homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-42


#780 2012-05-15 18:30:55

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

posibil sa fi facut candida de la antibiotic.
variantele sunt cele pe care le-ai spus, ori iti astepti medicul, ori mergi la altul. daca ai un medic de familie ok ar putea sa-ti prescrie si el analize ( daca in orasul tau exista laboratoare care fac si recoltari) si apoi tratament. oricum, la medic tot trebuie sa ajungi, pe forum nu avem cum sa rezolvam problema, din pacate.

Offline

 



#781 2012-05-25 11:32:22

mon15
New member
Inregistrat: 2012-02-16
Mesaje: 18

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna , am nevoie de parerea voastra cu privire la niste lucruri.

Mi-am inceput viata sexuala acum 2 ani. Dupa un an, am inceput sa am o secretie cam dubioasa si informandu-ma de pe internet am concluzionat eu ca ar putea fi vorba despre candidoza sau trichomonas. Am presupus ca as fi putut lua de la o colega de apartament cu care stateam in perioada aceea, colega de o igiena cam indoielnica.Aceste secretii deveneau mai abundente in perioada dinaintea menstruatiei dupa care isi pierdeau din intensitate. Buuuun, in vara in timp ce ma epilam in zona intima am observat ca intre vagin si anus mi-a aparut o mica chestie, dar am pus asta pe seama caldurii sau a unei mici iritatii. Pe parcursul lunilor ce treceau am observat ca acea mica chestie se tot extindea si devenea deranjanta. Din nou m-am documentat pe internet si am ajuns la concluzia ca ar putea fi HPV. Acum nu inteleg, de unde l-as fi putut lua...Am inceput sa ma dau cu unguent de galbenele acolo dupa fiecare spalare si observ o ameliorare, s-a retras acea chestie, adica o mai am dar parca da semne sa dispara, devine putin deranjanta dupa ce ma spal. Nu am sangerari, nu am dureri la contactul sexual, mi-au disparut acele secretii albe. Problema este ca mi s-a dereglat menstruatia, dintr-o menstruatie foarte regulata, acum imi vine o luna da, una nu...asta dupa ce am luat o pilula de a doua zi si am pus dereglarea pe seama acestui lucru(am luat pastila acum vreo 5 luni ). Credeti ca acea chestie poate avea legatura cu dereglarile mele menstruale...

Offline

 

#782 2012-05-25 11:37:30

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: boli cu transmitere sexuala

du-te la ginecolog si fa un control si o analiza de secretie.

PS: candida se face, nu se ia smile cat despre trichomonas, e o boala cu trransmitere sexuala, asa ca daca n-ai facut prostioare cu colega de apartament, sau nu i-ai purtat chilotii, eu zic ca e absurd sa dai vina pe ea, nu crezi?


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#783 2012-05-25 11:54:41

mon15
New member
Inregistrat: 2012-02-16
Mesaje: 18

Re: boli cu transmitere sexuala

Nu mai am acele secretii acum....a fost acum un 1 ...Pai nu dau vina pe ea, dar ma gandesc ca poate am mai folosit la un moment dat acelasi prosop din greseala...si in plus mi-a si spus la un moment dat ca are niste secretii mai ciudate. De aia ma gandeam ca poate de la ea.. Cat despre acea dereglare de menstruatie crezi ca ar mai putea avea legatura cu pilula dupa 5 luni...

Offline

 

#784 2012-05-25 12:06:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

da, este posibil sa mai aiba legatura cu pilula. desi ar fi trebuit sa se regleze lucrurile in 5 luni, dar nu exclud posibilitatea.

stii ca daca secretia modificata a fost din cauza unei infectii, infectia nu avea cum sa treaca de la sine, nu? uneori simptomele dispar dar bolile singure nu.

cel mai intelept lucru pe care il poti face este sa mergi la medic. nu cred ca vei putea pune diagnostice si gasi solutii/ tratamente pe net.
aici ne mai putem da cu parerea, sfatui, sustine... dar cam atat din pacate.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#785 2012-06-05 19:21:30

andreea2306
Membru
Inregistrat: 2012-06-05
Mesaje: 1

Re: boli cu transmitere sexuala

buna!sper ca nu ati mai dezbatut subiectul acesta,stiu ca una din reguli e sa verific,dar sunt intr-o mica criza de timp,am fost diagnosticata cu vaginita/candida ...as vrea sa stiu colege mele de apartament pot lua ,din moment ce folosim aceeiasi toaleta,baie...mi-au fost recomandate pastile si pt prietenul meu(azitrox)...nu vreau sa le afecteze problemele mele.

