homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ciclu peste sarcina ?-3


#39 2009-09-18 12:49:18

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: ciclu peste sarcina ?

deea e normal sa se diminueze menstra sub anticonceptionale...daca le ai luat corect nu ai dc sa ti faci griji pt o eventuala sarcina...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#40 2009-09-18 12:51:00

deea03
Full member
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 643

Re: ciclu peste sarcina ?

corect inseamna sa nu fi trecut mai mult de 12 ore si sa nu fi luat ceva care sa le diminueze efectul nu? alcoolul stiam ca nu are nimic...

Ultima oara a fost editat de deea03 (2009-09-18 12:51:39)

Offline

 

#41 2009-09-18 12:56:32

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: ciclu peste sarcina ?

exact...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#42 2009-09-18 12:57:46

deea03
Full member
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 643

Re: ciclu peste sarcina ?

ms mult.. eram f speriata puss

Offline

 

#43 2009-09-18 12:58:07

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: ciclu peste sarcina ?

cu placere puss


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2011-02-14 21:55:20

anamariad
Membru
Inregistrat: 2011-02-14
Mesaje: 1

Re: ciclu peste sarcina ?

Buna!
Am avut acum 1 luna contact sexual neprotejat si acum mi-a venit menstruatia la timp fara nicio zi de intarziere. De obicei am menstruatie 5-6 zile, uneori mai mult, dar acum in ziua a 4-a nu mai am mai deloc. Primele 2 zile am avut foarte abundent, culoarea era destul de inchisa (gen visiniu), dar asta mi se mai intampla si inainte sa am contact sexual...am avut dureri abdominale puternice in primele 2 zile (de obicei aveam doar prima zi foarte puternice). Nu mi-am facut niciun test de sarcina si nu am folosit niciodata pilule contraceptive. Credeti ca exista riscul unei sarcini? Ar putea fi ciclu peste sarcina? Am ametit intr-o zi, dar a fost la foarte scurt timp si banuiam ca din cauza stresului. Alte simptome nu am avut. Sunt foarte stresata. Ar trebui sa imi fac un test? Tin sa precizez ca prietenul meu a zis ca nu crede ca ar putea exista riscul unei sarcini.(daca asta conteaza)
Va rog sa imi raspundeti! Multumesc anticipat.

Offline

 

#45 2011-02-15 18:34:20

daria23
New member
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 23

Re: ciclu peste sarcina ?

Buna seara fetelor,

Imi pare bine ca existati si ca exista acest forum.
am si eu o maree nedumerire si spaima totodata.
in data de 2 ianuarie am facut sex neproteja ,el neejaculand in mine ,iar eu fiind a doua zi dupa ciclu.am stat in dubii daca sa iau sau nu postinol, mi am sunat doctorita(asistenta de fapt)si am intrebat o.ea spunand ca nu nu e nevoie si sa stau linistita.cum tocmai terminasem ciclul am facut o tampenie si nu am rezistat sa mmai astept pana la urm menstruatie ca sa iau anticonceptionale si le am luat atunci(adica dupa 2 zile dupa ce terminasem ciclul) iau marvelon.am luat o luna, mi a venit ciclu normal cu dureri cu flux normal.tot pachetul.luna urmatoare cand am vrut sa iau marvelon, nu l am mai gasit si am luat desorelle.sunt la a 11 a pastila (trebuie sa o iau in seara aceasta) si acum am observat o pata ca de ciclu cu un mic cheag.si ma dor ovarele ca si cum tre sa mi vina.precizez faptul ca de cca 2 saptamani adica de cand iau desorelle mananc mai mult, am perioade de mi e greata...si sunt foarte speriata..ce sa fac?in intervalul cu prima luna de marvelon am mai avut contact sexual dar tot fara ejaculare innauntru.am mai facut o si in timpul ciclului si cam atat.ce se intampla?sa fiu insarcinata?inainte sa mi vina ciclul pt ca eram si sunt paranoica mi am facut si test si a iesit negativ si apoi a doua zi mi a venit.ce sa fac??? va rog mult dati mi un raspuns de orice fel.mi e rusine sa o sun iar pe asistenta.va multumesc din suflet si sper sa intelegeti ceva din toata telenovela mea!

Offline

 

#46 2011-02-15 18:52:09

Bun_Bun
Full member
De la: House of pain
Inregistrat: 2007-01-06
Mesaje: 545

Re: ciclu peste sarcina ?

Insarcinata nu esti daca ai luat pastilele corect. Apetitul mare si greata pot fi cauzate de administrarea Ac -sunt efecte secundare des intalnite in primele  luni de administrare-. Pata de acum e cel mai probabil spotting, la fel un efect perfect normal al Ac. Poate ar fi bine totusi sa vorbesti cu doctora ta sa ii spui de apetitul marit si starea de greata daca acestea nu trec nici dupa ce-a de-a 3-a folie inghitita.

Daca aceasta pata evolueaza intr-o menstruatie, gandeste-te daca nu cumva ai luat ceva care sa scada protectia -Ceai de sunatoare, grefe, antibiotic- sau ai uitat vreo pastila.


