homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri-3


#39 2007-04-04 11:18:07

andrita2007
Membru
Inregistrat: 2007-03-12
Mesaje: 2

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

salutare la toata lumea!si eu am inceput sa iau logest  la indrumarea unui medic ginecolog .acum sunt la a doua folie.la prima nu am avut nici un fel de reactie adversa.nici macar una mica mica.la a doua folie pe la jumatate,am inceput sa am scurgeri  de singe,mai maroniu,mai rosu,in cantitate  variabile(cateva picaturi -->10 ml)/zi.se intimpla chestia asta de 7 zile.am cititi pe prospect ca pot exista singerari pina se obisnuieste organismul cu pilula....dar e normal sa fie  chiar de 7 zile?eu ma ginedam ca 3-4 zile e suficient.menstrele pe care le am avut inainte de a lua logest erau abundente si se intindeau pe 4-5 zile.acum,de 2 luni dureaza mazim 4 zile si nu mai sunt asa de abundente.oare isi ia revansa organismul cu singererea asta extra menstruala?
si inca ceva...a scazut libidoul..nu ca inainte era extraordinar.smile
ajutati ma !
multumesc anticipat!

Offline

 



#40 2007-04-04 11:20:17

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

este spotting poate sa apara in primele 3 luni de ac.stai linistita nu este nimic grav:)


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#41 2007-04-17 22:21:35

angel_rosses
New member
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 17

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

Buna!!Am si eu o intrebare:iau de 4 luni yasmin la recomandarea medicului endocrinolog;inainte sa mi le recomande mi-am facut niste analize si aveam prolactina 346.3 (interval de referinta 64.0 - 395.0 / mUI/L ).Acum dupa 4 luni mi-a dat sa fac din nou analize sa vedem dc sunt modificari ceva si acum am prolactina  450.3 . E de rau?octora e in concediu si pana vine ea nu mai am rabdare ...ma tot intreb

Offline

 

#42 2007-04-19 14:25:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

sub anticonceptionale creste prolactina. nu e musai de rau, atita vreme cit scade dupa ce le intrerupi.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#43 2007-10-07 17:19:02

shayeeda
Membru
Inregistrat: 2007-10-07
Mesaje: 1

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

buna fetelor... sunt mai mult decat noua pe forum si am nimerit la subiectul asta.. si nu pot sa spun decat ca la mine efectul asupra libidoului a fost exact invers de ceea ce de scrie la "studii".. eu de cand iau (sunt dupa prima folie) am simtit ca o iau razna din punctul asta de vedere .. am pofta tot timpul.. poate o sa spuneti ca exagerez dar asa e.. nici mie nu mi-a venit sa cred.. tocmai de-asta mi-a atras atentia subiectul asta pt ca eu eram ferm convinsa ca "pilula" creste libidoul.. lol nu citisem pana acum nimic legat de subiect..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2007-10-07 17:24:00

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

Odata ce scapi de stresul sarcinii e si normal sa fii mai dornica, mai pofticoasa, zic eu.
Asa a fost si la mine. Pe parcurs au aparut alti factori care au dus uneori la scaderea temporara a libidoului.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#45 2007-11-06 19:42:38

Jade
Membru
Inregistrat: 2007-03-28
Mesaje: 4

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

Am o problema maaaaaaaaaareeeeeeeeee!!!!!!

Iau antibebe de 2 ani de zile si nu de capul meu.Am fost la planing si mi s-a recomandat marvelon;la inceput a fost flower power eram innebunita,cu timpul insa am inceput sa nu mai am pofta...asa treptat pana cand am ajuns rece ca ghiata(dupa un an de Marvelon).Initial am crezut ca s-a racit relatia dar intre mine si prietenul meu totul mergea bine.Am fost la planing si mi s-a recomandat sa schimb pastilele (de la Marvelon la Logest).Am luat-o de buna si am facut pauza o luna timp in care am fost maniaca total;prietenul meu credea ca am luat-o razna,eram tot timpul gramada pe el.Cand am incepul Logest prima saptamana a fost ok apoi PUF....a disparut eram sloi de ghiata iar!! Am zis ok poate nici astea nu sunt bune pentru mine si am facut cale batuta la planing;de data asta cica sa iau Yasmin.Fac pauza de rigoare si apare aceeasi situatie un chef nebun de facut deagoste,ma udam imediat,tresaream la orice atingere orice sarut(spre deosebire de inainte cand imi trebuia o juma de ora ca sa ma ud putin)...ce sa mai era raiul pe pamant.Am inceput Yasmin si dupa o saptamana iar PUF....
Nu mai stiu ce sa fac, daca iau pastile nu am chef deloc deloc,nu ma ud,nu simt nimic si e foarte frustrant pentru ca sunt mai mult sau mai putin uscata si desi partenerul isi da toata silinta si e foarte gentil tot nu e placut pentru mine.Am un partener stabil de 3 ani de zile si locuim in aceeasi casa,iar prezervativul nu e o optiune pentru noi deoarece nu ne place nici unuia.Ma gandeam sa ma duc la doctor si sa imi fac niste teste endocrinologice in speranta ca mi se pot recomanda niste pilule potrivite corpului meu.

