homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-57


#1065 2008-06-14 01:03:21

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

te speli dimineata in vagin?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#1066 2008-06-14 15:04:52

vipera
New member
De la: galati
Inregistrat: 2007-01-16
Mesaje: 79

Re: rana pe col

pai nu stiu daca trebuie sa ma spal in vagin sau nu. doctorita nu mi-a explicat prea multe. mi-a zis doar sa-mi pun un ovul pe zi ,seara. voi ce ziceti? sa ma spal oare seara inainte de a pune un al ovul ca sa aiba timp sa se dizolve complet? astept sa vad ce ma sfatuiti si voi...


"o iubire care nu este eterna nu este nimic"

Offline

 

#1067 2008-06-14 19:45:12

Simona24
New member
Inregistrat: 2008-06-14
Mesaje: 7

Re: rana pe col

Buna seara! (asa e la mine acum) Nici nu stiu cu ce sa incep....Am fost la ginecolog mi-a spus ca am o rana pe col,am facut papanicol si mi-a iesit bine dupa care am facut cauterizare.Am fost la alt doctor unde am facut o ecografie si mi-a spus ca am ovarul drept inflamat si mi-a prescris Zanocin 200 dar in afara d asta am si un chist la san....mi-a spus ca nu e grav si mi-a prescris Mastoprofen gel.Acum urmez si tratament (pentru rana de pe col) cu spalaturi vaginale cu Tantum Rosa si ovule Klion-d 100 pt ca nu am gasit Cervion sau ceva de genul.Este bun inlocuitorul?In concluzie am (sau sper sa pot zice am avut) rana pe col,ovare inflamate (anexita),chist la san.Nu am mai facut sex de aproape o luna dar dupa spalaturi am o senzatie de usturime de care ma tem sa nu persiste si in timpul actului sexual.O sa imi reiau viata sexuala dupa 1 saptamana dar  de ce tot mai am senzatie de usturime?Poate sa fie de la anexita sau din cauza ranii d p col?????(care normal ar trebuii sa numai fie acolo avand in vedere ca am facut cauterizarea acum o luna aproape).Va rog sa ma lamuriti si pe mn si sper ca nu e prea lung mesajul.Va multumesc!

Offline

 

#1068 2008-06-14 20:14:05

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

simona...daca ai facut cauterizare nu mai putem vb de rana pe col...si sfatul meu e sa faci o analiza de secretie...sa nu fi aparut o candida din cauza antibioticelor...nici anexita si nici rana pe col nu dau usturimi...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1069 2008-06-17 11:19:06

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: rana pe col

dragele mele...revin cu vesti....aproape mi-a disparut rana pe col, dupa o cutie de ovule, mi-a zis doctorul ca poate era doar o inflamatie locala, si ca mi-am revenit ft bine, plus ca eram inainte de ciclu cand am mers la control. Nu am nici cadidoza in urma testului de secretie, am doar bacili ++, care am inteles ca nu e mare lucru. Azi am facut si testul BP, sa vedem in curand cum iese si asta.

Mai scrie cevala testul de secretie, la PAP: Puntate III, asta nu stiu ce e....da oricum medicul mi-a zis ca e ft bine....si ca nu va fi cazul de cauterizare, ma va consulta dupa inca o cutie de ovule si cand avem testul BP. Ce am uitat sa intreb e daca mai iau Flucovim cu ovulele...ma gandesc ca nu daca nu am candidoza sau ceva infectie, nu?

Multumesc inca odata tuturor care mi-ati dat sfaturi!
Va pup...o zi excelenta!

Ultima oara a fost editat de ioanadbc (2008-06-17 11:19:36)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1070 2008-06-17 19:59:29

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: rana pe col

buna fetelor.....
va rog lamuriti-ma si pe mine intr-o problema......am o rana pe col; rana doare? adica pot sa apara dureri in partea dreapta (in cazul meu), care uneori iradiaza in zona lombara, alteori in zona ombilicala .....
initial am crezut ca e vb de o apendicita...am mers la medic....am faccut analize.....nu e.
apoi am zis ca e colonul ascendent.......nu am facut investigatii, gen irigografie etc....dar am zis ca nu e colonul pt ca scaunul e ok, tranzitul intestinal ok, si durerile nu au legatura cu alimentatia....
am facut un examen eco si mi s-a spus ca vezica biliara e marita.....atat.
am zis si ca e anexita....iar am fost la medic.....(eu stiu ca daca ai anexista in momentul in care medicul te palpeaza in zona aia, te doare.....eu n-am simtit nimic).
pe ovare am avut anul trecut chisturi.....ma gandeam ca e de la ele....dar nu le mai am dupa tratament  (tocmai am facut un eco si nu se mai vad)
joi merg din nou la ginecolog sa-mi prescrie tratament pt rana de pe col (am facut un pap care nu a iesit rau dar nici f bine; l-am repetat si joi ma duc sa vad ce si cum)
deci, in concluzie......durerile sa fie de la asta? nu sunt continue, sunt suportabile, nu sunt influentate de nimic....
multumesc

Offline

 

