homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-11


#191 2008-07-09 14:28:25

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: boli cu transmitere sexuala

intradevar...simptomele sunt de candida...symy...fa si o analiza de chlamidya...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#192 2008-07-09 15:47:20

symy
New member
Inregistrat: 2008-07-09
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Chlamidya se vede si in papanicolau? Ca daca e asa nu mi-a iesit nimic nici acolo niciodata. nu mai stiu ce sa fac , sunt realmente disperata.

Offline

 

#193 2008-07-09 15:52:09

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: boli cu transmitere sexuala

nu...se face o analiza separata...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#194 2008-07-09 16:19:27

symy
New member
Inregistrat: 2008-07-09
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Multumesc!

Offline

 

#195 2008-07-09 17:09:02

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: boli cu transmitere sexuala

cu placere si te asteptam cu vesti...cazul tau e indradevar special...daca ar fi fost doar o secretie mai abundenta as fi zis ca e vb de o simpla leucoree...usturimile la contact si mancarimile...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2008-07-09 17:21:50

symy
New member
Inregistrat: 2008-07-09
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Nu sunt usturimi nu am avut niciodata usturimi nici la urinare nici in timpul contactului, sunt dureri inauntru ca si cum ar fi dureri la ovare. Oricum aceste dureri le am cred si de la niste chistulete mai multe pe stangul si unul ceva mai mare pe dreptul.
La unul din multele controale mi-sa spus ca am si o inflamatie, atat, apoi diferite tratamemte si nimic decat o singura data cand mi-a iesit acea flora microbiana, tratament si primele mele 8 luni de liniste apoi de la capat. Nu mai pot de nervi.
Am uitat sa precizez ca prietenul meu nu a avut nici un simptom decat o singura data cand avea niste scurgeri care s-au dovedit a fi candida. Atunci ma intreb eu cum de nu am avut? A facut tratament si i-a trecut. Bineinteles la mine in analize nu a iesit nimic. Va pup pe toate.

Offline

 

#197 2008-07-09 17:23:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

fa analizele pentru chlamydia, ea poate sa provoace si inflamatia trompelor si sa dea senzatiile pe care zici tu ca le ai
bafta multa

Offline

 

#198 2008-07-09 21:42:50

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: boli cu transmitere sexuala

la analiza de secretie...se vede atat candida sau gardenella sau trichimonias etc daca ai bien sur...sau pt fiecare in parte se face alta analiza? nu stiu nu sariti sad


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

#199 2008-07-09 22:13:10

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: boli cu transmitere sexuala

se vad toate astea. chlamydia nu si nici gonoreea


mami de minuni hjarta

Offline

 

#200 2008-07-09 22:17:13

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: boli cu transmitere sexuala

ok sarut mana .


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

#201 2008-07-13 02:51:33

marysweet
Membru
Inregistrat: 2008-07-13
Mesaje: 1

Re: boli cu transmitere sexuala

am si eu o intrebare......vaginita ce fel de infectie .este ... este grava?

Offline

 

#202 2008-07-13 02:57:35

biu
New member
Inregistrat: 2008-07-13
Mesaje: 13

Re: boli cu transmitere sexuala

VAGINITA

Vaginita apare din cauza schimbarii echilibrului florei vaginale si este o inflamatie a vaginului, in forma acuta.
Vaginita bacteriana este cea mai frecventa cauza de simptome vaginale la femeile aflate la varsta fertila.

In tubul digestiv, in vagin, pe piele, exista numeroase bacterii, care exista in mod normal, fara a cauza vreo problema.
In interiorul vaginului bacteriile numite lactobacillus (bacteriile "bune") mentin, prin secretii, un mediu acid. Acest mediu acid este propice propriei dezvoltari si in acelasi timp are rol de protectie, mentinand sanatatea vaginului prin prevenirea proliferarii altor tipuri de bacterii (bacteriile "rele"). Acesta stare este in conditii normale.
Din anumite cauze, echilibrul este rupt, iar bacteriile patogene (de cele mai multe ori Gardnerella vaginalis si Candida albicans) se inmultesc peste masura, provocand infectii.

Cauze:
Cateva dintre cauzele care pot duce la dezechilibrul florei vaginale sunt:
- toaleta genitala excesiva, cu sapunuri dure,
- spalaturile intravaginale dese,
- lenjeria stramta din materiale sintetice,
- tratamente indelungate cu antibiotice
- diabetul.

Este un subiect de controversa daca vaginita este sau nu o infectie cu transmitere sexuala fiindca schimbarea balantei bacteriene poate apare si in cazul in care nu exista nici un fel de viata sexuala.
Dar, de cele mai multe ori vaginita este asociata cu o infectie cu transmitere sexuala, la schimbarea partenerului sau la reluarea vietii sexuale. Infectia creste probabilitatea aparitiei bolilor inflamatorii pelvine.

