au alte cauze, alimentare cel mai probabil


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#858 2008-05-06 15:48:34

adelaida
New member
Inregistrat: 2008-04-14
Mesaje: 21

Re: rana pe col

multumesc mult! as mai avea o intrebare...mi-am facut testul adn hpv si a iesit negativ...dar doamna doctor a spus k ea nu crede k nu a fost nimic si k poate rezultatul nu este bun...am sa-l repet la un an. dansa a spus k intre timp nu am voie sa iau anticonceptionale pentru k favorizeaza acestui virus. asa este? eu acum dak am luat postinor...se poate intampla ceva?

Offline

 

#859 2008-05-06 15:52:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col

anticonceptionalele "favorizeaza" in sensul ca nu te mai protejezi cu prezervativ, deci risti sa iei nu numai virusul HPV, ci si alte boli cu transmitere sexuala. deci nu are nimic Postinorul in sine
nu inteleg de ce nu crede ca ti-a iesit rezultatul negativ... ai vreo rana pe col ? ti-a iesit ceva anume la Papanicolau ?

Offline

 

#860 2008-05-06 15:53:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

nu stiu de unde a scos-o cu anticonceptionalele...favorizeaza doar in sensul ca nu pui prezervativ si ai risc mai mare sa il contactezi...deci poti lua contraceptive
nu stiu de ce se indoieste doctorita ta de testul hpv...doar ca sa nu se indoiasca de diagnosticul ei?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#861 2008-05-06 15:55:45

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: rana pe col

doctoressa, daca esti amabila, am pus mai sus o intrebare...sper sa primesc un raspuns..multumesc frumos

Offline

 

#862 2008-05-06 15:58:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

raluca24 a scris:

ohh...se pare ca mai trebuie sa fac un control....doctoressa as mai avea o intrebare...mi-a prescris acelasi medic urmatoarele pastile :
1. polygynax capsule moi vaginale
2. ketonal supozitoare 100 mg
3. no-spa 40 mg
4. ceclozone750 mg

eu deja am inceput acest tratament. dar am citit la prospecte ca no-spa si ketonal sunt analgezice ceea ce eu cred ca nu am nevoie pt ca nu ma doare nimica...trebuia sa le iau sa nu ? tin sa precizez ca nici medicul nici farmacista nu mi-au zis ca nu ar trebui sa nu iau vreuna din pastile. hmm

ketonal e antiinflamator iar no-spa e antispastic....or avea ele si efect analgezic insa nu sunt analgezice


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#863 2008-05-06 15:59:16

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: rana pe col

deci sa le iau in continuare ? maine trebuie sa sun sa aflu rezultatul la secretie..neutral

Offline

 

#864 2008-05-06 18:40:51

adelaida
New member
Inregistrat: 2008-04-14
Mesaje: 21

Re: rana pe col

da, heimdall...am avut rana pe col si am facut si cauterizare. asta s-a intamplat anul trecut in octombrie...iar testul adn hpv l-am facut anul trecut in august. la colposcopia facuta  dupa erad a spus domana doctor k este cat de cat bine,pe raportul medical scrie" tl slab pozitiv contur net, la distanta de aceasta , 2 zone mici usor acidofile (tl cu punctuatii albe pe un fond pozitiv)"  iar pap mi-a iesit C 2 infectios, iar acum astept rezultatul altui pap. testul adn hpv trebuie repetat in august anul acesta mi-a spus doamna doctor. ce parere aveti? este riscul mare sa am hpv?

Offline

 

#865 2008-05-06 18:43:58

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: rana pe col

cel mai bine e sa astepti rezultatul testului.daca atunci ti-a iesit negativ nu vad de ce sa il repeti a cam exagerat doctora ta smile.pot sa te intreb cum te-ai vindecat dupa interventie? iar papanicolau clasa 2 este ok smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#866 2008-05-06 19:51:07

adelaida
New member
Inregistrat: 2008-04-14
Mesaje: 21

Re: rana pe col

dupa interventie mi-a dat ovule cervugil...dar am facut o alergie urata de la ele si a trebuit sa urmez un alt tratament pentru alergia asta cu canesten ovule si crema si spalaturi cu bicarbonat. apoi decat spalaturi cu ceai de galbenele si pelin. mi-a mai dat  pastile isoprinosine,  5 / zi timp de 5 zile , am repetat de 3 ori cu pauza de 10 zile, desi stiu k nu au legatura cu rana pe col. si cam atat.

