homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spiritul Craciunului


#1 2007-11-07 10:55:13

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Spiritul Craciunului

Stiu ca e un pic cam devreme...dar daca stam sa ne luam dupa marile magazine, Craciunul ne-a invadat deja de pe la sfarsitul lui septembrie...

Pentru ca am devenit melancolica scriind un post la "ce gandesti acum", m-am gandit sa deschid acest topic...unde sa postam orice ne face sa ne gandim cu placere la Craciun: imagini, amintiri, povestioare, dorinte... Pentru ca in lumea in care traim, totul e in prea mare fuga, Craciunul a devenit prea comercial...Sa ne gandim un pic la craciunurile copilariei noastre si sa incercam sa intram un pic in acel spirit...si ce daca e un pic cam devreme? e un sentiment pe care mi-ar place sa-l traiesc tot anul...

Am sa incep eu: am copilarit intr-un mic si frumos orasel de munte, unde zapada dadea pe la sfarsitul lui octombrie si tinea pana in martie-aprilie...La mine agitatia Craciunului incepea tot asa, de prin noiembrie...imi insemnam in calendar si taiam cate o zi ramasa pana la marea sarbataore...eu si cu sora mea incepeam inca din septembrie sa strangem banuti (cand eram ceva mai mari) pentru cadouri la parinti...si atata mai strangeam fiece leut si apoi atat ne mai frasuiam ce sa cumparam, cum sa ambalam, unde sa ascundem...Cu cateva saptamani inainte, scoteam toate globurile, le verificam, le puneam ate la cele care nu aveau....Cand venea vacanta, tin minte cum venea mama de la servici si ne trimitea afara, la sanie (aveam partie chiar langa bloc)...si veneam degerate si ude, dar ce bine era la caldurica in casa...Iar mama isi lua concediu cu o zi doua inainte si ma trrezeam dimineata in miros de prajituri si cozonaci...Imi alegeam si eu cateva retete de prajituri pe cale sa le prepar, mergeam in oras sa cumpar ingredientele...si era a sa frumos...agitatie peste tot, magazine mici si decorate cu braduti si instalatii, aglomeratie...Tata cumpara bradul si il tinea pe balcon pana in ziua cea mare. Noi am facut tot timpul bradul in ajun...si incepeam cu instalatiile, le desiram, le puneam frumos in brad, iar apoi urmau globurile, bomboanele...ultima curatenie...Pe balcon erau aranjate frumos prajiturile, din care ma duceam seara si taiam frumos pentru a aranja un platou in bucataria pregatita de mama de sarbatoare, curata, cu fata de masa de sarbatori...Lemnele trosneau in soba, in casa mirosea a cozonaci si a portocale...era vremea sa ne culcam, ca sa vina Mosul...sora mea dibuia de obicei cadourile prin casa, insa nu o lasam sa mi le arate, voiam sa pastrez magia surprizei pana la final...Ce frumos mai era! seara mergeam cu colindatul si ne intorceam tarziu...beam cate un vin fiert si mergeam la culcare...Iar a doua zi...era Craciun! stateam impreuna la televizor, ieseam la plimbare, ne infruptam din bunatati (rationalizam dulciurile primite sa ajunga cat mai mult si nu stiam cu care sa incep)...multe amintiri frumoase...poate ca e demodat, dar eu tot acolo vreau sa imi petrec Craciunul si acum.

Si fiindca tot am terminat de povestit...minune, a inceput sa ninga! Vreau acasa, insa mai am de stat la servici...sad

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2007-11-07 10:58:18)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 



#2 2007-11-07 11:08:58

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Spiritul Craciunului

mi-au dat lacrimile...ce frumos e de Craciun... smile

mi-aduc aminte les neiges d'antant....cand troienele imi ajungeau pana la fund si eu imi faceam scaunel. imi aduc aminte de fasul gros cu care ma imbraca mama, de clopotelul de metal pe care mi-l facea bunelu' (mare mester) si cu care ma duceam la colindat...imi audc aminte ca cel mai mult imi placea "o ce veste minunata" si "3 pastori se intalnira"...imi aduc aminte bradutul care ne astepta pe balcon pana in ajun cand era bagat in casa cu mare fast si pe fond de colinde cu hrusca puse de mama la casetofon...imi aduc aminte cum tata era cel care punea instalatia si varful si noi ne ocupam de restul podoabelor...imi aduc aminte de podoabele in forma de clopot cu scufita rosie (cred ca toti romanii aveau de alea)...imi aduc aminte cum cu in ajun mergeam la bunici sa-i colindam si ne intorceam acasa cu cozonacii facuti de bunica...dar cel mai adanc mi-a ramas intiparit in minte Craciunul pe care l-am petrecut departe de tara si acolo nnu se gaseau decat brazi artificiali si noi vroiam unul natural...si am mers cu tata intr-o padure si am furat un varf de brad pt ca tot bradul era cam mare...cred ca a fost cel mai frumos brad de Craciun pe care l-am avut...

frumos topic smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2007-11-07 11:13:58

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Spiritul Craciunului

Ma bucur ca-ti place, ana...

si cateva imagini...