   Ce ma sfatuiti sa fac???

Offline

 

#46 2007-11-06 20:52:00

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

Jade...poti sa mergi sa faci acele teste pt a fi tu sigura...dar nu stiu cat te vor ajuta...trebuia sa stai macar 3 luni dupa ce le ai schimbat...pt ca aceea e perioada de acomodare...trebuia sa le dai o sansa pilulelor...dar sa sti ca poate fi si pe fond psihic...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#47 2007-11-07 01:31:39

Jade
Membru
Inregistrat: 2007-03-28
Mesaje: 4

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

Ma indoiesc ca e pe fond psihic,intre mine si prietenul meu totul merge super,am un job usor,cu putine ore si fara stres iar in copilarie nu am avut drame sau probleme si faptul ca de indata ce renunt la ele corpul meu incepe sa reactioneze total diferit la stimuli imi da de inteles ca e clar ceva in neregula cu anticonceptionalele(si da am stat cel putin 3 luni cu pastilele doar iau de 2 ani si am incercar doar 3 tipuri).Acuma spre exemplu nu mai iau pilule de o luna si totul e diferit,eu si partenerul meu avem o viata sexuala normala si 80% din timp eu sunt cea care sare pe el pe cand inainte treceau 2-3 saptamani si eu nu simteam nevoia iar el saracu abia se incumeta sa zica ceva.

E clar ca e de la pastile dar ce teste trebuie sa fac ca sa le gasesc pe cele care mi se potrivesc mie...

Ultima oara a fost editat de Jade (2007-11-07 03:38:55)

Offline

 

#48 2007-11-07 07:50:23

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

eu cand am zis "pe fond psihic" ma refereamla ultimele 2 dati...deoarece se poate instala expectanta...in principiu analize hormonale trebuiesc facute...dar totul trebuie stabilit cu medicul tau...pt ca el e cel care te monitorizeaza si care va urma sa ti prescrie pilulele...din pacate nu stiu mai multe...am trecut si eu printr o situatie ca a ta...dar la inceputul administrarilor...si a durat cateva luni...dar intr un final lucrurile au revenit la normal...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#49 2007-11-07 12:00:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

Jade, nu sunt de vina pastilele...libidoul fie creste de la inceput, fie scade de la inceput...povestea ta cu o saptamina super chef si apoi nimic nu exista(decit daca doar atit pot pastilele sa se lupte cu lipsa ta de chef a carei cauza trebuie sa o cauti si sa o combati)...a...si fie ca iti convine sau nu sa auzi asta, faptul ca te intelegi bine cu colegul de apartament(chiar foarte bine) nu inseamna musai ca esti si atrasa sexual de el


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#50 2007-12-05 00:21:05

LoveChocolate
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 1240

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

eu iau logest si n-am probleme... ma simt la fel de doritoare big_smile

Offline

 

#51 2007-12-05 08:26:28

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

deja ai postat ...in 3 locuri?!?!?!?!?

Ultima oara a fost editat de ralluka (2007-12-05 08:27:13)

Offline

 

#52 2007-12-05 09:07:22

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

pai daca nu e nimeni logat ..... cine sa-ti raspunda...eu ti-am raspuns intr-o parte. sterge posturile de aici. si te rog inca o data...citeste regulile forumului!

Offline

 

#53 2008-02-15 18:56:20

gheorghe mihaela
Membru
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 3

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

buna fetelor!din experienta mea pot sa va spun ca anticonceptionalele afecteaza libidoul.am luat mycroginon 1 an si a fost groaznic din acest punct d vedere apoi la indicatiile med.am luat yasmine si aceeasi probema...apetitul meu sexual disparuse.am intrerupt anticonceptionalele si fol prezervativul.totul este normal acum dar vreau sa iau incontinuare anticonceptionale...c sa fac?

Offline

 

#54 2008-02-15 18:59:28

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

sa mergi la un medic de planning...sa ti recomande alte anticonceptionale...si sa incerci sa nu te autosugestionezi...daca acele nu ti au fost bune asta nu inseamana ca si cu urmatoarele va fi la fel...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#55 2008-02-15 19:03:27

gheorghe mihaela
Membru
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 3

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

multumesc pt incurajare!sper sa pot rezolva cat mai repede proplema mea

Offline

 

#56 2008-02-15 19:04:09

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

cu placere si ti tinem pumnii smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#57 2008-02-15 19:06:55

gheorghe mihaela
Membru
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 3

Re: pb:anticonceptionale si libido...doctoressa, raspunsul tau ar lamuri

esti o dragutza.am sa revin sa va povestesc c am facut:)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.