Offline

 

#867 2008-05-07 07:43:50

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: rana pe col

isopresine se da pt.imunitate si in general persoanelor care au hpv smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#868 2008-05-07 11:39:47

adelaida
New member
Inregistrat: 2008-04-14
Mesaje: 21

Re: rana pe col

da...stiu k pentru imunitate... deci inseamna k ceva ceva tot este. sad nu? oricum cel mai bine stau pana imi fac testul hpv si vad rezultatul sad

Offline

 

#869 2008-05-07 11:41:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col

adelaida, ti-a dat isoprinosine fiindca ea era sigura ca ai hpv, dar tu nu ai. vrei sa-ti mai faci testul o data ?

Offline

 

#870 2008-05-07 11:54:26

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: rana pe col

da vrea sa repete testul din cate am inteles eu.daca esti din Bucuresti si vrei neaparat sa il repeti mergi la Micomi sa il faci


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#871 2008-05-07 12:07:47

adelaida
New member
Inregistrat: 2008-04-14
Mesaje: 21

Re: rana pe col

da,sunt din bucuresti. ideea este k eu l-am facut la medsana pentru k era mai ieftin decat la sanador. unde este dansa. si din start cand a vazut medsana probabil s-a indoit de rezultatul negativ in comparatie cu ce vazuse ea la colposcopie ( am zis k am facut erad) iar acum mi-a zis sa fac  adn hpv-ul la sanador pentru k este ma sigur. stiu k sanador ofera servicii de calitate...

Offline

 

#872 2008-05-07 12:08:59

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: rana pe col

la ce medic mergi la sanador? eu pt.testul hpv am incredere 100% in cei de la micomi smile.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#873 2008-05-07 20:59:49

Rroskis
New member
Inregistrat: 2008-05-07
Mesaje: 21

Re: rana pe col

Buna fetelor. Am si eu o mica mare problema....de cativa ani buni am o rana pe col, am umblat pe la "n" doctori si intr`un final m`am dus la o doctoritza recomandata de mama.problema sta in felul urmator: la prima consulatie doar s`a uitat si mi`a pus diagnosticul de Exocervicita cronica si micoza genitala.am urmat tratamentul prescris si la a2a consulatie s`a uitat dar nu mi`a luat  proba  iar diagnosticul a fost de cervico-vaginita. tot atunci i`am cerut anticonceptinale (deoarece urmeaza sa plec la pritenul meu pt 6 luni si nu vrem sa avem vreo surpriza). mi`a spus sa revin imediat dupa ciclu pt a face cauterizarea. astazi am facut o noua vizita la doctorita si n`am facut cauterizarea deoarece inca mai am sangerari de la antibebe.mi`a spus ca ramane sa o fac poe cand ma intorc si`mi va da ceva medicamente pt cat voi fi plecata. ce m`a speriat pe mine a fost faptul ca la diagnostic a trecut HPV Cervical :f?rv?nad:. si mi`a dat medicamente pt herpes genital....iar eu am rana pe col....sa fie bune acele medicamente si pt problema mea?
cum a ajuns  la acest diagnostic, mai ales ca nici nu m`a  consultat? este corect?
va rog sa`mi spuneti ce parere aveti, eu una sunt cam speriata, nu stiu ce sa mai cred!grater
Va multumesc din suflet!

Offline

 

#874 2008-05-07 21:03:32

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

ori ai condiloame pe care dansa le a vazut (dar si atunci ar trebui un test hpv si nu vad de unde pana unde daca nu te a consultat)...ori a aparut din neant diagnosticul...pt un diagnostic ca ala e nevoie de testul hpv...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.