Failure teaches Success!

Offline

 

#47 2011-02-15 19:07:50

daria23
New member
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 23

Re: ciclu peste sarcina ?

Multumesc in primul rand pentru raspuns,tot dadeam refresh sa vada daca am primit ceva:)
vreau sa precizez ca si in timpul desorellului am mai avut contact sexual dar cred ca o sg data cu ejaculare inauntru.m-a pus putin in dubii aceasta folie si e posibil sa fi gresit.eu eram obisnuita de la marvelon sa scrie ziua si sageata inainte si le luam in fct de asta.acum la desorelle scrie strat incept 3pastile cu 1 2 si respectiv 3 si apoi zilele saptamanii.eu cand le-am inceput am inceput de la 1 si nu de la joi (de exemplu) ziua din saptamana in care eram atunci.iar acum sunt la pastila nr 13 si mai am inca8 si termin folia.le-am luat poate gresit?
iar pata se transforma in ciclu cred ca am toate simptomele si se maroneste ca sa zic asa ....
alte pastile nu am luat ..doar poate faptul ca am fost ieri la sala dupa o lunga perioada de timp si am depus efort dar totusi ...
oricum nu as putea sa fiu insarcinata nu?mi am zapacit prietenele si ma vor bate in curand tongue.multumesc mult !

Offline

 

#48 2011-02-15 19:48:27

daria23
New member
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 23

Re: ciclu peste sarcina ?

mai puteti sa mi raspundeti?va rog multtt

Offline

 

#49 2011-02-15 20:26:50

Uni
New member
Inregistrat: 2010-03-22
Mesaje: 17

Re: ciclu peste sarcina ?

Buna seara , as avea si eu o intrebare.. CM peste sarcina este deobicei mult mai redus si mai inchis la culoare da? pentru ca ma nelamureste faptul ca luna aceasta a fost foarte ciudat, ma tinut mai mult decat deobicei si o culoare mult mai inchisa decat normal si ciudat ca si densitate..ar putea fi de la ceva raceala sau doar ceva efect de la anticonceptionale? ca sa ma panichez ca ar fi ceva sarcina inca nu o fac .. pastilutele le-am luat toate corect deci nu cred ca ar trebui sa ma panichez in cazul acesta.. doar ca de ieri tot am greturi si dureri de cap ceea ce mi se intampla odata la cine stie cat timp.. cum se zice odata-n an.. multumesc pentru pareri !

Offline

 

#50 2011-02-15 23:36:38

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: ciclu peste sarcina ?

Da, poate fi atat de la o raceala [ culoarea inchisa], cat si de la AC [ cantitatea redusa ]. Eu una spun ca daca ai luat corect pastilele, nu ai de ce sa te temi ca ar fi o sarcina. Starea de greata si durerile de cap pot fi si de la o raceala sau alte cauze: poate fi de la faptul ca te-ai gandit ca esti insarcinata, totul intamplandu-se in mintea ta.

Eu zic sa stai linistita! puss


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#51 2011-02-15 23:42:00

daria23
New member
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 23

Re: ciclu peste sarcina ?

multumesc frumoss pt tot:)

Offline

 

#52 2011-02-15 23:45:14

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: ciclu peste sarcina ?

Cu placere! smile


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#53 2011-02-16 01:23:07

daria23
New member
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 23

Re: ciclu peste sarcina ?

si totusi de ce am o tentativa de ciclu sau ce o fi?daca am sarcina extrauterina?sau sarcina peste ciclu ..chiar daca sunt la a doua folie de anticnceptionale..sau poate avea vre o legatura ca iau anticoncept acum (asta fiind a doua luna) dupa o intrerupere de cateva luni? vedeti ce am scris mai sus...multumesc din nou

Offline

 

#54 2011-02-16 17:01:30

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: ciclu peste sarcina ?

o data cu intreruperea, organismul revine la normal. dupa ce incepi sa iei iar AC, corpul iar trebuie sa se obisnuiasca, sa treaca iar 3 luni, de aceea sunt acele sangerari. Nu te gandi la sarcina extrauterina sau alte sarcini, daca ai luat corect pastilele nu se intampla nimic de genul.


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#55 2011-02-16 17:15:28

daria23
New member
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 23

Re: ciclu peste sarcina ?

multumesc hai_faiv t toate raspunsurile...eu nu am uitat nicio pastila si le am luat in ordinea sagetilor de pe blister..sper ca a fost corect..ti am zis mai sus e mai ciudat decat la marvelon ..ma gandesc ca poate si aici am gresit...nici nu stiu..acum mi e rau, am greata, si parca si mici chaeguri si e maroniu si putin abundent...sper sa fiu ok..o sa iau si un test dar....off nu s ok deloc:(

Offline

 

#56 2011-02-16 17:16:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ciclu peste sarcina ?

cu siguranta din cauza pastilelor iti vine mai putin, nu ai motiv de ingrijorare

Offline

 

#57 2011-02-16 17:59:41

daria23
New member
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 23

Re: ciclu peste sarcina ?

mai putin si cu 10 zile mai devreme...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.