homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-59


#1103 2008-07-02 16:40:04

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: rana pe col

va rog, zice-ti-mi si mie, daca vreau sa raman insarcinata , si am rana pe col, care dupa tratament s-a diminuat mult, am sanase, e vreo problema daca  am raporturi neprotejate.............va rog mult ... astept un rapsuns, ca sunt cam disperata...............si sotul meu la fel


9 ani de copilarie ....

Offline

 



#1104 2008-07-02 16:41:50

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: rana pe col

poti sa ramai insarcinata desi ar fi de preferat dupa capul meu sa iti treaca de tot si dupa sa ramai insarcinata...


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#1105 2008-07-02 16:59:05

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: rana pe col

am inteles, multumesc mult pt raspuns


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1106 2008-07-02 21:12:11

LoreEla
Membru
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 3

Re: rana pe col

buna,
sunt noua pe aici si m-am inscris tocmai citind raspunsurile oferite de catre doctoressa altor fete, asa k doctoressa te rog sa ma ajuti cu un rasp, deoarece sunt disperata:
problema mea este o rana pe col veche de vreo 8 ani...  cand m-am dus la ginec. si mi-a spus ca am rana si mi-a iesit pap 3... pe vremea aia ( de-abia imi incep. viata sex.) habar n-aveam k poate fi grav... am luat rezult si nu m-am mai dus sa mi le citeasca dr.;
deoarece n-am avut activ. sex. cativa ani, n-am mai fost la ginec.  decat de curand , cand mi-a fost descoperita aceeasi rana (presupun) si acelasi pap 3, pe langa care mai scria ceva de genul : LSIL
- frecvente celule de regenerare parabazale anormale
- proces inflamator intens cu aflux leucocitar abundent
- absenta atipii celulare
dr. mi-a facut inainte si o colposcopie, dupa care a scris : - chist Naboth
- remaniere iod negativa
- insule de ectopie ... zona de ectopie, ceva de genul
inainte de a face testul pap, mi-a dat un tratam cu ovule Klion si tantum rosa
dupa ce a vz rezult pap, mi-a zis sa stau linistita k nu e cancer, ar fi vz la colposcopie, ci am o inflamatie puternica, si mi-a dat un tratam cu colposeptine, dupa care tb sa refac pap.
problema e k sunt disperata, cd ma gand cat de inconstienta am fost! dk rana asta e asa veche , e posibil sa se fi transformat in cancer?
mentionez k nu am avut c.s. atata tp, nu iau anticonc., nu am avorturi , nu fumez... in schimb am o durere groaznica pe partea stanga a vaginului, care se duce in jos pe picior; dr. a zis k n-are leg cu rana pe col, dar sunt disperata si nu am rabdare pana mg iar sa fac testul, te rog ajuta-ma cu un rasp!

Offline

 

#1107 2008-07-02 23:24:08

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

lorena...i am lasat linkul doctoressei sa ti raspunda si dansa...ce pot sa ti spun e ca ar trebui sa faci testul hpv si ca intradevar nu e grav...in legatura cu rana...nu ti s a propus o cauterizare?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1108 2008-07-03 08:55:15

dedeiutza
New member
Inregistrat: 2007-06-25
Mesaje: 82

Re: rana pe col

Buna fetelor.Am fost azi sa imi recolteze secretie ptr analize citologice.Ptr Chlamydia,asistenta a folosit o periuta si mi-a spus ca este posibil sa imi curga putin sange dupa.Am intrebat-o daca asta inseamna ca este rana pe col iar ea mi-a spus ca este colul putin sensibil...caz in care ,tin sa mentionez ca periuta respectiva era plina de sange....Voi ce ziceti?Este vorba de o rana provocata de acea periuata?
Multumesc

Offline

 

#1109 2008-07-03 08:58:27

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col

Tare ciudat mi se pare recoltarea cu periuta. Eu am facut dar mi s-a recoltat secretie cu un betigas moale si nu am avut nici o problema.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1110 2008-07-03 09:14:48

dedeiutza
New member
Inregistrat: 2007-06-25
Mesaje: 82

Re: rana pe col

Mi-a recoltat si cu betigas dar si cu periuta si acuma imi este teama sa nu imi fi provocat o rana:(

Offline

 

#1111 2008-07-03 09:15:51

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: rana pe col

nu ti-a provocat rana s epoate intampla ca dupa recoltare sa sangerezi ....