#1071 2008-06-17 22:39:24

petrov g
Membru
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 1

Re: rana pe col

sal...sunt noua pe aici...asa k nu shtiu exact pe cine sa intreb...Deci am sa incep mai direct.Am o problema si sunt destul de speriata.AM doar 16 ani si acum cateva luni am fost diagnosticata cu rana pe colul uterin..mi s-au dat niste ovule si peste cateva saptamani mi s-a zis k mi-o trecut,peste vreo luna mi s-a zis iar ca am o rana pe col mult mai urata...acum mi-a zis k o sa o cauterizeze...am auzit destule despre cauterizare mai exact am citit...dar mi-a zis ca nu imi va face anestezie..ii ok? adik o sa ma doara...si ce va urma dupa? te rog ajuta-ma..maine trebuie sa merg si mie destul de frica...ms

Ultima oara a fost editat de petrov g (2008-06-17 22:55:28)

Offline

 

#1072 2008-06-18 09:26:58

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: rana pe col

Nu cred ca e bine sa nu-ti faca anestezie...o sa-ti raspunda fetele mai multe


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1073 2008-06-18 22:19:04

Simona24
New member
Inregistrat: 2008-06-14
Mesaje: 7

Re: rana pe col

inainte sa iti pui ovulul trebuie neaparat spalatura??mentionez ca am avut rana pe col si pt asta urmez acum tratamentul asta.rapsundeti-mi si mie va rog ca m-am saturat de dileme.Multumesc anticipat!

Offline

 

#1074 2008-06-24 20:53:32

crina_
New member
Inregistrat: 2008-06-24
Mesaje: 6

Re: rana pe col

Buna ziua,as vrea sa intreb pe doctoressa ce ma sfatuieste sa fac in urmatoarea situatie:am fost diagnosticata cu col lezional si colpita, am facut analize citovaginale iar doctorita a spus ca sunt ok si am primit tratament pentru 6zile cu Polygynax. Pentru colpita nu trebuia sa ea tratament si sotul? Doctorita nu mi-a spus nimic. Tot doctorita mi-a spus ca daca nu imi trece rana va trebui cauterizata, si mie cam frica ce zice-ti de indepartarea ei prin metoda cu laser? Multumesc anticipat.

Offline

 

#1075 2008-06-25 00:29:03

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

despre ce fel de colpita vorbim? ai rezultate unei analize?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1076 2008-06-25 12:35:40

crina_
New member
Inregistrat: 2008-06-24
Mesaje: 6

Re: rana pe col

Pe scisoarea medicala si pe biletul de trimitere la analize scria doar colpita si col lezional. La testul papanicolau mi-a iesit: c II apoi scrie ceva ce nu inteleg deoarece e scris de mana, de genul  (leptoteix) chiar nu pot descifra si elemente de secretie, doar atat.

Offline

 

#1077 2008-06-25 12:49:51

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

leptotrixul e un microorganism care provoaca vaginite (colpite)...nu stiu sincer daca Polygynax e solutia...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1078 2008-06-25 18:12:46

crina_
New member
Inregistrat: 2008-06-24
Mesaje: 6

Re: rana pe col

Ce ma sfatuiti sa mai merg la un alt medic? Si din cate am inteles in cazul acesta de colpita sotul nu trebuie sa se trateze? Multumesc pentru raspunsurile asa de rapide,si va urez multa putere in continuare pentru ca sunteti de mare ajutor. smile

Offline

 

#1079 2008-06-25 23:49:23

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

crina...i-am lasat la doctoressa linkul caci dansa e cea mai in masura sa-ti raspunda...dar logica mi spune ca si sotul tau ar trebui sa urmeze un tratament...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1080 2008-06-26 10:23:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

crina_ a scris:

Buna ziua,as vrea sa intreb pe doctoressa ce ma sfatuieste sa fac in urmatoarea situatie:am fost diagnosticata cu col lezional si colpita, am facut analize citovaginale iar doctorita a spus ca sunt ok si am primit tratament pentru 6zile cu Polygynax. Pentru colpita nu trebuia sa ea tratament si sotul? Doctorita nu mi-a spus nimic. Tot doctorita mi-a spus ca daca nu imi trece rana va trebui cauterizata, si mie cam frica ce zice-ti de indepartarea ei prin metoda cu laser? Multumesc anticipat.

nu trebuie sa faca sotul nici un tratament
cu laser sau cu electrocauterul esti cam tot acolo


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1081 2008-06-26 16:53:44

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: rana pe col

doctorita mi-a dat de facut si un HPV? oare e grav?
eu si sotul meu care se apropie de 40 ani vrem neaparat un bebe, eu nu am mai fost insarcinata pana acum, nu iau anticopectioanle, deci oare am sanse?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1082 2008-06-26 16:55:08

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

depinde si cum ti a iesit papul...grav nu e..banuiesc ca vrea sa elimine toate posibilitatile...si te rog nu mai pune aceleasi intrebari in mai multe locuri...citeste regulile...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1083 2008-06-26 17:06:37

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: rana pe col

imi cer scuze, nu o sa se mai repete


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.