http://i21.servimg.com/u/f21/11/61/13/20/snowy-10.gif

http://i21.servimg.com/u/f21/11/61/13/20/mh05711.jpg

http://i21.servimg.com/u/f21/11/61/13/20/ningew11.jpg

http://i21.servimg.com/u/f21/11/61/13/20/sherry11.jpg

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2007-11-07 11:15:04)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#4 2007-11-07 11:15:24

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Spiritul Craciunului

eeee....ce n-am vrea si noi asa niste zapada si de Craciunul nostru...
asa era pe vremuri...ce tare - vom povesti copiilor nostri si le vom arata in vederi ce faina era zapada...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#5 2007-11-07 11:18:24

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Spiritul Craciunului

da, si colindele mele preferate tot "o ce veste minunata" si "trei pastori" erau... si noi puneam la pickup colinde de hrusca si de corul madrigal...eu cu craciunul am luat 10 la olimpiada de franceza dintr-a noua...trebuia sa facem o compunere cu niste cuvinte date, si cum era decmebrie, am facut o super compunere sub imperiul momentului...pacat ca n-o mai am...asta ca veni vorba de "neiges d'antant" smile


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-11-07 11:40:45

brut
Hero member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 2545

Re: Spiritul Craciunului

ce frumos... abia astept craciunul hjarta

Offline

 

#7 2007-11-07 11:57:32

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Spiritul Craciunului

deci sa va zic o chestie super ciudata....De cateva zile...fara niciun motiv anume...va jur ca nu aud nicaieri! cand merg pe strada imi vine in minte si incep sa fredonez in gand un colind....dar cele mai ciudate si copilarsti:D ma trezeam alaltaieri cu O ce veste miiiiiinunnaaaataaa...si cantam asha tot....ieri cu Mosh Craciiiun cu plete dalbeee.....nu shtiu de unde si pana unde....nu m'am gandit la Craciun deloc..dar ce chestie...ma trezesc cantand colinde...ce frumos!


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#8 2007-11-07 12:01:56

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Spiritul Craciunului

http://photos1.hi5.com/0010/373/844/JJV37u373844-02.jpg


Nobody home

Offline

 

#9 2007-11-07 12:11:05

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Spiritul Craciunului

ce frumooos, nashira! pacat ca eu nu am poze scanate de cand eram mica si langa brad...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#10 2007-11-07 13:39:20

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: Spiritul Craciunului

JanisJoplin a scris:

deci sa va zic o chestie super ciudata....De cateva zile...fara niciun motiv anume...va jur ca nu aud nicaieri! cand merg pe strada imi vine in minte si incep sa fredonez in gand un colind....dar cele mai ciudate si copilarsti:D ma trezeam alaltaieri cu O ce veste miiiiiinunnaaaataaa...si cantam asha tot....ieri cu Mosh Craciiiun cu plete dalbeee.....nu shtiu de unde si pana unde....nu m'am gandit la Craciun deloc..dar ce chestie...ma trezesc cantand colinde...ce frumos!

si eu cantam zilele trecute "gingle bells",dar fara sa-mi dau seama.si tot fredonam acolo  pana cand am inceput sa constientizez ca sunt penibila si m-a bufnit rasul...rotfl


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

#11 2007-11-07 13:43:35

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Spiritul Craciunului

toata lumea il vrea pe mosu mai repede se pare...eu cantam zilele trecute "santa claus is coming to town" lol


mami de minuni hjarta

Offline

 

#12 2007-11-07 13:46:46

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Spiritul Craciunului

nicole, nu e scanata, ca n-am scaner. e pozata cu telefonul. de-asta se vede asa urat
lol


Nobody home

Offline

 

#13 2007-11-07 13:49:15

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Spiritul Craciunului

aha...o sa incerc si eu sa pozez niste poze, da nu stiu sincer ce o sa iasa.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#14 2007-11-07 13:56:34

alinaa
Full member
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 159

Re: Spiritul Craciunului

e tare frumos craciunul...e cea mai frumoasa parte din an pt mine...azi la sc s-a simtit miros de portocala in clasa,afara ningea cu niste fulgi cat nuca de am avut impresia ca numai colinda mai lipseste.Abia astept!

Offline

 

#15 2007-11-07 13:59:09

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Spiritul Craciunului

hai mai....la toata lumea linge? vlem si noi!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#16 2007-11-07 14:01:33

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: Spiritul Craciunului

mi-au dat lacrimile si mi-au trecut niste fiori prin tot corpul, cand am citit ce ati scris!.... ce amintiri frumoase.....

Offline

 

#17 2007-11-07 14:01:36

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: Spiritul Craciunului

eu_vreau a scris:

toata lumea il vrea pe mosu mai repede se pare...eu cantam zilele trecute "santa claus is coming to town" lol

imi amintesc reclama aia cu tirurile cu coca-cola.."holidays are coming, holidays are coming.." smile

Offline

 

#18 2007-11-07 14:02:40

alinaa
Full member
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 159

Re: Spiritul Craciunului

de mai citesc pe aici ma pun si ascult niste colinde tongue

Offline

 

#19 2007-11-07 14:06:15

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Spiritul Craciunului

micaella4 a scris:

eu_vreau a scris:

toata lumea il vrea pe mosu mai repede se pare...eu cantam zilele trecute "santa claus is coming to town" lol

imi amintesc reclama aia cu tirurile cu coca-cola.."holidays are coming, holidays are coming.." smile

da, si mie imi place tare mult reclama aia...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.