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#1112 2008-07-03 12:19:15

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: rana pe col

e normal ca dupa recoltarea cu periuta sa sangerezi......

Offline

 

#1113 2008-07-03 14:53:10

dedeiutza
New member
Inregistrat: 2007-06-25
Mesaje: 82

Re: rana pe col

Ok...mersi mult smile

Offline

 

#1114 2008-07-03 15:28:33

Vog7878
New member
Inregistrat: 2008-06-02
Mesaje: 5

Re: rana pe col

Am o mare rugaminte... va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi!
Am 2 probleme, una mai veche si una mai noua. Problema cea veche (de vreo 5 ani) este un chist ovarian... atunci cand l-am depistat era destul de mare 6 cm, l-am tot urmarit cu ecografii periodice si intre timp a mai scazut pe la 2 cm, singurul tratament fiind Diane 35. Doctorii mi-au tot spus ca ar trebui operat ca nu o sa dispara de tot, eu am refuzat si am continuat sa iau Diane pentru ca altfel as avea dureri.
Cea de a doua problema este o rana (de anul trecut) mi-a spus doamna doctora la un consult. Am fost sa-mi fac iar ecografie pt chist, am facut si o consultatie si mi-a luat probe pt Papanicolau. Rezultatul a iesi binisor aveam doar o candidoza pt care doamna doctor mi-a dat un tratament cu ovule, o alifie si niste pastile. De rana nu mi-a mai zis nimic si nici eu nu am intrebat-o.
De prin februarie anul asta am inceput sa am iar dureri destul de mari desi luam Diane pt chist, cel putin asa am crezut ca durerile sunt de la ovare. In martie am avut cateva sangerari intre perioadele de menstruatie dar nefiind in tara nu am fost la doctor. In aprilie au reaparut durerile si la fel cu sangerari cateva cheaguri exact la mijlocul perioadei dintre menstruatii. M-am program de urgenta la un control. La consult mi-a spus doctora ca am o rana destul de urata. I-am spus ca am sangerat si ca am dureri si ca de fiecare data cand am sangerat a fost in urma unui frig care l-am suportat de obicei la servici. Mi-a luat probe pt Papanicolau si inca 2, microbiologie si citobacteriologie. In urma analizelor rezultatul a fost la Microbiologie : Test Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col = Cultura in conditii aerobe: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene la 48 ore; Culturi Fungi- Negativ.; iar la Citobacteriologie: Test Citodign. secretii vaginale= Frecvente epitelii superficiale si intermediare. Relativ frecvente pmn. frecventi bacili doderlein. absente levuri. absent trichomonas vaginalis. in urma rezultatului doamna doctor mi-a spus ca imi da Cerviron timp de 3 luni si mai vedem dupa. este a doua luna cand am luat aceste ovule si tot a doua luna cand am avut iar aceleasi sangerari si tot dupa ce am indurat un frig mare la servici. Din pacate la servici avem aer conditionat si este dat pe rece mai tot timpul... dar sunt zile cand este f frig... si de la acest frig cel, cel putin eu asa cred, incep durerile abdominale si dupa cateva ore apar si sangerari. Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi ce trebuie sa fac... sa astept sa termin tratamentul dat si dupa aceea sa vad ce e de facut?!? De unde ar putea fi aceste sangerari si chiar frigul este cel care imi provoaca aceste neplaceri??
Desi stau in casa cu prietenul meu, de 2 luni nu am mai avut nici un contact sexual pt ca am dureri destul de mari. De la ce ar putea sa fie aceste dureri, de la rana sau de la chist? Sau de la alte probleme?
Va multumesc anticipat si astept un raspuns!

Offline

 

#1115 2008-07-03 15:39:13

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

la pap ce ti a iesit? eu zic ca rana ar trebui cauterizata din moment ce e mare si-ti provoaca sangerari...iar legat de chist...de ce natura ti a zis medicul ca e? functional?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1116 2008-07-03 15:42:16

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: rana pe col

din cate inteleg eu ai dureri si la contact.... rana nu doare la contact in cel mai rau caz da sangerari dupa contact... sangerarile pe mine ma duc cu gandul al o anexita iar durerile alea tot la o anexita sau poate echistul ala vinovat smile.... tu dupa contacte ai avut probleme ai sangerat?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#1117 2008-07-03 19:09:41

LoreEla
Membru
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 3

Re: rana pe col

multumesc pt raspuns, dr. mi-a spus k imi face cauterizare numai daca imi iese pap 2 data viitoare...