Simptome:
50 % din femeile care au aceasta afectiune sunt asimptomatice.
In cazul in care apar simptomele acestea variaza cu germenul care le produce si constau in:
- senzatii de arsura la urinare,
- iritatia vulvei si a vaginului,
- senzatie de mancarime la nivelul vaginului,
- secretii anormale apoase, de culoare gri-albicioasa si cu un puternic miros de peste care se intensifica dupa contactul sexual sau in timpul menstruatiilor.

Diagnosticul este pus in urma analizei la microscop a secretiei vaginale si prin masurarea aciditatii (rezultat pozitiv in cazul unui pH mai mare de 4,5).

Tratamentul consta in administrarea de substante antifungice sau antibiotice sub forma de creme cu aplicare localasau sau tratament pe cale orala. Metoda aleasa de medic se face in functie de particularitatile starii de sanatate a pacientei. Tot medicul va decide, dupa efectuarea analizelor, daca si partenerul trebuie sa urmeze un tratament. Dar chiar daca si barbatul va urma un tratament este posibila o revenire a afectiunii, deoarece barbatul aparent sanatos, este in realitate purtator de de parazit si poate reinfecta femeia.

Prevenire:
Pentru a preveni acesta afectiune trebuie urmarita inlaturarea conditiilor ce pot favoriza schimbarea echilibrului florei vaginale.

Pentru a evita distrugerea echilibrului florei vaginale se recomanda:
- folsirea lenjeriei din bumbac,
- folosirea tampoanelor externe,
- evitarea purtarii pantalonilor stramti sau din materiale sintetice,
- spalarea dispozitivelor folosite in metodele contraceptive de bariera (diafragma si aplicatorul spermicidului),
- evitarea folsirii sapunurilor dure - reactia la utilizarea unor anumite feluri de sapun,
- evitarea spalaturilor intravaginale,
- discutarea cu medicului a cazurilor in care este necesar un tratament indelungat cu antibiotice.

Offline

 

#203 2008-07-13 22:38:37

rbd}{
New member
De la: timisoara
Inregistrat: 2007-01-22
Mesaje: 51

Re: boli cu transmitere sexuala

luna trecuta mi-am facut o analiza de secretie.....pana or venit rezultatele si am primit tartamentu....trebuia sa imi vina si menstruatia si se intercalau,menstruatia cu tratamentul si nu l-am facut, acuma dupa ce o trecut si am facut si rost de bani pt tratament....ii bine sa il fac sau fac iar analiza.....putand sa mai fi luat ceva intre timp???

Offline

 

#204 2008-07-14 00:00:46

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: boli cu transmitere sexuala

marysweet...ce fel de vaginita?

si rbd...ai primit tratamentul inainte de rezultatele analizei?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#205 2008-07-14 15:37:26

rbd}{
New member
De la: timisoara
Inregistrat: 2007-01-22
Mesaje: 51

Re: boli cu transmitere sexuala

dupa rezultatele analizei lam primit dar nu lam facut si vreau sa il fac acum,analiza am facuto luna trecuta...

Offline

 

#206 2008-07-14 15:49:01

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: boli cu transmitere sexuala

fa l acum linistita...nu e nevoie sa repeti analiza...o repeti eventual la o saptamana dupa ce il termini...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#207 2008-07-14 16:03:26

rbd}{
New member
De la: timisoara
Inregistrat: 2007-01-22
Mesaje: 51

Re: boli cu transmitere sexuala

ok ms... oricum asa mi so zis sa il fac si refac analiza dupa ce termin tratamentu... ms puss

Offline

 

#208 2008-07-14 16:05:17

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: boli cu transmitere sexuala

cu placere smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#209 2008-07-23 19:04:04

flavius
Membru
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 4

Re: boli cu transmitere sexuala

Salut,
Am si eu o problema rodnar , am o prietena de cateva luni.... ( mentionez ca nu m-am culcat cu nimeni in afara de ea, in aceasta perioada) , ultima oara s-a intamplat acum 2 zile.

Dupa ce, ne-am iubit, imi aparuse pe penis (preput) niste chestii rosii micutze (f. micutze) 0.75 mm aprox.
Astazi, am observat ca acestea si-au schimbat culoarea (ceva de culoarea pielii).

Ce poate fi? Ce trebuie sa fac? Cat de repede ar trebui sa consult un medic?

Multumesc.

Ultima oara a fost editat de flavius (2008-07-23 19:04:43)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.