homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Laboratoare indicate sau de ocolit


#1 2007-10-19 13:07:05

sarah_ath
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 921

laboratoare indicate sau de ocolit

ma gandeam ca ar fi de ajutor sa ne spunem parerile legate de laboratoarele medicale cu care am avut de furca sau nu. in acest fel sa stim care sunt de incredere si care nu (sa nu mai aruncam banii degeaba).
eu am fost la marie stopes si am facut examen de secretie si test chlamydia si mi-au iesit o gramada de minuni.
ulterior am repetat secretia si mi-a iesit total diferita in sensul ca nu am decat o vaginita nespecifica iar testul chlamydia mi-a iesit negativ (e drept ca testul chlamydia a fost din ala instant). setul doi de analize l-am facut la puls.
concluzia: nu mai am incredere in laboratorul de la marie stopes...despre cel de la puls inca deliberez


ceea ce nu ma distruge ma face mai puternica
nu incerca adancimea apei cu ambele picioare

Offline

 



#2 2007-10-19 13:25:38

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

in iasi foarte bine vazut (si nu degeaba) este praxis. in cucu la fosta cofetarie bucegi. dureaza insa foarte mult statul la rand...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2007-10-19 15:29:30

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

eu_vreau a scris:

in iasi foarte bine vazut (si nu degeaba) este praxis. in cucu la fosta cofetarie bucegi. dureaza insa foarte mult statul la rand...

a propos de Praxis ... Am fost si eu cu fiul meu acolo ca sa-i fac niste analize(la recomandarea calduroasa a 2 medici). Nu am stat mult la rand, dar ... mi s-a spus sa vin peste 3 zile dupa rezultatul de la o coprocultura pentru Candida. Am dat telefon a treia zi ... nu era gata analiza. Am dat telefon a patra zi si tot nu era gata analiza. Mi s-a spus in plus ca probabil  a aparut o problema. Deja ma gandeam ca iar i-au gasit fiului meu Candida si ca ii fac antifungigrama. A cincea zi am sunat si mi s-a spus ca ma puteam duce dupa rezultat. S-a dus sotul meu si ... surpriza: scria ceva de genul :
Coprocultura Candida ... rezultat Absent Shigella, absent Salmonella

Deci ... dupa 5 zile ... aflu cu stupoare ca fiul meu nu are Shigella si Salmonella (ceea ce stiam deja), in loc sa-mi spuna ca are / nu are Candida.

Pai eu am dat 350 000 si am asteptat 5 zile in loc de 3 ca sa primesc rezultatul de la o coprocultura obisnuita?
Cand m-am dus la ei si le-am aratat rezultatul, mi-au zis sec ca au omis sa scrie rezultatul complet si mi-au adus dupa 5 minute o foaie pe care scria in plus "Absente colonii de candida".
Inutil sa va spun ca inca mai stau cu indoiala in suflet ca aia au gresit analiza, ca nu au cautat Candida ci Shigella si Salmonella, si ca nu ma mai duc in viata mea la Praxis.


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#4 2007-10-19 19:54:23

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

eu am fost la o clinica in bucuresti,medline pe nume,la baba novac,pentru o candida(pe vremea aia habar nu aveam cu ce se mananca)iar ginecologul respectiv,m-a consultat si mi-a zis ca am candidoza dar ca trece singura si nu trebuie sa o tratez cu nimik si uite asa am stat eu cateva luni cu ciuperca care se cronicizase......sad


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

#5 2007-10-21 20:13:30

anda23
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 556

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

eu mi-am cam pierdut increderea in marie stopes...singurul avantaj era ca rezultatele vin rapid, dar mi-au gasit chlamydia de mai multe ori decat aveam..acum am gasit o doctorita la Romar care e tare draguta, comunicam, si imi spune ce analize sa fac ..
la marie stopes, imi luau rezultatul, vedeau chlamydia, imi dadeau doxiciclina (desi nu imi trecuse de la ea) si nu ma sfatuiau sa fac o antibiograma sa vada daca sunt rezistenta la medicament..
sper ca acum o sa fie mai bine..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-11-08 13:39:38

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

eu_vreau a scris:

in iasi foarte bine vazut (si nu degeaba) este praxis. in cucu la fosta cofetarie bucegi. dureaza insa foarte mult statul la rand...