Offline

 

#1118 2008-07-03 19:12:46

Vog7878
New member
Inregistrat: 2008-06-02
Mesaje: 5

Re: rana pe col

In buletinul de diagnotic Papanicolau este bifat la Frotiu conventional: satisfactor pentru evaluare; celule endocervicale prezente si Negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna. Iar la sfarsitul buletinului la descriere citologica: Moderat fond inflamator acut si hemoragic. Celularitate de aspect normal. Flora microbiana saprofita. CONCLUZIA: Frotiu de aspect normal.

Am avut o singura data sangerari dupa un contact sexual prin aprilie. Dar dupa aia am rarit contactele pana am ajuns sa nu mai avem deloc.
NU mai stiu ce mi-a zis doctora despre ce fel e ovarul. Ce variante sunt?
Multumesc mult!

Offline

 

#1119 2008-07-03 19:17:51

Vog7878
New member
Inregistrat: 2008-06-02
Mesaje: 5

Re: rana pe col

si pentru anexita ce tratament exista? Este nevoie de reteta de la doctor? E posibil ca frigul sa-mi cauzeze si sa fac asa de des anexita?
Multumesc

Offline

 

#1120 2008-07-03 19:27:04

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col

Vog 7878 ai warn. te rog citeste regulile si invata sa editezi.

Tratament pentru anexita nu iti poate recomanda decat medicul.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1121 2008-07-03 20:53:51

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

LoreEla a scris:

buna,
sunt noua pe aici si m-am inscris tocmai citind raspunsurile oferite de catre doctoressa altor fete, asa k doctoressa te rog sa ma ajuti cu un rasp, deoarece sunt disperata:
problema mea este o rana pe col veche de vreo 8 ani...  cand m-am dus la ginec. si mi-a spus ca am rana si mi-a iesit pap 3... pe vremea aia ( de-abia imi incep. viata sex.) habar n-aveam k poate fi grav... am luat rezult si nu m-am mai dus sa mi le citeasca dr.;
deoarece n-am avut activ. sex. cativa ani, n-am mai fost la ginec.  decat de curand , cand mi-a fost descoperita aceeasi rana (presupun) si acelasi pap 3, pe langa care mai scria ceva de genul : LSIL
- frecvente celule de regenerare parabazale anormale
- proces inflamator intens cu aflux leucocitar abundent
- absenta atipii celulare
dr. mi-a facut inainte si o colposcopie, dupa care a scris : - chist Naboth
- remaniere iod negativa
- insule de ectopie ... zona de ectopie, ceva de genul
inainte de a face testul pap, mi-a dat un tratam cu ovule Klion si tantum rosa
dupa ce a vz rezult pap, mi-a zis sa stau linistita k nu e cancer, ar fi vz la colposcopie, ci am o inflamatie puternica, si mi-a dat un tratam cu colposeptine, dupa care tb sa refac pap.
problema e k sunt disperata, cd ma gand cat de inconstienta am fost! dk rana asta e asa veche , e posibil sa se fi transformat in cancer?
mentionez k nu am avut c.s. atata tp, nu iau anticonc., nu am avorturi , nu fumez... in schimb am o durere groaznica pe partea stanga a vaginului, care se duce in jos pe picior; dr. a zis k n-are leg cu rana pe col, dar sunt disperata si nu am rabdare pana mg iar sa fac testul, te rog ajuta-ma cu un rasp!

doctorul tau inteleg ca ti-a spus acum nu in urma cu 8 ani ca nu e cancer...deci crede-l, nu e cancer...
nici macar o rana in adevaratul sens al cuvintului nu e...e o zona de tesut ectopic, cu ceva inflamatie...nimic sa nu poata fi tratat
si intr-adevar durerile tale din vagin nu au nici o legatura cu leziunea de pe col...ranile de col nu dor!

Vog7878, in primul rind mergi la un medic de planning si schimba Dianele alea cu alte contraceptive...nu ai nevoie de Diane-35 pentru un chist solidar
Mai mult, daca el e tot acolo dupa atita vreme poate merita luata in calcul si varianta operatiei


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.