Offline

 

#786 2012-06-05 19:33:42

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

buna andreea.

in mod normal n-ar trebui sa le afecteze. nu-mi pot imagina niciun scenariu in care cineva sa poata lua boala de la tine doar folosind aceeasi baie.

se pare ca ai/ aveti mai mult decat o candida daca v-a fost prescris antibiotic. neaparat sa repeti/ repetati analizele la 2 saptamani dupa terminarea tratamentului.

Offline

 

#787 2012-07-02 23:17:07

andreeeea
New member
Inregistrat: 2012-06-19
Mesaje: 6

Re: boli cu transmitere sexuala

buna! am si eu o problema sper sa ma poata ajuta cineva. am fost diagnosticata cu gardnerella vaginalis, medicul mi-a prescris gynophilus si crema macmiror timp de 10 zile. In timpul tratamentului nu mai avem senzatie de discomfort, nu mai eram iritata, nu ma mai manca. Dupa terminarea tratamentului mi-au revenit simptomele de la inceput. ce sa fac?sad

Offline

 

#788 2012-08-14 09:08:11

anca22anca
New member
Inregistrat: 2012-08-01
Mesaje: 36

Re: boli cu transmitere sexuala

buna tuturor
Am si eu o nelamurire care ma tot macina de ceva timp. De vreo cateva zile prezint niste mancarimi, usturumi acolo jos si o secretie cam galben-verzuie, iar din cate am citit eu pe net ar fi tricomoniaza.Bineinteles ca mi-am facut si programare la ginecolog, dar am vazut ceva ce m-a nelinstitit cand am citit despre boala- cum ca ar avea legatura cu HIV. Adica zice ca este riscul sa faci Hiv...si m-am speriat si nu  mai am stare deloc...HIv din cate stiu eu se i-a de la cineva/ceva infectat..ce legatura ar avea tricomoniaza cu HIV? A mai fost cineva in situatia mea? Multumesc si sanatate!

Offline

 

#789 2012-08-14 09:49:55

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: boli cu transmitere sexuala

hiv-ul se ia, nu se face smile deci lasa internetul, du-te la doctor, fa-ti analizele smile poate nici macar nu-i tricomonas.
sa trimiti si partenerul la analize, e important sa luati amandoi tratament, altfel pasati chestia de la unul la altul.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#790 2012-08-14 13:40:54

anca22anca
New member
Inregistrat: 2012-08-01
Mesaje: 36

Re: boli cu transmitere sexuala

da am fost la doctor...si mi-a gasit o rana urata pe col si un chist de vreo 4 mm..m-am speriat rau cand am auzit..acum mai astept si rezultatele la testul Papanicolau si la secretie..grater o saptamana dureaza..cred ca o sa crizez pana atunci pt ca sunt o persoana fricoasa..

Offline

 

#791 2012-08-15 10:15:50

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: boli cu transmitere sexuala

calmeaza-te smile n-are rost sa-ti faci scenarii pt chestii as putea zice banale.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#792 2012-08-15 13:00:14

anca22anca
New member
Inregistrat: 2012-08-01
Mesaje: 36

Re: boli cu transmitere sexuala

multumesc:*

Offline

 

#793 2012-08-15 15:57:27

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

nu de 4 cm e chistul? de 4 mm e normal.
probabil ca in articolul pe care l-ai citit vroiau sa zica ceva de genul ca o persoana cu boli sexuale poate fi si purtatoare de hiv; dar e la modul "folositi prezervativul ca nu stiti ce boli are partenerul".

Offline

 

#794 2012-08-15 19:21:23

LaviniaOana
New member
Inregistrat: 2012-03-29
Mesaje: 42

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna ziua tuturor,
am o prietena care a avut un contact sexual esuat(cu ruperea prez, dar fara ejaculare deloc in interior) in 2 Martie si ieri, in 14 August si-a facut analiza AntiHIV1+2 si VDRL. VDRL e pentru sifilis, nu? Acesta i-a iesit negativ, dar dupa HIV trebuie sa astepte pana vineri. M-a rugat sa va intreb, daca se poate confirma cu siguranta 100% daca e pozitiv/negativ rezultatul, desi mai trebuie sa treaca 2 saptamani pana sa fie fix 6 luni. Daca, spre exemplu, ii apare rezultat negativ, este un rezultat sigur sau nu, din cauza ca nu erau fix 6 luni de la esec? In urma cu aprox 4-6 ani a mai avut 2 contacte( cu 2 baieti) doar cu o penetrare scurta, fara ejaculare, presupun ca astea ies la analize daca ar fi ceva, nu? Multumesc pentru raspunsuri