dupa ce andrada mi-a atras atentia ca nu e chiar asa ok experienta ei cu praxisul am aflat si de la medicul meu ginecolog ca intr-adevar mai nou au niste kit-uri mai dubioase si mai bine nu mai fac acolo (acelasi medic imi recomandase inainte laboratorul). acum ce analize am de facut le fac la maternitatea cuza-voda iar analizele uzuale la synevo, in galeriile de la cub pe stefan cel mare.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#7 2007-11-08 15:01:56

mariuta
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-11
Mesaje: 67

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

anda23 a scris:

eu mi-am cam pierdut increderea in marie stopes...singurul avantaj era ca rezultatele vin rapid, dar mi-au gasit chlamydia de mai multe ori decat aveam..acum am gasit o doctorita la Romar care e tare draguta, comunicam, si imi spune ce analize sa fac ..
la marie stopes, imi luau rezultatul, vedeau chlamydia, imi dadeau doxiciclina (desi nu imi trecuse de la ea) si nu ma sfatuiau sa fac o antibiograma sa vada daca sunt rezistenta la medicament..
sper ca acum o sa fie mai bine..

la ce doctorita de la Romar? acolo ma duc si eu si nu stiu daca sunt buni sau nu

Offline

 

#8 2007-12-08 16:01:43

cristina22
New member
Inregistrat: 2007-07-05
Mesaje: 43

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

m-am mutat recent in timisoara si chiar nu stiu incotro ar trebui sa ma indrept. imi poate recomanda cineva un laborator bun si poate chiar si un ginecolog? mi-e teama de incercari aleatorii nu dispun nici de bani nici de timp sa iau la rand toate cabinetele de la parterul blocurilor. (stiu ca e un subiect separat pentru recomandari medici, dar sper sa ma scuzati:D)

Offline

 

#9 2008-01-07 13:16:16

bijulik
Full member
Inregistrat: 2007-10-15
Mesaje: 344

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

vreau si eu neaparat sa ma duc la un cabinet de ginecologie dar nu stiu lacare nu prea am incredere.am fost la marie stopes si nu sunt multumita.imi poate da cineva sfaturi va rog mult de tot?


Moartea nu vine odată cu vârsta, ci odată cu uitarea...

Offline

 

#10 2008-01-07 13:17:21

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

la cantacuzino.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#11 2008-01-07 13:26:19

bijulik
Full member
Inregistrat: 2007-10-15
Mesaje: 344

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

cum ajung acolo?big_smile te rog mult dc mi ai recomandat trebuie sa fie bun


Moartea nu vine odată cu vârsta, ci odată cu uitarea...

Offline

 

#12 2008-01-07 14:11:39

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

cauta pe net adresa.eu am luat un taxi pana acolo smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#13 2008-01-07 15:51:32

somebody's me
Hero member
De la: casuta mea
Inregistrat: 2008-01-06
Mesaje: 2536

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

este careva de aici din suceava care sa-mi recomande un medic ginecolog bun?am nevoie cam urgent..

Offline

 

#14 2008-01-07 16:16:48

mara21
Full member
Inregistrat: 2007-10-19
Mesaje: 539

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

ce tare ancutsa... eu tot din suceava sunt... dar momentan in cj, la fac. eu itit spun sa o eviti pe doamna Dominte. am fost la ea vara trecuta si nu mi-a placut deloc!


Should I give up... or... should I just keep chasing pavements...?

Offline

 

#15 2008-01-07 16:22:35

somebody's me
Hero member
De la: casuta mea
Inregistrat: 2008-01-06
Mesaje: 2536

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

aha..la mine ar fi cam primul control..si mii frica...aja cum ii prima oara..si nu as vrea sa nimeresc vreun doctor care sami spuna cine stie ce minuni....prefer sa ma "documentez" mai intai si apoi sa fac o alegere...ms mara21...am sa am grija sa o evit

Offline

 

#16 2008-01-07 16:33:29

mara21
Full member
Inregistrat: 2007-10-19
Mesaje: 539

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

si la mine a fost primul control atunci... e o persoana destul de rece si conditiile nu's tocmai "bune"... sunt multe cabinete in suceava si bine faci ca te documentezi... :k?ra:

Ultima oara a fost editat de mara21 (2008-01-07 16:34:12)


Should I give up... or... should I just keep chasing pavements...?

Offline

 

#17 2008-01-07 16:39:58

somebody's me
Hero member
De la: casuta mea
Inregistrat: 2008-01-06
Mesaje: 2536

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

mai astept poate mai apar persoane de prin suceava si au ceva"experienta"..big_smile..ms mult

Offline

 

#18 2008-01-07 16:55:21

mara21
Full member
Inregistrat: 2007-10-19
Mesaje: 539

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

cu placere rodnar


Should I give up... or... should I just keep chasing pavements...?

Offline

 

#19 2008-01-30 11:42:57

oo_ella
New member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 7

Re: laboratoare indicate sau de ocolit

buna vreau sa stiu si eu un cabinet bun in iasi in care sa pot avea incredere

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.