Offline

 

#795 2012-08-15 19:38:30

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: boli cu transmitere sexuala

LaviniaOana a scris:

Buna ziua tuturor,
am o prietena care a avut un contact sexual esuat(cu ruperea prez, dar fara ejaculare deloc in interior) in 2 Martie si ieri, in 14 August si-a facut analiza AntiHIV1+2 si VDRL. VDRL e pentru sifilis, nu? Acesta i-a iesit negativ, dar dupa HIV trebuie sa astepte pana vineri. M-a rugat sa va intreb, daca se poate confirma cu siguranta 100% daca e pozitiv/negativ rezultatul, desi mai trebuie sa treaca 2 saptamani pana sa fie fix 6 luni. Daca, spre exemplu, ii apare rezultat negativ, este un rezultat sigur sau nu, din cauza ca nu erau fix 6 luni de la esec? In urma cu aprox 4-6 ani a mai avut 2 contacte( cu 2 baieti) doar cu o penetrare scurta, fara ejaculare, presupun ca astea ies la analize daca ar fi ceva, nu? Multumesc pentru raspunsuri

Acum se fac testari si la 3 luni sa afli daca ai hiv. A mai avansat tehnologia.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#796 2012-08-15 20:06:17

LaviniaOana
New member
Inregistrat: 2012-03-29
Mesaje: 42

Re: boli cu transmitere sexuala

Deci sa inteleg, ca daca ea a facut analiza pentru HIV la 5 luni jumatate, si daca ii iese negativ inseamna ca e elocventa ?  peste tot scrie de 6 luni si ma induce in eroare...oare daca acuma , la 5 luni jumate ii iese negativ, daca repeta peste 1 luna sunt sanse sa se pozitiveze ?
Ah, si inca ceva...ce parere aveti de laboratoarele synevo....pot da erori sau sa se comita greseli in stabilorea rezultatelor ? Ca si asta o streseaza pe prietena mea...ca poate cei de acolo gresesc si se terzeste cu o ditamai infectia dupa aceea...
Astept mai multe pareri, sa stiu ce sa`i zic prietenei mele, ca e cam speriata...
Va multumesc tuturor!

Offline

 

#797 2012-08-15 21:00:15

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: boli cu transmitere sexuala

LaviniaOana a scris:

Deci sa inteleg, ca daca ea a facut analiza pentru HIV la 5 luni jumatate, si daca ii iese negativ inseamna ca e elocventa ?  peste tot scrie de 6 luni si ma induce in eroare...oare daca acuma , la 5 luni jumate ii iese negativ, daca repeta peste 1 luna sunt sanse sa se pozitiveze ?
Ah, si inca ceva...ce parere aveti de laboratoarele synevo....pot da erori sau sa se comita greseli in stabilorea rezultatelor ? Ca si asta o streseaza pe prietena mea...ca poate cei de acolo gresesc si se terzeste cu o ditamai infectia dupa aceea...
Astept mai multe pareri, sa stiu ce sa`i zic prietenei mele, ca e cam speriata...
Va multumesc tuturor!

synevo si medlife sunt cele mai bune laboratoare din tara. sa stea fara griji ca daca si le-a facut la synevo sunt lucrate ca la carte si nu dau erori mai ales fiind vb de testul hiv. Nu conteaza daca a facut cu 2 apt mai devreme , daca are hiv ii iese garantat. Stiu ca acum a avansat tehnologia si se poate depista si la 3 luni si nu vb in necunostinta de cauza.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#798 2012-08-15 22:51:35

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

synevo si medlife sunt cele mai bune laboratoare din tara. sa stea fara griji ca daca si le-a facut la synevo sunt lucrate ca la carte si nu dau erori mai ales fiind vb de testul hiv. Nu conteaza daca a facut cu 2 apt mai devreme , daca are hiv ii iese garantat. Stiu ca acum a avansat tehnologia si se poate depista si la 3 luni si nu vb in necunostinta de cauza.

subscriu, la 3 luni testul este deja concludent.

in ceea ce priveste seriozitatea laboratoarelor subscriu de asemenea. evident ca greselli exista oriunde, dar sa nu plecam de la premiza asta. rezultatul prietenei va fi concludent.

succes!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.